Kleine Europese woordenlijst ACP-Ianden: Groep van 61 landen uit Afrika, Caraïbisch gebied en Pacific (Stille Oceaan), waarmee de EG overeenkomsten heeft ge sloten. o.a. betreffende suiker. Basisprijs: Geldt voor varkensvlees, groenten en fruit en is als het ware een alarmbel voor interventie-aankopen. Concurrentie: De economie in de EG berust op het beginsel van vrije con currentie. Drempelprijs: Is de laagste prijs waartegen produkten uit andere landen in de Gemeenschap kunnen worden ingevoerd. Op produkten die tegen een lagere prijs worden aangeboden wordt een hef fing toegepast. EG: Europese Gemeenschap, aanduiding voor het geheel van Europese Economische Gemeenschap. Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal en Euratom samen. Fraude: Fraude met Europese gelden heeft zich vooral in de zuivel sector voorgedaan. Verscherpte controle wordt nodig geacht bij groenten en fruit, granen, rundvlees, olijfolie, wijn en zui vel. Garantieprijzen: Dit zijn door de Gemeenschap gegarandeerde minimum prijzen. Heffingen: Om een verschil in prijspeil tussen de EG en de wereldmarkt te overbruggen, worden bedragen geheven of uitbetaald. Interventieprijs: Is de prijs waartegen de overheid verplicht is de produkten aan te kopen, die geen koper hebben gevonden op de EG- markt. Japan: Exporteert aanzienlijk meer naar de EG dan omgekeerd. Het handelstekort van de EG bedroeg in 1980 elf miljard dollar. Kennedy-ronde: Een wereldhandelsgesprek 1964-1967 dat geleid heeft tot een vermindering van ue invoerrechten met 35 tot 40%. Legbatterijen: Zullen volgens een ontwerp-richtlijn van de Europese Com missie iedere kip minimaal 500 cm2 leefruimte moeten bie den. Mandaat: Daarmee wordt bedoeld een pakket voorstellen van de Eu ropese Commissie voor o.a. nerziening van de EG-begro- ting. Noorwegen: Bleef buiten de EG toen in 1972 een meerderheid van het volk zich tegen het lidmaatschap uitsprak. Oriëntatieprijs: Geldt voor runderen, kalveren en wijn. Is mede bepalend voor de hoogte van invoerheffingen, terwijl ook de interven tieprijs hiervan wordt afgeleid. Prefixatie: In beperkte zin de toezegging die boterexporteurs krijgen voor hun uitvoersubsidie. Questoren: Vormen een college aan wie de voorzitter van het Europees Parlement bepaalde administratieve en financiële bevoegd heden heeft gegeven. Richtprijs: Dit is ae groothandelsprijs die door de EG-marktverorde- ning moet worden gewaarborgd en waar producenten en handelaren zich op kunnen richten. T opconferenties: Bijeenkomsten van EG-staatshoofden en regeringsleiders. Zijn in 1975 afgeschaft. Uitvoerrestituties: Toeslag op produkten zodat uitvoer uit de EG tegen wereld marktprijzen kan plaatsvinden. Veto: In de raad van ministers kan een lid-staat een besluit tegen houden door te wijzen op vitale belangen van zijn land. Het effect is gelijk aan een veto. Wiize mannen: De Nederlander Biesheuvel, de Brit Del en de Fransman Marjolin brachten in 1979 een rapport uit over het beter functioneren van de EG-instellingen. Zijn zij de drie wijzen. X: Het Romeinse cijfer „tien": Staat voor het huidige aantal lidstaten van de EG. IJsland: Tot 1944 een unie met Denemarken. Hoort niet bij de EG. Zes, de: Benaming voor de zes oorspronkelijke lidstaten van de EG: België, Duitsland. Frankrijk, Italië. Nederland en Luxem burg. II

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 53