Aanpassing van de melkstal in ligboxenstallen Nieuwe kaassoort in Groot-Britannië Afscheid en onderscheiding H.J. Grote Gansey Meer gras door regenwormen Bij overbezetting Nieuwe elektronische melkmeter Britse chicanes wekken ergernis bij Europese Commissie In Groot-Britannië is voor het eerst sedert 200 jaar-aldus Britse persberichten- een nieuwe kaas soort geïntroduceerd die de naam Lymoswold draagt. De presenta tie van deze kaassoort is met veel fanfare gepaard gegaan. De- gratis - presentatie door middel van persberichten -heeft een zodanige belangstelling bij kopers opgewekt, dat de industrie daardoor overdonderd is en het tot de Kerstdagen zal duren eer alle orders zijn uitgevoerd. Men kan zich moeilijk aan de indruk onttrekken dat de voorbereidin gen ten behoeve van de marke ting van deze kaassoort niet uit munten door vakmanschap ten aanzien van de markt. Inmiddels is aangekondigd dat er opnieuw een nieuwe kaassoort gelanceerd zal worden. Deze zal Promoux heten. Deze "Britse" kaas zal in Duitsland uit Duitse melk gefabriceerd worden. Groot-Britannië is in de Ge meenschap het land met het laagste hoofdelijk verbruik van kaas, dat nog geen 50% bedraagt van het Nederlandse verbruik. Bij de bouw van de stal is in veel gevallen de 2 x 2 stands melkstal ingebouwd. Voor veel bedrijven is dit melkstaltype inmiddels te gering vanwege verdere uitbreiding van de melkveestapel lopen. Overschakelen van de ene naar de andere melkstal vraagt dan slechts een enkel uur. De vrijkomen de ruimte in de ligboxenstal kan dan weer benut worden voor plaatsing van ligboxen. Voordat men echter overgaat tot zulk een ingrijpende verbouwing is het goed om te overwegen hoeveel melk koeien extra moeten worden gehou den voor de op te brengen rente, af schrijvingen en aflossingen. Het ad vies is daarom ook: maak de balans op voordat U begint aan de noodza kelijke aanpassingen van uw bedrijfs gebouw. Hierbij kunt U een beroep doen op de bedrijfsvoorlichter van de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst in uw omgeving. Verschillende rundveehouderijbedrijven met een ligboxenstal hebben een melkstal die niet is aangepast aan het aanwezige aantal melkkoeien op het bedrijf, daar het aanwezige aantal melkkoeien na de bouw van de C.A.R. Zevenbergen, ligboxenstal aanzienlijk is uitgebreid. T Het aantal jongveeplaatsen in de ligboxenstal is ingenomen door een ,n8' van rag uitbreiding van de melkkoeien of de droogstaande melkkoeien worden buiten de ligboxen in een andere ruimte gehouden. Op sommige bedrijven is de ligbox enstal uitgebreid zonder aanpassing van de melkstal. Ook komt een vrij grote overbezetting in de bestaande ligboxenstal voor. De arbeidstijd die het melken per dag vraagt, wordt dan ook door verschillende veehouders als te lang ervaren. Welke aanpassingen van de be staande melkstal zijn mogelijk om de arbeidsprobleem op te lossen? Bedrijven met een aantal melkkoei en tussen de 50-60 stuks en de be schikking hebben over een 4-stands melkstal kunnen genoemde melkstal gemakkelijk ombouwen tot een 8- stands zij-aan-zij melkstal. De benodigde ruimte die de uitbrei ding vraagt, is meestal aanwezig. De uitbreidingskosten zijn het laagst als U dit vergelijkt met een uitbreiding van de bestaande melkstal in een van de andere melkstaltypen. Uitbreiding van een 4-stands naar een 6-stands melkstal is in vele ge vallen duurder, omdat dit ook een verlies geeft van boxen in de be staande stalruimte. Een uitbreiding naar een 8-stands visgraat melkstal is gezien de zeer hoge kosten niet aan te bevelen. Dit temeer nog daar het aantal te bespa ren manuren door de verkorting van de melktijd per dag te verwaarlozen is in vergelijking met de melktijd per dag in de 8-stands zij-aan-zij melk stal. Na jaren van intensief ontwikkelen en beproeven heeft Westfalia tijdens de DLG-tentoonstelling te München deze nieuwe melkmeter geïntrodu ceerd. Tijdens het totale melkproces meet de Metatron elektronisch de melk stroom van elke koe. Op elk moment kan de gemolken hoeveelheid digitaal worden afgele zen. Na het melken kan per dier de gegeven hoeveelheid worden afgele zen. Bovendien kan, door op een knop te drukken, de gemiddelde en de maximale melksnelheid in kg/min worden afgelezen. Ook kan de totaal benodigde tijd voor het melken per dier afzonderlijk worden geregistreerd. Hierdoor krijgen fokkers waardevol le gegevens over de melkbaarheid van hun veestapel. De Metatron bestuurt ook de auto matische afname. Als de melkstroom beneden 200 gram per minuut komt, aktiveert de Metatron de automati sche afname en wordt het melkstel afgenomen. De Metatron kan de gegevens door geven, aan het Codatron voer- en managementsysteem. In dat geval maakt de Metatron ook bepaalde in het managementsysteem opgeslagen koegegevens zichtbaar in de melkstal, waardoor het werk van de melker aanzienlijk wordt verlicht. Informatie bij importeur G.W. van Driel en v. Dorsten, tel. 02503-17041. Enkele honderden genodigden hebben vrijdagmiddag 5 november de heer H.J. Grote Gansey de hand geschud tijdens een receptie in kasteel "Duivenvoorde" te voorschoten. Enerzijds voor het bereiken van de zestigjarige leeftijd en zijn eervol ontslag als lid van de raad van bestuur van Melkunie Holland, anderzijds om hem te complimenteren met zijn officiersschap in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen hiervan werden hem door burgemeester J. Bos van Woerden vooraf op het hoofdkantoor van Melkunie Holland opgespeld. De Britse chicanes rond de opheffing van de importstop voor produkten van de pluimveehouderij uit een aantal landen van de Gemeenschap wekte de ergernis op van de Europe se Commissie. Meegedeeld is dat als de Britten weigeren de importstop daadwerke lijk op te heffen, de Commissie niet zal aarzelen de Britse regering op nieuw voor het Europese Hof te da gen. Zoals bekend had reeds voor de zomervakanties het Hof de Britse regering gelast de importbelemme ringen op te heffen. De maatregelen die naar aanleiding van het vonnis door de Britse regering zijn getroffen betekenen o.a. voor de invoer van verse kuikens praktisch een handha ven van de invoerstop. Voor de overige produkten werken de Britse voorgestelde maatregelen zodanig kostenverhogend, dat zij praktisch op een invoerverbod neerkomen. Door het uitzetten van regenwormen in grasland in Oostelijk Flevoland zijn onderzoekers van de landbouwhogeschool in Wageningen erin ge slaagd de opbrengst met tien procent te verhogen. De produktie bleek gemiddeld twee ton per hectare hoger te zijn dan die van het land waar geen wormen waren uitgezet. Hiermee lijkt tevens het probleem van de "sukkeljaren" van nieuw ingezaaide weilanden op het oude land te zijn opgelost. Tien jaar geleden begon ir. M.Hoogerkamp van het Centrum voor Agrobiologisch Onderzoek (CABO) van de landbouwhoge school de wormen in het polder land, waar deze oorspronkelijk niet aanwezig waren, uit te zetten. Hij deed dit, nadat was gebleken dat na twee jaar, evenals op het oude land, ook hier de sukkelja ren intraden. Na het inzaaien van akkerland groeit het gras gedu rende de eerste twee jaar weelde rig. Daarna valt de produktie ge durende enkele jaren terug. Ir. H.Rogaar van de vakgroep bodemkunde en geologie van de landbouwhogeschool denkt dat de regenwormen bij het omploe gen van het land verdwijnen. Zij worden ofwel gedood of door vogels opgegeten. Er zijn dan, zo meent ir. Hoogerkamp, te weinig regenwormen over om voor een goede verspreiding van opeenge hoopt organisch materiaal in de bodem en een evenwichtige structuur van de grond te zorgen. Uit de experimenten in de Fle- vopolder is nu gebleken dat het gras op stukken land, waar de re genwormen waren uitgezet, veel krachtiger groeide. Na enkele ja ren liep de produktie niet terug. Op andere grond, waar geen wormen waren uitgezet, vertoon de het grasland na enkele jaren wel de karakteristieke terugval in -produktie. Het onderzoek wórdt nog voortgezet. (Fries landbouwblad) Melken is een tweemaal daagse bezigheid Bedrijven met een 8-stands visgraat melkstal Bedrijven met een aantal melkkoei en tot 90 stuks behoeven geen aan passing naar een groter melkstaltype, gezien de minimale tijdswinst per dag die haalbaar is bij uitbreiding van de melkstal. Bedrijven met een aantal tussen de 90 en 120 melkkoeien zouden een aanpassing kunnen overwegen. De meest aangewezen melkstaltype is voor deze bedrijven de 12-stands visgraat melkstal. Gezien de zeer hoge kosten van ver bouwing in de bestaande ruimte van de ligboxenstal en de problemen die zich voordoen met melken in de ver bouwingsperiode zal een algehele nieuwbouw van de melkstal buiten de bestaande ligboxenstal de voor keur verdienen. Alles kan dan tijdens de werkzaamheden vlot blijven ver- 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8