maakt Nederlandse hulp rendabel E ind februari is het tijd om de bo- nen te zaaien. Straks wanneer het I bedrijf uit de ontwikkelings- en ont- ginningsfase is ligt het in de bedoe ling om ieder jaar circa 125 ha bonen te zaaien. Zoals reeds eerder gezegd, het land krijgt een schoonmaakbeurt met Round-up en gelijker tijd fun geren de bonen als een vruchtwisse ling. Er moet nog veel met dit laatste gewas worden geëxperimenteerd om rendabele opbrengsten te kunnen krijgen. De bonen worden geteeld om rijp te winnen waarna het pro- dukt wordt verkocht aan het Staats Inkoop Buro die op haar beurt de bonen doorverkoopt aan de ver schillende distributiekanalen. Bonen zijn een zeer geliefd voedsel en in kombinatie met de maisteelt biedt het zeker grote perspektieven. N a de inzaai van de bonen breekt er een rustige tijd aan op de farm. T anzania is een van de armste lan den ter wereld, tevens is het niet in staat om genoeg voedsel te produce ren voor de eigen bevolking. Dat laatste is niet het gevolg van het feit dat er niet genoeg landbouwgrond zou zijn. maar het voedseltekort wordt veroorzaakt door het niet vol ledig benutten van die grond. Via Nederlandse ontwikkelingssamen werking wordt er op verschillende terreinen getracht verbetering in die situatie te brengen. Een van de meest direkte vormen van hulp is de be trokkenheid van Nederland bij de ontwikkeling en uitbreiding van het grote gemechaniseerde maisbedrijf in Mbozi. Mbozi Maize Farm ont vangt reeds geruime tijd Nederland se steun. Sinds 1979 echter in een duidelijk omlijnde vorm van Finan ciële en technische assistentie. Mo menteel wordt er gewerkt binnen fa se twee. een periode die loopt van 1981 tot 1984. waarbij een totaal be drag van 4 '/2 miljoen gulden voor het bedrijf beschikbaar komt. De tech nische assistentie wordt verstrekt door Euro konsult, een adviesburo uit Arnhem, waarvan twee mede werkers op het bedrijf aanwezig zijn, een landbouwkundig en een tech nisch adviseur. D it seizoen '82/83 is begonnen met de inzaai van 1000 ha mais. Het begin van de inzaai ligt min of meer vast met het begin van het regensei zoen dat omstreeks de eerste week van november aanvangt. Uit proe- M bozi Maize Farms is gelegen in het distrikt Mbozi, in de zuid-weste lijke hooglanden van Tanzania, 1500 meter boven de zeespiegel, ongeveer 90 kilometer van de hoofdplaats Mbeya. Het is een semi-staatsbedrijf dat onder de organisatorische para plu van NAFCO (National Agricul tural and Food Corporation) valt. Dit is een overkoepelend orgaan waarbij een twintigtal grote land bouwbedrijven zijn aangesloten. Elk afzonderlijk bedrijf heeft echter vol ledige zelfbeschikking over bedrijfs beslissingen ten aanzien van alles wat met het te voeren beleid heeft te maken. Mbozi Distrikt is één van de meest door de natuur gezegende ge bieden in dit land. Ten eerste kan het rekenen op een zeer betrouwbaar regenvalpatroon dat gemiddeld een neerslag geeft van 1000 tot 1100 mm per seizoen. Ten tweede is de grond er bijzonder vruchtbaar, goed door latend en gemakkelijk bewerkbaar. Ten derde is het verder gezegend met een voor mais en koffie uitstekend klimaat met gematigde sub-tropische temperaturen. T ijdens de periode '79/'81 onder fase 1 van de nederlandse hulp kon het bedrijf uitgroeien van 200 tot 500 ha. Het was duidelijk dat de Farm een goede toekomst kon hebben on der de reeds genoemde gunstige lig ging, en omstandigheden. Tijdens die periode groeide het bedrijf echter 100 ha groter. Dit laatste was het ge volg van een plotselinge beslissing van Tanzania's president Julius Nyerere die tijdens een bezoek aan het bedrijf zo onder de indruk kwam van die prachtige velden mais, dat hij terstond het bevel gaf om nog een extra 100 ha aan de reeds bestaande 500 toe te voegen. Na de uitkomsten van een bezoek van een nederlandse evaluatie missie werd besloten om over te gaan tot een fase 2 voor het bedrijf waarin de boerderij zou uit groeien tot een omvang van 1100 ha in totaal. Dit plan is momenteel in uitvoering en nadert ruimschoots vooruitlopend op het schema zijn voiiooïng. H elaas is Mbozi Maize Farms het enige grootschalige bedrijf binnen een straal van 300 kilometer. Er is geen enkel ander soortgelijk bedrijf waarop teruggevallen kan worden. In de vrij recente geschiedenis van Mbozi Distrikt zijn er echter wel mogelijkheden geweest, want in de periode voor de tweede wereldoorlog hadden zich in dit gebied 127 Euro pese settler boeren, meest van Duitse afkomst, gevestigd. Door de oorlog en de zich daarna voordoende poli tieke ontwikkelingen binnen Tanza nia zelf vertrokken deze boeren ter wijl de meeste van deze bedrijven in ontwikkeling volledig zijn verdwe nen. Men kan zich echter voorstellen Bonen als vruchtwisseling Maisoogst was nachtmerrie Bedrijfsvoering Door de natuur gezegend Groter of konsolideren? Goede ontsluiting shifts gewerkt, terwijl er met de Ca terpillar D6 die nu al het ploeg en eg werk doet zelfs in vier shifts wordt gewerkt (dag en nacht). Er wordt tijdens het zaaien direkt een gedeelte van de benodigde kunst mest gegeven. Uit proeven is geble ken dat we de fosfaat gift moesten verhogen. De gift is nu gesteld op 100 kg P/O en 25 kg N. Later in het sei zoen wanneer de mais ongeveer kniehoogte heeft bereikt wordt er nog een extra stikstofbemesting toe gepast van zuiver 80 kg N. Er wordt geen mechanische onkruidbestrij- ding toegepast. Er wordt een herbi cide gebruikt dat wanneer de weers- Van Wezel. noodzakelijk is. Alle spuitwerk- zaamheden worden door het bedrijf zelf uitgevoerd. Een periode waarin de werknemers j zoveel mogelijk hun vakantie opne- men. Degenen die blijven houden zich bezig met het onderhoud van de akkerwegen en houden het gras kort i langs de bermen. Maar in juni wordt het weer druk. De bonen rijpen en moeten met de hand worden opge trokken. Voor dit karwei worden veelal schoolkinderen en vrouwen ingeschakeld. Het dorsen gebeurt nog vrij eenvoudig door met een trekker over de droge bonenpeulen te rijden. Het kaf samen met de bo nen wordt later door een kafmolen gedraaid. Eind mei begin juni begint ook de maisoogst. Het afgelopen seizoen is die oogstperiode een nachtmerrie geweest. Ze duurde veel en veel te lang, bijna vijf volle maanden. Ei genlijk zouden we klaar moeten kunnen zijn in 2 Vi maand. Afgelo pen seizoen werd bijna alle mais met de hand geoogst. Het is binnen ge komen, maar vraag niet onder welke inspanningen en ook ten koste van veel verliezen in. het veld. Een on houdbare situatie als Mbozi Maize Farm tenminste met recht de naam gemechaniseerd bedrijf wil blijven dragen. Er zijn weliswaar oogstma- chines op het bedrijf, maar die zijn niet geschikt om er de lange hybri- demais mee te oogsten. Het zijn amerikaanse machines gebouwd op I amerikaanse omstandigheden en hybriden. Een kombineharvester lijkt de oplossing en voor het vol gende seizoen hopen we tenminste één kombine ter beschikking te heb ben zodat we minder afhankelijk van dagloners en Ujamaa dorpen uit de omgeving worden. In het afgelopen oogstjaar hadden we een gemiddelde opbrengst van 4800 kg per ha. Dat is niet slecht maar het is ook nog lang geen uitblinker. Er moet meer mogelijk zijn. Om het uiterste er uit te halen wordt gepro beerd, maar men moet er altijd reke ning mee houden dat er onder Tan- zaniaanse omstandigheden moet worden gewerkt. Gebrek aan diesel, het te Iaat arriveren van kunstmest, het niet tijdig beschikbaar hebben van nieuw zaad, waardoor overjarig zaad moet worden gebruikt, tekort aan herbiciden en geen geld voor de aanschaf van machine en trekkeron derdelen. een gebied van ruim 2000 ha be schikbaar. Deze grond werd destijds na moeizaam onderhandelen van de lokale bevolking verworven. Op de 2000 ha waren nogal wat kleine boertjes gevestigd die er o.a. koffie, mais en bananen verbouwden. Deze mensen werden uitgekocht en finan cieel gekompenseerd. Zonder enig probleem konden zij zich buiten het farmgebied vestigen waar nog vol doende ongebruikt land beschikbaar was en is. In Tanzaniaanse kringen wordt nogal luchthartig gedacht over de problemen die het goed besturen van een groot landbouwbedrijf met zich meebrengt. Vooral worden die problemen zichtbaar wanneer een bedrijf te snel groeit. Maar cijfers over grote oppervlakten doen het goed. waarbij dan gemakshalve voorbij wordt gegaan aan de kos ten/opbrengsten kant van de zaak. Zoals het er nu uitziet lijkt er van Nederlandse kant de voorkeur naar hoe anders deze streek er zou hebben uitgezien wanneer deze boeren wa ren gebleven. Al met al is de ontslui ting van de farm voor Tanzani aanse begrippen niet slecht. De af- astand tot de Tanzam highway be draagt slechts 30 km. De highway is de verbinding tussen Dar es Salaam en Lusaka, onderdeel van de Kaap/Cairo route en is geasfalteerd. Tevens is de afstand tot de bekende Tazara spoorlijn (Dar es Salaam- Ndolo Zambia) ook slechts veertig kilometer. De kontakten met de bui tenwereld worden onder houden met een radio-telefoon verbinding. Of Mbozi Maize Farms daarna nog verder moet groeien is nog een open vraag en misschien een strijdpunt tussen wat Nederland denkt en wat Tanzania graag wil. Er is in totaal Stationair dorsen. uit te gaan om na fase 2 niet tot ver dere uitbreiding over te gaan. De vraag is zelfs of Nederland nog ver der zal gaan met financiële assisten tie. Mocht dit echter wel het geval zijn dan zal waarschijnlijk de voor keur naar een konsolidatie van het bedrijf uitgaan. De aandacht zal dan gelegd worden op een verbetering van de landbouwkundige en techni sche bedrijfsvoering of met andere woorden, streven naar hogere op brengsten per ha tegen lagere kosten. Daarin zitten nog zeer veel moge lijkheden. Men is er van beide zijden nog niet uit, maar vast staat dat voor het einde van 1983 een keuze zal moeten worden gemaakt. ven is gebleken dat de beste zaaitijd in november ligt. Om zoveel moge lijk van de z.g. optimale zaaidatum te kunnen profiteren is het zaak om zo vroeg mogelijk te beginnen. Dit jaar wordt er gewerkt met een zaaiplan waarbij er van wordt uitgegaan dat we per dag circa 40 ha kunnen ver werken. De zondagen worden buiten beschouwing gelaten. Op deze ma nier is het mogelijk om eind novem ber het werk rond te hebben. Terwijl we dit schrijven (begin november) weten we uiteraard nog niet of het zal lukken. Er zijn nogal wat onzekere faktoren. Er wordt door de trekkerchauffeurs en de begeleidende dagloners in twee omstandigheden gunstig zijn een goed resultaat geeft. Helaas begin nen er echter steeds meer velden te komen waar o.a. het kweekgras sterk toeneemt. Er is nu een programma opgesteld, waarbij ieder jaar de ergst aangetaste velden buiten het mais areaal worden gelaten en een be spuiting met Round-up ondergaan, waarna ze later in het jaar (februari) worden ingezaaid met bonen. Op deze manier hopen we het kweekgras de baas te blijven. Alle velden krijgen een Thiodan be handeling tegen de stalkborer. Vaak is er op dat moment nauwelijks nog enige schade te ontdekken, maar het is gebleken dat een bespuiting beslist Etentje thuis met Josef Mgoda de buildingforeman, zijn vrouw en kind. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 34