Inkomensverbetering op een akkerbouwbedrijf met leghennen Akkerbouwbedrijf 15 -30 ha. VIII Marktbericht Graszaden 1982 - 5 Barenbrug Leghennen. Afzet. Onmisbaar. Visie. Dalende agrarische uitvoer van Frankrijk Rassen- en Gewassen bijlage Van Rijsbergen voorzitter Europese federatie loonwerkers Aardappelexport november 1982 Op Goeree-Overflakkee heeft Koos de Wit in Achthuizen een akker bouwbedrijf met 10.000 leghennen. Het is een niet alledaagse combi natie. Toch blijkt deze neventak een goede aanvulling te zijn op het inkomen. Met name de afzet van eieren aan particulieren vergt veel tijd. Samen met zijn broer nam Koos de Wit, die 46 jaar is, in 1960 het ak kerbouwbedrijf over van zijn vader. De bedrijfsovername gaf weinig problemen, aangezien het een pachtbedrijf was. Direkt na de over name zijn beide broers zelfstandig gaan werken. Het gevolg was, dat ieder 27 ha. had. "Het voordeel is, datje het bedrijf op je eigen manier kan runnen. Alleen de machines hebben we gezamenlijk", zo zegt Koos. Een paar jaar geleden heeft hij 7 ha land aangekocht, zodat het hui dige bedrijf 34 ha groot is. Het bouwplan, 1 op 4 teelt, is in de loop der jaren nauwelijks gewijzigd. De voornaamste teelten naast consump tie-aardappelen, bieten en winter tarwe zijn uien en graszaad. Samen met zijn broer en buurman beheert hij het machinepark voor de aardappelteelt. Een vacuümtank is in eigendom met 4 andere boeren. De loonwerker oogst de overige ge wassen en zaait de bieten. De aard appelen worden opgeslagen en afge zet in 3 perioden om een gemiddelde prijs te kunnen behalen. Het idee om kippen te gaan houden dateert van 1968. Toen waren er 100 leghennen aanwezig. Waarom juist kippen? Om een redelijk inkomen voor de toekomst te waarborgen moest naar een oplossing worden gezocht. Toen al werden de kosten niet in de prijzen doorgerekend. "Aan het eind van de zestiger jaren waren op het eiland maar 5 bedrijven met kippen. De particuliere afzet van eieren zou weinig problemen geven. De grond was te zwaar voor de teelt van grove tuinbouwproducten, zoals witlof of knolselderij. Een bijko mend voordeel is de kippemest, die een besparing op de bemestingskos- ten geeft", zegt Koos. Ook de factor arbeid speelde een rol bij die keuze. In 1969 werd de eerste schuur ge bouwd voor 5000 leghennen. In 1976 kwam er een tweede schuur bij, waardoor het totaal op 10.000 leg hennen kwam. In iedere schuur zit ten witte en bruine kippen. Na de eerste legperiode gaan ze in de rui, waarna ze weer zeven maanden eie ren leggen. Het voordeel is, dat je weer snel aan de produktie bent en geen jonge hennen hoeft aan te schaffen. "Hoe heeft U de kennis gekregen omtrent deze neventak"? "Het is de bedrijfsvoorlichting ge weest, die me geholpen heeft. Tevens wist ik al iets van kippen af. Ik had er voorheen al 100. Naast de voorlich ting lees ik veel op het gebied van de pluimveehouderij", zegt Koos, die geen moeite heeft gehad zich oerrein te verdiepen. De eerste /p dit t/jaren zijn even lastig geweest door ziektes, zoals Marek. Nadien zijn er geên problemen meer geweest. Niets gaat naar de veiling. De eie- renverkoop is voor het grootste deel thuis. Het overige deel gaat naar de groothandelaar en enkele winkels in de buurt. Zodoende krijg je meer voor je eieren dan de veilingprijs. Er is duidelijk ingespeeld op de be hoefte van de consument. Te koop zijn grote, kleine, bruine en witte eieren. Het assortiment moet ruim zijn. zodat de klanten blijven komen. Vandaar, dat een deel van de aard appelen (Bintje) en uien ook aan huis wordt verkocht. Als de vraag naar grote eieren het aanbod overtreft. dan zorgt de grossier voor aanvul ling. Eigenheimers en mestkuikens worden gekocht en toegevoegd aan het assortiment. "Er zijn zelfs klan ten, die uit Rotterdam komen. Je moet het aantrekkelijk houden, de prijs en het aantal producten spelen hierbij een voorname rol". "Deze vorm van afzet kost toch veel tijd"? "Inderdaad, zonder de hulp van mijn vrouw en kinderen was het onmogelijk geweest. Zij sorteert de eieren en verzorgt de verkoop zes dagen per week", aldus Koos, die zelf de kippen voert en de eieren raapt. Tijdens de oogstwerkzaamhe- den wordt extra personeel aange trokken om dit werk over te nemen. De twee dochters en twee zonen hel pen in de vakantieperiode zoveel mogelijk mee. Het ziet er overigens niet naar uit, dat een van de kinderen het bedrijf zal gaan overnemen. Hiermee is rekening gehouden met de bouw van de tweede schuur. Deze is hoog en kan zo worden verbouwd tot landbouwschuur. Zodoende blijft die altijd zijn waarde behouden. Naast de werkzaamheden op het be drijf maakt Koos tijd voor tal van functies. Vrijwel elke avond is hij weg en minstens een dag per week is hij op pad. Zo heeft hij zitting in een plaatselijk schoolbestuur en is hij actief in de bejaardenzorg. Tevens is van een standsorganisatie 1 aldus Koos, die nog tal van andere functies bekleedt. "Het houden van scharrelkippen zag U niet als een rendabele exploita tie?" "Inderdaad, je hebt meer vierkante meters nodig en het vergt veel meer arbeid. Ik betwijfel of de consument in de huidige economische situatie meer geld voor scharreleieren wil geven. De vraag er naar zal eerder afnemen". Het L.E.I. voorspelt voor de pluim-- veehouderij een slecht 1983. Het blijkt, dat Koos het iets anders ziet. "Het aantal uit te zetten jonge kip pen is het komende jaar beduidend minder dan in de afgelopen twee jaar. Zo slecht als het dit jaar is ge weest, zal het niet worden. Bij mij is het rendement over de afgelopen 5 jaar goed geweest. Mede hierdoor zal ik zeker doorgaan". "Raad U deze vorm van 'intensive ren' aan voor andere bedrijven"? "In principe niet. Het is van zo veel faktoren afhankelijk. Je moet er in de eerste plaats interesse voor hebben. Dan in welk gebied zit je?Kan je de eieren partikulier verkopen? Is de eventuele bedrijfsopvolger ook geïn teresseerd? Als al deze faktoren gun stig zijn en je vrouw is bereid mee te werken, dan is het zeker een moge lijkheid om je inkomen voor de toe komst veilig te stellen". Koosde Wit: "Leghennen als neventak goede aanvulling op inkomen hij voorzitter van de Federatie Goe ree-Overflakkee van de H.M.v.L. en de L.T.B. "Als boer moet je proberen invloed uit te oefenen op de landbouwpoli tiek. Dit is mogelijk door lid te zijn Henri Bos, S.E.V. - H.M.v.L. De graszaadmarkt houdt zich goed, de groothandel heeft vertrouwen in de ontwikkeling van de vraag, terwijl het areaal zich niet uitbreidt en dus, afgezien van uitzonderlijk goede oogstomstandigheden, gerekend wordt op enige teruggang in produktie in 1983. Ook de gazon- en sportveldgrassen vertonen overwegend een iets vas tere stemming. De prijsindikaties door het Produktschap voor Landbouwzaaizaden voor begin december 1982 zijn, zoals gebruikelijk, aanduidingen voor prijzen waarvoor door de groothandel zaken zijn gedaan. Deze prijsindikaties zijn: Engels raaigras weidetype 3,50 a 3,90 Engels raaigras laat hooitype 3,60 a 4^00 Engels raaigras vroeg hooitype circa 3,00 Engels raaigras gazon- en sportveldtype 3,75 a 4,50 Italiaans raaigras 3^60 a 3.75 Westerwolds raaigras 3,00 a 3.10 Roodzwenkgras uitlopervormend 3,25 a 3,75 Roodzwénkgras en met fijne uitlopers vanaf 4,75 Veldbeemdgras 3,40 a 4,00 Beemdlangbloem weidetype is zeer schaars en duur op 5,50 en meer. Beemdlangbloem hooitype is schaars en ook goed geprijsd op circa 5,00. Het Franse Statistiekbureau (IN- SEE) meldt een dalende agrarische uitvoer. In het tweede kwartaal van dit jaar daalde de agrarische uitvoer met 16,4%, bij een totale daling van de Franse uitvoer met slechts 4%. In het eerste kwartaal van dit jaar bedroeg de teruggang 7,4%, en in het laatste kwartaal van 1981 ongeveer 3,5%. De ontwikkeling geeft voldoende zorg aan de Franse regering, die toch reeds kampt met een negatieve han delsbalans. Op vrijdag 21 januari 1983 ver schijnt uw ZLM Land- en Tuin bouwblad weer met een uitvoerige bijlage over RASSEN EN GE WASSEN! De heer M. van Rijsbergen te Bad hoevedorp, voorzitter van de afde ling Landbouwambachten van het Landbouwschap, is voorzitter ge worden van de Europese Federatie van agrarische loonbedrijven (CEETTAR). Tijdens een bijeen komst in het Europese Huis voor de Landbouw te Brussel werden voorts de Westduitser H. Meyer en de Belg E.Tessier gekozen tot respectievelijk vice-voorzitter en secretarispenning meester. De heer J. Bamps (COP- A/COGECA) treedt op als adviseur. In de nieuwe statuten wordt ervan uitgegaan, dat elke lidstaat in de al gemene vergadering twee personen met stemrecht kan afvaardigen. De nieuwe federatie komt tijdens de werktuigendagen in Liempde (mei '83) weer bijeen. Bedoeling van de federatie is onder meer dat de plan nenmakers in Brussel bij het ont werpen van bijvoorbeeld nieuwe richtlijnen ook zoveel mogelijk reke ning houden met de belangen van loonwerkers. r Barenbrug heeft een goed verzorgde uitgave het licht doen zien waarin een en ander van het bedrijf uit de doeken wordt gedaan. "Buitenstaanders hebben er zelden een idee van wat zoal in een gras- zaadbedrijf als het onze omgaat. Maar ook voor insiders kan het ple zierig zijn de diverse aktiviteiten eens op een rijtje te zien. Wij hopen erin geslaagd te zijn met deze brochure beide kategorieën aan te spreken", aldus de motivatie van het bedrijf om de brochure uit te geven. Volgens het Produktschap voor Aardappelen is in de maand november 157.000 ton konsumptie- en indus trieaardappelen uitgevoerd. Hiervan was 15.000 ton bestemd voor de zet- meelindustrie. Hierdoor is de totale export van oogst 1982 op 428.000 ton gekomen. Van de vorige oogsten is tot 1 de cember uitgevoerd: oogst 1981 418.500 ton oogst 1980 380.000 ton oogst 1979 244.000 ton oogst 1978 221.000 ton De bestemmingen van de novem- ber-uitvoer zijn: West-Duitsland 66.500 ton Italië 19.000 ton België 5.000 ton Ierland 2.500 ton Ver. Koninkrijk 2.500 ton Frankrijk 500 ton EEG. 96.000 ton EEG. 96.000 ton Rest Europa 3.000 ton Algerije 40.000 ton Rest-Afrika 9.000 ton Azië 6.500 ton Amerika 2.500 ton Totaal 157.000 ton In de kalenderweek van 29 novem ber t/m 4 december is 31.000 ton konsumptie- en industrieaardappe len uitgevoerd. De invoer van konsumptie- en in dustrieaardappelen bedroeg in de maand november 23.000 ton. waar van 16.000 ton uit West-Duitsland. voornamelijk bestemd voor de zet- meelindustrie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5