Landbouwprodukten duurder KNLC kommentaar Wisselend beeld over geld en goed Hoe gaan we de zaken regelen met de bedrijfsopvolger? (XI) Spaarzaamheid wordt bestraft Amro-bank introduceert leidraad voor investeringen in land- en tuinbouw Knotwilgen en knotpopulieren beschermd In de voorgaande 10 artikelen is er uiteengezet, waar we rekening mee moeten houden bij de bedrijfsoverdracht. Wanneer het bedrijf is over genomen of men deelgenoot is geworden in de maatschap, zal het bedrijf optimaal beheerd moeten worden. Een goede opleiding vooraf is ten zeerste noodzakelijk, daarbij valt te denken aan de Middelbare Landbouwschool. Cursussen volgen op technisch, economisch en so ciaal terrein is en blijft noodzakelijk. Het aanbod dienaangaande is ieder jaar groot. Hulpmiddelen bij het ondernemer zijn Er zijn voorlichtingsdiensten van de landbouworganisaties en het Rijk. Maar er gebruik van. Er zijn gewas studieclubs en dierstudieclubs waar men van elkaar als ondernemer veel kan leren. Er zijn mogelijkheden van deelboekhoudingen die een goed in zicht geven in uw bedrijfsvoering. Er is een fiscale boekhouding die er niet alleen is om uit te rekenen hoeveel belasting en/of premieheffing u moet betalen, nee. mits goed ge bruikt geeft ze u een inzicht in uw bedrijfsvoering. Er is een mogelijk heid nadere gegevens te verkrijgen via melkcontrole gekoppeld aan een krachtvoergiftadvies. Er zijn mogelijkheden de grond te laten onderzoeken in verband met bemestingsadviezen. Hoe denkt u over kuilvoederonderzoek om de juiste voedergift te bepalen. Ten be hoeve van de veeverbetering is er een K.I. Er zijn proefbedrijven die het bezoeken meer dan waard zijn, en waar op praktijkschaal plant- en dieronderzoek wordt gedaan, zeer vaak toepasbaar in de praktijk. Er zijn afzetmogelijkheden voor uw produkten, ondersteun datgene wat gezamenlijk is opgezet. De opbrengstprijzen van veehouderijprodukten en tuinbouwprodukten in de open grond waren in het tweede kwartaal van 1982 aanzienlijk hoger dan vorig jaar in de overeenkomstige periode. De prijzen van de produkten van de glastuinbouw lagen echter beneden het niveau van vorig jaar. Bij de ver bruikte goederen en diensten stegen de prijzen van vee voor mestdoeleinden en van meststoffen in de loop van het tweede kwartaal het meest, terwijl veevoeders nauwelijks in prijs stegen. Dit blijkt o.a. uit de prijsindexcijfers van opbrengsten en verbruik in de landbouw. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft daarvan voorlopige cijfers tot en met juni 1982 gepubliceerd. Het prijsindexcijfer van de rundveehouderijprodukten (inkl. schapen en paarden) was in juni 1982 met 9% gestegen t.o.v.juni 1981. In vergelijking met de laatste maand van het eerste kwartaal 1982 bedroeg de stijging 3%. De prijzen van produkten van de intensieve veehouderij waren in juni 1982 met 10% gestegen t.o.v.juni 1981, maar t.o.v. maart 1982 iets gedaald (-2%). De produkten van de glastuinbouw brachten in juni 1982 minder op dan in juni van het vorig jaar (- 11%). De hoge prijzen voor fruit van de open grond zorgden ervoor dat het prijsindexcijfer van de opengrondstuinbouw in juni 1982 16% hoger was dan in juni 1981 en 11 hoger dan aan het eind van het eerste kwartaal van dit jaar. Het prijsindexcijfer van de totaal-opbrengsten in de landbouw lag in juni 1982 vooral door seizoensinvloeden 7% lager dan in maart 1982; t.o.v. 1981 was er echter een stijging van 6% tot 126 punten. Bij de verbruikte goederen en diensten waren in juni 1982 de prijzen van vee voor mestdoeleinden zowel t.o.v.juni 1981 als t.o.v. maart 1982 het meest gestegen met respektievelijk 28% en 7%. Het prijsindexcijfer van brandstoffen is in een jaar tijd met 20% gestegen, terwijl de meststoffen 9% duurder werden in dezelfde periode. Van veevoeders steeg het prijsindecijfer met 1,6% t.o.v.juni 1981. Prijsindexcijfers van de opbrengsten en van het verbruik van goederen en diensten in de land- en tuinbouw, inkl. b.t.w. (1975 100) 1) Artikelgroepen en hoofdgroepen 1981 3) 1982 3) jaar april mei juni mrt april mei juni Totaal opbrengsten 123 126 128 119 135 131. 135 126 Rundveehouderijprodukten(inclschapen en paarden) 128 12U 128 128 135 135 137 139 Produkten intensieve veehouderij 11h 107 107 107 120 lil» 117 118 Akkerbouvprodukten 111 113 139 1U8 Produkten van de glastuinbouv(incl. champignons 137 178 156 113 168 167 1U8 101 Produkten tuinbouw open grond 138 133 182 1U9 156 158 220 173 Totaal verbruik goederen en diensten (excl. afschrijvingen) 136 Veevoeders 128 127 128 129 130 130 131 131 Meststoffen 137 128 131 11»3 1U5 11.1 11.1» 156 I Brandstoffen 261 256 250 2U7 293 303 30l< 296 Onderhoudskosten U.6 1U6 11.6 11»6 152 152 I5U 151» Aankoop vee voor mestdoeleinden 106 92 95 98 117 111» 121 125 Zaaizaad, poot- en plantgoed 2) 133 Gewasbeschermingsmiddelen 2) 115 Werk door derden 2) HO Overige kosten 2) 1UU 1) De indexcijfers geven het prijsverloop weer van een aantal artikelen (prijs- representanten) samengevoegd tot artikelgroepen en hoofdgroepen. 2) Kostenfaktoren waarvoor alleen jaarprijzen beschikbaar zijn. 3) Voorlopige cijfers, uitgezonderd de prijsindexcijfers voor het verbruik 1981. Teneinde meer duidelijkheid te krij gen in de komplexe investerings-pro- blematiek in de land- en tuinbouw heeft het Landbouw Ekonomisch In stituut (LEI) in opdracht van de Am- ro Bank onlangs een studie verricht. Op basis van dit onderzoek heeft de bank een publikatie uitgegeven onder de titel "Investeringsbeslissingen in Land- en Tuinbouw". Naast een schets van de algemene problematiek gaat de brochure in op het verschil in aanpak bij kleinere en grotere projekten en wordt er ruim aandacht besteed aan het investe ringsplan en de financiering. Met name bij de grotere investerin gen wordt ingegaan op aspekten zoals het wel of niet kunnen aan vaarden van de risiko's, het verken nend bespreken van de plannen, de snelle technologische ontwikkelin gen, de service van leveranciers, de bekwaamheid van de ondernemer, diens persoonlijke voorkeur en de inpassing van de nieuwe investering in het totale bedrijfsplan. Ook wordt Er zijn mogelijkheden voor een goe de financiering, aangepast aan uw bedrijfs- en gezinssituatie, een goed financieringsplan dat u zelf opmaakt desnoods samen met uw voorlichter is nodig. U kunt een samenwerking aangaan met de loonwerker of colle ga's om kostenbesparend te werken. U kunt een vrijwillige kavelruil toe passen op vrijwillige basis met colle ga's om de omstandigheden waar onder u produceert te verbeteren. U zult nu waarschijnlijk zeggen; "Heb je nu alle hulpmiddelen bij het be heer van de onderneming opge somd"? Mijn antwoord is nee, er zijn er nog veel meer. Zoek ze zelf eens op; Vervolg het rijtje eens? "Ge bruikt iedereen dan deze hulpmid delen niet"?, zult u vragen. Eerlijk gezegd; "Velen gebruiken ze, maar zeer velen maken er nog geen ge bruik van of in onvoldoende mate". Vragen diegenen die beschikken over de hulpmiddelen zich wel eens af of ze ze goed gebruiken? Voor mij staat vast dat de verschillen in kg- opbrengsten - melkopbrengsten e.d. steeds groter worden, en de kosten eveneens. Jonge beginnende onder nemer hou dit in de gaten. De leus: "Niet meer, maar beter", geldt nog en zal dit nog vele, vele jaren doen. Ouders geef je hem-haar de gele genheid! J.Markusse Op het afgelopen jaar zal door boeren en tuinders zeer verschillend worden teruggekeken. Zoals ook de laatste LEI-prognose van de bedrijf suit kom sten laat zien, zullen enerzijds veel bedrijven 1982 als een goed boerenjaar ervaren, terwijl anderzijds voor een belangrijke groep bedrijven er sprake is van ronduit slechte bedrijfsuitkom- sten. Globaal een positieve ontwikke ling )n melkveehouderij en varkens houderij, een wat wisselend beeld in de akkerbouw met als negatieve uit schieter de veenkoloniën en ronduit slechte resultaten in glastuinbouw, fruitteelt en pluimveehouderij. Wel zal 1982 de geschiedenis ingaan als een jaar met uitzonderlijk goede kg-opbrengsten. Voor heel wat bedrij ven ligt hier ook de basis van de gun stige bedrijf suit komsten. Immers, met de prijsvorming was het maar matig tot slecht gesteld. Het is nu wel duide lijk dat de Brusselse verhogingen van dit voorjaar lang niet helemaal in de boerenprijs zullen zijn terug te vinden. Dat geldt voor melk, maar zeker ook voor suiker en granen. Zorgelijk is vooral de prijsontwikkeling op onze tuinbouwveilingen. Nog steeds blijken de aanvoeren te groot om bij de wat stagnerende vraag, meer kostendek kende prijzen mogelijk te maken. In feite is er sprake van een gat tussen opbrengsten en kosten van zeker zo 'n Op familiebijeenkomsten worden vaak financiële zaken besproken. Zo is o.a. een dankbaar onderwerp van gesprek: hoe kunnen het spaargeld en de winst bij verkoop van het eigen huis van opa en oma worden veilig gesteld voor ze naar een verzor gingstehuis gaan? In brede kring bestaat wel begrip voor pogingen van ouderen hun ver mogen voor opname in een verzor gingstehuis op te maken of weg te werken. Velen vinden het onrecht vaardig dat zij anders de pensionprijs zelf moeten betalen en eerst hun geld moeten opmaken, terwijl anderen die in het verleden ruim geleefd hebben en zich geen zorgen hebben gemaakt voor de oudedag, op kosten van de gemeenschap dezelfde ver zorging genieten. Dat verwijt geldt niet voor alle ouderen die voor het verblijf in een verzorgingstehuis een beroep moeten doen op de bij standswet. Er zijn velen die in het verleden geen bezit hebben kunnen vormen, terwijl ook de pensionprij- zen dermate hoog zijn geworden dat vijf en tachtig procent van de bewo ners van verzorgingstehuizen zijn aangewezen op de bijstandswet. Zij moeten hun AOW en hun pensioen geheel inleveren en krijgen dan per maand 243,50 zakgeld (echtparen 422,65). Alleenstaanden met een eigen vermogen mogen maximaal 4.600,— voor zichzelf houden, echtparen maximaal ƒ9.200,— Het meerdere moeten ze eerst redelijk besteden voor hun verzorging, waar- dieper ingegaan op het prognotise- ren van de financiële konsequenties. Tevens geeft de brochure twee prak tijkvoorbeelden. Bij het eerste geval gaat het om de keuze te investeren in mestvarkens of leghennen. Een tweede voorbeeld toont de overwe gingen die een ondernemer in de glastuinbouw doet besluiten ener giebesparende voorzieningen te tref fen. na ze eveneens bijstand kunnen aanvragen en voor eenzelfde zakgeld in aanmerking komen. Het wegwerken van het eigen ver mogen is echter minder eenvoudig dan men vaak denkt. De sociale diensten zijn daar de laatste tijd heel wat strenger in geworden. Vroeger ging men hooguit twee jaar terug om na te gaan hoeveel geld ie mand zelf heeft gehad en wat daar mee gebeurd is. Nu kijkt men al vijf jaar terug. Degenen die bijstand aanvragen en vroeger zelf geld heb ben gehad moeten aantonen dat ze dat redelijk hebben besteed en niet over de balk hebben gegooid. Zeker als ze in die periode konden voorzien dat ze op korte termijn in een ver zorgingstehuis opgenomen zouden moeten worden. Principieël misschien onrechtvaar dig, maar de oplossing van dit pro bleem zal niet eenvoudig zijn. A. Michaël De Eerste Kamer der Staten-Gene- raal heeft op 7 december j.l. zonder hoofdelijke stemming de wijziging van de Boswet aanvaard, die onder verantwoordelijkheid van de minis ter van landbouw en visserij tot stand is gekomen. De wijziging geeft Provinciale Staten en Gemeenteraden de bevoegdheid regels te stellen ter bescherming van knotwilgen en knotpopulieren in wegbeplantingen en in eenrijïge be plantingen langs of op landbouw grond. De inwerkingtreding van de wijzi ging zal twee dagen na publikatie in het Staatsblad plaatsvinden. tien procent, wat vooral veel zwaar gefinancierde bedrijven aan de rand van de afgrond brengt. Lichtpunt voor de tuinbouw, maar ook voor andere sektoren, is de verwachting dat in het komend jaar met stabiliserende en mogelijk teruglopende energiekosten gerekend kan worden, terwijl ook de sterk gedaalde rente steeds positiever op de kostenontwikkeling gaat uit werken. Dit laatste is zeker ook van belang voor jonge agrariërs, die voor bedrijfsovername staan. We hopen in 1983 zo snel mogelijk een stuk verdere verbetering te kunnen realiseren, wat de ftskale behandeling van bedrijfso vernames tegen agrarische waarde be treft, alsmede versterking van betaal bare kredietfaciliteiten. Dat is hard nodig om er voor te zorgen dat er vol doende bedrijfsovernames kunnen worden gerealiseerd. Binnen EG-ver band heeft de Nederlandse landbouw zijn positie ruimschoots weten te kon- solideren. En ondanks een wat terug lopende wereldmarkt, kon daardoor in 1982 weer een nieuw exportrekord worden gevestigd. Dat is een prestatie die voor de suk kelende Nederlandse ekonomie een stevige opkikker betekent. Des te onaangenamer zijn we dit najaar dan ook getroffen door een regeerakkoord, waarin de belangen van land- en tuin bouw zwaar werden aangetast. In 1983 zullen we er als georganiseerde landbouw dan ook bovenop moeten zitten waar het gaat om het veilig stellen van de zo belangrijke kern van het landbouwbeleid, gericht op verbe tering van de produktiestruktuur van onze bedrijven en verdere verbetering van het zelfstandigondernemerschap. Intussen zijn tegen het eind van dit jaar de eerste schermutselingen rond om het markt- en prijsbeleid voor 1983/ '84 weer aan de gang. Het lijkt erop dat we als Nederlandse boer, me de gezien de gedeeltelijke afbraak van onze positieve grenskompensaties, niet te hoge verwachtingen moeten hebben van de uiteindelijke prijsverhogingen die netto overschieten. Als het aan de Europese Kommissie ligt komen we zeker niet verder dan één tot twee procent. Afgezien van het te lage per centage van deze gemiddelde verho ging, is vooral een forse mcb-afbraak van gelijke omvang als voor West- Duitsland voor ons onverteerbaar. Wel van groot belang is dat de Kom missie niet denkt aan maatregelen die tot een verdere differentiatie van hef fingen en prijzen leiden, die vooral onze gespecialiseerde, intensieve be-* drijven zou benadelen. Toch wordt het met de toenemende verschillen in ont wikkeling binnen Europa, steeds moeilijker om een gemeenschappelijk landbouwbeleid overeind te houden. Wat dat betreft is een doorbraak naar een meer gemeenschappelijk sociaal- ekonomisch beleid in de EG hard no dig. Helaas lijkt bij iedereen vandaag de dag het eigen hemd van de ekono- mische malaise nader dan de rok der Europese solidariteit. Dat wij 1983 toch met enig vertrouwen tegemoet zien, komt dan ook niet vanuit het Europees perspektief maar veeleer vanuit de situatie in eigen land, waar de start van een meer fundamentele aanpak van onze sociaal-ekonomische problemen nu lijken te zijn gemaakt. Het zal er daarbij vooral om gaan of dit kabinet er in slaagt de steeds ver st ikkender wordende greep van de overheid op onze gehele samenleving wat losser te maken. Terugdringing van de druk der kollektieve lasten en vermindering van het geheel der bu- reaukratische regels zijn daarbij de hoofdzaken. Misschien dat er dan ook meer optimisme komt binnen onder nemend Nederland. Nog steeds heb ben we immers uitstekende papieren om ons als een der welvarendste lan den ter wereld te handhaven. Ik hoop dat u na goede kerstdagen met het nodige vertrouwen en in goede ge zondheid 1983 zult kunnen binnen stappen. Luteijn 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3