Landbouwcommissaris Dalsager \Nil boerenstand niet eerder uitdunnen Jan Werts/Brussel Twee door de natuur getekende mannen (vissers?, boeren?) han gen gezellig onderuit in hun luie stoel te wachten. We zijn hier op de deftige, volledig met duur par ket beslagen hoogste etage van Berlaymont, dat is het EG-hoofd- kwartier in Brussel. Deze wachthal is nóg groter dan de gigantische werkkamers van de veertien Euro pese commissarissen die zij ver bindt. Wie zich hier zó thuisvoelt als het duo dat mij voor is, weet op wie hij wacht. Daar zwaait de deur al open en jawel iedere krantele zer zou hem meteen herkennen van de foto's daar staat Poul Christian Dalsager (spreek uit: Dalsaër), de 53-jarige rijzige socia listische landbouwcommissaris van de Europese Gemeenschap. Z'n bezoekers glippen binnen als of ze hier thuis zijn. Ik ben voort aan de enige wachtende in deze hal. Maar vervelen zal ik me niet. Er komt al meteen een dame, een „sekretareske" zouden m'n Vlaamse vrienden zeggen, de hoek om stuiven. Zij is bepantserd met twee dikke mappen vol stukken die ze als schilden beschermend te gen zich aandrukt. Ze passeert op topsnelheid en lijkt dan ineens in de vloer naar beneden te stor ten. Er is daar een onverwacht trapje naar de lagere etage; een gat in de vloer waarlangs de allernaas te medewerkers van de Euro-com missarissen hun baas buiten alle officiële trappen en liften om snel kunnen bereiken. Aan het geluid van de zich wervelend weerkaat sende hakken te horen stort ons „sekretareske" zich haastig met haar dossiers en al in de afgrond. Ik vraag me af hoe lang je hier als vrouw zou moeten werken voordat je zó zwaar met stapels belangrijke dokumenten beladen, op hoge hakjes zó snel een trap afkunt sje zen zonder te vallen. En of ze dat in omgekeerde richting ook zou kunnen. Die vraag wordt meteen beantwoord. Want daar hoor ik op het trapje alweer zo'n vliegens vlugge dame op hoge hakken na deren. Die op het moment dat ze boven de vloer oprijst beladen blijkt met drie transpirerende fles jes Deens bier waarmee ze, hoe kan het anders, de kamer van Dal sager binnenloopt. Nu we dan toch wachten op de bij het Nederlandse publiek tamelijk onbekende landbouwcommissaris Dalsager, die zo direct z'n eigen profiel mag schetsen, is er aanlei ding tevoren diens benoeming op deze post nog even in de herinne ring op te roepen. De uitermate belangrijke en zware portefeuille Landbouw en Visserij binnen de Europese Commissie (dagelijks bestuur van de EG) was tot 1977 altijd in Nederlandse handen (Mansholt en Lardinois). De be kwame en volijverige Deense di plomaat Gundelach ontfutselde ons die sleutelpost bij de komst van Vredeling. Gundelach over leed kort na zijn herbenoeming in januari 1981, toen Andriessen net Vredeling was opgevolgd. Binnen de Europese Commissie was er destijds verzet tegen de be noeming van de Deense land bouw/visserij-minister Dalsager, die door z'n regering in Kopenha gen was gestuurd, als opvolger van 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 46