is m Poolse landbouw als 100 jaar geleden bij ons Wanneer wij iets willen begrijpen van de positie van de Poolse boer en de situatie waarin de landbouw zich momenteel bevindt, is het wellicht goed twee omstandigheden te be lichten die de huidige situatie voor een belangrijk deel bepaald hebben. Polen is een land dat in de geschie denis veelvuldig het toneel is geweest van oorlogen. Verschillende buiten landse heersers hadden het land ge durende langere tijd bestuurd en Polen vooral als een wingewest be schouwd. Het platteland werd ver waarloosd en uitgebuit. Alleen de katholieke kerk heeft zich in die pe riode het lot van de Polen aange trokken en ook aktief geprobeerd het platteland te ontwikkelen. Het is daarom niet zo verwonderlijk, dat de Poolse boeren een diepgeworteld wantrouwen hebben tegen het Over heidsgezag, terwijl de katholieke kerk op het platteland zeer veel aan hang heeft. Wellicht is het ook de verklaring voor de sterke gehecht heid aan het grondeigendom dat im mers in woelige jaren vaak het enige bezit vormde, dat niet zo gemakke lijk kon worden afgepakt. Grond in privé-handen Ook het huidige kommunistische re gime is er niet in geslaagd deze in stelling te doorbreken. In de vijftiger jaren werd in de gehele kommunis- tisch wereld op krachtige wijze een kollektivisatie - politiek doorge voerd. In Polen is dat een totale mis lukking geworden. In 1956 heeft de toenmalige regering deze pogingen officieel opgegeven en momenteel is 75% van het areaal in privé-handen. De overige 25% is hoofdzakelijk af komstig van grootgrondbezit dat voor de tweede wereldoorlog in Duitse handen was. Een tweede as- pekt dat de huidige situatie in hoge mate beïnvloed heeft, is de indus- trialisatiepolitiek van de regering na de tweede wereldoorlog. In lijn met de kommunistische doctrine is grote nadruk gelegd op het ontwikkelen van de zware industrie. De industrie, die de landbouw moet voorzien is volkomen verwaarloosd. Men heeft dit nu wel ingezien en probeert daaraan meer aandacht te besteden, maar het is duidelijk dat in deze ekonomische moeilijke tijden dat zeer moeilijk gaat. Lage opbrengsten Inmiddels wordt de Poolse land bouw gekonfronteerd met enorme tekorten aan benodigdheden zoals machines, bestrijdingsmiddelen en kunstmest. De opbrengsten zijn dan ook voor onze begrippen zeer laag. Het onderstaande overzicht geeft een beeld van de ha opbrengsten van énige belangrijke gewassen (Opbrengsten in 1982). ton/ha Tarwe 2.6 Rogge 2.16 Gerst 2.58 Haver 2.26 Aardappelen 15.5 Suikerbieten 27.5 Oliezaden 16.7 Wij moeten daarbij bedenken dat het oogstjaar 1982 voor de meeste gewassen gunstig geweest is, zodat de resultaten nog meegevallen zijn. Hoe moeten wij ons nu het leven van de gemiddelde Poolse boer voorstellen? Hij beschikt over zo'n 5 ha land en uiterst primitieve hulpmiddelen. Er zijn 3 miljoen boeren in Polen, die voor hun hulpkrachtbronnen voor een groot deel afhankelijk zijn van Nog steeds vindt het transport op de bi teelt. Het bouwplan bevat veel voer- granen, ongeveer 40% van het graanareaal wordt bijvoorbeeld met rogge beteeld. Geleidelijk aan pro beert men de omstandigheden op het platteland enigszins te verbeteren. Er wordt gezegd dat de elektriciteits voorziening nu over het gehele land verspreid is. Waterleiding evenwel kan men uitsluitend nog vinden rond de steden. Wij moeten natuurlijk niet vergeten dat Polen een groot land is, (8 x Nederland) dat vrij dun bevolkt is (gemiddeld 112 inwoners per km2 vergelijkbaar met Nederland 342 in woners per km2). Verbetering van de voorzieningen kost zeer veel geld. Daarbij komt nog dat het paard het transportmiddel van het platteland is. Voorzieningen zoals scholen, zie kenhuizen en andere openbare ge bouwen kuqnen dus maar een veel kleiner gebied bestrijken dan in een situatie waarbij andere transport middelen voorkomen. Afzet produkten Wat doet de boer nu met de pro dukten die hij voortbrengt. Voor de zgn. basisprodukten, zoals granen, aardappelen, vlees en melk is hij aangewezen op de Staat, die vaste inkoopprijzen heeft. De hierna vol gende tabel geeft de prijzen aan die ien in Polen op deze wijze plaats. Voedseltekorten Deze prijzen zijn de afgelopen twee jaar drastisch omhoog gegaan om het aantrekkelijker te maken voor de boeren grotere hoeveelheden te ver kopen aan de Staat. Men was wel gedwongen tot deze politiek omdat het land voor grote voedsel tekorten stond. In het bijzonder geldt dit voor vlees. De konsumptie daarvan was in de zestiger en zeventigerjaren enorm gestegen, terwijl de produktie van veevoer tekort schoot. Polen, eens de graanschuur van Midden Europa moest op grote schaal importeren. Dit kon nog wel in de tijden dat kre diet verleend werd, maar de krediet kraan werd een jaar geleden hele maal dichtgedraaid. Dit gebeurde op ekonomische gronden, maar ook op politieke gronden, als straf voor de machtsovername van de militairen op 13 december 1981 en het verbie den van de vrije vakbeweging Soli dariteit. De importen liepen dras tisch terug en de voedselschaarste ontstond. De pluimvee- sektor bij voorbeeld draaide bijna volledig op gëimporteerde mais en de produktie van broilers is nu 10% van vorig jaar. Ook eieren zijn nauwelijks meer te betalen. Diverse produkten kwamen op de bon. De prijsverhogingen (fotoJ. v. Velzen, Kruiningen) chines, zaaizaad, kunstmest, bestrij dingsmiddelen. Die zaken zijn maar mondjesmaat voorradig en worden bij voorkeur aan de gekollektiviseer- de bedrijven geleverd. De boer blijkt dus liever zijn produkten te houden, dan er Zwloty's voor te krijgen waarmee hij niets kan kopen. Toekomst Hoe ziet nu de toekomst eruit voor de gemiddelde Poolse boer? Ik geloof dat hij er relatief gezien minder slecht aan toe is dan zijn stadsgenoot. Hij heeft een produk- tieplrn dat vooral gericht is om zijn eigen behoeften te dekken. De grote ekonomische problemen waarmee Polen wordt gekonfronteerd gaan aan hem dus enigszins voorbij. Veel fundamentele verbetering in zijn positie zit er echter de komende jaren ook niet in. Daarvoor zou moeten worden geïnvesteerd in een land- bouw-toeleverende industrie en voorts zouden betere bedrijfsbeno- digdheden moeten worden geïmpor teerd. Er wordt wel luid gezegd, dat de landbouw een betere behandeling moet krijgen in de Poolse ekonomie dan voorheen, maar de ekonomische malaise geeft mij niet veel hoop dat op korte termijn deze woorden in daden kunnen worden omgezet. Ir. A.J.A. van Roven Gezien de ernstige politieke en ekonomische krisis waarmee het Poolse volk thans wordt gekon fronteerd, hebben wij gemeend er goed aan te doen, de positie van de Poolse boer in dit geheel wat nader te belichten. De Nederlandse Landbouwattachê voor Polen, ir. A.J.A. van Roy en was bereid ons de betreffende informatie uit de eerste hand te verstrekken. Zijn indrukken over het Poolse platte land, de plaats van de boer daarin en zijn visie op de toekomst voor de agrarische sektor, treft u hierbij aan. De foto's zijn ons ter be schikking gesteld door de heer J. van Velzen uit Kruiningen. de 1.5 miljoen paarden. Er is dus een goede kans dat onze gemiddelde boer over een paard beschikt. Gemengd bedrijf Een reis door het Poolse platteland, vooral tijdens de oogstperiode, geeft een beeld dat wellicht honderd jaar geleden ook in Nederland heerste. Het ongeplaveide straatbeeld wordt beheerst door paard en wagen en de sikkels blinken terwijl het koren met de hand op schoven wordt gezet. Van struktuurbeleid of ruilverkaveling heeft men nooit gehoord en dit zou ook weinig kans maken in de Poolse omstandigheden. Het gevolg is wel dat de waterhuishouding grote pro blemen geeft en dat de verkaveling zeer slecht is. De Poolse boer is hoofdzakelijk op zichzelf aangewe zen. We zien dan ook vooral het ge mengde bedrijfstype, waarbij de ak kerbouw in dienst staat van de vee voor 1982 gelden. De officiële waar de van de Zwloty wordt gesteld op 1 Zwloty Dfl. 0,03. Die waarde heeft niet dezelfde betekenis als bij ons. In een kommunistisch land kan men nu eenmaal niet zomaar geld wisselen. Opkoopprijzen van de Staat voor 1982 per 100 kg Rogge GersT >1440Zw, Haver Gemengde granen 1320 Zwl Mais 1320 Zwl Brouwgerst 1800 Zwl Boekweit 3000 Zwl Millet 2400 Zwl Aardappelen 1600 Zwl Melk 16,5 Zwl per liter Vlees: per kg levend gewicht: Varkens 125 Zwl Jong vlees rundvee 110 Zwl Ouder rundvee 90 Zwl hebben echter niet het gewenste re sultaat gehad. Het blijkt dus niet zo zeer te liggen aan de officiële op- koopprijzen, maar vooral aan het feit dat de boeren met hun Zwloty's niet kunnen kopen wat ze nodig hebben voor hun bedrijfsvoering zoals ma- 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 39