Griekenland Verenigd Koninkrijk Italië Nederland Luxemburg Ierland Oppervlakte 13,2 miljoen ha. Totale bevolking 9,3 mil joen mensen. Van de beroepsbevolking werkt 26% in de land- en tuinbouw. Tweederde van de bevolking woont in de grote ste den. Van de 9 miljoen ha cultuurgrond wordt 60% ge bruikt voor schapen- en geitenhouderij. Er is slechts 4 miljoen ha beschikbaar voor intensieve land- en tuin bouw. Een kwart van dit areaal is geïrrigeerd. Daar zonder zijn de teeltmogelijkheden beperkt. Vier van de vijf bedrijven zijn kleiner dan 5 ha (in de EG ge middeld 2 van de 5 bedrijven.) De rundveestapel omvat ruim 1 miljoen dieren. De melkproduktie per koe bedraagt gemiddeld slechts 1.450 kg per jaar. Griekenland heeft een „tekort" aan rund-, varkens- en schapevlees en aan zuivelproduk- ten. Daarentegen is er een „overschot" aan aardappe len en suiker. Oppervlakte 24,4 miljoen ha. Totale bevolking: 56 mil joen mensen. Van de beroepsbevolking werkt 2,6% in land- en tuinbouw. De laagste score in de EG. Britten zijn grote ei-eters: 15 stuks per hoofd van de bevolking per week. Een record in de EG. Met hun gemiddelde bedrijfsgrootte van 66 ha scoren zij het hoogst in de Gemeenschap, evenals met het aantal koeien van gemiddeld 46 per bedrijf. Hoewel Groot- Brittannië hét schapenland bij uitstek is, verminderde sinds 1971 de totale schaapskudde met 17% tot 22 mil joen dieren. Te zelfder tijd groeide de schapestapel in Frankrijk met 30% tot 12 miljoen dieren. Minder dan de helft van de Britse agrarische export is gericht op de EG, hetgeen uitzonderlijk laag is vergeleken met andere leden van de Gemeenschap. Oppervlakte: 30 miljoen ha. Totale bevolking: 56,2 mil joen mensen. Van de beroepsbevolking werkt ruim 14% in de land- en tuinbouw. Het land telt veel kleine bedrijven. Het gemiddelde bedrijf is slechts 8 ha groot. De tuinbouw domineert: van het EG-tuinbouwareaal ligt 60% in Italië. Bijna driekwart van de hele EG-tomatenproduktie vindt daar plaats. Vóór de Griekse toetreding tot de EG werd in Italië 99% van alle olijfolie geproduceerd. Groente en fruit zijn de belangrijkste agrarische ex portartikelen. Hoe het verder met de bedrijfsstructuur is gesteld blijkt uit het feit dat gemiddeld per veehou derijbedrijf 6 koeien worden gehouden. Ruim 42% van alle melk stroomt in de kaasbak; het hoogste per centage in de EG. Slechts 20% van de totale Italiaanse varkensstapel wordt gehouden op 90% van de bedrij ven. Minder dan 10 varkens Oppervlakte 3,7 miljoen ha. Totale bevolking: 14,1 mil joen mensen. Van de beroepsbevolking werkt krap 6% in de land- en tuinbouw. Ondanks het feit dat de Nederlandse boeren, tuinders en hun medewerkers slechts 3,5% van de Europese agrarische beroepsbevolking uitmaken en hun slechts 2,2% van de totale oppervlakte cultuurgrond ter be schikking staat, zorgen zij voor bijna 11% van de tota le melkproduktie, 11% van de eieren, 10% van het pluimveevlees, 11% van het varkensvlees, 6% van het kalfsvlees, 7,5% van de suikerbieten en 10% van de aardappelen in de EG. Ruim de helft van de Nederlandse cultuurgrond is blijvend grasland. Er wordt een topprestatie geleverd wat betreft de melkproduktie: 1000 kg boven het EG- gemiddelde. Trouwens, ook de tarwe-opbrengst per hectare is hier het hoogst. Samen met Denemarken is Nederland het enige land waar de aardappelteelt niet is verminderd. Oppervlakte: 260.000 ha. Totale bevolking: 401.000 mensen. Van de beroepsbevolking werkt 6% in de land en tuinbouw. Slechts de helft van de grondoppervlakte is geschikt voor agrarische doeleinden. Daarvan is 55% blijvend grasland. Totaal zijn er 5.000 bedrijven waarvan 3000 met melkvee. Gemiddeld heeft een Luxemburgse veehouder 21 melk- en kalfkoeien. In vele Europese statistieken worden België en Luxemburg samenge teld onder de Belgisch-Luxemburgse Unie (BLEU). Luxemburg is een van de steden waar vele Europese instellingen zetelen. Dat heeft Luxemburg geen wind eieren gelegd: men telt er 391 auto's per 1000 inwo ners en dat is het hoogste aantal in de EG. Ze gebrui ken er trouwens ook drie keer zoveel energie als ge middeld in de EG. Oppervlakte: 7 miljoen ha. Totale bevolking: 3,2 mil joen mensen. Van de beroepsbevolking werkt 21% in de land- en tuinbouw. Dat is het hoogste percentage in de EG. Met slechts 45 mensen per km2 is Ierland het dunst bevolkte land in de Gemeenschap. (Nederland telt 373 bewoners per km2.) Van de 4,8 miljoen ha cul tuurgrond is 96% eigendom. Pacht komt dus nauwe lijks voor. Van de kleinere landen is Ierland royaal de grootste exporteur van levend vee en vlees; een goede tweede achter Frankrijk. Nog steeds zijn de Ieren de grootste aardappeleters in de EG, waar tegenover staat dat zij per hoofd van de bevolking de geringste hoeveelheid fruit eten. Hun boterverbruik is het hoogst en be draagt het dubbele van het EG-gemiddelde. 27

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 69