De verkeerde arreslee Wat staat daar? Zelf maken: een vrolijke sinaasappelkabouter! JOEPIOOO klinkt het door de nacht als de kerstman op weg is naar de kinderen in Nederland. Een vrolijke lach klinkt door de frisse lucht. De kerstman is vrolijk en dat mag ook wel want een griezelig avontuur is tot een goed einde gekomen. Bijnaja bijna was de kerstman dit jaar niet gekomen. Trek maar niet zo'n verschrikt gezicht ik zei toch bijna Het gebeurde allemaal enkele dagen geleden toen de kerstman alle cadeautjes aan het controleren was geweest. Dat is een heel karwei, dat snap je wel. Het duurde dan ook tot in de vroege uurtjes. En het eerste gloren van het daglicht kwam al aan de hemel toen de kerstman doodver moeid onder de dekens kroop. Nu weet je natuurlijk wel dat de arreslee van de kerstman een heel bijzondere is. Als de kerstman aan zijn tocht naar Nederland begint laat hij zich eerst zachtjes van de be sneeuwde hellingen glijden, steeds sneller gaat hij dan, tot hij zo snel gaat dat de slee los komt van de grond en steeds hoger en hoger stijgt tot bij de sterren. Als hij eenmaal hoog genoeg vliegt doet de slee alles zelf, helemaal automatisch zou je kunnen zeggen. De kerstman zit dan voorop de slee en zingt het hoogste lied. Toen de kerstman klaar was met het controleren van de cadeautjes was er nog maar één ding wat hij moest doen, en dat was de slee bij de kabouters Slim brengen om een vrolijk kleurtje. De kabouters Slim waren daar zo handig in, ze schilder den de mooiste kerstfiguren. En terwijl de knikkebollende kerstman onder de wol kroop togen zij opge wekt aan het werk. DE uren verstreken, de kerstman sliep en sliep. Hij haalde alle uurtjes in die hij de laatste weken te kort ge komen was. Hij sliep dus als een roos. Alle kabouters slopen door het grote huis tot ze in de kamer van de kerstman weer die geluiden hoorde die erop duidden dat de kerstman wakker was geworden. De kerstman liep naar buiten de sneeuw inen wat stond daar. Een prachtige slee, donkerrood met gouden bellen. De verbazing stond op zijn gezicht te lezen. Wat een prachtslee was dat. Zouden de gebroeders Slim hem zo mooi gemaakt hebben. Hij liep er heen en bekeek hem van alle kanten. Ja het was zijn slee, hij herkende de krullen in het hout aan de achterkant van de slee. Verrukt ging hij er in zitten. Voor zichtig probeerde hij een stukje te glijden. Ja dat ging heerlijk. De wind speelde met de krulletjes van zijn baard en hij voelde een jolige en uit gelaten bui opkomen. Een ondeugende twinkeling was er in zijn ogen gekomen. Zou hij niet eens een proefritje maken. Ach waarom niet, dacht hij bij zichzelf. En hij gaf een beetje meer vaart. "Toch vreemd", dent hij, "de slee gaat nu wel erg hard, als het zo door gaat zal ik de lucht in moeten anders kom ik met mijn neus in de sneeuw terecht en IN DEZE PUZZEL-PLAAT staan drie puzzels voor jullie. De eerste puzzel staat in de sneeuwpop. Begin bij het bovenste open hokje en vul er de laatste letter in. Van het ding dat naast dat hokje staat. Zo doe je dat met alle hokjes. Wat staat er nu? DE TWEEDE PUZZEL is eeri rebus. Die rebus staat boven in de tekening. Begin links boven en schrijf de na men van alle dingen, die je ziet, op. Als er een -(min) staat, streep je de letter uit dat woord weg. Als er een (is) staat, verander je de letter van dat woord in de andere letter. En wat staat er dan? DE DERDE PUZZEL staat in de kerstboom. De kerstballen zijn ge zichten. In die gezichten staan letters. Vul die letters in, in de hokjes die onder in de tekening staan en waarbij dezelfde gezichten staan. De letters komen dan iri de goede volg orde, Wat staat daar? dat met die diepe afgronden hier, brr griezelig hoor. Wacht, ik rem een beetje af. Maar ojé wat is dat, waar is de rem? Waar normaal de rem zit, zit nu niets. Wat is dat voor iets raars. De slee gaat steeds harder en harder. "Dan maar de lucht in" denkt hij en wil de knop indrukken die er voor zorgt dat hij de lucht in gaat. maar ook die knop is niet op de plaats waar die hoort. DE schrik slaat de kerstman om het hart,,maar de kerstman zou de kerstman niet zijn als hij bij de pakken ging neerzitten. Hij pakt de slee bij de voorkrullen en probeert een beetje schuin te sturen en dan houdt hij zo'n krul in zijn hand. Afge broken. Nou ziet hij ook waar de slee van gemaakt is. Van dun hout en karton, het is een namaakslee. Maar veel tijd heeft hij niet om er over na te denken want daar ziet hij een grote hoop sneeuw liggen. Welbewust stuurt hij de slee recht op. de hoop sneeuw af. Even latér komt een proestende kerstman onder de sneeuw vandaan. Van de slee is niet veel meer over dan wat stukken karton en hout en de kerstman snapt niet dat hij er zo snel mee gesleed had. Dan hoort hij stemmen. Daar komen de gebroe ders Slim aan, nu met de echte slee. die er prachtig uitziet. Geschrokken springen ze er uit en kijken verbijs terd naar wat er overgebleven is van de kunstig nagemaakte slee. Deze namaakslee hadden ze nodig voor het grote feest wat die avond gege ven zou worden en ze hadden hem even voor de deur van de kerstman gezet om hem door iedereen te laten bewonderen. Toen de schrik eenmaal over was kon iedereen weer lachen om dat avontuur wat gelukkig goed was af gelopen. De volgende dag is de kerstman vertrokken op weg naar ons en als je soms eens midden in de nacht wakker wordt kijk dan eens uit je raam naar de lucht want tussen de sterren door kan je hem zien aankomen de kerstman en als je goed luistert hoor je zijn vrolijke lach door de nacht schallen. Joepioo (Nadruk verboden). MIEPIE ii c*=i, <ssnir<ss?sa Hierbij zie je een plaatje van een sinaasappelkabouter. Hij staat met Kerst heel leuk op tafel maar je kan er ook een kerststukje rond om maken en op je eigen kamer zetten. Ook een zieke vriend, vriendin, opa, oma, oom of tante zullen erg blij zijn als je ze zo'n zelfgemaakte "kerstwens" brengt. Om deze kabouter te maken heb je waarschijnlijk alles in huis: 2 lucifers, 1 sinaasappel, 1 walnoot, een stukje gekleurd papier voor de muts en een pluk watten voor de baard en het haar. Je prikt de lucifer (waaraan je aan beide kanten een punt hebt ge sneden) aan de ene kant in de boot en noot plus prikker in de sinaas appel. Dan maak je van de watten een baard en plak die onderaan de noot. Op de noot teken je een (vrolijk!) gezicht. De puntmuts maak je van het gekleurde papier. De watten voor het haar van de kabouter kun je het best gelijk aan de binnenkant van de muts plakken. Nu de muts op het "no- tehoofd" lijmen, een stukje pa pier met daarop je kerstwens om de lucifer plakken en die zoals op het plaatje in de sinaasappel en klaar is je kabouter. (uapoqj0A >injpBN) •jaip u9 SU01U U0d|0p fiAA :u0||eqiSJ0X '0P0JA 0p UBA safpuauA 0p uhz ujooq -}SJ0>j ap ui salsjee^ 0Q :snqay •j-0-l-s-)-s-j-0-v| -.dodMnaaus :n - IVVId13Z -Znd\LSü3>l-U3aNI>l ONISSOTdO 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 28