EG fantastisch avontuur Drs. Jan de Koning: Drs. Jan de Koning heeft heel wat jaren met het Europe se landbouwbijltje gehakt. Gezien zijn belangrijke plaats in de Nederlandse politiek, laten we hem in dit artikel aan het woord. Is de Europese Gemeenschap een avontuur? Zonder aarzeling komt het antwoord: „Ja, 't is een fantas tisch avontuur. En ik ben telkens weer stomverbaasd dat het alle maal nog draait. Er zijn erg veel risico's tot misluk ken. Daarom zeg ik zonder voorbe houd dat het avontuur tot dusver wonderbaarlijk geslaagd is. Ik weet wel dat velen er anders over den ken; er ontbreekt nog een heleboel in de uitvoering van het Verdrag van Rome. Maar kijk je naar wat is opgebouwd, dan is dat monumen taal, een geweldige prestatie, uniek in de wereld." Drs. Jan de Koning, minister van Landbouw en Visserij in het twee de en derde kabinet-Van Agt, daarvóór minister van Ontwikke lingssamenwerking, lid van de Tweede Kamer en van het Euro pees Parlement, loopt al heel wat jaren mee in de^EG. „Ik heb mij al tijd een Europees politicus ge voeld," zegt hij. „Ook in de Euro pese Raad van Landbouwminis ters zie ik dat de Nederlandse in valshoek en de Europese invals hoek elkaar voor een groot deel dekken. Er zijn wel collega's die het gemeenschappelijk belang zien als een bedreiging voor hun nationale zaak." achterlijke bedrijfstak „Zonder het tot stand komen van de Europese Gemeenschap zou de Nederlandse land- en tuinbouw niet de helft van de ontwikkeling hebben kunnen doormaken die zij in land- en tuinbouw werkt." De EG is dus goed geweest voor de agrarische werkgelegenheid in ons land. „Je moet je goed realiseren dat wij wel de huidige produktie- omvang hadden kunnen bereiken, zonder een gemeenschappelijke nu achter de rug heeft." Heel stel lig voegt De Koning eraan toe: „En dus zou onze agrarische sector een achterlijke bedrijfstak zijn, met een laag inkomensniveau en nauwelijks werk biedend aan de helft van het aantal mensen dat nu Europese markt, maar dat wij al deze produkten niet hadden kun nen verkopen. En als dat wel ge lukt zou zijn, dan alleen tegen zeer lage prijzen. Dan hadden nog veel meer mensen de landbouw moe ten verlaten." Net op tijd De EG ging van start op een mo ment dat het Nederlandse land bouwpolitieke systeem vastliep. In de zuivel bijvoorbeeld moest de hoe veelheid in prijs gegarandeerde melk worden beperkt door de rege ring in Den Haag. Toch bleef de produktie stijgen, waardoor de fei telijke uitbetaalde prijs voor de melk in vrij snel tempo ging zakken. De Koning: „Net op tijd is als het ware de Nederlandse markt ver groot en bood het nieuwe Europe se markt- en prijsbeleid voldoende draagvlak voor de hoofdproduk- ten van de Nederlandse landbouw. Eigenlijk tot aan de dag van van daag. Produkten zonder prijsga ranties hebben evenzeer van de EG geprofiteerd vanwege de grote markt. Dat geldt voor de tuin bouw, veredelingslandbouw en bepaalde akkerbouwprodukten." Zal de geschiedenis zich herhalen? Loopt het Europese landbouwbeleid nu net zo vast als ons nationale be leid vijfentwintig jaar geleden De Koning: „Ik zie een zekere, toch wel verontrustende gelijkenis. Er wordt nu weer gesproken over beperkingen op enigerlei wijze in het garantie-systeem. De open markt zal wel bewaard blijven. Dat is onverminderd gunstig voor onze land- en tuinbouw, omdat wij binnen de Gemeenschap de meest extreme agrarische exportpositie innemen. Op het punt van de prijs garanties doen zich evenwel teke nen voor die mij verontrusten. Zal het mogelijk zijn om de rpijsgaran- ties die tot dusver golden ook in de toekomst te blijven hanteren? Op een paar punten vindt al afkalving plaats. In de suiker wordt reeds praktisch een systeem van zelffi nanciering gehanteerd, in de zui vel hebben wij een medeverant woordelijkheidsheffing, terwijl voor de granen een soortgelijk sys teem is aangekondigd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 50