Wie hard werkt, moet zich ook ontspannen m 1 I* I jfi I I I 1 5 B 1 6 Medeverantwoordelijkheidsgelden worden wel besteed in de zuivelsektor! Agrarische studiereizen 1983 Programma 1983 k k k M k k k M k i m n k k Gevaarlijke slak remt Soedans voedselproduktie Hoewel in 1983 alle inkomens een stukje "koopkracht" inleveren, behoeven boeren en tuinders zich het recht op een excursie naar het buitenland niet te laten ontnemen!!! Wie hard werkt, mag zich ook ontspannen. Gun uzelf daarom een meer-daagse, geheel verzorgde en begeleide reis. De beste investering doet u uiteindelijk in uzelf. Kenya, 18 januari - 3 februari. 17-daagse vliegreis/rondreis per mi nibus vanuit Nairobi; verblijf en ob servatie van wilde dieren in de mooiste wildreservaten: bezoeken aan agrarische bedrijven. Een avon tuurlijke reis. Parijs, 7-11 maart Nieuw. 5-daagse busreis/verblijf in Parijs. Bezoek aan de Salon d'Agriculture en de "Hallen" in Rungis; uitgebreide stadsrondritten; kasteel Fontaine- bleau; paleis van Versailles, enz. Pa rijs compleet. Tunesië, 16 - 23 april. 8-daagse vliegreis/verblijf in Sousse. Bezoeken aan: de hoofdstad Tunis: het oude Carthago: de heilige stad Kairouan; agrarische projecten, die met Nederlandse ontwikkelingshulp worden geleid. In de koesterende voorjaarszon waant u zich in een an dere wereld. Portugal, 11-18 mei. 8-daagse vliegreis/verblijf in Lissa bon. Uitgebreide rondleidingen in de hoofdstad; excursies naar Sesimbra. Evora. Obidos, Alcobaca. Queluz en •'Sintra; bezoeken aan agrarische be drijven van Portugezen en Nederlan ders. Zwarte Woud Duitsland, 27 mei - 2 Juni. 7-daagse busreis. Vanuit de verblijf, plaats in het Schwarz Wald excursies naar o.m. het Bodenmeer met het bloemen-eiland Mainau. de Water vallen van Schaffhausen. de Donau- quelle. het Slot Fürstenberg enz., enz. Madeira, 1 -9 juni Nieuw. 8-daagse vliegreis/verblijf in Fun- chal. Allerlei excursies over het ge hele. vrij ongerepte eiland, dat in vele liederen bezongen wordt om zijn bloemenweelde en zijn wijn ("Een glaasje Madeira, my dear?"); bezoe ken aan agrarische bedrijven met suikerbiet, bananen, groenten, drui ven. mais. enz. Lakeland-Engeland, 13- 18 juni. Nieuw. 6-daagse boot-/busreis/verblijf in Windermere, van waaruit excursies en bezoek aan agrarisch bedrijf door hèt gehele "Lakedistrict". een bij zonder afwisselend gebied met vrij hoge bergen en diepe meren, bossen en aangelegde tuinen. Zeker een reis om "Engeland" te proberen. Zwitserland, 16 - 25 juni 1 O-daagse busreis/verblijf in Bea- tenberg bij Interlaken. Excursies o.a.: per bergbaan naar Jungfrau- joch. wandeling met picknick, be zoeken aan Alpen-kaasmakerij. agrarisch bedrijf in het Emmental. Bergboerenschool in Hondrich. 3- passentocht enz. Vanuit uw hotel uitzicht op de machtige toppen van de Alpen. Picardie-Frankrijk, 21 -24 juni. 4-daagse busreis naar Noord-Frank- rijk/verblijf in St. Quentin. Bezoe ken - in een prachtig glooiend land schap - aan grote akkerbouw- en ge mengde bedrijven en interessante steden. Deskundige Nederlandse lei ding. Noord-Noorwegen, 1 - 14 juli. 14-daagse vliegreis/tocht per bus van Kirkenes, door Lapland, naar de Noordkaap, via Hammerfest, Trom- so. Narvik, de Vesteralen en Lofoten naar Bodo. Onbeschrijflijk mooi landschap; agrarische bedrijven. Wegens het grote succes en de enor me belangstelling in 1982 wordt deze reis slechts éénmaal herhaald. Parijs, gezellig straatbeeld Engeland, 4 -12 juli. 9-daagse boot-busreis/verblijf in Cheltenham. Bezoeken aan de Royal Agricultural Show in Kenilworth en agrarische bedrijven: de Cotswolds en Wales, Windsor Castle, Osford en Londen. Sauerland-Duitsland, 12 -15 juli. 4-daagse busreis/verblijf in Winter- berg. op een afstand van slechts 3 uur rijden van onze oostgrens. Mooie tochten en wandelingen mét bezoek aan een agrarisch bedrijf. Een goede gelegenheid een agrarische studiereis te "proberen". Leningrad, Moskou, 20 -30 juli. 11-daagse vliegreis/verblijf in Le- Bon, zenden als drukwerk in een open enveloppe naar; Agrarische studiereizen, landbouwhuis. Roermondsplein 20, 6811 JN Arnhem. naam: adres: postcode, woonplaats: telefoonnummer: meldt/melden zich aan voor de Agrarische Studiereis naar is/zijn geïnteresseerd in de Agrarische Studiereizen en ont vangt/ontvangen gaarne in januari/ februari 1983 de brochure Agrarische Studiereizen 1983. ningrad en Moskou. Uitgebreide be zichtiging van beide steden met hun cultuurmonumenten. Hermitage, Kremlin. Rode Plein. Bezoeken aan theater- en circusvoorstellingen, aan Sovchozen en Kolchozen. Canada, ca. 26 juli - 8 augustus 17-daagse vliegreis/verblijf in o.a. Toronto, Ontario. Zeer veel agrari sche bezichtigingen o.a. op bedrijven van Nederlanders. Rondreis per bus via Niagara Watervallen, Ottawa, Montreal en terug. Wie aan emigra tie denkt, kan eerst ter plaatse rond kijken onder deskundige Nederlandse leiding. Elzas/Vogezen-Frankrijk, 1 - 6 au gustus. 6-daagse busreis/verblijf in Ostheim bij Colmar. Prachtige tochten over de Route des Crêtes en Route du Vin. Bezoek aan agrarische bedrij ven, rondleiding in Strassbourg met o.a. het gebouw van de Europese Raad. De gehele reis is een Neder landse gids aanwezig. Schotland, 3-12 augustus. 1 O-daagse boot-busreis/rondreis via o.a. New Castle. Edinburgh. Inver ness, de Schotse Hooglanden, Loch Ness. Oban en Glasgow met onder weg bezoek aan agrarische bedrij ven. Schotland in het mooiste jaar getijde. Moezeldal-Duitsland, 12-16 augus tus. 5-daagse busreis/verblijf in Mosel- kern aan de Moezel. Bezoek aan Trier, Cochum. Idar-Oberstein, wijnbouwbedrijf enz. Een mooie en gezellige reis! Oostenrijk, 25 augustus - 3 septem ber. 10-daagse busreis/verblijf in Zeil am See. Excursies o.a. Grossglockner Hochalpen-strasse. Liechtenstein- klamm. Salzburg: bezoeken aan agrarische bedrijven "Bergboerenl en Veeveiling. Hongarije, 30 augustus - 6 september. 8-daagse vliegreis/rondreis per bus vanuit Budapest door het noord oostelijke gedeelte van Hongarije: Matra-Bükk Gebergte. Hortobagy Puszta, Debrecen. Eger; onderweg bezoeken aan agrarische bedrijven. Een zeer interessante en afwisselende reis. Indonesië, 2 - 25 september. 24-daagse vliegreis/rondreis met verblijf in Jakarta. Cibogo. Lem- bang. Garut. Pangandaran, Wona- sobo, Jogyakarta, Bali. Medan op Sumatra, Prapat aan het Tobameer, Medan en Singapore. Tunesië, de Moskee van de Barbier in Ahrdal-Duitsland, 7-10 september. Nieuw. 4-daagse busreis, verblijf in Alten- ahr: excursies in het Ahrdahl en o.a. naar de Drachenfels in Königswin- ter, boottocht op de Rijn langs de beroemde Lorelei naar Rüdesheim. Een bijzonder fijne reis. Brussel, 23, 24 - 25-26 september. Nieuw. 3-daagse busreis/verblijf in Brussel. Uitgebreide stadsrondrit met be zichtigingen in Brussel; ook vrije tijd om op eigen gelegenheid b.v. de be roemde Grote Markt te verkennen. Brussel is dichtbij, maar toch "bui tenland". Kreta-Griekenland, 24 september - 1 oktober. 8-daagse vliegreis/verblijf in Herak- lion. Excursies naar het Knossos van Heraklion, Arhanes, de Vlakte van Messara, Chania, Rethymnon, het Omalous-plateau, Ierapetra en Ag- hios Nicolaos. Een mooie gelegen heid uw zomer te verlengen! Wenen, 26 -30 oktober. 5-daagse vliegreis/verblijf in Wenen. Stadsrondrit en wandeling in de binnenstad, folkloreavond, operette voorstelling, tocht door Wienerwald, bezoeken aan agrarische bedrijven, Wiener Sangerknaben en Spaanse rijschool. Wilt u aan een agrarische studiereis deelnemen, dan kunt u zich telefo nisch aanmelden bij het secretariaat: 085 - 51 20 87, of de bon zenden naar: Agrarische Studiereizen, Roermondsplein 20, 6811 JN Arn hem. Deelnemers aan agrarische studie reizen krijgen automatisch in janua ri/februari de brochure 1983 toege zonden. Belangstellenden kunnen de brochure telefonisch of via de bon aanvragen. Voor uw aanmelding, nadere infor matie en overleg kunt u opbellen naar het secretariaat van agrarische stu diereizen, mevrouw L. Deumer, 085 - 51 20 87 (eventueel 085 - 42 77 84). Regelmatig doet in de melkvee houderijkringen het gerucht de ronde dat de opbrengsten van de sinds 1977 bestaande medeve rantwoordelijkheidsheffing in de zuivelsektor voor een belangrijk deel nog niet uitgegeven zouden zijn. Zelfs wordt soms gesugge reerd dat een deel van de gelden besteed zou worden aan beleids maatregelen buiten de zuivelsek tor. Van een dergelijke situatie is geen sprake. De sinds september 1977 opgebrachte medeverantwoorde- lijkheidsgelden zijn uitsluitend ten behoeve van de zuivelsektor uitgegeven. Het is eveneens een misverstand dat een aanzienlijk deel van de gelden nog niet bes teed zou zijn. Op grond van de instellingsve rordening van de medeverant woordelijkheidsheffing uit 1977 heeft de Europese Commissie een aantal nieuwe afzetbevorderende programma's opgezet, die volle dig uit de opbrengsten der heffing worden gefinancierd en ten doel hebben de afzetmarkten voor zuivelprodukten zowel binnen als buiten de Europese Gemeen schap te verruimen. Daarnaast worden de medeverantwoorde- lijkheidsgelden gebruikt voor de gedeeltelijke financiering van reeds bestaande afzetmaatrege- len, zoals bijvoorbeeld de school- melkaktie. De .rest van de opbrengst van de medeverantwoordelijkheidshef- fing wordt besteed aan de alge mene uitgaven ter regulering van de zuivelmarkt. Het betreft hier bijvoorbeeld subsidies bij uitvoer van zuivelprodukten naar niet- EG-lan^len. toeslagen bij verwer king van mager melkpoeder in veevoeder en een bijdrage in de interventiekosten. Soedan kan enorme hoeveelhe den voedsel produceren op ge bieden die alleen wat water uit de Blauwe Nijl behoeven om zeer vruchtbaar te zijn. Maar tevens zou dan ook een ideale verblijf plaats worden geschapen voor de slakken die onontbeerlijk zijn in de kringloop van de parasiet die de gevreesde ziekte schistoso miasis (bilharzia) veroorzaakt. Een ontwikkelingsprojekt zou zo licht tot een ramp voor de volks gezondheid kunnen worden. Maar toch is een projekt aan de gang in drie gebieden die samen bijna een miljoen hektare be slaan, één van de grootste land bouwgebieden van de wereld met een bevolking van twee miljoen mensen. De slak werd bestreden door grootscheepse toepassing van bestrijdingsmiddelen en de ziekte met nieuwe medicijnen. Het eerste jaarverslag meldt dat twaalf procent van de dorpelin gen in de Rahadstreek aan een van de vormen van schistosomia sis lijdt. 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19