"Een brede oriëntatie is voor een boer erg belangrijk" ZLM-Hoofdbestuurslid Mees Boogerd uit Zaamslag: Gedrevenheid Optimist Aparte polder Avontuur Aardgas Samenwerking Mees Boogerd (40 jaar) uit Zaamslag staat in. meer dan één opzicht zijn mannetje: hij is manager van een 70 ha groot akkerbouwbedrijf, zit in besturen van een aantal verenigingen en instellingen en is daarnaast tot verbazing van velen waarschijnlijk, drager van de bruine band (5e graad) in de jiu-jitsu sport. In die tak van sport een hele prestatie. Vrij klein en slank postuur. Donkere en levendige ogen. Vertelt zonder omhaal van woorden pittig en kort wat hij op zijn hart heeft. Een doordouwer en vechter die het in militaire dienst best naar zijn zin had, altijd graag als zeeman de wereld rond had willen reizen en zich nu als boer met zijn vrouw en twee kinderen uitstekend thuis voelt in de Zeeuws— Vlaamse polder Coendijke. Sinds twee jaar lid van het hoofdbestuur van de Z.L.M. die daarmee dus niet alleen versterkt werd in numeriek opzicht maar ook in fysieke zin. Zo'n goede judoka in z'n midden te hebben dat moet voor zijn medebestuursleden een hele geruststelling zijn.... maakte opleiding aan de monteurs- school in Breda hem goed van pas. In drukke perioden schiet zijn gepen sioneerde medewerker, de 69-jarige Jan Heynsdijk ook nog vaak spon taan te hulp. Boogerd stelt hoge eisen aan alles wat hij doet: "Ik ben een type dat niet gauw tevreden is en voortdurend streeft naar de perfektie. Wel eens lastig voor de mensen in mijn omge ving want van hen vraag ik dat ook". Vanuit deze gedrevenheid wordt ook het akkerbouwbedrijf geleid. Zo houdt hij gedisciplineerd de admi nistratie bij ("Ik wil precies weten wat er in- en uitgaat) en ook de lite ratuur. Maar net zo kort staat hij bij het werk op het land. De karakteristieke Zeeuws-Vlaamse aardappelopslag "Als het goed weer is aarzel ik geen moment of ik ga er tegenaan. Dan wil ik wel dat er bijvoorbeeld recht gezaaid wordt. Het moet er allemaal goed uitzien. Dat geeft mij ook "be vrediging maar of het daardoor meer opbrengt", laat hij er lachend op volgen, "weet ik niet hoor". Hoewel Boogerd veeleisend is, bete kent dat bepaald niet dat hij zwaar op de hand zou zijn. "Van nature ben ik een echte optimist. Je moet jezelf nooit in de put stoppen. Als ik mijn best gedaan heb, dan ben ik voor de rest vrij gemakkelijk. Ik zie tijdens het werk ook erg vaak leuke dingen in de natuur. Daar kan ik van genie ten. En als de natuur ons es tegenzit dan blijkt de schade achteraf toch bijna altijd wel weer mee te vallen". In noodsituaties kan Boogerd altijd een beroep doen op kollega's in de buurt. Zo heeft hij veel hulp gehad bij de veel te laat op gang gekomen oogst van z'n uien. Met man en macht en tot 12 uur 's avonds werd er toen gewerkt. Naast de goede kon takten met de buren is een beroep op loonwerker Verlinde uit Zaamslag ook nooit tevergeefs. Overigens is de heer Boogerd van I mening dat je het loonbedrijf niet I mag misbruiken als een soort brand weer waarop alleen in noodsituaties een beroep wordt gedaan. "Maar wat i wil je" voegt hij er aan toe, "de mar ges zijn te klein geworden en men zoekt vaak net zo lang tot men ie mand heeft gevonden die het net iets I goedkoper doet. Op den duur kom je daar toch mee op de koffie!" Boogerd heeft zelf bijna alle akker- bouwmachines. Alleen het bieten- zaaien laat hij door de loonwerker doen en vaak ook het rooien van de bieten. Het bouwplan zag er in 1981 als volgt uit: van de 70 ha was onge veer 30 ha ingezaaid met wintertar we, bedroeg het aantal ha's aardap pelen en bieten beide 15, had hij on geveer 6 ha uien en nog zo'n kleine 6 ha graszaad. Aan de teelttechnische kapaciteiten van de boer worden in deze polders hoge eisen gesteld. Boogerd's grond bijvoorbeeld ligt in 4 polders die onderling nogal van el kaar verschillen wat hoogteligging, afslibbaarheid en profielopbouw be treft. De afslibbaarheid ligt op alle gronden overigens tussen 20 en 25%. Een lichte grondsoort derhalve. Op variërende diepte onder de bouw- voor treft men er plaatgronden aan. "Een heel aparte polder" vertelt Boogerd "waar in een beetje droge I zomer al gauw droogteverschijnselen optreden. Droge zomers zijn voor mij slecht terwijl natte zomers dat vaak niet of veel minder zijn". De bestrij ding van onkruid op zulke gronden vereist veel vakmanschap. "Je moet hier werken met lichte doseringen maar ook weer niet te licht want het moet ook helpen. Er zijn bepaalde stukken waar ik op hetzelfde stuk verschillende doseringen moet ge ven". Ik handel zelf en maak m'n ei gen pool. Een niet onbelangrijk deel van het bouwplan wordt ieder jaar in genomen door spekulatieve gewassen als aardappelen en uien. Speciaal daarvoor heeft hij een grote schuur laten ombouwen zodat hij thans de beschikking heeft over 7 koelcellen waarin 900 ton produkt kan worden opgeslagen. Boogerd teelt beide ge- hebben om o.m. boodschappen te doen en de kinderen naar school te brengen in het dorp. Ook beschikken ze niet over aardgas. Willen ze deze brandstof hebben dan zullen ze de aanleg van de leiding zelf moeten betalen. "Onrechtvaardig", zo meent Boogerd' "we zouden ei genlijk subsidie moeten hebben op onze flink opgelopen olierekening omdat we verplicht zijn olie te stoken. Maar toch zouden we' niet naar het dorp willen. Het woont hier heerlijk vrij en de ongemakken nemen we op de koop toe", voegt mevrouw Boog erd er aan toe. Het klinkt erg onwaarschijnlijk, maar vlak voorlangs de boerderij van de familie Boogerd liep vroeger een smal spoor dat toebehoorde aan de Zeeuws Vlaamse Tramweg Maat schappij. Het liep van Zaamslag naar de gehuchten De Kwakkel en Kam- pershoek. De lijn liep onderlangs de dijk door wat nu de voortuin van het schuur' die vooral bestemd is voor de Het adres "Hoek van de Dijk" in het buitengebied van Zaamslag blijkt niet zo eenvoudig te vinden. Je treft in deze polders erg veel "hoeken van dijken" aan en mensen die je de weg zouden kunnen wijzen kom je in de ze verlaten kontreien niet veel tegen. Toch maar gevraagd aan één van de weinige voorbijgangers. Even later rijd ik een verharde, betrekkelijk smalle weg op. Een eind verderop rechts de boerderij van de familie Boogerd. Vanaf de onderlangs een dijk lopende weg, draai ik het erf op. Ter weerszijden een dichtbegroeide haag struiken en bomen. Op het erf is het rustig. Het geheel maakt een rui me indruk. De bedrijfsgebouwen en de woning zijn royaal gebouwd en staan ruim op de halve hektare die hen toegemeten is. "Een mooi en goed onderhouden geheel" merk ik op bij het eerste kopje koffie. De heer Boogerd knikt instemmend: "Inderdaad, maar het vraagt ook veel onderhoud. We zouden, wat men ook wel doet, de hele tuin om kunnen ploegen, dan ben je er af, maar dat vinden we toch beslist niet juist. De tuin is gewoon het zicht van de boerderij. Er moet", zo vinden Boogerd en zijn inmiddels binnen gekomen vrouw", nodig wat aan de verouderde beplanting gebeuren. Een aantal struiken moet eruit en vervangen worden door bloemen en vaste planten, dit om het geheel een wat fleuriger aanzien te geven. Het bedrijf van de Boogerds staat aan de noordelijke bedijking van de Aan en Gender Dijke-polder die in ongeveer 1669 ingepolderd is. De omgeving past geheel in het typische Zeeuws-Vlaamse polderlandschap met z'n kreekruggen en met de lage plekken die in grasland liggen. Woning en gebouwen staan op ca.- 3 kilometer van het Dorp Zaamslag en worden door een veel recentere pol der gescheiden van de Westerschel- de. Vanuit het woonhuis kun je de grotere schepen op de Westerschelde voorbij zien varen. Het moet hier heerlijk wonen zijn. Mevrouw Boog erd, een boerendochter uit het Zeeuws-Vlaamse dorp Hoek beaamt dat volmondig maar wijst er toch wel op dat er ook nadelen aan verbonden zijn: zo moetje verplicht twee auto's Het bedrijf vanuit de lucht gezien. Links de loods voor het materieel, rechts de grote schuur die verbouwd is en nu een opslagkapaciteit heeft van 900 ton aardhppelen. Op dc voorgrond het woonhuis en daarachter rechts de oude kleine werktuigenschuur. De heer en mevrouw Boogerd mét hun zoon Marinus en de hond woonhuis is en is hier en daar nog terug te vinden in het landschap. Ze is tientallen jaren geleden al opge doekt. Toch herinnert Mees Boogerd zich goed dat ie nog werd gebruikt voor vooral bietenvervoer. De bie- tenkampagne bracht voor de kwa jongens dus avontuur. "Het gebeur de wel eens als het glad was of de wagons te zwaar beladen, weet hij I nog goed, dat de stoomlokomotief het tegen de dijk niet kon trekken. Puffend, hijgend en blazend bleef het geheel dan steken, zulks tot ver maak van de jeugd. S Het bedrijf van de heer Boogerd, waar alleen akkerbouw plaatsvindt, is in totaal 70 ha groot. Ruim 50 ha daarvan ligt in één blok rond be drijfswoning en -gebouwen en is ei gendom. De resterende 20 ha ligt 3 km verderop bij Zaamslagveer. Dat stuk heeft hij er indertijd bij kunnen pachten van zijn vader. Boogerd's machinepark is evenwel afgestemd op de bewerking van ca. 110 bunder. Hij doet namelijk ook vrijwel al het werk op het 40 ha. omvattend ak- kerbouwbedrijf van zijn broer Don- ny op Zaamslagveer. "Mijn broer is part-time boer. Hij woont wel op zijn bedrijf maar heeft nauwelijks tijd voor de praktische uitvoering van de j werkzaamheden. Dat doe ik. We j hebben elke week kontakt met el kaar. Wel is het zo dat hij over zijn bedrijf beslist en ik over het mijne. Ik i verricht in feite dus het loonwerk I voor hem en daarbij worden we zo- j nodig bijgestaan door een echte loonwerker". Een vorm van samen werking die de beide broers tot nu toe zeer goed is bevallen. Daarbij heeft Mees Boogerd een goede hulp i aan zijn 22-jarige medewerker Jan de Pooter uit Zaamslag: "Jan komt hier al van kinds af aan en toen- hij na de technische school niet precies wist wat ie moest wist ik het wel. Het ak- j koord was snel gesloten. De Pooter I kan alle voorkomende werkzaamhe- j den zelfstandig verrichten. Bij de I nodige reparaties komt zyn afge

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 12