Tien nationaliteiten één landbouwhuis C0PA Comité des Organisations Professionnelles Agricoles de la C.E. 3»/ Tegen de tijd dat er in Brussel over nieuwe landbouwprijzen gepraat gaat worden, duikt de naam COPA op. Buiten de hoogtijdagen van prijsmarathons timmert COPA nauwelijks aan de weg en lijkt dit samenwerkingsorgaan van Europese boerenorganisaties een sluimerend bestaan te leiden. Niets is minder waar, want COPA- vertegenwoordigers lopen in en uit bij de kantoren van de Europese Commissie om mee te praten over het beleid. aan het hoofd Hij begon al léén, op een zolderkamertje. Nu telt het secretariaat enkele tiental len medewerkers. Na de ondertekening van het Ver drag van Rome in 1957 riep de Eu ropese Commissie in de zomer van 1958 de zes lidstaten in het Ita liaanse Stresa bijeen om te praten over de eenmaking van het land bouwbeleid. Bij deze acht dagen durende conferentie waren verte genwoordigers van de landbouw organisaties aanwezig. Bij die gele genheid heeft de Europese Com missie de wens uitgesproken om tot nauwere samenwerking met o.a. de boerenorganisaties te ko men. Zowel de boerenvoorman- nen als de politici begrepen dat men beter in goed overleg samen aan een gemeenschappelijk land bouwbeleid zou kunnen werken, dan tegenover elkaar staand. In Stresa werd dus al de basis gelegd voor COPA en de positie die deze organisatie in Europa zou gaan in nemen. Van agrarische kant werd COPA opgericht uit welbegrepen eigen belang. Immers, naarmate het landbouwbeleid meer vanuit Brus sel bepaald ging worden, zou men ook daar moeten zijn voor de be langenbehartiging. Hoe eensge zinder het boerenoptreden zou zijn, des te meer effect mocht er van worden verwacht. Eenvoudig is het niet om tien na tionaliteiten in één landbouwhuis te houden en vandaar uit geza menlijk te opereren. Terwijl men in het noorden gewend is met ar gumenten de zaak te verdedigen, wordt vanuit het zuiden soms meer heil verwacht van het met de vuist op tafel slaan. Dat laatste heeft in Brussel echter weinig effect, omdat de Europese Commissie niet be staat uit mensen die afhankelijk zijn van kiezersgunsten. Anders ligt dat bij de Raad van Ministers. COPA is de officiële spreekbuis van de aangesloten nationale orga nisaties van boeren en tuinders. Doel van de organisatie is aan alle agrariërs gelijke levens- en werk omstandigheden te verzekeren door het tot stand brengen van een waarlijk gemeenschappelijk land bouwbeleid en een verenigde Eu ropese markt, waardoor zij werke lijk economische macht krijgen. COPA timmert duidelijk aan de weg als dat nodig is. Europese boeren en tuin ders in éen organisatie verenigd. COPA is heel letterlijk het „land bouwhuis" in Brussel waar de agrarische vertegenwoordigers uit de tien lidstaten met elkaar over leggen en van waaruit geopereerd wordt naar de instellingen van de Europese Gemeenschap. COPA is de afkorting van Comité des Orga nisations Professionals Agrico les. Het Comité werd op 6 september 1958 opgericht door de voornaam ste algemene landbouworganisa ties in de zes landen van de toen malige EG. Zeven maanden later werd in Brussel een permanent se cretariaat gevestigd met André Herlitska aan het hoofd. Nou ja, L0H*WfN 12

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 54