BOEREN in de EG inhoud rondgang tussen koffie en middagmaal Zondagmorgen na de preek en de koffie ging grootvader het bedrijf door. Als er visite was dan gingen de mannen gezamenlijk. Bij goed weer maakten zij dan een ommetje over het land, maar stee vast werd de rondgang beëindigd in de koeienstal. „Efkes buorkje," heette dat op z'n Fries, ofwel „even boeren", waar bij het bedrijf werd geïnspecteerd en vooral de zaken van de dag wer den besproken. Zo is deze gezamenlijke uitgave van de vier KNLC-bladen even eens bedoeld: Met elkaar e's even praten over de gang van zaken in het Groene Europa van de Tien. Hoe staat het er voor? Wat is er te recht gekomen van vijfentwintig jaar gemeenschappelijke land bouwpolitiek? Wat betekent de EG voor land- en tuinbouw hier te lande? Hoe is de ontwikkeling in andere streken geweest? Hoe rei len en zeilen boeren elders in de EG? Hoe gaan wij verder en wat kunnen wij in de toekomst ver wachten? „Boeren in de EG" is bedoeld als de vroegere zondagse rondgang over het eigen bedrijf, tussen kof fie en middagmaal. Met dit speciale bijvoegsel bij Fries Landbouwblad, de Landbo- de, Landbouwcourant voor de Veenkoloniën en ZLM Land- en Tuinbouwblad bieden wij u een handvol feiten, meningen en re portages aan voor een rondgang door de Europese Gemeenschap. Bokma Deze uitgave kwam tot stand door samenwerking tussen Fries Land bouwblad, De Landbode, Land bouwcourant voor de Veenkolo niën en ZLM Land- en Tuinbouw blad. Centrale redactie: Prins Maurits- plein 23,2582 ND Den Haag. Grafische vormgeving en druk: N.V. Noord-Nederlandse Druk kerij, Meppel. Drs. J. de Koning Zonder een EG zou onze land- en tuinbouw een achterlijke bedrijfs tak zijn, met lage inkomens en ge ringe werkgelegenheid. Nu zijn er verontrustende ontwikkelingen gaande. Pag. 8 Veehouder de Jong De EG gaf ons de ruimte. Hoe houden wij onze positie vast? Wij zullen de produktie niet moeten beperken, want anderen staan klaar om het gat in de markt te vul len. Pag. 34 Vlees voor Rome Wat is er terecht gekomen van een gemeenschappelijke Europese markt? Aan de grensovergangen viert de bureaucratie nog hoogtij. Verslag van een vrachtreis naar Rome. Pag. 14 Belastingen Er bestaan belangrijke verschillen. De Nederlandse, Britse en Deense boeren betalen aanzienlijk meer aan de schatkisten van het rijk, dan hun collega's elders in de EG. Pag. 16 Landbouwcommissaris Dalsagerwil boerenstand niet verder uitdunnen4 Euro-schatkist6 Drs. Jan de Koning: EG een fantastisch avontuur8 Agrarisch Nederland van jaren 60 naar 8010 Kleine Europese woordenlijst11 Tien nationaliteiten één landbouwhuis12 Slagboom bleef13 Vrachtreis naar Rome14 Hoeveel belasting betalen boeren elders?16 Voorzitter Dankert: Euro-parlement staat weer aan de kant van de landbouw19 Dé Britse kwestie21 Europees Ganzenbord22/23 H. J. Louwes, boer-politicus25 lOopeenrij26 Franse boeren begrijpen het niet28 Niet zo alledaags meer30 Hoe de Oldambtster boer voor het blok zit32 Helge Petersen ruimde zijn koeien op33 Geert de Jong: EG gaf ons de ruimte34 John Cameron, een Schotse bergboer36 Eerdat alle mannen in Brussel ieder zijne zeg daarover gehad hebben37 Goochelen met mcb's38 Spanje en Portugal kloppen aan de deur39 Neveninkomsten spelen in Duitse landbouw belangrijke rol40 Boerin maakt veel overuren42 Agrarische cartoons uit de buurlanden44 foto voorpagina: Ministerie van Land bouw 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 45