N a of reeds t'idens de maisoogst wordt er uite: nai d al weer gezorgd voor he* nieuwe gewas. Een bepaald percentage van de akkers wordt na de oogst gebrand, waarbij alle mais- stro wordt verbrand, op een ander deel van de akkers daar wordt het maisstro in de grond gewerkt. Vroeg ploegen is belangrijk, voordat de grond door de zon te veel uitdroogt en te hard wordt. Juist omdat in de afgelopen jaren de oogstperiode te lang duurcle' en er daardoor te veel trekkers bezet waren kon er van die vroege grondbewerking niet zoveel komen. H D e vraag zal bij velen opkomen, is zo'n bedrijf nu rendabel. Het ant woord is ja. Is het optimale reeds bereikt dan luidt het antwoord nee. Er valt nog veel te verbeteren zowel op het gebied van opbrengsten als op dat van het drukken van de kosten. Enkele cijfers over het afgelopen oogstjaar 1981/82 illustreren het volgende. Het areaal 860 ha mais en 100 ha bonen. De totale inkomsten bedroegen 7.538.228,— Tanzaniaan- se Shillings (1 T Sh ƒ0,30). De totale uitgaven waren 4.792.436,— Netto winst 2.745.791,— M, M, Machinepark Machine onderhoud; zwakke plek Arbeidsbezetting Invloed op omgeving Financieel gezond bedrijf Mais bespaart deviezen Tanzaniaanse Shillings wisselen voor guldens! De Farm, een eigen wereldje Nederlands geld welbesteed De farm heeft een tamelijk uitge breid machinepark, maar omdat er eigenlijk slechts één hoofdgewas wordt geteeld kan er toch betrekke- 'lijk eenvoudig worden gewerkt. Jammer is het dat door allerlei om standigheden er teveel verschillende soorten machines zijn waardoor dat extra kosten ten aanzien van de on derdelen voorziening met zich mee brengt. Er zijn 12 normale 70 pk wieltrekkers en één 110 pk County. Er zijn twee Caterpillars, een D5 en een D6. In de toekomst zullen die wellicht vervangen worden door zware wieltrekkers. Dat die Ca terpillars er nu zijn ligt aan het feit dat ze moesten worden gebruikt voor de ontginning van de gronden. Naast deze trekkrachtbronnen zijn er van zelfsprekend de verschillende werk tuigen, zoals ploegen, eggen, zaai- machines, spuit en wiedapparatuur, cultivators en landbouwwagens. De stroomvoorziening bestaat uit generatoren, terwijl de drinkwater voorziening bestaat uit een elektri sche onderwaterpomp die op een diepte van circa dertig meter in een boorgat hangt. - et is échter juist het machinepark dat de zwakke plek vormt in het be drijf. Om met moderne technische apparatuur om te gaan is niet ieders werk. Zeker nog niet het werk van een eenvoudige man die zelf thuis zijn veld nog met de schop bewerkt. Zolang alles nieuw is dan blijft het wel draaien, maar zodra het mate riaal al wat ouder wordt dan komen de problemen. Daarnaast moet men bedenken dat speciaal door het vaak onjuiste gebruik de machines en trekkers sneller slijten dan we in Ne derland gewend zijn. Een frappant voorbeeld hiervan vormt de manier van afschrijven zoals die voor o.a. trekkers geldt. Men schrijft 33% per jaar af, met andere woorden na drie jaar is de trekker afgeschreven. Men kan zich afvragen of mechanische landbouw met zulk een instelling ei genlijk wel mogelijk is? Nog afgezien van goed of slecht ge bruik, onderdelen zijn er nu eenmaal nodig. Bijna al cjie onderdelen moe ten met harde valuta worden ge kocht. Het land heeft aan harde va luta een groot tekort en vergunning om deze valuta ook te besteden wor den door de Centrale Bank met mondjesmaat en na langdurig on derzoek afgegeven. Gevolg is dat men vaak ontzettend lang op de on derdelen moet wachten. Voor Mbozi Maize Farm is dat probleem er nog niet omdat via Nederlandse valuta, die beschikbaar zijn in het kader van het hulpprogram, wel onderdelen kunnen worden gekocht. Het uur van de waarheid komt echter nader w. nt voor het seizoen '83/'84 is er geen harde valuta meer beschikbaar ia het hulpprogram en zal Tanzania zelf voor geld moeten zorgen. Of da t goed zal aflopen is nog de grote vraag. Goede Vnonteurs zijn schaars. Wanneer ze-erg goed zijn dan wor den ze gefnakkelijk weggelokt naar de stad en kunnen we op de farm weer van voren af aan beginnen. Extra salaris betalen is niet mogelijk omdat de lonen strak vast liggen via overheidsmaatregelen. Een ander lastig punt voor een goed kontinu management op de farm zijn de kursussen die regelmatig aan mede werkers worden verstrekt. Het lijkt vreemd om een negatief effekt te zien in het volgen van langdurige kursussen. Toch is het zo. want goede mensen krijgen beurzen aangeboden A lie reparaties moeten op het bedrijf zelf worden uitgevoerd. In geen velden of wegen is er een goede dealer met een service dienst te vinden. om in Europa of Amerika te gaan studeren. Plotseling valt er dan een gat op de boerderij in kennis en er varing. De vervanger is vaak van minder allooi met alle gevolgen van dien. Het is onvermijdelijk. Ofschoon niet direkt op schrift gesteld, toch heeft Nederland wel duidelijk door laten klinken dat ze niet gediend is van steeds maar wisselend management. Tot nu is daar gehoor aan gegeven en is Mbozi Maize Farms voorzien van een goede manager die nu ervaring op kan bouwen op een en het zelfde bedrijf. aan gelegen dat dit grote gemecha niseerde mammoet bedrijf ook ten voordele is van de omliggende Uja- maa dorpen. In het kader van deze situatie wordt er door Mbozi assis tentie verleend aan die dorpen in de vorm van adviezen, grondbewer king, zaaizaad, kunstmest en hulp bij b.v. het bouwen van voorraadschu ren. Deze hulp wordt zeer gewaar deerd. Nederland heeft voor deze assistentie een apart bedrag van 60.000 gulden beschikbaar gesteld in fase twee. Hierin is ook een bedrag voor medikamenten opgenomen om de bewoners van het bedrijf en de Voor de trekkers is nog geen onderdak en deze slapen daarom het hele jaar door buiten. Op de voorgrond de werkplaatsvoerman. Er werkgn op het bedrijf 56 vaste arbeidskrachten, waaronder trekker- chauffeurs, bouwlieden, monteurs, accountants en klerken. Daarnaast is er erg veel daglonerswerk. De piek wordt gevormd gedurende de oogst, met als absolute uitschieter septem ber 1982 toen er 16.000 mandagen werden geregistreerd. Dagloners krijgen het minimumloon dat 17.60 Tsh bedraagt. In dit opzicht is het bedrijf de grootste werkgever in de verre omtrek. Op dit gebied zou er nog heel wat te bezuinigen zijn. Ar beid is betrekkelijk goedkoop. Men kan met de huidige maisprijzen één man 10 dagen laten werken voor de opbrengst van 90 kg mais (1 zak). Wanneer de dagloner echter efficiënt gebruikt kan worden heeft het ook een gunstig effekt in de vorm van werkgelegenheid voor de omgeving. De leiding bestaat uit een manager met direkt daaronder de hoofd veld- opzichter. met daaronder twee veld- opzichters die ieder een gebied van 500 ha onder hun toezicht hebben. Zij op hun beurt worden weer bij gestaan door enkele veldassistenten. Daarnaast is er een chef-accountant voor de financiële zaken bijgestaan door een kassier en enkele hulpac- countants. De werkplaats(garage) wordt geleid door de chef werkplaats met zijn staf aan monteurs en wat ze hier noemen "sleuteljongens". Dan hebben we in dft stadium van opbouw ook nog de bouwafdeling met aan het hoofd de bouwopzichter en zijn groep met metselaars en timmerlieden. Er is de Nederlandse regering veel omliggende dorpen van eerste medi sche hulp te kunnen voorzien. Op het bedrijf is een eenvoudig ziekenhuisje met een medisch-assistent en enkele verpleegsters. Van de winst is de afschrijving nog niet berekend. Ruwweg zou die voor het afgelopen seizoen 1 miljoen shil ling bedragen. Verder moet er bij worden aangetekend dat de op brengsten kant nog niet volledig is, want bij het afsluiten van de boeken was nog niet alle mais verkocht. Wanneer dat wel het geval zou zijn geweest dan had het bedrijf ruim 3 miljoen shilling winst gemaakt. De opbouw van de kosten ziet er als volgt uit: (in de kosten zijn alle mo gelijke kosten inbegrepen die in het afgelopen oogstjaar werden ge maakt): Veldkosten 40,19% Werkplaats 2,63 Transport 5,25 Verkoop 1,26 Administratie 14,23 63,56% Winst 36,44% Van de totale kosten maken de loonkosten 31,71% deel uit. Wanneer die loonkosten worden verdeeld zien we het volgende: Veldkosten 22.04% Werkplaats 1,72% Administratie 7.95% Totaal 31,71% In deze loonkosten zijn ook de dag loners begrepen. Er is het afgelopen seizoen gemid deld 4800 kg mais per ha gedorsen. Het moet mogelijk zijn om met de zelfde kosten zeker een opbrengst van 5300 kg per ha te behalen. Zo juist is bekend gemaakt door de re gering dat de maisprijs met onmid dellijke ingang is verhoogd van 1,75 Tsh tot 2,20 Tsh per kilo. Deze ver hoging zal echter ook worden ge volgd door een verhoging van de kunstmest en bestrijdingsmiddelen prijs. Toch blijft er voor Mbozi Mai ze Farms een vrij zonnige toekomst wat de winstpositie betreft. Het moet ook nog in dit licht worden bezien, doordat er mais wordt ge produceerd hoeft in ieder geval dat deel niet meer te worden geïmpor teerd en wordt zodoende een aan zienlijk bedrag aan harde valuta bespaard. "V oor het oogstjaar 1983/84 stelt Nederland geen harde valuta meer beschikbaar voor de aankoop van machine onderdelen. Men gaat er terecht van uit dat het bedrijf zelf in staat moet zijn om in deze kosten te voorzien. Het bedrijf zou dat gezien de financiële situatie ook wel kunnen wanneer de Tanzaniaanse shilling vrij kon worden omgewisseld tegen b.v. de Nederlandse gulden. Dit laatste is echter onmogelijk omdat het Tanzaniaanse geld alleen bin nenlandse waarde heeft. In de prak tijk zal de farm dan ook ongetwijfeld in grote moeilijkheden raken omdat het vrijwel zeker is dat de Tanza niaanse Centrale Bank niet genoeg harde valuta heeft. Zelfs al zou er een kleine hoeveelheid harde valuta be schikbaar zijn dan nog zal de proce dure om het te verkrijgen een einde loze lijdensweg zijn. Mbozi Maize Farm mag op een der gelijke manier niet aan haar lot wor den overgelaten. Nederland kan het volgende doen. Ons land financiert vele projekten in Tanzania, waarvoor op heel veel plaatsen lokale kosten worden gefinanciërd. Dus Neder lands geld wordt omgewisseld voor Tanzaniaanse shillings. Wanneer Mbozi Maize Farm een bepaald be drag in lokale valuta aan een derge lijk projekt zou overmaken, dan zou Nederland dat zelfde bedrag in Ne derlands geld beschikbaar kunnen houden om de broodnodige onderde len te kopen. Het zou een totaal nieuwe benadering zijn, maar het kan werken. Het heeft weinig zin om eerst een aantal jaren alles op alles te zet ten om een boerderij te ontwikkelen en daarna de zaak weer in de soep te laten draaien. Zonder nazorg gaat het bedrijf wellicht ten onder...! bozi Maize Farms is een wereldje op zichzelf. Een dorpje, een leefgemeenschap erg geïsoleerd. Het is de bedoeling dat alle vaste mede werkers hier een eigen huisje van de farm krijgen. Een deel van de men sen woont reeds in een stenen huisje. De meesten echter wachten nog op de bouw van hun woninkjes. Zolang wonen ze in tijdelijke zeer eenvou dige onderkomens. Gedurende fase 2 van de Nederlandse hulp wordt er voorzien in de voltooïng van de be huizing. De werkers van het bedrijf zijn tevreden. De verdiensten zijn vastgelegd in een soort CAO, maar er bestaat de mogelijkheid om wat ex tra's te verdienen door de verbouw van mais op een eigen akker. Iedere werker krijgt één acre van het be drijf. Daarnaast kan men ook trek kers en werktuigen huren van het bedrijf en een groter areaal verbou wen. Hiervan wordt veel gebruik ge maakt en er wordt goed aan de op brengst verdiend. Huishuur hoeft niet betaald te worden. Water en elektriciteit zijn vrij. Zo nu en dan wordt er geslacht en is er gelegenheid om vlees te kopen. Zondags gaat er een vrachtwagen naar Vwawa, 48 km van het bedrijf, en kan men bood schappen doen. Voor meer dagelijk se dingen is er de koöperatieve win kel op het bedrijf. Verder is er een Gemeenschapshuis, waar zo nu en dan films worden vertoond. Men kan er iedere avond terecht voor een praatje, een spelletje en een drankje. De kinderen van de werknemers gaan naar de lagere school in een naburig dorp (12 km). Het bedrijf zorgt voor transport. Sinds kort is er ook een kleuterschooltje op de farm. I? Onze woning omenteel is het een feit, dat Mbozi Maize Farm de beste en de grootste maisboerderij in het hele land is. Dat wil niet zeggen dat men er nu helemaal is. Op tal van punten dient er nog heel wat te verbeteren, maar men is duidelijk op de goede weg. De farm heeft een uitstekende pers. Ofschoon ook het geld in Ne derland schaars is, en ook daar ieder dubbeltje twee keer omgedraaid moet worden voor het wordt uitge geven, vinden wij, dat het geld bes teed aan Mbozi Maize Farm uitste kend terecht komt en Tanzania op een voortreffelijke manier helpt om op eigen benen te komen te staan. Mbozi, november 1982 Marinus van Wezel 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 35