Hoeveel belasting betalen boeren elders? Hoeveel belasting betalen de boeren elders in de Euro pese Gemeenschap? Het is een vraag, die nogal eens gesteld wordt, als het gaat om de onderlinge concur rentieverhoudingen tussen boeren en tuinders in de tien lid-staten. In Nederland heeft men het idee dat de fiscus in het buitenland, zeker in West-Duitsland en in de zuidelijke regionen, veel minder veeleisend is dan in ons land. Voor een onderlinge vergelijking moet niet alleen naar de belasting worden gekeken, maar ook naar de hoogte van de sociale premies, die in Nederland het zwaarst drukken. Bovendien speelt de verhouding tussen directe en indirecte belastingen een rol. Frank rijk, Ierland en Italië leggen bij de heffing voor 's rijks schatkist meer de nadruk op indirecte belastingen. Dat is in het algemeen gunstig voor de export. Twee systemen De belangrijkste verschillen bij de heffing doen zich voor bij de inkomstenbelasting. Er zijn twee duidelijk verschillende systemen. In het ene geval wordt de werkelijke winst belast. Dat gebeurt in landen waar boeren en tuinders min of meer verplicht zijn een boekhouding te voeren: Nederland, Denemarken en Groot-Brittannië. In de andere landen wordt een zo genaamd „forfaitair stelsel" toegepast. Dit houdt in dat de winst wordt vastgesteld aan de hand van be paalde normen per ha, per vee-eenheid, kadaster- waarde van de grond enz. Over deze forfaitair vastge stelde winst wordt vervolgens belasting geheven. Ove rigens wordt in een aantal landen met dit forfaitair stelsel voor de grotere landbouwbedrijven wel de wer kelijke winst belast. In principe hoeft dit onderscheid in winstberekening niet tot een groot verschil in belastingdruk te leiden. De praktijk leert evenwel dat een forfaitaire winstbe rekening een aanzienlijk lagere belastingdruk tot ge volg heeft. Dit forfaitaire stelsel wordt toegepast in de Bondsrepubliek, België, Luxemburg, Frankrijk, Ita lië, Ierland en Griekenland. Sterk bevoordeeld In Italië wordt de landbouw door de forfaitaire me thode van winstbepaling het sterkst bevoordeeld in de inkomstenbelasting. Dit voordeel is zelfs 90% ten op zichte van de winst die belast zou moeten worden in dien de „normale" regels zouden worden toegepast. Voor de Italiaanse inkomstenbelasting is een boer geen ondernemer. Daarom is hij niet verplicht om een boekhouding bij te houden. Voor het vaststellen van de winst wordt nog uitgegaan 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 58