Euro-schatkist Inkomsten en uitgaven schroeven? In een rede in Brussel verklaarde de Nederlandse minister Van der Stee onlangs zelfs „dat er ook voor de landbouwuitgaven een plafond moet worden ingesteld, net als voor het Europese vervoersbeleid of de industriepolitiek.Gaat u ook zó ver? Dalsager: „Nee. Maar op basis van van het Europese mandaat, dat in het kader van het Britse probleem is opgesteld, willen wij de kosten van het gemeenschappelijk land bouwbeleid langzamer laten stij gen dan de inkomsten van de EG. Dat is onze limiet. Zo komt er dan vanzelf ruimte om andere dringen de kwesties op EG-schaal aan te pakken. Dit jaar hebben we al 1,2 miljard gulden op de landbouw uitgaven overgehouden. Het Euro pese parlement wilde dat geld ui teraard dan ook in andere EG- projecten steken. Maar dat is ge weigerd. De nationale ministers van Financiën moesten het over schot terug hebben. Dat is natuur lijk wél de gemakkelijkste weg die zo wordt gekozen. Jarenlang is overal verteld dat de Europese in tegratie zich niet kan ontwikkelen omdat de landbouwpolitiek te duur is. Dan bezuinigen we daar miljarden. En wat gebeurt? De tien regeringen willen dat geld terug!" Jonge ondernemers Uw plannen voor de resterende twee jaar? „Graag zou ik. in samenwerking met m'n collega's hier, het Middel- landse-Zeebeleid van de grond til len. Kort gezegd gaat het er ons om het leven voor de talrijke boe ren en ook de anderen op het uit gestrekte platteland daar te verbe teren. Dat gaat dus ook veel verder dan de landbouw. Het is meer een zaak van regionale ontwikkeling. Verder hoop ik dat wij de komen de jaren onze landbouwproble men met de Verenigde Staten kun nen bijleggen. Die conflicten zijn in ons, noch in hun belang. Dan moet voor het einde van 1983 het EG-structuurbeleid voor de landbouw herzien worden. Ik wil dat daarin meer aandacht en geld vrijkomt voor de jonge boeren die overal in Europa zo moeilijk zit ten. Ten slotte dat is een beetje m'n stokpaardje moet er wat ge beuren aan het EG-bosbouwbe- leid. Daar zit totaal geen beweging in en dat zou ik toch wel wensen. Hout is namelijk een van de weini ge landbouwprodukten waaraan wij in de Europese Gemeenschap nog een geweldig tekort hebben." Wat zijn de gevolgen van de huidige economische stagnatie op de land bouwpolitiek? Dalsager: „Met deze gigantische werkloosheid onder de bevolking van de Europese Gemeenschap willen wij zoveel mogelijk boeren en tuinders op hun bedrijf(je) la ten. Toen de EG rond 1960 begon telde de landbouw 20 miljoen wer kers. Nu 8,5 miljoen. Er is voorlo pig geen reden meer dat aantal te verlagen. Want werkeloos zijn is véél erger dan kleine boer met een bescheiden inkomen. In Duits land, Nederland en Denemarken hebben de kleinere boeren hun probleem al opgelost door er een baantje bij te nemen. Die mensen zijn niet altijd te benijden, maar ze zullen toch overleven." Kleine boeren „Als ik spreek over het probleem van de kleine boeren in Europa, dan denk ik aan de miljoenen in de zuidelijke EG-landen. Arme tob- bers in Italië, Griekenland, Zuid- Frankrijk met een halve hectare of nog minder. Ik zie ook geen toe komst voor zulke bedrijfjes. Gegeven de huidige economische situatie zullen we die mensen tóch daar moeten laten werken. Dat is beter dan ze aan het leger van werkelozen toe te voegen. Op den duur zullen ze ook ginds, precies als in het noorden van de EG al is gebeurd, die bedrijfjes moeten gaan bundelen. Onze steun aan de kleine boer en tuinder waarover nu wordt gesproken moet u in dat kader zien. Als een tijdelijke zaak dus. Wat die specifieke hulp voor de kleine veehouders betreft: die be nadering is ons opgedrongen door de gezamenlijke regeringsleiders. Toen het dus van hen per sé moest, hebben wij in Brussel een lagere melkheffing gewild over de eerste 60.000 liter melk, dus voor zowel de kleine als de grotere bedrijven. Maar dat wilde de Nederlandse minister weer absoluut niet. Zodat nu dan ieder land het geld voor zich moet verdelen. Wat mij be treft was dat allemaal eens en nu nooit meer." De EG is financieel niet afhanke lijk van de goedgeefsheid van de tien lid-staten, maar heeft drie be langrijke eigen inkomensbronnen om de schatkist te vullen. Deze zijn: Maximaal 1 procent van de om zetbelasting (BTW) die ten laste van de consument in de tien lid-sta- ten wordt geheven (f 28 miljard); Invoerheffingen op landbouw produkten uit landen die niet tot de EG behoren (f 5 miljard) en Douanerechten van de EG bij invoer van industrieprodukten en andere ingevoerde artikelen (f 17 miljard). Deze bronnen, plus nog wat klei nere „wellen" moeten de Europese schatkist zo rond de f 52 miljard opbrengen. Het leeuwedeel gaat naar de Europese Commissie in Brussel, ruim f50 miljard; tussen de 65 en 70% daarvan wordt ge bruikt voor uitvoering van het landbouwbeleid. Dat loopt via het Europese Oriëntatie- en Garantie fonds voor de Landbouw (EOGFL). De afdeling Oriëntatie is voor structuurverbetering en ontvangt ruim f3 miljard, terwijl de Garantie-pot van f32 miljard bestemd is voor het financieren van het markt- en prijsbeleid. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 48