Met alleen gewone akkerbouwgewassen komen we er niet meer Opening nieuw bedrijfspand Douven J. Schat te Espel: Loonwerk Schade Pootaardappelen belangrijk Goede opbrengsten Andere mogelijkheden Samenwerking Zwaar bouwplan De boerderij van Schat in Espel verbouwen we hier al vanaf 1965. Het is voor ons een goed gewas met opbrengsten die vaak in de buurt van de 60 ton liggen. Sinds een jaar of vier hebben we ook waspeen op ons bedrijf, altijd op kontrakt. We heb ben altijd een vroege peen, die al di rect aan het begin van de waspeen- oogst gerooid wordt. Heel hoog is de opbrengst dan nog niet, maar toch zeker wel een 40 ton per ha en soms ook wel 45 ton of nog iets meer". Voor de tulpenteelt heeft Schat op zijn bedrijf door deze wijze van wer ken geen investeringen gedaan. Wel is zijn bedrijfsuitrusting, zoals te be grijpen valt, sterk gericht op de pootaardappelteelt. Zelf heeft hij daarvoor een (snarenbed)pootma- chine en voor het aardappelrooien beschikt hij samen met een buurman over de nodige uitrusting. Verder is de schuur helemaal vorstvrij ge- "Op een bedrijf zoals wij het hier hebben, is nu nog wel een boterham te verdienen, maar de zaken komen wel steeds scherper te liggen. En je moet er ook voortdurend goed bijzijn, want anders lukt het niet". Zo oordeelt de heer J. Schat over zijn akkerbouwbedrijf aan het Ankerpad bij Espel in de Noordoostpolder. De grootte van zijn bedrijf komt overeen met de gemiddelde bedrijfsgrootte in deze polder, n.l. omstreeks 25 ha. En het bouwplan op dit bedrijf wijkt ook weinig af van dat op vele van deze bedrijven op de niet te zware gronden in de N.O.P. De heer Schat is inmiddels bijna 25 jaar boer op dit polderbedrijf. Van oorsprong komt hij uit het Friese St. Jacobi Parochie. Vanuit Usquert (Gr.), waar hij een aantal jaren be drijfsleider was op een groot akker bouwbedrijf, kwam hij in het voor jaar van 1958 met zijn gezin naar de Nooruoostpolder. Zijn bedrijf hier heeft een bouwvoor van lichte zavel (code 5) met 12-14% afslibbaar. Deze bouwvoor is echter maar omstreeks 20 cm dik. Daaronder zit fijn zand, een z.g.n. 2d-laag, waarmee Schat niet zo gelukkig is. Deze fijnzandige 2d-laag is er n.l. vooral de oorzaak van, zo is uit on derzoek gebleken, dat op deze gron den nogal wat schade in gewassen ontstaat door het vrij levende wortel aaltje Trichodorus. Daarvan onder vindt ook Schat de nodige hinder. Weliswaar wordt de aantasting in belangrijke mate bestreden door de grondontsmetting die in verband met de aardappelteelt nodig is, maar afdoende is dit niet. Voor een gewas als tulpen is b.v. een extra zware ontsmetting nodig met het oog op de Trichodorus en in andere gewassen is schade vaak ook duidelijk merkbaar. "Dat kost ons alles bijelkaar nogal wat„ meer dan men zich in het alge meen realiseert", aldus Schat. "Maar we hebben hier wel een mak kelijk bewerkbare grond. Daar staat weer tegenover dat die nogal slemp en stuifgevoelig en ook droogtege- voelig is. Dat laatste kunnen we aar dig opvangen door bij droogte de sloten vol te pompen, zodat er dan infiltratie door de drains plaats vindt". De pootaardappelteelt is een heel belangrijk onderdeel van het bedrijf van Schat. Zoals op vele polderbe- drijven is er ook in zijn bouwplan 16 deel, dat is hier ruim 8 ha, pootgoed opgenomen. "We kunnen op onze grond een redelijke goede oogst pootgoed halen", zo vertelt Schat. "Klimatologisch zitten we aan de westrand van de polder vrij gunstig voor de pootgoedteelt en gelukkig hebben we hier ook niet teveel last van schurft". Hij teelt momenteel de rassen Desiré en Jaerla, beide mo nopolie-rassen. In verband met de prijsontwikkeling van de laatste ja ren is hij blij dat hij geen Bintje heeft. De beide rassen die ik nu heb, geven een opbrengst die zeker zo goed is als van Bintje", meent Schat, "en de prijzen zijn dooreengenomen nogal wat beter. We moeten het hier vooral van de pootaardappelen hebben", zo zegt hij verder. "Het is daarom van het grootste belang dat we aan de kwaliteit daarvan alle aandacht be steden. Dat is beslist noodzakelijk om te zorgen dat we de nodig afzet mogelijkheden houden". Het bouwplan van Schat bestaat, naast de aardappels, uit ongeveer 6 ha suikerbieten, 4 !6 ha wintertarwe, 2 ha uien, 2 ha waspeen en 2 ha tul pen. Over de opbrengsten is hij re delijk tevreden. Een bietenopbrengst van ongeveer 60 ton is vrij normaal. De tarweopbrengst is hier echter niet zo hoog: 6 a 6,5 ton per ha is het meest normaal, een enkele keer komt hij daar wat bovenuit. "Met alleen de traditionele akker bouwgewassen komen we er niet meer", is de mening van Schat. "We hebben het hier dan ook in wat an dere gewassen moeten zoeken. Uien 10 ders red je het niet", aldus Schat. "Wat meer grond zou dan ook zeker welkom zijn, maar die is er nu een maal niet en dus moeten wij het wel op deze manier doen. Dat betekent wel dat wij heel veel zorg aan onze grond moeten besteden om die in goeie conditie te houden. Daarom zoek ik het zoveel mogelijk in vroege gewassen. Daarmee voorkom je al teveel geknoei op het land onder natte omstandigheden en kun je ook voor de nodige groenbemesting zor- gen". Bijna het hele bedrijf van Schat krijgt jaarlijks een groenbemesting; alleen de 2 ha uienland niet. Na de bieten wordt het bietenblad ondergeploegd en na de andere gewassen (met ui- zondering van de uien) volgt gras. Hij heeft zo ieder jaar een 17 ha gras na de hoofdgewassen. Daarop wordt de laatste jaren nog wel een koppel schapen van anderen geweid, iets wat in de N.O.P. steeds meer voor komt. "Dat past hier in deze omge ving ook goed, omdat we hier pas in januari-februari ploegen", aldus Schat. "Men zegt wel dat onze lichte zavel grond zoveel meer mogelijkheden geeft dan zwaardere gronden. Maar daarbij wordt wel wat teveel verge ten dat onze gronden ook hun be perkingen en bezwaren hebben", zo merkt hij verder op. "De wortelaal tjes, de droogte, slemp- en stuifge- voeligheid zijn b.v. zaken waar steeds rekening mee moet worden gehouden en die ook geld kosten". "En gewassen als tarwe en con sumptieaardappelen leveren hier ook niet de opbrengsten die op de zwaardere gronden mogelijk zijn. Bovendien blijven de kwaliteit en de houdbaarheid van de produkten op onze grond wel eens wat achter bij J. Schat: We moeten veel zorg aan onze grond besteden. die van de zware grond. Ik geloof dan ook dat je niet moet zeggen dat onze grond zoveel meer, maar wel andere mogelijkheden heeft dan de zwaardere grond". "Door de beperkte grootte van een bedrijf als dit moet je eigelijk steeds bezig zijn om weer nieuwe en betere mogelijkheden voor je bedrijf te vin den. Je moet er steeds bovenop zitten om tot een zo goed mogelijk resultaat te komen. En dat wordt geleidelijk aan wel steeds moeilijker," aldus de heer Schat. u d. H. De oogst is bijna geborgen; de laatste bieten liggen klaar voor aflevering. De tulpen teelt Schat in het samen werkingsverband van de B.V. "De Tulp". Deze B.V. wordt gevormd door een 15-tal boeren rond Espel. Voor gezamenlijke rekening telen zij in het verband van de B.V. ruim 25 ha tulpen. Bij deze werkwijze stellen de deelnemers het tulpenland op hun bedrijven tegen een vergoeding be schikbaar aan de B.V. "De Tulp". Het werk verbonden aan de teelt van de tulpen wordt ook in hoofdzaak door de deelnemers zelf uitgevoerd, waarvoor zij van de B.V. een ver goeding krijgen. Voor het verwerken en het opslaan van de bollen heeft de B.V. een eigen gebouw met uitrus ting. Deze outillage wordt ook ge bruikt voor het sorteren <van aardap pels en voor het wassen van wortelen voor een conservenfabriek. Ook bij deze werkzaamheden wordt door de deelnemers - tegen betaling - veel arbeid geleverd. "Door deze samen werking heb ik hier nog steeds een vaste medewerker kunnen houden", vertelt Schat. "Naast het werk op ons bedrijf doet deze man ook nogal wat werk voor "De Tulp". En zelf doe ik daar ook het een en ander". maakt en ingericht voor ventilatie om de gehele aardappeloogst goed te kunnen bewaren. Het zaaien en oogsten van de bieten, de uien en de waspeen wordt bij Schat uitgevoerd door de loonwerker. Wel verzorgt hij zelf het opladen en het inschuren van de uien. Het combinen van de tarwe wordt ook door de loonwerker ge daan. Bij dit laatste gewas gaat het om zaaitarwe. Schat houdt zich n.l. al •jaren lang bezig met de vermeerde ring van zaaitarwe. Hele grote fi nanciële voordelen zitten daar naar zijn mening niet direct aan, maar het komt hem wel goed uit dat de tarwe daarom bij hem thuis wordt opge haald. Overigens speelt het graan op het bedrijf van Schat maar een hele on dergeschikte rol. "Graangeld is gauw geteld", zegt hij zelf. Zijn bouwplan bestaat dan ook voor meer dan 80% uit rooivruchten. Zeker niet bepaald een licht bouwplan, maar voor deze streek toch ook niet overmatig zwaar. "Op een bedrijf van deze grootte wor.dt je ook wel gedwongen tot een intensieve bedrijfsvoering, want an- Op het als groenbemesting gezaaide gras worden schapen geweid. Op 20 december a.s. zal Minister De Koning van Sociale Zaken Werkgelegenheid het nieuwe bedrijfspand van de Machinefabriek Gebr. Douven b.v. te Horst openen. Deze opening vormt een nieuwe mijlpaal in de ontwikkeling van Dou ven, een ontwikkeling die begonnen is in 1928 met loonspuiten. Door de versnelde ontwikkeling van de landbouw in de na-oorlogse jaren, groeide ook Douven uit tot een bloeiende onderneming. Dankzij een intensieve produktont- wikkeling, een automatisering van de produktie en het openbreken van nieuwe afzetgebieden blijft de vraag naar Douven apparatuur toenemen. Omdat de uitbreidingsmogelijkhe den bij de bestaande gebouwen niet meer aanwezig waren, begon men in 1981 met plannen voor een totale fabrieksnieuwbouw op het plaatse lijk industrieterrein. In het voorjaar van 1982 werd met de nieuwbouw begonnen en onlangs is het bedrijf in gebruik genomen. Het nieuwe bedrijfspand heeft een bebouwde oppervlakte van 7000 m2, de totale perceelsoppervlakte bedraagt ruim 2 ha. In het nieuwe pand zijn uitgebreide mogelijkheden voor voorlichting en instruktie aan wezig, ook door middel van audio visuele middelen, terwijl op het bui tenterrein demonstraties met de ver schillende machines plaats kunnen vinden.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 10