Boeren-geloof Belemmer burgers niet met niet te realiseren beleid J. Markusse RARO-advies drie groene struktuurschema's: Planologische schaduw Landinrichting Hoofdlijnenrapport inspraak Wie heeft ze nog gekend de paardeknechten met hun spannen hun vossen, bruinen in het gareel om te ploegen, te zaaien en te mennen Wie heeft ze nog gekend de arbeiders op het land om te mesten, te wieden en te oogsten Ze waren er de boeren met hun gezin en hun bedrijf met hun zorgen, vreugden en verdriet ze baden, ze hoopten,ze geloofden er in Ze zijn niet meer de knechten met hun spannen de vissen, de bruinen in het gareel de arbeiders op het land Ze zijn er nog de boeren met hun gezin en hun bedrijf met hun zorgen, vreugden en verdriet ze ploegen, mesten, zaaien, wieden oogsten ze bidden, ze hopen,ze geloven er in. Ze zullen altijd blijven de boeren met hun gezin en hun bedrijf met hun zorgen, vreugden en verdriet om te ploegen, te mesten, te zaaien, te wieden en te oogsten om te bidden, te hopen enin zich zelf te geloven Om voor het Kerstnummer een voorlichtend artikel te schrijven lijkt mij minder juist. In het afgelopen jaar probeerden we het vele malen. Soms ging het gemakkelijk, een an dere keer moeilijk. Bij jullie zal het in je gezin of bij de bedrijfsvoering niet anders zijn geweest. Meevallers zul len er beslist zijn geweest, maar ook wel eens een tegenvaller. Voor de een in de persoonlijke sfeer. Voor de an der in de bedrijfssfeer. Zou het niet zo zijn dat iedereen op zijn eigen manier zijn best heeft ge daan. met de mogelijkheden, de kennis, de capaciteiten die zij beza ten. Het bereikbare en het benodigde lag voor ieder bedrijf en gezin ver schillend. Zal dat niet zo blijven? Ieder bedrijf zal verschillende uit komsten hebben, omdat de capaci teit van de ondernemer de uitgangs positie, de ligging, de oppervlakte, de grondsoort, het bouwplan, het aantal stuks vee, het verkooptijdstip anders ligt. Het gaat er maar om of je er tevreden mee bent. Wanneer je met veel mensen om gaat, bovendien nog voorlichter(ster) bent, bereiken je veel vragen: Over de toekomst van de kinderen, van het bedrijf, van de bedrijfsopvolger, over de ontwikkeling van de bedrijfs- grootte, over overproduktie die er het ene jaar wel is en het andere niet. Ons antwoord was en is: Bekijk je eigen bedrijf. Probeer de bakens te verzetten waar nodig. En bedenk: Een bedrijf is levensvatbaar wanneer jij met je gezin er van kan leven, er gelukkig op bent, en kan reserveren voor de voortzetting ervan. Laatst zei iemand tegen me: "Denk er om. iedere tijd, iedere generatie heeft zijn eigen vraagstukken en problemen". Om die op te lossen, moet je er zelf aan meewerken. Wat je alleen kunt doen, doe dat. Watje niet alleen kunt doen. probeer dit samen met anderen. Alles oplossen zal onmogelijk zijn, met sommige dingen zal je moeten leren leven. Weet je wat naar onze mening ook belangrijk is: dat je doorzet bij tegenslag, dat je de mo gelijkheden uitbuit die jij hebt, datje luistert naar signalen uit de samen leving. Weet je wat wij als econo- misch-sociaal voorlichter(ster) u bovenal toewensen voor 1983? Datje Geloof hebt in je zelf, in je eigen zaak, je bedrijf en je gezin en verder prettige Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar, toegewenst. De Raad van advies voor de ruimtelijke ordening (RARO) heeft één advies opgesteld over de drie "groene" struktuurschema's, te weten de Struktuurschema's Natuur- en Landschapsbehoud (SNLB), Open- luchtrekreatie (SOR) en Landinrichting (SLI). Gekozen is voor één advies over de drie schema's om de noodzaak van de samenhang van deze schema's te benadrukken, waarbij de Raad aantekent dat het moeilijk was zicht te krijgen op die samenhang. De verschillende beleidsuitspraken uit de schema's worden vervolgens getoetst aan het feit of de regering ook voldoende middelen heeft om deze te effektueren. De Raad vindt de realiseerbaarheid van de beleidsvoornemens een be langrijk punt. Deze kan bereikt wor den door politieke en maatschappe lijke steun (en daardoor financiële middelen) te verwerven voor de be leidsvoornemens. Mocht dat niet lukken en komt daardoor de reali seerbaarheid in de lucht te hangen dan dient een aantal beleidsvoorne mens na afweging te worden ge schrapt. Voorkomen moet worden dat het voorgestelde beleid onge loofwaardig wordt, omdat niet ook is voorzien in voldoende uitvoerings middelen (juridische, bestuurlijke en geldmiddelen). Daarnaast wijst de Raad op wat hij noemt de planologische schaduw: zowel de overheid als de burger hou den terecht rekening met het voorge nomen beleid. Als dit beleid in feite niet op een redelijke termijn reali seerbaar blijkt te zijn, dan zijn vooral de burgers en de lagere overheden ten onrechte belemmerd in hun ontwik keling. Dit klemt te meer als hieraan ook financiële, nadelige gevolgen verbonden zijn zonder vergoedings mogelijkheid. Het Raadsadvies gaat uitvoering in op de drie struktuurschema's afzon derlijk. Het Struktuurschema Na- tuur- en Landschapsbehoud wordt een sprong vooruit genoemd en een essentieel dokument op grond waar van de regering kan worden aange sproken bij konkrete beslissingen. Ook kan op basis hiervan het beleid van lagere overheden kritisch wor den gevolgd en waar nodig gemoti veerd worden bijgestuurd. In het ad vies wordt ruime aandacht gegeven aan de diverse funkties van de bos sen (openluchtrekreatie, natuur). De Raad onderschrijft in grote lijnen het te voeren openluchtrekreatiebe- leid, gericht op een koncentratie van voorzieningen op korte afstand van de grote steden en/of het bevorderen van een betere toegankelijkheid van grote delen van Nederland voor wandelaars en fietsers door middel van goedkope, eenvoudige maatre gelen (rekreatief medegebruik van bossen, agrarische gebieden, militai re terreinen e.d.). Het Struktuurschema Landinrich ting is eigenlijk te beperkt van opzet. Er worden vooral gebieden in aange wezen die voor landinrichting (d.w.z. ruilverkaveling en andere vormen van herinrichting van landelijke gebie den) in aanmerking komen. Daardoor is er te weinig aandacht voor andere oplossingen voor inrichtingsproble men, te weinig mogelijkheden voor een evenwichtige afweging van be langen tussen landbouwklaims en andere klaims op de ruimte, en te weinig aandacht voor het beheer van landbouwgronden. De Raad over weegt dan ook (opnieuw) een Struk tuurschema Landbouw, waarin alle relaties tussen landbouw en ruimte lijke ordening aan de orde kunnen komen. Inmiddels is ook gereed het rapport met de hoofdlijnen uit de inspraak op de drie groene struktuurschema's. Hierin worden de bijna 1.000 schrif telijke reakties uit de inspraak sa mengevat. Ook zijn hierin verwerkt de resultaten van de 11 gehouden hoorzittingen. Dit hoofdlijnenrap port zal over enige tijd als deel b van de pkb worden gepubliceerd. Ook de insprekers ontvangen dan een exem plaar hiervan. Deze ontvangen te zijner tijd overigens ook het RARO- advies (deel c) en de regeringsbeslis singen (delen d van de afzonderlijke pkb's). Dat het totale pakket van sociale voorzieningen wat in de afgelopen jaren zo zorgvuldig is opgebouwd niet meer betaalbaar is wordt ons via de media regelmatig voorgehouden. Zo wordt er momenteel gesleuteld aan de Ziekenfondswet (bepaalde medicijnen mogen niet meer op kos ten van het ziekenfonds door de arts worden voorgeschreven eigen bij dragen voor uitgeschreven recepten) de Alg. Wet Bijzondere Ziektekosten (eigen bijdrage in kosten verpleegte huis) de Alg. Arbeidsongeschikt heidswet (uitkeringen - nu 80% - moeten verlaagd worden tot 70% van het laatstgenoten loon). Ook de Alg. Ouderdomswet (AOW) staat al ter discussie. Momenteel krijgt één op de negen Nederlanders een AOW uitkering en na het jaar 2000 zal deze verhouding zijn opgelopen tot één op vijf. Dit jaar ontvingen 1,6 miljoen bejaarden ruim 20 miljard aan AOW uitkeringen. Nu betalen de premieplichtigen 11,5% AOW pre mie met een maximum van 6.304,— per jaar, dat zou naar schatting van deskundigen langzaam op moeten lopen naar 20%. De poli tieke partijen kunnen nu wel zeggen dat de AOW uitkeringen moeten blijven zoals ze zijn, maar ik geloof dat we ons geen illussies behoeven te maken omtrent de toekomstige uit keringen. Vanwege het omslagstelsel bij de AOW (dat men in ieder geval wil handhaven) komt het erop neer dat steeds minder werkenden voor steeds meer bejaarden moeten beta len wat tot gevolg heeft steeds hogere premies. Er is becijferd dat het uit betalen van de AOW uitkering tegen het jaar 2010 als de na oorlogse ge boortegolf de 65-jarige leeftijd heeft bereikt grote problemen gaat ople veren. Als het niet haalbaar is de premies drastisch te verhogen zullen de uit keringen omlaag moeten en dan zijn we weer terug op het punt dat ieder voor zich moet zorgen een aanvul ling op zijn/haar pensioen te krijgen door het afsluiten van bijvoorbeeld een lijfrente verzekering. A. Michaël 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3