H.J. Louwes, boer-politicus PENDELAAR TUSSEN ULRUM EN STRAATSBURG Hendrik Jan Louwes, landbouwkundig ingenieur, is boer in de Groningse Westpolder, bestuurder van de coöperatieve suikerindustrie en lid van het Europees Parlement. Je zou hem kunnen noemen: een groene pendelaar tussen Ulrum en Straatsburg, tussen zijn akkerbouwbedrijf van honderd hectare met 200 scha pen en 50 stuks jongvee op de zeedijken en de volksver gaderzalen in Straatsburg en Luxemburg. „Ik ben boer en parlementariër alle twee met ple zier. Maar het is niet altijd gemakkelijk!" zegt hij. „De politiek zit mijn familie in het bloed, mij dus ook. Zo is het trouwens met meer collega's in onze kleine West- polder." De liberaal Louwes is een rasechte vertegenwoordiger van het „groene front". Zo voelt hij dat zelf ook: „Want boer ben ik en ik kan niet anders dan mede op komen voor de landbouw. Overigens reken ik tot het groene front al diegenen die weten wat er echt wél kan en wat er echt niet kan in de landbouw en daar ook naar handelen.. En dat zijn gelukkig niet alleen boe ren." Wat beweegt een boer uit Ulrum om in het Europees Parlement zitting te nemen? Om bij nacht en ontij langs 's heren wegen te trekken? Om deel te nemen aan de Europese spraakwaterval, welke volgens velen tot niets leidt? LOUWES: „Er is in het Europees Parlement volop werk aan de winkel. Vergeet niet dat velen onze sa menleving willen ombuigen naar collectivisme, dus alle produktiemiddelen tot gemeenschappelijk eigen dom willen maken. De meeste plattelanders voelen daar niets voor. Ik evenmin. Talloos zijn de gekoze nen in het parlement die onze landbouw willen om turnen ten gunste van ontwikkelingslanden. Alle ken nis en ervaringen ten spijt, geloof ik dat zulks een ramp zou worden voor de eigen voedselvoorziening én die van de wereld. Daarvoor zit ik ook niet in de landbouwcommissie daarin zitten deskundigen ge noeg maar in andere commissies welke zich bezig houden met de wereldhandel en met de begroting van de EG. Daar komt men bijna geen „groene-fronters" tegen. Men wordt er gedwongen om zich op meer al gemeen terrein te bewegen. Maar men kan er ook voor waken dat in deze clubs de agrarische belangen al te lichtvaardig worden behandeld. En met meer succes naarmate men beslagener ten ijs komt en zijn geloofwaarigheid versterkt door nuchter en praktisch te werk te gaan. Onverschillig of het nu gaat om de Amerikaanse en Australische stormloop tegen onze handelspolitiek of om het eeuwige gedram om geld Waar in Europa de boerenbelangen in het geding zijn, kan men boer-politicus Louwes uit Ulrum treffen. Zo ook tijdens een grote demonstratie van de Europese boerenorganisatie COPA, voorjaar 1980 in Straatsburg. Hier is hij druk geba rend in gesprek met de toenmalige voorzitter van COPA, ba ron Heereman (met koffer) uit Duitsland. van de landbouw voor andere doeleinden te gebrui ken. Er is volop werk aan de winkel, elke week weer!" Boer en politicus. Is dat nog te combineren in deze tijd? LOUWES: „Op huis en hof let mijn vrouw en op de boerderij zwaait de bedrijfsleider al jaren de scep ter en hoe! Ik ben de laatste die aan het werk wordt gezet en als het druk is de eerste die er weer mee op houdt. Soms wel jammer als het mooi loopt, maar dat zit niet anders. En in de weekeinden let ik op het vee! Kortom, altijd bezig, doorgaans met plezier en soms ook nog bevredigend," zegt Louwes. 25

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 67