I Twee jonge ingenieurs introduceren f 1 nieuw bewerkingsprocédé voor vlas Reakties praktijk bevredigend Moeilijke zaak Bleken W Met biochemische prodédé: Spannend Historisch moment Enzymen Het enzylin-procédé los van de houten kern van de stengel en tijdens het zogenaamde zwingelen en braken kunnen die twee dan ge scheiden worden. Daarbij komt het lint vrij dat gesponnen kan worden. Dat roten gebeurt op twee manieren: warmwaterroting en dauwroting. Bij het eerste proces vindt dit plaats in bakken met water van ca. 35 graden Celsius. Een proces dat ongeveer 5 dagen duurt en veel minder tijd vraagt dan dauwroten waarbij de scheiding plaatsvindt in de open lucht door schimmels. Het vlas ligt dan maanden buiten. Groot gevaar bij beide wijzen van roting is het zo genaamde "overrating" waarbij het proces te ver doorgaat hetgeen ten koste gaat van de vezelsterkte. Bij de roting spelen de enzymen een zeer belangrijke rol. Zij maken de pectine stuk waardoor het, zoals vermeld, mogelijk wordt houten kern en ve zels te scheiden uit het stro. Maarten wist vanuit zijn studie dat er met enzymen veel gedaan kan wor den. Ze worden onder meer in de levensmiddelenindustrie toegepast om processen te versnellen en dus onder meer goedkoper te maken. Enzymen zijn bij verschillende be drijven te koop maar sommige zijn vrij duur. Maarten: "We moesten een zodanige samenstelling enzymen zien te krijgen dat die het door ons beoogde werk op zouden kunnen knappen. Proeven doen dus. Hon derden. Tientallen verschillende en zymen op velerlei manieren gekom- bineerd tot er tenslotte een mengsel uitkwam dat een behoorlijk resultaat gaf. Die samenstelling is ons geheim natuurlijk. Die is niet te koop De heer H. Timmers van het IBVL die de aktiviteiten van de twee inge nieurs op de voet volgt en reeds op de hoogte blijkt te zijn varide resultaten van de nieuwste proeven bij Marti net, stelt zich terughoudend en af wachtend op. Voorlopig zien we er niets in, is zijn kommentaar. Het proces is te duur. Ze gaan uit van groen onthouten, nat maken en dan weer drogen: een lange weg. Boven dien zijn de enzymen duur. Een moeilijke zaak. Laat ze eerst maar es komen met uitslagen van de spin- kwaliteit en als dat goed is dan met rendementsvergelijkingen. Voorlo pig is dauwroten nog de beste me thode", zo meent hij. Dick en Maarten hebben hun proe ven al eens voorzichtig in handen gegeven van spintechnikus P. Schwarts van Spinnerij Nederland in Hengelo. Het eerste resultaat viel niet tegen. Schwarts: "Bepaald niet gek. Het ziet er goed uit. Op enige punten moet nog wat verbeterd wor den maar dan zie ik het wel zitten". Een niet onbelangrijk voordeel van het Enzylin-linnen is volgens hem de lichtere kleur. Vooral in West-Duits- land wordt vlas veel gebleekt om het beter een andere kleur te kunnen geven. Met dit vlas hoeft dat niet en daardoor gaat het niet in sterkte achteruit. Zover zijn de twee enthousiaste on- past. Dit vraagt overigens wel een flinke investering. Technisch levert een eventuele omschakeling geen problemen op, zo menen Maarten en Dick. Ander bijkomend voordeel is dat het enzylin-proces geheel kan worden beheerst zodat er in tegenstelling tot de huidige methoden een vezel van konstante kwaliteit uitkomt. Overra ting is ook niet mogelijk. De sterkte van de vezel blijft zonder meer goed. Eindelijk waren ze zover dat de be schermde sfeer van het laboratorium moest worden verlaten om de kon- frontatie met de praktijk aan te gaan. De vezels moeten nog wat losser Dick van der Sar en Maarten van Hoorn bekijken het resultaat van de enzymbehandeling van vlas in het Biotechnicon.... Ziet er niet slecht uit... Vlaslinnen is de enige natuurlijke europese vezel die toegepast wordt bij het maken van kleding e.d. Dit uit vlas verkregen linnen is vergele ken met andere natuurlijke en synthetische stoffen duur. Vooral als gevolg daarvan is de vlasteelt in ons land sterk teruggelopen, j Het verkrijgen van lint uit de vlasstengel vereist veel werk, tijd en energie. Wil linnen weer kunnen konkurreren dan zal daar iets aan gedaan moeten worden. Vele onderzoekers in meerdere landen zijn al jaren bezig met het zoeken naar betere en goedkopere methoden om deze lint, de grondstof voor de spinnerijen, te verkrijgen. Twee aan de Landbouwhogeschool afgestudeerde jonge ingenieurs, de heren D.M. van der Sar en M. van Hoorn, menen een nieuwe methode te hebben gevonden die goede perspektieven biedt. Temidden van het middagmaal nuttigende studenten vertellen zij in de kantine van het Biotechnicon te Wageningen hun verhaal over "De ontsluiting van vlas met enzymen". "Toen werd het spannend" vertelt Dick. "Wij hadden zekerheden maar ook onzekerheden. Een opsteker was dat we wisten dat de vezel sterk ge noeg bleef maar de kleur was anders en de struktuur ook: iets minder zacht en soepel. Enfin, wij met onze monsters naar Zeeuws-Vlaanderen, naar vlasser L. Martinet in Koe wacht. De reakties bleken niet direkt negatief maar te juichen stonden ze ook niet. Er moest nog wel het een en ander aan verbeterd worden, zo vonden ze. Bepaald aangemoedigd kropen ze weer het lab in. Meer proeven. En vrijdag 3 december j.l. was het dan zover dat het tweetal nieuwe proeven los kon laten op de braakmachine van Martinet. Nieuwsgierig drongen Maarten, Dick, Martinet en werkne mer Goossens zich rond het resul taat. De vlassers bekijken en betasten de bundels aandachtig en vergelijken ze met warmwaterrootlint zonder iets te zeggen. Zijn we hier in de halfdonkere fabriekshal van Marti net getuige van een voor de vlaswe reld hjstorisch moment en stappen we over de drempel naar een totaal andere technologie in de vlasbewer king? De reakties zijn voorzichtig positief. Martinet en Goossens zijn niet hele maal tevreden maar wel verbaasd over de verbeteringen die zijn be reikt. Toch moet er nog wel wat ge beuren. Martinet desgevraagd: "Ze zijn hier al eerder geweest en toen was ik nogal skeptisch maar ik neem ze nu toch wel serieus. Het resultaat is nog wel niet regelmatig genoeg maar het lint is in ieder geval schoon en zacht. Het begint er alleszins op te lijken. Het lint is zeer stefk boven dien. Dat het wat lichter van kleur is lijkt me geen punt maar waar het nu nog om gaat is hoe het zich houdt in de spinnerij want dat is natuurlijk van groot belang. Je moet er op effi ciënte wijze een goed produkt van kunnen maken". derzoekers dan gekomen. "We weten dat ons principe werkt en dat is na tuurlijk al heel wat. Nu zullen we nog aan moeten tonen dat ons procédé ekonomisch en technisch haalbaar is". Voor dat onderzoek denken ze ongeveer 175.000,— nodig te heb ben. Een subsidieverzoek, onder steund door een uitvoerig rapport werd inmiddels ingediend bij de Kommissie Biotechnologie. Van de aangeschreven ministeries en instel lingen heeft Ekonomische Zaken in principe reeds zijn medewerking toegezegd. Van der Sar en van Hoorn hebben, gestimuleerd door de ervaringen tot nu toe. een firma opgericht, ge naamd "Enzylin". Daarmee richten ze zich nu ook formeel op de ont wikkeling van een enzymatische be handeling van vlas en de verkoop en begeleiding van deze nieuwe tech niek. "We gaan dus duidelijk marktgericht denken. De vlasverwerking zit mo menteel sterk in de verdrukking en wij zijn er van overtuigd dat de vlas wereld een nieuwe en goede methode wel over wil nemen. We zijn er goed van doordrongen dat je daarbij wel met duidelijke en konkrete maatre gelen moet komen. Die zekerheid willen ze hebben. Die willen we ze geven ook en we zijn al een heel eind!!! J. Wierenga Ondanks herhaalde pogingen lukte het plantenekoloog van der Sar niet aan werk te geraken. Bij toeval hoorde hij dat er in Ierland onder zoek wordt gedaan naar een enzy matisch proces bij de vlasverwerking en zijn nieuwsgierigheid was gewekt. Tussen hem en studievriend van Hoorn, biochemicus en eveneens zonder werk, ontstond al snel een eendrachtelijke gedrevenheid om te onderzoeken in hoeverre zij via dit enzymatisch proces een impuls zou den kunnen geven aan de verwer king en later mogelijk de teelt van vlas. Beiden vulden elkaar daarbij qua opleiding goed aan. Uit kort maar intensief onderzoek bleek het duo al gauw dat er moge lijkheden moesten zijn. Na een plek je in het Biotechnicon bevochten te hebben kon de speurtocht beginnen naar een juiste formule voor een mengsel van enzymen die de vlas stengels zouden moeten ontsluiten. Om te begrijpen, zo zegt Dick var der Sar, waar we nu eigenlijk mee bezig zijn zal ik eerst even wat uit leggen. Vlas moet geroot worden Het doel daarvan is om de pectine die de vezel omgeeft en vasthoudt, al te breken. Daardoor komt de vezel Hoe werkt het proces van Sar en van den Hoorn? Dick: "Ons procédé' dat wij het En zylin-procédé zijn gaan noemen, heeft de meeste overeenkomsten met warmwaterroten. Ook wij hebben warm water nodig, waarin het vlas gedompeld wordt. Aan dit water is door ons een enzym-preparaat toe gevoegd. Doordat dit mengsel zeer snel begint te werken en zeer effi ciënt alleen dat doet wat wordt ge vraagd, werken wij veel sneller dan de twee bestaande methoden. An derzijds zijn er ook verschillen. Om te beginnen wordt ons vlas vóór de enzymbehandeling al een keer groen gebraakt. Daarmee kunnen we dan in 6 uur een scheidingsresultaat bereiken dat gelijk is aan warmwa terroting waarmee ca. 5 dagen zijn gemoeid. Hét grote voordeel van ons procédé is dan ook dat het een kon- tinu arbeidsproces kan zijn waardoor veel op tijd en arbeid kan worden bespaard. Bovendien zijn er geringere hoeveel heden water en energie nodig terwijl het afvalwater niet stinkt". De ve reiste machines e.d. zijn dezelfde als die bij de gangbare methoden wor den gebruikt, maar ze moeten op een aantal onderdelen worden aange- In de fabriek van L. Martinet (r) worden de proeven door de "echte" braakma chine geleid. Dick van der Sar (l) kijkt gespannen toe 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 11