België Denemarken West-Duitsland Frankrijk OP EEN RIJ Oppervlakte: 3 miljoen ha. Totale bevolking: bijna 10 miljoen mensen. Van de beroepsbevolking werkt 3,1% in de land- en tuinbouw. Van alle EG-landen was hier de trek uit de landbouw het grootst met 5,4% per jaar in de periode van 1966/'76. (Voor Nederland was dit percentage 2,4%.) Het areaal cultuurgrond verminderde met 4% sinds 1970 en dat is een record in de EG. De veehouderij is de grootste agrarische sector, met een bijdrage van 65% aan de totale produktiewaarde. Met hun agrarische export richten de Belgen zich vooral op Nederland: 33% van de uitvoer gaat over de noordelijke grens. Vlees is het belangrijkste ex- portprodukt waarvan maar liefst 29% door Frankrijk wordt afgenomen. Oppervlakte: 4,3 miljoen ha. Totale bevolking: ruim 5 miljoen mensen. Van de beroepsbevolking werkt 8,3% in de land- en tuinbouw. Het areaal cultuurgrond is 2,9 miljoen ha. Daarvan is slechts 9% blijvend grasland. Opmerkelijk is dat meer dan de helft van de akkerbouwgrond van 2,6 miljoen ha wordt bebouwd met gerst, vooral bestemd voor veevoer. Na de toetreding tot de EG zagen de akker bouwers profijt in de verbouw van suikerbieten. Bin nen een tijdsbestek van tien jaar groeide het bieten areaal met 65% naar 81.000 ha. Bij de melkveehoude rij valt het hoge vetgehalte van de melk op: 4,23% te gen 3,94% in Nederland. Desondanks zijn de Denen samen met de Nederlanders de grootste margarine eters in de EG. Oppervlakte 24,8 miljoen ha. Totale bevolking: 61,5 miljoen mensen. Van de beroepsbevolking werkt 6,2% in de land- en tuinbouw. Van de EG-landen is de mechanisatie hier het verst. Men telt er het grootste aantal trekkers (1,5 miljoen); de meeste melkmachines per 1000 koeien (85 tegen 35 in ons land); de meeste combines per 1000 ha graan- land (32 tegen 28 in Nederland en 16 in Frankrijk). Een derde deel van de Europese varkensstapel wordt er gehouden, zo'n 24 miljoen stuks. Het Nederlandse aandeel in de EG-varkensstapel is 13%. Op de helft van het totale aantal agrarische bedrijven wordt een inkomen buiten de landbouw verdiend. In de akker bouw heeft zich een opmerkelijke ontwikkeling vol trokken: het aardappelareaal is in tien jaar van 600.000 ha verminderd tot zo'n 250.000 ha. Oppervlakte 54,9 miljoen ha. Totale bevolking: 53,6 miljoen mensen. Van de beroepsbevolking werkt 8,8% in de land- en tuinbouw. Met 32 miljoen ha heeft Frankrijk verreweg het grootste areaal cultuurgrond. De verhouding bouw land grasland is 60 40. Het is de graanschuur van de EG. Een derde deel van de gezamenlijke graanver- bouw vindt in Frankrijk plaats. Slechts de helft van de produktie is nodig om in de eigen behoefte te voor zien. Het is ook de grootste teler van suikerbieten met ruim 550.000 ha. Een opmerkelijk feit is. dat 80% van het EG-vlas- en hennepareaal in Frankrijk ligt. Binnen de EG is Frankrijk de grootste producent van rund- en kalfsvlees en van pluimveevlees. De export van slachtvee en vlees is zeer aanzienlijk, waarbij Ita lië een goede klant is. De export van dranken ter waarde van ruim f3 mil jard levert eveneens een waardevolle bijdrage aan de handelsbalans. 26

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 68