Gezellig op en om de tafel! Woorden Kaars "Madonna met Kind" Vrede Een kwa/ikdoo-ója moX kamelAtokjte bzplakkdn zn vultdn mdt notdn In de Kerstnacht Kerstkaarten Wie besteedt er, in deze tijd van het jaar niet zo nu en dan extra aandacht aan de maaltijden? Met name het kerstdiner zal in veel gezinnen een met zorg en liefde bereide maaltijd zijn. De resultaten van één en ander zijn meestal oog en tong strelend. Om de gerechten nog beter tot hun recht te laten komen en de sfeer tij dens maaltijden te verhogen, is aan dacht geven aan het dekken en ver sieren van de tafel geen verspilde moeite en tijd. Op welke tafel kun je je als gast vrouw meer uitleven dan juist op de kersttafel? Met de traditionele kerst- kleuren wit, groen en rood zijn ver schillende komposities mogelijk. Maar niemand verbiedt u een ander kleurenpalet te nemen. Wanneer u uitgaat van een wit tafel laken, kunt u met rode linten en kunststoffen kerstballen een heel smaakvolle tafel maken. Leg de lin ten in een ster of in een ruitpatroon op het tafellaken en speld ze hier en daar even vast. Laat de linten afhan gen langs de tafelrand en bevestig aan de uiteinden enkele kleurige ballen (geen glazen!). U kunt het witte tafellaken ook versieren met linten in een blokpatroon, waarop u strikken plaatst op elke "kruising". Van dezelfde of een andere kleur. Er zijn tegenwoordig ook gouden en zilveren taartkleedjes verkrijgbaar. Gebruik ze eens onder uw borden en glazen; het resultaat is een zeer fees telijke en schitterende kersttafel. Menukaarten maken de tafel extra feestelijk en het maken ervan is een gezellig karweitje, waarbij de kinde ren vast en zeker graag willen hel pen. Het hier getekende engeltje werd gemaakt van wit karton of ste vig papier, een pingpongballetje en goudpapier. Schrijf voordat u het karton tot een kegeltje omvouwt op de buik van de engel welke gerechten de gasten aan tafel kunnen verwach ten. U kunt het menu ook aan een kaarsje hangen of de menukaart versieren met een bal. Wat kunnen wij met woorden doen? In een gedichtje uit het boek "Vrou wenpoëzie" worden een aantal mo gelijkheden opgesomd. O.a. Woor den kunnen striemen, kwetsen, maar ook kunnen koesteren, troosten. Het zal ons allemaal al wel vele malen overkomen zijn dat we iets zeggen, waar we. later spijt van hebben maar ook dat we zelf door iemands woor den gekwetst worden. Ik denk aan het verhaal van een me vrouw, die ergens een kennis ont moette. Over en weer informeerden ze naar eikaars gezin. Zij vertelde dat haar dochter pas gescheiden was en de reaktie van de ander was: "Ja dat gaat zo gemakkelijk tegenwoordig, ze hoeven d'r hand ook maar op te gaan houden". Geen woord van be grip voor de pijn en het verdriet dat ALb QJi kleine, kln- doJten ojJ hwiicUeAm ui uw hiuAkameA tiondZopw, zqX dan de k&iAtboom eeitó In de box en hang niat bieek- bojkl veAAioAsing aan de box Nog een paar versiertips voor de kersttafel. Strooi over een mooi wit tafellaken zomaar wat kleurige en glinsterende pailletten. Of prik hier en daar een rood strikje aan het la ken vast. Erg mooi is het effekt als u de strikjes vanuit het midden laat komen en de afstanden onderling steeds groter laat worden. Ook een simpel wit servet wordt een kerstser vet. als u er een strikje aan bevestigt. Hoewel kaarslicht bijzonder gezellig en sfeervol is, nemen kandelaars wel wat plaats in op tafel en is het moei lijk ze zo neer te zetten dat uw dis genoten er geen last van hebben. Een andere mogelijkheid voor feestelijk en flatteus licht op de kersttafel is deze. U siert de bestaande lamp boven de eettafel met rode linten waaraan ballen bungelen, waardoor een heel aparte kerstdekoratie ontstaat. Ook als overdag de lamp niet brandt, ziet deze er prachtig uit. U ziet, er zijn talrijke mogelijkheden om een goed gedekte tafel te versie ren. Geniet er met kerst van. Ons alfabet bestaat uit maar 26 letters, maar wat hebben we daar een enorme mogelijkheden mee. We maken er woorden van zonder er bij na te hoeven denken en zo is onze hele taal gevormd. Als u wel eens scrabblet dan weet u wel dat het soms moeite kost om van een aantal letters een woord te maken met een zo hoog mogelijke woordwaarde. Maar in ons dagelijks leven krijgen woorden pas waarde in samenhang met andere woorden, gesproken of geschreven. Dan pas gaan woorden gevoelens uit drukken. zoiets meebrengt. In het gedicht staat: Woorden kunnen moordend zijn, wanneer ze worden afgevuurd op een hart dat vol vertrouwen niet door argwaan wordt ommuurd. Gelukkig staat daar het andere ver haal van een oma tegenover. Na het overlijden van haar man at haar kleinzoontje een keer bij haar en hij vroeg haar: "Oma zal ik nu voortaan maar altijd bij u komen eten? Dan zit u niet zo alleen aan tafel en hebt u toch weer een Jan. net als opa". "Woorden kunnen troostend zijn schrijnende pijn verzachten van het hart dat door verdriet verdoofd geen dagen kent - slechts nachten." Straks is het kerstmis en er zullen weer veel woorden over ons uitge strooid worden. Kerstvieringen waarbij het kerstevangelie centraal staat, mooie kersttoespraken en lie deren. Het kunnen voor velen woor den zijn van "grote blijdschap", maar voor anderen woorden die wrevel opwekken omdat op dit mo ment in hun leven geen plaats is voor blijdschap, alleen maar voor verdriet en zorgen. Een koesterend, een troostend woord zou dan op zijn plaats zijn. En als we dat niet te geven hebben, is het meestal beter te zwijgen. Laten we in ieder geval proberen met onze woorden te doen als in de laatste re gels van het gedicht. '"Woorden, we moeten er wat meer op letten wat meer bewust zijn van hun bereik ons hart wat meer aan het woord laten komen dan spreken onze mond en ons hart - Te^k"' L.J. de R. Gddfit ddn hddA- LLjkd gduJi üi dd kamdn. Vrede is een kind dat glimlacht als je ernaar kijkt een weiland waar de jonge veulens grazen, 's avonds samen fijn naar huis toe fietsen op de dijk, het hinkelhok, de hoepel, bellen blazen. Vrede is geen groene tafel maar een stille kracht, geen systeem, geen plan dat wordt berekend of bedacht. Vrede is een opa die verliefd met oma danst, vrede is een gloed die in vertrouwde ogen glanst, vrede is een oud verhaal dat met een ster begint, een stal, een houten kribbeen een kind. Toon Hermans Weet gij wat ik doen zal? Op Kerstavond ga ik even naar buiten en dan kijk ik omhoog naar de bloemen, die daar blinken op de hemelse weiden. Doe net als ik. En als ge dat niet kunt dan doet ge het licht maar uit en trekt de gordijnen open en kijkt naar buiten, naar de sterren, want dat betekent de Kerstboom toch eigenlijk, dat de sterren van de hemel omlaag komen tot in Uw kamer, om heel dicht bij U te zijn. En dan willen we even stil zijn, één ogenblik en proberen om alleen maar te luisteren. Toen ik nog klein was en ik was alleen in de kamer met Kerstmis, dan verbeeldde ik mij, dat ik de engelen kon horen fuisteren tussen de takken van de Kerstboom. Zou het niet kunnen gebeuren vanavond, als wij met ons hart luisteren, dat wij in de serene stilte van de Kerstavond stemmen horen, waarvan wij allang dachten, dat ze voorgoed verstomd waren? Ja, dat zullen de sterren ons dan vertellen, dat onze aarde niet zo groot is, of Gods hemel houdt haar omvat. Dat wij niet zó eenzaam zijn als wij geloven, dat zij, die van ons zijn heengegaan, niet zo heel ver van ons zijn. Ja, dat zij dichterbij zijn dan wij denken. Wij zijn één met hen in Gods liefde, en het symbool van de ster inde Kerstnacht wijst ons de weg naar het land, waar zij die van elkaar gescheiden werden, elkaar wéérvinden en waar de vreugde volkomen is. Uit: Naast de Bijbel - Kaj Munk Engeland - misschien wel het meest traditierijke land ter wereld - viert het kerstfeest liefst in de huiselijke kring. Plumpudding is dan het na tionale gerecht. Het is ook in Engeland geweest, waar de gewoonte om met kerstmis elkaar kaarten te sturen, is begonnen. Ruim honderd jaar geleden - in 1843 - kwam Henry Cole, toen direkteur van het grote Victoria and Albert- museum in Londen, op het idee zijn familie, vrienden en kennissen een speciaal gedrukte kaart met kerst groet te zenden. Het was een idee, geboren uit gemakzucht. Henry Cole had namelijk geen zin om zijn hele familie en al zijn kennissen een lange brief te schrijven met daarin de kerstwensen en de ups and downs die zijn familie in het afgelopen jaar had meegemaakt. Een dergelijke lange kerstbrief was in het traditierijke Engeland gewoonte. In goede aarde Maar in dat gedenkwaardige jaar weigerde Cole achter zijn schrijftafel te gaan zitten om deze lange kerst brieven te gaan schrijven. Hij liet een kaart drukken en verzond deze naar zijn relaties. Deze nieuwigheid viel niet bij iedere ontvanger in goede aarde. Maar wel kreeg Cole er een grote bekendheid door. Een exem plaar van deze eerste kerstkaart is bewaard gebleven en in een vitrine in het Londense postmuseum te zien. Daarna heeft de kerstkaart wel de hele wereld veroverd. Op de tentoonstelling ."Gouden Handen" te 's Heerenberg was deze zomer de kunstenaar Frits Spies aan het werk. Hij maakt manshoge, rijk bebeeldhouwde kaarsen die wereld en van gevoel, werelden van schoonheid uitdrukken. Hij maakte zich hiertoe in jaren van stille, verbeten strijd een techniek ei gen die in de eeuwen verloren was gegaan maar die nu door hem weer nieuwe glanzende uitdrukkingsvor men kreeg. Hierbij een foto van één van zijn kreaties, "Madonna en Kind". Het is bijzonder de moeite waard om deze man bezig te zien en zijn prachtige kaarsen te bekijken. 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 37