Pluimveehouders Zeeland bespraken oorzaken uitval Z.O.N. te Eindhoven boekte hogere omzet Ruilverkavelingswet 1954 Vrijstelling onroerend goed belasting agrarische kultuurgrond handhaven Prijsuitreiking proeven Rektifikatie Landbouwschap: Studiedag Teelt en afzet van Aardappelen Verkeersvoorschriften voor de landbouw Waarschuwing voor negatieve stemming pluimveesektor De Vereniging tot bevordering van de Pluimveeteelt in het algemeen, gevestigd in Zeeland (V.P.Z.) organiseert op het proefbedrijf "Zee land" te Wissenkerke toetsen tussen de verschillende, in Nederland op de markt zijnde, legkippenrassen. Voor de potentiële deelnemende be drijven aan deze toetsen werd op 18 november j.l. een zogenaamde inzendersvergadering belegd. Na het welkomstwoord door de voorzit ter, de heer H. Hoogerbrugge gaf de heer drs. D.J.H. Devos, dierenarts bij de Stichting Gezondheidsdienst voor Dieren West- en Midden Ne derland aan de hand van een grafiek een toelichting op de uitvalsoor- zaken bij de hennen die in de periode 1970-1982 geplaatst zijn op de zogenaamde basisproeven. Het Landbouwschap is er fel op tegen dat boeren en tuinders ook onroerend goed-belasting moeten gaan betalen voor de grond van hun bedrijf. Op basis van de Gemeentewet zijn zij daarvan vrijgesteld en de Raad van de Gemeentefinanciën heeft onlangs de minister van Verkeer en Waterstaat geadviseerd deze vrijstelling in te trekken. De raad gaf dit advies naar aanleiding van de herziening van de Wet Uitkering Wegen, waarvoor een voorstel aan de Tweede Kamer is aangeboden. Uit deze grafiek en de daarop ver strekte toelichting bleek dat de aan doeningen aan het legapparaat (ei- leider(buikvlies-) ontsteking, eikon- krementen en leg-uit (prolaps) het leeuwendeel van de sterfteoorzaken voor hun rekening nemen. Stofwis selingsstoornissen en lymfoïde leu- cose (Marekse ziekte) waren daarna de meest voorkomende oorzaken van uitval. De heer Dévos stelde aan de hand van dit overzicht vast, dat beperking van de aandoening van het legapparaat een belangrijke re- duktie van de "normale" uitval zou geven. Infektueuze Bronchitis De tweede spreker was de heer drs. J.C. v.d! Wijngaard, eveneens als dierenarts verbonden aan de Stich ting Gezondheidsdienst voor Dieren West- en Midden Nederland. Zijn lezing was getiteld: "Infektueuze Bronchitis - varianten in West Ne derland. Uit onderzoek op 41 legbe- drijven en op 22 opfokbedrijven in West Nederland is gebleken dat res- pektievelijk 7,3% en 63,3% vrij bleek te zijn van varianten Infektueuze Bronchitis. Veel dieren op de legbe- drijven zijn besmet geraakt met deze infektie. In de praktijk blijkt dat er op velerlei manieren geënt wordt tegen I.B. en dat geeft de heer van de Wijngaard - reden tot zorg. De dierenarts vertelde voorts dat geïnactiveerde entstoffen perspektief lijken te bieden op langdurig brede bescherming. Voor de toekomst is het voorlopige advies uitsluitend te enten aan de hand van serologisch onderzoek van de opfok- zowel als de legbedrijven. De ZLM kring en ver. voor Bedrijfs voorlichting Tholen en St. Philipsland houden op dinsdag 4 januari 1983 in Haestinge St. Maartensdijk een studie dag over teelt en afzet van aardappelen. 9.45 uur: Opening door de heer M. Ph. v.d. Weele te St. Annaland. Inleiding door de heer L.N. Bax. be- drijfsvoorlichter akkerbouw bij het C.A.R. te Goes over: "Teelt van vroege aardappelen met en zonder plastiek" Inleiding door de heer Ir. C.D. van Loon. medewerker bij het P.A.G.V. te Lelystad over: "Teelt en verple ging van late consumptieaardappe len". Discussie Middagpauze Gezamenlijke lunch (kosten lunch ƒ11,— per persoon.) 13.40: Inleiding door de heer Ing. J.T. Andringa. medewerker bij het Consulentschap Landbouwwerktui gen en Arbeid te Wageningen over: "Grondbewerking en oogstwerk- zaamheden bij de aardappelteelt". Inleiding door de heer G. Lodewijk. voorzitter bij de V.B.N.A. te Den Haag over: "Afzet en kwaliteitseisen bij de export van aardappelen". Discussie Samenvatting door de heer Ir. L. Th. J.M. de Wit. consulent van de Akkerbouw en de Rundveehouderij te Goes. 16.20 uur: Sluiting. De winnaars Vervolgens werd overgegaan tot de prijsuitreiking aan de winnaars van de Basisproef 1980-1982 en de Elite- proef 1981-1982. De eerste prijs, een beker, voor de winnaar van de ba sisproef werd in ontvangst genomen door de heer J.H. Jeurissen van Eu- ribrid BV Nederland te Boxmeer met de - inzending van het ras Hisex-wit. Het jaarverslag, dat dit jaar voor het eerst door de nieuwe direkteur, de heer Kommer, met de vergadering werd besproken, gaf ten opzichte van het vorige boekjaar weer een omzet stijging te zien in geld van ongeveer 4 xh miljoen gulden tot totaal ruim 46 miljoen gulden en in kilogrammen van ongeveer 3.000 ton mengvoeder tot een totaal van ruim 67.000 ton. Gezien de huidige ekonomische om standigheden een zeer gunstige ont wikkeling, dat mede door de inzet van direktie en alle medewerkers tot stand is gekomen. Verder is er besloten, dat naast de 1 Vivaste-ledenkorting er nog Vi% bijgeschreven wordt op de ledenre kening. Goedkeurende woorden werden er nog gesproken door de heer v. Leeu wen namens de Raad van Toezicht en door de heer de Boon namens Cebeco-Handelsraad te Rotterdam. Tegen het einde van de vergadering werd er nog aandacht besteed aan die aktieve leden, welke 25 jaar of langer lid van de vereniging zijn, door hun een kleine attentie aan te bieden. De eersteprijs-beker en de wisselbe ker voor de winnaar van de zg. Eli- teproef (hieraan mag worden deel genomen met de rassen die zijn geëindigd op de eerste acht plaatsen van de basisproef) werd uitgereikt aan mevrouw Den Hollander van Den Hollanders Kuikenbroederij en Opfokbedrijven te Oostkapelle die, eveneens met hennen van het ras Hisex-wit, bovenaan was geëindigd. Hierna werd aandacht besteed aan de thans te Wissenkerke aan de gang zijnde proeven en werd het regle ment vastgesteld dat zal gelden voor de a.s. basisproef waarvoor de in zending werd opengesteld en waar voor de broedeieren per 17 januari 1983 beschikbaar moeten worden gesteld. A. Verhage De Z.O.N. kan weer terugzien op een gunstig afgesloten boekjaar en on danks de thans minder gunstige om standigheden, het komende jaar met vertrouwen tegemoet zien. Na de sluiting van het officiële ge deelte der vergadering was er nog volop gelegenheid, om met de me dewerkers, familie of kennissen van gedachte te wisselen. Het was weer een goede en gezellige avond bij de Z.O.N. De nieuwe uitgave van het boekje "Verkeersvoorschriften voor de landbouw" waarvan de officiële ui treiking 18 november j.l. plaatsvond, is thans voor een ieder verkrijgbaar. De prijs van het boekje is 7,75, dit is inklusief verzendkosten. Zonder verzendkosten kost het 5,45. U kunt het aanvragen bij het Land bouwschap tel. 070-656920. In de herziene versie van die wet wordt onder meer voorgesteld het beheer en onderhoud van platte landswegen (quartaire wegen) over te dragen van de waterschappen aan de gemeenten. Het beheer en onder houd van deze wegen betekent voor de gemeenten een lastenverzwaring. Daarom moet volgens het advies van de Raad van de Gemeentefinanciën aan de gemeenten de mogelijkheid worden geboden onroerend goed- belasting op te leggen voor bedrijfs matig geëxploiteerde kultuurgrond. En dat is bij het Landbouwschap in het verkeerde keelgat geschoten. Dat blijkt uit een brief van het schap aan de Vaste Kamerkommissie voor Binnenlandse Zaken en voor Ver keer en Waterstaat. Plattelandswegen Het Landbouwschap vindt het niet gerechtvaardigd, dat men de lasten verzwaring voor de gemeenten ex- klusief wil afwentelen op agrarische Openbare kennisgeving ingevolge artikel 34b lid 2. Paclitersregistratie voor de stemming over de Ruilverkaveling "Wolphaartsdijk". De sekretaris van de Centrale Cul tuurtechnische Commissie maakt het volgende bekend: Pachters, die wensen deel te nemen aan de stemming over de ruilverka veling "Wolphaartsdijk", kunnen binnen 30 dagen na 30 november 1982 dus tot en met 30 december 1982 een verzoek tot registratie indienen bij de sekretaris van de Centrale Cultuurtechnische Com missie p/a: Direkteur van het Kadaster en de Openbare Registers in de provincie De situatie in de pluimveehouderij geeft weinig reden tot optimistische geluiden, aldus J.T. Mellema, ing. voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren in de openbare bestuursvergadering van dit schap. De diverse schakels worden gekon- fronteerd met verliesgevende verko pen en op korte termijn lijkt hier weinig verandering in te komen. Niettemin, aldus Mellema, is een waarschuwing op zijn plaats voor een algehele negatieve stemming, waar een verlammende werking van uitgaat. Tegenover slechte tijden plegen ook goede tijden te staan, aldus Mellema. Hij maakte er melding van dat de slachterijen de produktie in de ko mende maanden sterk terug zullen dringen, wat thans reeds duidelijk zijn weerslag vindt in de voorliggen de schakels. Zo wordt de reproduk- tiesektor gekonfronteerd met zeer lage prijzen. Bij eieren is nog steeds niet sprake van kostendekkende prijzen, ook al is hier de situatie wat verbeterd. Voerprijzen De sedert september gesignaleerde prijsdaling van de verbruikersprijzen van pluimveevoeders voor de leg- en slachtsektor, heeft zich in de eerste weken van november voortgezet, vdw ondernemers, terwijl het gaat om 'openbare wegen, die ook door bur gers en rekreanten worden gebruikt. Het zijn overigens alleen de water schappen in Zeeland en in Noord- en Zuid-Holland, die nu nog een flink deel van de plattelandswegen in be heer hebben. Het is volgens het Landbouwschap daarom onjuist de indruk te wekken dat alle gemeenten in het land met hogere lasten worden gekonfron teerd als gevolg van de overname van deze deeltaak van het water schap. In dc brief aan kommissies van de Tweede Kamer wijst het Landbouw schap het voorstel van de raad vol strekt af. Het Landbouwschap is van mening dat de argumenten, die ook in 1968 zijn aangevoerd om de vrijstel ling van bedrijfsmatig geëxploiteerde kultuurgronden bij de onroerend goed-belasting te handhaven nog onverminderd van kracht zijn. Zeeland, Postbus 213, 4330 AE te MIDDELBURG. Inzending van de pachtovereen komst geldt als een verzoek tot registratie. Het ruilverkavelings- blok in voorbereiding, waarvoor de pachtersregistratie zal plaats vinden, omvat de polders: Oud- Sabbinge, Zuiderland, Ooster- land en Oost-Nieuwland, allen gelegen in de nabijheid van Wolphaartsdijk (gemeente Goes). Kaarten waarop de begrenzing nauwkeurig is aangegeven en welke voorzien zijn van de ka dastrale kenmerken liggen vanaf heden ter inzage op de navolgen de adressen: Dienst van het Kadaster en de Openbare Registers, Vrijland straat 31, Middelburg (receptie) en Landinrichtingsdienst, Westsin gel 58, Goes (kamer 022). Mondelinge inlichtingen met be trekking tot deze registratie kun nen worden verkregen op dinsdag 14 december en dinsdag 21 december a.s. van 09.00 tot 16.00 uur (in hotel Royal te Wolphaartsdijk). Ingevolge artikel 34a lid 3 komt voor registratie slechts in aan merking de pachter: a. van onroerende goederen, gele gen binnen de begrenzing van het blok, zoals aangegeven op de bovengenoemde kaarten; b. wiens schriftelijke pachtovereen komst, welke zonodig de goed keuring van de Grondkamer heeft verkregen, geldt voor ten minste de wettelijke duur dan wel is aangegaan voor een kortere duur, doch nadien voor zes jaar is verlengd. Indien de pachter niet aan de bovengenoemde voorwaarden voldoet, wordt hem medegedeeld dat hij niet in aanmerking komt voor registratie. Voldoet de pachter wel aan de genoemde voorwaarden, dan be schrijft de sekretaris van de Cen trale Cultuurtechnische Commis sie de kadastrale kenmerken en de grootte van het gepachte en vermeldt de oppervlakte, waar voor de pachter stemgerechtigd is. Op donderdag 18 november j.l. werd weer de jaarlijkse algemene le denvergadering van de Koöperatieve Landbouwvereniging "Zuid- Oost-Nederland" B.A. gehouden in het kantoor van de vereniging te Eindhoven. Deze jaarlijkse vergadering werd, zoals gewoonlijk weer zeer druk bezocht, door de leden met hun dames, ongeveer 180 personen. Den Hollander kuikenbroederij in Oostkapelle kwam als nummer één uit de proeven. Bij gebruik van geïnactiveerde ent stoffen is serologisch onderzoek van minder belang. Ten slotte adviseerde hij de pluimveehouders om in geval van produktiestoornissen zelf zo snel mogelijk bloed af te tappen en dit 3 ét 4 weken later nog es te herhalen. Deze bekers werden, met een harte lijke felicitatie aan het adres van de winnaars uitgereikt door drs. J.H.G. van Wijhe, direkteur van de Stich ting Gezondheidsdienst voor dieren West- en Midden Nederland te Gouda. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4