Slagboom bleef De slagbomen staan er nog. Het zijn de symbolen van nationale grenzen. Er wordt gecontroleerd. Reizigers moeten hun paspoort to nen. Vele formaliteiten moeten ver vuld worden bij grensoverschrijdend goederenverkeer. Dat betekent wachten, soms urenlang. De slagbo men wekken irritaties op: Wat is er terecht gekomen van een vrije markt? Er is toch zoiets als een douane-unie? Jawel, de douane-unie is de „grondslag van de Gemeen schap". Daarop is het beleid ge bouwd voor o.a. één landbouw markt. De douane-unie heeft er voor gezorgd dat er binnen de EG de douane-heffingen zijn afge schaft. Aan de buitengrens van de EG wordt een gemeenschappelijk tarief gehanteerd. De douane-unie is dus gewoon een voorwaarde voor de verdere samensmelting van de EG-landen. De slagbomen en douaniers mar keren evenwel ondubbelzinnig het feit dat het ideaal in de Europese Gemeenschap nog niet is bereikt. De economische integratie blijkt een moeizaam proces te zijn. De douanecontroles zijn in de praktijk versoepeld, maar er zijn nog te veel verschillen tussen de landen onderling, die belemmeren dat wij vrij bij elkaar over de vloer kunnen komen. Zo lopen bijvoorbeeld de percentages van verscheidene be lastingen nog sterk uiteen en be staan er nog verschillende voor schriften op het gebied van volks gezondheid en veiligheid. De douane-unie heeft gezorgd voor een nog steeds toenemend goederenverkeer tussen de tien EG-landen. Het bedrijfsleven kreeg nieuwe mogelijkheden, maar zag zich ook geconfronteerd met toenemende concurrentie. Waar een bedrijfstak de concurrentieslag dreigde te ver liezen, greep de eigen regering soms naar voorschriften van volks gezondheid en veiligheid. Dan moest de Europese rechter eraan te pas komen om de slagboom weer omhoog te krijgen. Zo zijn verschillende Europese landen al eens aan hun vestje getrokken, omdat zij in strijd met het Verdrag van Rome handelden. Uit het volgende reisverslag blijkt hoeveel formaliteiten vervuld moeten worden voor een simpel vleestransport van Nederland naar Italië. Een voorbeeld van het feit dat de slagboom is gebleven. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 55