Kerstpuzzel 1982 3 I M ~W%, .»o,u-4§- ,U0ld,V «V Westduitse appeloogst '82 ongekend groot Gooi de oude schoenen niet weg eer de nieuwe goed passen Hoechst WIJ VERZORGEN HET VOOR U 32' BESCHRIJVENDE RASSEN LIJST voor groentegewassen 1983 voüegrondsgroenten Hoechst z IF «s cftA Curar-, w \s\\om - F H.H. - Oir s eiao - a Ke-><l\ <!1i „I epomi A0|j SIÜ3Q AGRO CHEMIE 1000 AG AMSTERDAM PERIODIEKEN FOLDERS AFFICHES REKLAMEDRUKWERK FAMILIEDRUKWERK HANDELSDRUKWERK drukkerij vink b.v. VAN BEVEREN B.V., C. H00GENB00M B.V., W. V. D. HOEK, A. V. KAMPEN, J. J. DANE, W. V. LEEUWEN, P. CEVAAL, C. M. MATIJSEN, K li De tuinders op WALCHEREN wor den op het ogenblik overspoeld met mooie prijscouranten van onze zaad leveranciers, de een nog mooier en dikker dan de andere, ze geven ons eigelijk allemaal hetzelfde beeld. Mooie, gave, gezonde en goed groei ende gewassen. Maar laat u als tuin der niet verleiden door een mooie fo to en een leuke vertegenwoordiger, bekijk eens eerst goed wat ga ik vol gend seizoen weer eens proberen. We moeten dit jaar maar niet te veel te rug zien op hetgeen wat flink wat in de kassa deed rollen, want die gewas sen waren er praktisch niet, het was allemaal het zelfde: grote opbrengst weinig vraag dus lage prijs. We weten het allemaal. We hebben er ook allemaal mee te maken. Wanneer er veel van zulke jaren achter elkaar komen, zullen velen van ons het moeilijk krijgen alle eindjes aan elkaar te knopen. Zo is het ook het geval met ons afzetor- gaan de veiling: hoge loonkosten la gere omzetten dus minder provisie opbrengst. Naar ik vernam, heeft het bestuur van de veiling in Middelburg een dezer dagen een vergadering bijeen geroepen, om de leden, niet- leden en gastaanvoerders eens het een en ander te vertellen over hun moeilijkheden. De financiële lasten liggen op dit bedrijf ook zwaar, vooral loonkosten. De rek is uit de provisie, de leden kunnen toch niet meer onder druk worden gezet met de toch al hoge veilingkosten (liefst 9%). Maar wat doe je dan als bestuur, de gebouwen verhuren voor evene menten zoals rommelmarkten en voor artiesten optreden dat brengt en bracht wat op, maar niet genoeg, ze hebben daarom het mes maar in het eigen personeel gezet en bij de di recteur begonnen. Ja u leest het goed de directeur is ontslagen. De voor zitter, tevens tuinder, partijman met nog vele andere funties gaat hem grotendeels vervangen, dat mag mijns inziens dan ook wel een schaap met vijf poten zijn, gezien onze di recteur er een volle dagtaak aan heeft. Hopelijk loopt alles in de vol gendejaren voor de wind we redden het dan wel al zal het moeilijk zijn. Verder is er gesproken naar ik hoor uit vrijbetrouwbare bron over de statutenwijziging bij het centraal bu reau van Tuinbouwveilingen, waar als belangrijkste punt naar voren komt dat er niet meer geveild mag worden voor niet leden, ook wel gastleden genoemd hier ter plekke. Het geldt echter niet voor bedrijven die een te verwachten opbrengst van hun bedrijf hebben beneden de 10.000,— dus populair gezegd de volkstuinders. Deze regeling moet voorkomen dat de veilingklok in de lande niet te veel wordt uitgehold, en de prijsvorming op ons goede afzet systeem in gevaar wordt gebracht door te verkopen rechtstreeks aan de handel. Alles is dus duidelijk: er moet wat veranderen. Op zich een goede zaak, maar voor de veiling op Walcheren die nog al wat van deze gastaan voerders heeft, waarschijnlijk een beroerde zaak. De meesten van hen zullen afhaken om niet aan die hoop met verplichtingen te hoeven vol doen die er bij een lidmaatschap be horen. Ze gaan waarscijnlijk zelf op zoek naar een handelaar om hun produkten te slijten. De groteren, met de meer gespecialiseerde teelten, gaan zich meer toegetrokken voelen naar een grotere veiling verder op in het land. Er zijn daar toch meer mogelijkheden en nieuwigheden wat afzet en prijs vorming betreft dan hier op onze oude vertrouwde veiling. En ieder moet zich hierin maar zien te vinden en zijn eigen weg bepalen maar het oude spreekwoord goed in het hoofd hou den dat luidt: Gooi de oude schoenen niet weg eer de nieuwe goed passen. We moeten niet denken dat op de grotere veiling, alles maar zóó loopt, we zullen als tuinders dan toch zeker wel goed op sorteringstijden moeten inspelen willen we dit tot een tevre den einde brengen. Hopelijk wordt er hier nog eerst eens goed over gepraat, en van gedachten gewisseld met deskundigen. Er blijken na dit verhaal toch wel wat donkere wolken boven ons Walchers afzetorgaan te hangen. We zullen maar hopen dat die snel verdwijnen als de donkere dagen van ons jaargetijde weer plaats maken voor het voorjaar van 1983. Genoeg hierover, we kijken nog even over het veld naar de win terbloemkool. Het gewas staat er goed bij wat stand betreft, maar ik zag al rijdende door onze streek ook percelen waarin wateroverlast een rol gaat spelen. Er kan misschien nog wel wat aan gedaan worden door de drainage eens op de functie te con troleren en zo nodig eens te laten doorspuiten. Er zijn hiervoor moge lijkheden genoeg. Wat volgens mij nog erger is: we zullen de houtduiven moeten proberen te lijf te gaan met verjaging op allerlei gebied, anders kunnen we hiervan op verschillende plaatsen grote schade verwachten als het gaat winteren. Met deze korte blik over de percelen ga ik eindigen en wens u vanuit het Walcherse ge zegende en sfeervolle kerstdagen toe en daaraan gekoppeld een Voorspoe dig nieuwjaar met al wat u dierbaar is. De oogstramers in West-Duitsland hebben wat betreft de appelen dit jaar de plank behoorlijk misgesla gen. In juli verwachtte men nog dat de oogst 1,98 min ton groot zou wor den, later werd het al 2,23 min ton, maar nu denkt men dat het niet minder dan 2,77 min ton geweest is. Ruim 3,5 keer zoveel als de (officië le) produktie van vorig seizoen maar ook nog 1,5 keer zoveel als de ook al niet kleine produktie van '80/'81. Vooral de omvang van de z.g. "übri- ge Anbau" is groot geweest. Niet alleen in West-Duitsland maar ook in Frankrijk heeft men de ra ming van de appeloogst naar boven toe bijgesteld, terwijl dat zeer waar schijnlijk ook in Nederland en Groot-Brittannië gaat gebeuren. Ook de raming van de Westduitse perenproduktie is kortgeleden ver hoogd. Men verwacht nu een oogst van 568 min kg. ruim tweemaal zo veel als vorig seizoen en ook nog 44% meer dan de toch al grote oogst in het seizoen '80/81 Tot 1 februari '83 import van 6.000 ton peren toegestaan in Spanje In verband met de kleine Spaanse perenvoorraad heeft de Spaanse re gering besloten dat er in de periode van half november '82 tot 1 februari '83 6.000 ton herfstperen mogen wor den ingevoerd. Traditiegetrouw heeft Hoechst Agro Chemie ook dit jaar weer een kerstpuzzel voor u samengesteld, waaraan een aantal bijzonder aantrekkelijke prijzen zijn verbonden. De puzzel bestaat uit 25 namen van Hoechst gewasbeschermingsmiddelen die doormidden zijn ge knipt. Onder ieder stukje staat een letter. Maak van 2 passende stukjes weer de produktnaam. Op deze wijze ontstaan er woorden van de letters onder de produktnaam. Door de woorden in de goede volgorde te zetten ontstaat er een slagzin. Schrijf deze zin op een briefkaart, vergeet niet uw naam, adres en woonplaats te vermelden en stuur de kaart voor 31 januari 1983 naar Hoechst Agro Chemie, Postbus 284, 1000 AG Amsterdam. De uitslag wordt omstreeks begin maart 1983 in dit blad gepubliceerd. Correspondentie over de prijsvraag kan niet worden gevoerd. Personeelsleden van Hoechst Holland N.V. en hun familie zijn van deelname uitgesloten. 1 e prijs - Staand horloge Westminster 2e prijs - Zaanse klok met Delftsblauwe tegel 5e prijs - Quartz horloge 3e prijs - Stereo radio/cassetterecorder Tevens zullen een 100-tal goede oplossingen worden 4e prijs - Quartz horloge gehonoreerd met een aardige attentie. w' -V Bi ~E «- e 0 J hr e d* UO\Ö h J 6* o S' CM-g O **7® X o Ubt4 m De nieuwe Rassenlijst voor Voüegrondsgroenten is inmiddels verschenen. In ons nummer van de vorige week hebben wij hieraan reeds aandacht besteed. wm nassaustraat 1 postbus 1 6 axel telefoon (011 55) 2020 telex 55230 Als inkopers voor Brouwershaven en Oud-Beijerland treden UITSLUITEND de volgende personen op: 01 864-3907 voor Hoeksche Waard 01 874-1 590 voor Flakkee 0111 2-1 201 voor Schouwen-Duiveland 01110-2878 voor Schouwen-Duiveland 01180-11 954 voor Walcheren 076-41 2223 voor Zws. Vlaanderen en West-Brabant. Behalve de genoemde bedrijven is niemand gerechtigd voor onze bedrijven aankopen te verrichten. Directie van Beveren Aardappelen B.V. Directie C. Hoogenboom Aardappelen B.V. 10

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10