"Scherpe kanten afvijlen van kontakt E.G.-V.S." -Buitenstaander- Agrico sterk in de lift Luteijn verwacht zeer grote verschillen Vreemd vermogen zal toenemen op agrarische bedrijven Bloemen Leden ontvingen voor oogst 1981 ruim 40 miljoen meer Ir. A. de Zeeuw op jaar K.N.L.C.: Isolement Prognose landbouwinkomens: Bijdragen aan EG omhoog Ir. M.J. Vervoort Amrobank: "Boeren in VS meer steun dan die in EG Agrico bereikte volgens de gegevens van het zojuist verschenen jaar verslag 1981/1982 een rekord omzet en uit de balansgegevens blijkt overduidelijk de sterke financiële positie van dit nog betrekkelijk jonge, dynamische bedrijf. In het jaarverslag 1981/1982 van Agrico wordt met tevredenheid mel ding gemaakt van de behaalde re sultaten. In het kader van de Agrico Holland samenwerking (Agrico met de Aardappel B.V. van Cebeco Zuidwest) werd een omzet bereikt van bijna 750.000 ton, een stijging van ca. 8% met het jaar daarvoor. De bruto-waarde van de omzet van de Agrico groep steeg zelfs met 27% tot 316 miljoen gulden. Zowel in kg- omzet als in financiële omzet werd een rekord bereikt van deze in ver houding nog jonge koöperatieve or ganisatie, die in 1983 het 10-jarig bestaan hoopt te vieren. De finan ciële positie van het bedrijf is daar enboven sterk, ca. 50% van het ge- konsolideerde balanstotaal wordt gefinancierd met eigen middelen van de vereniging. Voor de leden en me dewerkers een geruststellend feit, nu zo vele bedrijven juist op dit punt met grote moeilijkhedem worden gekonfronteerd. De afzet van de opnieuw grotere oogst konsumptieaardappelen zal vrijwel zeker niet zo gemakkelijk verlopen als vorig seizoen. Toch is de direktie niet pessimistisch, omdat er zich redelijke exportkansen voor doen. De prijsontwikkeling van deze oogst zal niet gestimuleerd worden door de grote vraag vanuit Engeland die vorig seizoen voor flinke prijs stijgingen zorgde. Naast een grotere afzet naar Italië, mogelijk Skandina- vië, zullen enkele landen in het Middellandse Zee-gebied voor de afzet van betekenis zijn. De pootaardappelen liggen niet slecht in de markt. Met name de af zet van Agrico's monopolierassen vertoont een duidelijke groei in de afzet, zodat in 1983 de teelt van ver schillende rassen kan worden ver groot. De perspektieven voor de lo pende oogst lijken niet ongunstig. De uienafzet verloopt na een aan vankelijk goede start minder gunstig. De opmieuw grotere oogst in Ne derland, vindt de laatste weken slechts moeizaam een plaats. Agrico bereidt zich erop voor haar positie in de toekomst te versterken. Al met al biedt de aardappel/uien sektor voor Agrico nog voldoende mogelijkheden zich voor haar leden dienstbaar te maken. Zij wijst daarbij ingrijpende marktondersteunende regelingen af en vertrouwt erop voor deze "vrije" produkten de marktpo sitie nog verder te kunnen verbete ren. Ir. A. de Zeeuws, directeur-generaal voor Landbouw en Voedselvoor ziening van het Ministerie van Landbouw heeft maandag op de jaar vergadering van het K.N.L.C. gepleit voor deelname van de Europese Gemeenschap aan de Internationale Suiker Overeenkomst. Zo'n overeenkomst is volgens hem zowel goed voor de ontwikkelingslanden als voor de EEG-producenten. Immers zo zei hij, naarmate de EEG producenten meer financiële mede-verantwoordelijkheid dragen voor de afzet op de wereldmarkt, is hun belang bij een redelijke wereld marktprijspeil duidelijk. Ook op het gebied van granen en zuivelprodukten is een meer stabiele wereldmarkt van grote betekenis zo wel voor de ontwikkelde als voor de ontwikkelingslanden. Volgens de heer de Zeeuw brengt afgezien van enkele produkten zoals suiker de EG weinig of geen schade toe aan de ontwikkelingslanden. Ir. de Zeeuw bracht ook de verslech terde relaties met met name de V.S. ter sprake. Hij weersprak de kritiek van de V.S. op het restitutiebeleid van de E.G. "Ik denk", zo zei hij, "dat er alle aanleiding is om vast te stellen dat èlle geïndustrialiseerde landen aan beide zijden van de oceaan in principe eenzelfde soort landbouw politiek voeren om hun producenten te beschermen". Hij concludeerde dat met onze vrienden van de Westelijke wereld tot een vergelijk moet worden geko men. "Wij moeten in overleg trach ten de scherpe kanten van het con flict af te vijlen". Dat op dit moment de overvoerde in ternationale tarwemarkt de Ameri kaanse regering en producenten voor grote problemen stelt mag ons niet onverschillig laten. Wij moeten ons meer dan voorheen betrokken voe len bij wat zich buiten de EEG af speelt. De Gemeenschap zal meer uit zijn isolement moeten komen en in zijn beleid daar ook meer rekening mee moeten houden. Wij zullen naar mijn mening ons Voor de totale landbouwsektor zal er in 1982/83 sprake zijn van een lichte reeële verbetering in de inkomens. Somber is het beeld in de glastuinbouw. Dit zei ir. David Luteijn in zijn openingswoord voor de algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands Landbouw-Co- mité, maandag 22 november te Den Haag. De verbetering in de landbouwsek tor is volgens de KNLC-voorzitter een gevolg van gunstige opbrengst- cijfers, meevallende kostenontwik keling en gemiddeld genomen niet tegenvallende prijzen. Spanje en Portugal kunnen niet tot de Europese Gemeenschap toetre den zonder dat de bijdrage van de lidstaten aan de EG-begroting wordt verhoogd. Dit heeft Europees Com missaris Lorenzo Natali laten weten in een publikatie over de problemen van de uitbreiding van de Europese Gemeenschap. Binnenkort zal de Europese Commissie zich over het dokument buigen, dat is opgesteld op verzoek van de tien lidstaten van de Europese Gemeenschap. Natali is er voorstander van dat de EG-landen hun btw met één percent gaan verhogen en de extra opbrengst als bijdrage aan de EG-begroting beschikbaar stellen. Verder meent hij dat de pogingen om een gemeen schappelijk landbouwbeleid op te stellen moeten werken ten gunste van de producenten rond de Mid- dellandse-Zee, zodat die producen ten dezelfde garanties kunnen krij gen als hun "noordelijke" kollega's. (ANP) "Banken zullen in toenemende mate op het gebied van de financiën door de ondernemende agrariër worden geraadpleegd. Daarnaast zijn er sterke aanwijzingen dat het aandeel van het eigen vermogen in het totale vermogen nog verder afbrokkelt. Alhoewel dit voor "agrarisch Nederland" geen positieve faktor is zal er wellicht in toenemente mate met vreemd vermogen gefinancierd worden". Dit stelde ir. M.J. Ver voort koördinator agrarica van de Amrobank tijdens een door de Voorlichtingsdienst van het Ministerie van Landbouw belegde bijeen komst 16 november j.l. in Wilhelminadorp. Aanwijzingen voor deze ontwikke lingen zijn volgens Vervoort: De gemiddelde bedrijfsgrootte zal minimaal doorgroeien tot het gemiddelde gezinsbedrijf (15 ha. richting 25 ha.). De privéb'estedingen zullen ko men te liggen op vergelijkbare welstandklassen (vakanties, sporten, etc. zullen toenemen). De landbouw zal zich een meer bedrijfsekonomische benadering van investeringen eigen maken (indien investering met lening meer winst oplevert dan niet te investeren, dan zal de keuze steeds vaker op investeren val len). De doorstroming in de bedrijfs opvolging stagneert (voor een gemiddelde doorstroming zijn er ca. 3000 bedrijfsoverdrachten per jaar noodzakelijk, terwijl dit de laatste jaren aanzienlijk minder is). Tenslotte noemde hij de toene mende konkurrentie waardoor de opbrengstprijzen onder druk blijven staan. Door deze ontwikkelingen is het volgens Vervoort niet uitgesloten dat de eigen vermogenspositie nog ver der zal dalen richting 70% van het totale vermogen, hetgeen neerkomt op een aanwas van het vreemde ver mogen van 20 miljard gulden rich ting de 30 miljard gulden. Ir. M.J. Vervoort Uit hef voorgaande blijkt dat agra riërs in de nabije toekomst wellicht een groter beroep zullen doen op banken. Dit geldt zowel ten aanzien van de advisering alsmede ten aan zien van de toename van de hoeveel heid vreemd vermogen. Uit dien hoofde is het een positieve ontwikke ling dat de konkurrentie tussen de banken toeneemt en daar zal Amro zeker aan bijdragen, aldus de heer Vervoort die tenslotte op het nut wees van de planning van de geld stroom op een bedrijf, dit in nauw kontakt met de bank. Ir. A. de Zeeuw moeten beraden op middelen om voor onze Amerikaanse collega's de problemen niet nog moeilijker te maken, maar te verlichten. Anderzijds mag de EG erop vertrou wen dat de Amerikanen, die geen tra ditionele exporteurs van zuivelpro dukten zijn, daarbij grote zorgvuldig heid zullen betrachten en oog zullen hebben voor de internationale zuivel- belangen van de Gemeenschap en Nieuw-Zeeland. 95 De kritiek van de Verenigde Sta ten op het landbouwbeleid van de Europese Gemeenschappen is niet terecht. Zelf heeft de Ameri kaanse regering haar boeren in 1979 met gemiddeld 1760 dollar gesteund, terwijl de boeren in de Europese Gemeenschap 1441 dollar hebben gekregen. De pot verwijt de ketel dat hij zwart ziet. Dat zei de voorzitter van het Eu ropees Parlement, Piet Dankert, op een bijeenkomst van het Ge meenschappelijk Zuivelsekreta- riaat, de organisatie van zuivel- groothandelaren. De regering-Reagan verwijt de EG voortdurend dat zij haar boeren te veel financiële steun geeft. De landbouw in de Euro pese Gemeenschap krijgt name lijk het verschil tussen de prijzen op de wereldmarkt en de prijzen 'op de eigen markt vergoed bij export naar landen buiten de Eu ropese Gemeenschap. Mede door een injektie van dertien miljard dollar in de Amerikaanse land bouw vorig jaar, zijn er zuivelo- verschotten ontstaan. (Europa van Morgen) Van de glastuinbouw zullen de in komens in de groentesektor duidelijk lager uitkomen dan vorig jaar, terwijl de inkomens in de bloemensektor nog onder het al lage niveau van vo rig jaar zullen gaan. Vooral in de melkveehouderij en de varkenshouderij zal sprake zijn van duidelijke inkomensverbetering, als zich tenminste geen bijzondere ont wikkelingen meer voordoen. In de pluimveesektor zal een sterke ver slechtering van inkomens optreden, zowel bij eieren als slachtpluimvee. De akkerbouw zal een gemengd beeld te zien geven: Iets beter in de Noordelijke bouwstreek, iets minder in het Zuid-Westelijk kleigebied, duidelijk lager voor de Veenkolo niën en ongeveer gelijkblijvend voor de nieuwe polders. "Het is duidelijk dat de verschillen tussen de bedrijfs takken, maar ook van bedrijf tot bedrijf vaak zeer groot zullen blijken te zijn. Vooral de verschillen binnen één bedrijfstak geeft nog steeds de nodige zorgen", aldus Luteijn. Begin deze maand werd in Aals meer de Bfoemenvaktentoonstel- ling gehouden - het jaarlijkse hoogtepunt van de Nederlandse bloemisterij. Een bezoek daaraan levert de gekke gewaarwording op bloemen te zien die in deze tijd van het jaar helemaal niet thuishoren zoals tulpen, seringen, forsythia's, Japanse azalea's, zomerviolieren en leeuwenbekken. Ik hou daar niet van, maar getuige het 'ohhh en 'ahhhom mij heen was ik één van de weinigen. Eet u graag boe renkool met worst of erwtensoep in de zomer? Nou dan! Gelukkig waren er ook chrysan ten, rozen, begonia's en cyclamen. Zo hoort het in de herfst. Naast bloemen ook mensen: duizenden mensen in immense veilinghallen. Het meest opvallende aspekt van deze tentoonstelling is door de ja ren heen echter de techniek ge worden. Mensen veranderen (he laas) niet. Rozen en anjers, maar een klein beetje, afgezien van een enkel nieuwigheidje zoals wat meer rood en een randje geel. De tuinbouwtechniek zet daarentegen alles op zijn kop. In deze agrari sche sector lijkt niets meer met de hand te hoeven gebeuren, de na tuurlijke teeltaarde wordt vervan gen door kunststoffen, het klimaat in de kassen wordt gestuurd door de computer. Als je dat op je laat inwerken, vraagje je af wat boeren en tuinders nog bij elkaar te zoe ken hebben binnen één landbouw organisatie. Waar praten ze ei genlijk met elkaar over als 'het weer' als gemeenschappelijk ge spreksonderwerp is vervallen? Ik denk dat ik het weet: over de belastingen natuurlijk, over Brus sel en, als de voorzitter van de ver gadering even niet oplet, over de prijzen - de aardgasprijzen welte verstaan. Buitenstaander.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4