Brede oriëntatie Na rijp beraad Kavelruil Comité van Graanhandelaren: Pleidooi voor zo vrij mogelijk handelsverkeer Wapenfeiten J. WIERENGA Monopolie posities Marges wassen niet op kontrakt en doet ook niet mee in een pool. "Ik handel zelf en lever aan de vrije handel. In feite maak ik voormezelf een pool door 4 keer per jaar een deel van de aardap peloogst te verkopen. Op deze manier krijg je wel nooit het hoogste maar ook nooit het laagste. Dit systeem bevalt me goed. Maar het vraagt wel veel aandacht natuurlijk. Je moet steeds de kranten lezen, de beursbe richten bijhouden en de handel bellen om over de vereiste informatie te kunnen beschikken. Ik vind die han del een wezenlijk en uiterst interes sant onderdeel van het boerenvak en ik ben daar erg veel mee bezig. Kom ik er niet mee uit dan vraag ik mijn vrouw, want die leest ook veel en is doorgaans goed op de hoogte. Samen nemen we dan een beslissing. De jonge Mees zag zich na de Mid delbare Landbouwschool in Goes overigens nog niet direkt boer wor den. De militaire dienstplicht beviel hem uitstekend en hij had daar ei genlijk best willen blijven. "Ik had ook wel willen varen. Het avontuur lokt mij wel. Er is zo machtig veel op de wereld te zien. Ik had best wat meer willen reizen". Veel kontakt met mensen -en dat hoeven beslist geen boeren te zijn - dat spreekt hem wel aan. "Je moet oppassen dat je blik niet te zeer vernauwd wordt tot alleen dat wat in het enge wereldje van het boerenbedrijf gebeurt. Een brede oriëntatie vind ik voor mezelf als boer erg belangrijk. Judoca Mees Boogerd (l.) in aktie met de bruine band. "Vandaar ook", licht hij toe, dat hij een aantal funkties in het maat schappelijk leven heeft aanvaard. In die filosofie past ook een jaarlijks terugkerend bezoek aan Frankrijk. Samen met een vriend gaat hij dan op inspektie langs de aardappelvel den bij de rivier de Somme in Noord-Frankrijk. "Daar léven de mensen echt", zegt hij met een tikje jaloezie en bewondering in zijn stem. "Wat je daar aantreft is een stukje levenskunst, vanuit een beschouwing dat het leven meer is dan alleen werken. Helaas" zegt hij spijtig,"als zelfstandige krijg je het hier steeds drukker en blijft er weinig tijd over voor ontspanning." Dat is zeker zo sinds het echtpaar Boogerd zich 14 jaar geleden op de trouwdag op de boerderij vestigde. Aanvankelijk werd het bedrijf gerund als maat schap met als leden Mees zelf, zijn *broer Donny en Vader Boogerd. La ter stapte zijn broer uit de maatschap en enige jaren geleden is Mees na een financiële regeling met zijn vader het bedrijf voor eigen rekening gaan ex ploiteren. De jonge boer bezocht trouw de ver gaderingen van afdelings- en kring- bestuur van de Z.L.M. Hij nam daar geen blad voor de mond en liet zich over veel zaken positief uit. "Ik zei in de afdeling vaak wel te weten hoe de zaken moesten worden geregeld nou en toen zeiden ze op een zeker mo ment probeer het dan zelf maar es. Ik ben mijn vader toen in het afde lingsbestuur opgevolgd. Toen ver volgens in 1980 de voorzitter van de kring Axel, de heer Van Hoeve, af trad, vroegen ze mij hem op te vol gen. Na rijp beraad en schoorvoe tend heb ik toen ja gezegd. Iemand moet het doen nietwaar?". Als de agenda van het hoofdbestuur in het kringbestuur besproken wordt, zijn er altijd tal van kritische vragen. Wat de kring vooral verontrust is dat de akkerbouw met de EEG-prijs- voorstellen steeds minder aan zijn trekken komt. In deze problematiek moeten akkerbouw en veehouderij zich eensgezind opstellen. Op lange re termijn is ook de veehouderij niet gebaat bij een slechte situatie in de akkerbouw immers wanneer deze sektor te weinig verdient zal men een aanvulling zoeken in de veehouderij hetgeen, gezien de marktsituatie geen goede zaak zou zijn, zo meent kringvoorzitter Boogerd die best te vreden is met zijn kring. De leden zijn kritisch maar opbouwend en eerlijk. "Als het er op aankomt zijn ze er en staan ze achter je. Hoofd bestuurslid en voorzitter van de kring zijn overigens niet zijn enige funkties. Zo zit hij ook nog in het bestuur van de O.V.H., is hij sekre- taris van het bestuur van de Rabo bank in Terneuzen, hoofdingeland van het Waterschap en lid van de ledenraad van de Z.H.V. Al die be sognes vragen veel werk en aan dacht. "Het betekent voor mijn vrouw ook nogal wat want zij moet veel meer dan vroeger de kinderen opvangen en allerlei zaken regelen. Maar we hebben wel alles goed met elkaar doorgesproken. We weten wat we aan elkaar hebben!". Telkenjare doet het echtpaar Boog erd met de twee kinderen Anne Ma rie (6) en zoon Marinus (10) mee aan het dorpsfeest in Zaamslag. Boogerd laat dan in een naburige molen graan van "eigen bodem" malen. Een be vriende plaatselijke bakker bakt er brood van en die vliegen inderdaad letterlijk en figuurlijk als broodjes de deur uit. "Wie durft nog te zeggen dat onze tarwe geen bakkwaliteit heeft?" Midden-Zeeuws-Vlaanderen is landbouwkundig gezien slecht ver kaveld. Er zijn veel te veel kleine kavels en ze liggen bovendien te zeer verspreid. Dat daar tot nu toe nog niets aan is gebeurd is te wijten aan het feit dat er in het gebied al lang plannen bestaan voor een nieuw ka naal naar Sas van Gent en dat er enige industriegebieden waren ge pland. "Daar hebben we op gewacht maar nu dat allemaal niet doorgaat wordt de landbouw met een flinke achterstand gekonfronteerd. Van daar ook dat de georganiseerde landbouw", zo vertelt Boogerd „Zo gauw mogelijk aan de slag wil". Daarbij wordt kavelruil best als een doeltreffende methode gekwalifi ceerd. Vooral ook omdat het water beheer onder het recent opgeheven De heer Boogerd op het gazon voor het Waterschap Axeler Ambacht nogal verbeterd is zodat het waterhuishou den volgens hem thans redelijk is. Daar komt natuurlijk bij dat kavel ruil veel goedkoper is. Volgens gege vens staat 2.000 ha kavelruil qua kosten gelijk aan ca. 500 ha ruilver kaveling. Overigens zijn er in Zeeuws-Vlaanderen over ruilverka veling of kavelruil nog geen defini tieve besluiten genomen. Trouwens, in kringen van het Landbouwschap studeert men nog op komplikaties die met wettelijke kavelruil samen hangen. voor onze eerste levensbehoeften. Tenminste, als we niet overgeleverd willen worden aan buitenlandse pro ducenten. Want" waarschuwt hij "als het buitenland monopolieposties krijgt dan gaan de prijzen flink om hoog. Hij verwijst daarbij naar de OPEC-landen m.b.t. de olie -en naar de situatie in Polen in welk land de landbouw volkomen verwaarloosd is met alle nare gevolgen vandien. Daarom ook" zo meent hij "moet een land zijn eigen landbouw nooit in de steek laten. Ook moeten we niet ver geten dat in een agrarische sektor die Het handhaven van een zo vrij mogelijk handelsverkeer in grondstoffen zowel binnen de Gemeenschap als op de Wereldmarkt is van het groot ste belang voor het bedrijfsleven, aldus ir. K.K. Vervelde, voorzitter van het Comité van Graanhandelaren. Als de invoer van tapioca beperkt wordt, zal een verschuiving in de richting van andere grondstoffen plaatsvinden, aldus Vervelde. Zelf beperkingsovereenkomsten zoals die met Thailand zijn tot stand ge komen leveren geen bijdrage tot een oplossing voor de Europese landbouwproblemen en geven integendeel aanleiding tot concurren tievervalsingen en leiden tot inflexibiliteit in de handelspatronen. Zou ingrijpen in de import van veevoedergrondstoffen noodzakelijk zijn, dan zou de voorkeur gegeven moeten worden aan een beperkt heffingensysteem, ondanks de bezwaren daartegen. De graanhandel is overigens voorstander van een structurele en dus ingrijpende veran dering in het europese landbouwbeleid, doch houdt rekening met wat in de politieke constellatie van het moment mogelijk is. Het Landbouwbeleid dient gericht op reëele exportmogelijkheden voor overschotprodukten en vrije importen, aangevuld met een realistisch opsiagbeleid, waarbij ook voorraden in West-Europa aangehouden moeten worden. Als de Amerikanen vrije toegang tot de EG markt willen hebben, zullen zij ook rekening moeten houden met de Europese wensen, aldus de opvatting van het Comité. gen beperkt hij zich tot zaken die naar zijn inzicht van belang zijn. Za ken die hij op zijn hart heeft brengt hij zeer pertinent naar voren: met een enigszins geëmotioneerde stem, krachtig in korte, snelle bewoordin gen. Een humoristische reaktie van een medebestuurslid doet zijn gezicht van oor tot oor lachen. Ook dat. Hij is goed met de gang van zaken op de hoogte, en lacht veel. "Ik wil precies weten wat er om gaat. Dat geldt ten aanzien van zaken op het hoofdbe stuur, maar ook op het bedrijf en in het gezin. Zij doen dat er gewoon even bij en datzelfde geldt ook voor andere gro ve tuinbouwprodukten als spruiten en witlof. Omdat er voor deze pro- dukten maar een betrekkelijk kleine markt is,is er nu vaak overproduktie. In feite ontneemt de akkerbouw de tuinbouw daarmee een stuk inko men. Dat gebeurt overigens ook op andere terreinen. Zo zijn veel akker bouwers wel gedwongen mestvee te houden, bieten te rijden voor een ander of hij wordt part-time vracht wagenchauffeur, neemt kippen of varkens of gaat in het fruit. Dat alles omdat in de eigenlijke akkerbouw te weinig wordt verdiend.. De marges zijn te klein. Gevolg van deze nare ontwikkeling is wel dat de konsu- ment de lachende derde is". Maar welke oplossing ziet Boogerd hier voor? De oude schuur voor het materieel. Nu een domein voor kippen Dat de landbouworganisaties van groot belang zijn voor de boeren staat bij Boogerd buiten elke twijfel. "Alleen is het jammer dat de leden daar vaak niet zoveel van merken. Belangrijk wapenfeit dat in ieder ge val wel opgemerkt is, is dat najaren- lange druk van de organisaties de overheid eindelijk iets gedaan heeft aan de onbillijkheden bij de opvol ging: met het zogenaamde pachter voordeel, zij het dat men nog niet helemaal tevreden is. De organisaties gaan via het Landbouwschap door tot alle onrecht uit deze regeling is opgeheven. Zo zijn er natuurlijk wel meer konkrete wapenfeiten te noe men. Boogerd zou het evenwel een goede zaak vinden wanneer aan de resultaten wat meer bekendheid zou worden gegeven in de geest van: "Dit deden de standsorganisaties voor u. De leden moeten weten waar we mee bezig zijn..." "Erg belangrijk is" zegt hij "dat we als volk, net als in het verleden, weer meer geld over zullen moeten hebben Medewerker Jan de Pooter en dochter A nne Marie Mees Boogerd denkt tijdens zijn werkzaamheden dikwijls na over de ontwikkeling van de landbouw in het verleden en over de toekomst van deze voor onze ekonomie zo belang rijke sektor. Hij brengt zijn ideeën daarover vlot onder woorden. Eerst even een blik terug. "Twintig jaar geleden waren er erg veel kleine be drijfjes van zo'n 5 ha waarop een ge zin met de teelt van bijvoorbeeld uien een bestaan had. Dat werd veelal met de hand gedaan en zo doende waren er erg veel mensen bij de landbouw betrokken en vonden er een bestaan. Wat gebeurde? De verdiensten in de akkerbouw liepen steeds maar terug en om het inko men weer wat op peil te brengen en te houden namen veel akkerbouwers een stuk uien in hun bouwplan op. het slecht gaat, ook niet meer in sterke mate wordt geïnvesteerd, het geen weer gevolgen heeft voor de werkgelegenheid. Mees Boogerd, die Nederlands Her vormd is, beschouwt de standsorga nisaties als de behartigers van de stoffelijke belangen van de boeren. De kerk is er zijns inziens voor de behartiging van de geestelijke belan gen. Hij is van mening dat de 3 standsorganisaties bij elkaar zouden moeten want nu gaat er veel kracht verloren. Maar ik weet en begrijp dat, dat stuit op veel persoonlijke gevoe lens". Hij is geen man van lange en uitvoe rige beschouwingen over wat dan ook. In de hoofdbestuursvergaderin 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 13