nieuws uit brussel VS moeten afzet zoeken voor groeiende voorraden melkprodukten Botsing EG-VS over landbouw nadert jan werts - brussel Verwachting in ministerraad: Algemene vergadering KNLC Studiedag "Mechanisatie en bodemstructuur" Jaarvergadering Z.H.I. uitgesteld. Algemene vergadering N.T.S. RAK West Brabant/Tholen Na de ernstige problemen rond het Europese staal en het Russische aardgas dreigt nu een heftig conflict tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten over de landbouwpolitiek. Dat heeft de voor zitter van de Europese landbouwministers, de Deense liberaal Niels Anker Kofoed verklaard na afloop van de vergadering met zijn collega's in Brussel. Kofoed deed daar verslag van zijn recente officiële bezoek namens de Europese Gemeenschap aan Washington waar hij door diverse ministers is ontvangen. Volgens onze directeur-generaal voor de landbouw, ir. Aart de Zeeuw die minister Braks in Brussel verving, dreigt acuut dat de Amerikanen hun overschot aan graan op de wereld markt beginnen af te zetten en dit dan met behulp van exportsubsidies zoals de EG die toepast. Dit zou een diep ingrijpend conflict inleiden. Waarbij men er rekening meehoudt dat Washington vervolgens hetzelfde ook doet met hun overtollige zuivel- produkten. Gebeurt dit - en De Zeeuws houdt dit bepaald voor mo gelijk - dan ontstaat een subsidie wedloop tussen de EG en de VS, waarbij met name onze Nederlandse agrarische export aan het kortste eind zou trekken. "De Amerikanen zijn zó gebeten op deze zaak, dat als zij Europa gaan treffen vrees ik geen enkele maatregel ongebruikt zal blijven", aldus De Zeeuw in Brussel. Minister Kofoed zij tegen de journa listen dat een kloof gaapt tussen de manier van redeneren van de VS en Europa. Men reageert aan beide kanten van de oceaan op een ver schillende aanpak van de land bouwpolitiek waarvan men eikaars nuances en achtergronden niet vol doende kent. Daarbij komt dat de inkomens van de Amerikaanse far mers ingestort zijn. Men wil daar ginds wat aan doen en stuit nu op een wereldmarkt waar ook West-Europa op opereert. "Zie je wel, de Europese landbouw politiek verhindert ons om maatre gelen te nemen", zo is nu de Ameri kaanse reactie. Ze slaat op een reeks produkten, variërend van de granen tot de zuivel en van suiker tot be paalde vleessoorten. Met grote instemming van landen als Nederland die zich bepaald niet lek ker voelen bij deze ontwikkeling meldde de Duitse onderminister Rohr dat op 10 december in Brussel nieuw topberaad begint. Dat is dus na de besprekingen in Genève vol gende week, waar men elkaar treft in het kader van GATT (wereldwijde overeenkomst inzake handelstarie ven). Uit deze ontwikkeling kan worden afgeleid dat men bij de Eu ropese Gemeenschap voor wat de landbouwpolitiek betreft nauwelijks nog iets verwacht van dat minister- beraad in Genève, waarop men maandenlang toch zijn hoop had ge vestigd. Markten veroveren Feit is dat Europa op grote schaal met subsidies zuivelprodukten, sui ker, vlees, granen op.de wereldmarkt afzet. Feit is dat ons aandeel daar momenteel toeneemt. Hebben die Amerikanen met hun klachten en dreigementen misschien deels het gelijk aan hun kant?, zo vroegen journalisten zich na de ministerraad in Brussel af. Hier volgt het (enigs zins geruststellende) antwoord van directeur-generaal De Zeeuw. De Amerikanen beschuldigen er de EG van dat daar de agrariërs garan tieprijzen ontvangen voor produkten waarvoor geen commerciële vraag bestaat. Met de subsidies voor de af zet van die overtollige landbouw- produkten dringt de Europese Ge meenschap de concurrenten van de wereldmarkt, zo luidt de Ameri kaanse beschuldiging. De Europea nen wijzen daarentegen op de forse Financiële bijstand die de Ameri kaanse boeren ontvangen voor het braak laten liggen van hun gronden. Eénvijfde deel van de graanakkers ligt zo al met subsidies stil. Voor volgend jaar wil men zo zelfs één derde onbezaaid laten. De VS doet dat zo, omdat zij als mammoetex porteur voor het overige grotendeels op de wereldmarkt de prijzen kun nen bepalen. Ondanks dat alles hebben de Ame rikanen sedert 1970, aldus nog steeds De Zeeuw, een groter aandeel van de wereldmarkten veroverd van de Eu ropese Gemeenschap. "Dat Europa Ten einde de produktie af te remmen heeft Washington dit jaar besloten tot het nemen van prijsmaatregelen, die inhouden een bevriezing van de melksteunprijs tot oktober 1984 öp het niveau van 1980 28,88 per 100 kg) en een automatische heffing van 1,10 per 100 kg geproduceerde-melk, zolang de C.C.C.-aankopen de 2,27 min ton in melkequivalent per jaar overtreffen. Daarnaast wórdt met ingang van 1 april 1983 een voor waardelijke heffing van 1,10 pér 100 kg ingevoerd, wel wordt geresti tueerd aan producenten die hun produktie ten opzichte van een ba sisperiode beperken. Ondanks deze prijsmaatregelen zal, naar het zich laat aanzien, de totale melkproduktie in de Verenigde Sta ten waarschijnlijk blijven toenemen. Wat de afzet binnen de Verenigde Staten betreft kan worden gemeld dat kaas uit regeringsvoorraden gra tis beschikbaar wordt gesteld voor alle schoollunchprogramma's en voor de institutionele gebruikers, zoals gevangenissen, bejaardente huizen en dergelijke. Bovendien wordt in samenwerking tussen de fe derale overheid en de staatsregerin gen kaas beschikbaar gesteld aan behoeftigen. Van deze laatste regeling wordt ech ter naar het schijnt niet veel gebruik gemaakt. Dit jaar is een aanvang ge maakt met de afzet naar mager melkpoeder aan de veevoedersektor. Vorig jaar werd ongeveer 50.000 ton boter beschikbaar gesteld aan scho len en arme groepen van de bevol king. Mede onder druk van Amerika's grootste landbouworganisatie, de "American Farm Bureau Federa tion" heeft het Kongres onlangs het "Export Credit Incentive Program" goedgekeurd waarin de Minister van Jan Werts nu net exporterend geworden is be tekent niet dat wij nu*ook meteen op vroegere Amerikaanse markten zit ten". Maar daarop zeggen de VS dan weer: Wij veroveren die afzet zonder subsidies. Wij leveren graan/zuivel tegen wereldmarktprijzen. Wij aan vaarden nooit dat julli Europeanen ons komen beconcurreren met duur der geteelde produkten die jullie kunstmatig goedkoop gemaakt aan bieden. Landbouw wordt opgedragen te on derzoeken op welke wijze de Ameri kaanse landbouwexport het beste kan worden gesubsidieerd. Ten aanzien van de zuivelvoedsel- hulp is reeds enige maanden geleden het principebesluit genomen dat de ze zal worden uitgebreid. Om welke hoeveelheden het gaat is op dit mo ment nog niet bekend, wel is verze kerd dat de voedselhulp niet in de plaats zal komen van normale han- delstransakties. Voor zover bekend wordt in Was hington bij de opzet van een zuive- lexportprogramma in eerste instantie gedacht aan de produkten boter en mager melkpoeder. De bijeenkomst van Ministers van de bij het G.A.T.T. aangesloten landen, welke van 24 tot en met 26 november a.s. te Genève zal plaatsvinden, biedt de Amerikaanse regering de gele genheid om op hoog niveau met de overige belanghebbenden onder meer van gedachten te wisselen over de handel in landbouwprodukten. Steen des aanstoots voor de Ver enigde Staten - en niet alleen voor dezen - vormen de als subsidies aan gemerkte exportrestituties, welke de E.G. in het kader van het gemeen schappelijke landbouwbeleid toekent. De mogelijkheid van rechtstreeks gesubsidieerde afzet van zuivelpro dukten op de wereldmarkt, waarop recentelijk door de Amerikaanse mi nister van Landbouw werd gezin speeld, kan onder de gegeven om standigheden nog als een drukmiddel c.q. een boodschap aan het adres van de E.G. worden beschouwd; indien de aanstaande ministeriële bijeenkomst op dit terrein voor de Verenigde Sta ten geen tastbaar resultaat zou ople veren, zou de gesignaleerde moge lijkheid volgend jaar een realiteit kunnen worden. Een oplossing voor het hele boven staande Amerikaans-Europese con flict moet volgens De Zeeuw liggen in het volgende kader. 1Erkenning van Europese kant dat wij bereid zijn niet in markten te stappen waar de Amerikanen al ja ren zitten. Dus een terughoudend exportbeleid van onze kant. 2. Eigen overschotten niet meteen met restituties op de wereldmarkt afzetten, maar liever eerst zelf in re serve houden. Dit geldt behalve voor granen dus ook voor de zuivel, suiker en andere produkten met overschot ten. 3. Terughoudendheid van Europese kant bij het afspreken van verhogin gen van de prijsgaranties voor agra riërs bij al die produkten waarvan wij met en overaanbod zitten. Granen De Britten protesteerden in deze mi nisterraad maandag en dinsdag tegen de nieuwe politiek van de Eu ropese Commissie om minder resi- tutie (exportsubsidie) te verlenen en liever de graanvoorraad wat te laten oplopen. Zo is er nu al vijf miljoen ton tarwe en bijna anderhalf miljoen ton gerst in interventie (reservevoor- raad) genomen. 'Brussel' wil gegeven de voorraad aan granen op de wereldmarkt de Amerikanen niet met extra aanbod voor de voeten gaan lopen. De Engelsen vonden dan ook geen gehoor met hun pleidooi om de exportsubsidies wat te verho gen. Voor volgende oogst geldt dat de in terventieprijzen die de graanteler een minimale opbrengst garanderen, lager zullen uitvallen wanneer West- Vervolg pag. 2 Het middagprogramma van de alge mene vergadering van het KNLC op 22 november a.s. te Den Haag is ge wijzigd. Omdat minister Braks aan wezig zal moeten zijn in het parle ment vanwege de regeringsverkla ring zal in zijn plaats ir. A. de Zeeuw spreken over "Europese en interna tionale aspecten van het landbouw beleid". Hij zal daarbij vooral aan dacht besteden aan de verhouding tussen de Europese Gemeenschap en de Verenigde Staten. Ir. De Zeeuw is directeur-generaal voor landbouw en voedselvoorziening van het mi nisterie van Landbouw. Het Consulentschap voor de Akker bouw en de Rundveehouderij te Ze venbergen organiseert in samenwer king met de vereniging voor Be drijfsvoorlichting "Brabants West hoek" een studiedag over mechani satie en Bodemstructuur op maandag 13 december a.s. in "De Witte Roos", Kon. Emmastraat 53, te Fijnaart. Aanvang 10.00 uur. Inleidingen worden gehouden over: - Trekkers, transport, en bodem structuur, door ir. U.D. Perdok, IMAG Wageningen. - Voorkomen en het opheffen van bodemverdichtingen. Resultaten van onderzoek in Z.W.-Neder land, door mevr. dr. M.J. Kooi- stra, Stichting voor Bodemkarte- ring, Wageningen. - Grondbewerking voor aardappe len en suikerbieten, door ing. J.T. Andringa, C.A.D. Landbouw werktuigen en -Arbeid, Wage ningen. Europa dit jaar meer graan oogst dan voorzien. Volgens de specialisten in Brussel "zal het er om spannen" of die drempel wordt overschreden. Waaruit wij nu dus al veilig kunnen afleiden dat een mogelijke korting in 1983 op de opbrengsten van graan- verbouwers van beperkte omvang zal zijn. In het voordeel van de teler speelt dat de drempel waarboven de financiële medeverantwoordelijk heid gaat werken stijgt met de invoer van buiten-Europese graanvervan- gers voor ons veevoeder. Veehouderij Groot-Brittannië, Denemarken en Ierland, die pas tien jaar geleden toetraden tot de EG-familie hebben om verlenging gevraagd voor reek sen diergeneeskundige uitzonderin gen. Dat gaat over mond- en klauw zeer, varkenspest en andere ziekten. Genoemde landen kunnen nog steeds de invoer van dieren en soms ook vers vlees tegen houden op grond van die dispensaties. Neder land en andere partners van het Eu ropese vastenland willen de uitzon deringen voor de runderen nog wel wat langer accepteren. Daar hebben wij immers toch geen grote export belangen naar genoemde landen. Voor varkens is er minder aanleiding voor nieuwe dispensaties. Daar ver nietigen wij op het vaste land immers ook alle met varkenspest besmette dieren. Hier spelen voor ons ook wel exportbelangen. Daarom wil Neder land en andere landen niet nog eens voor tien jaar de bestaande uitzon deringen gaan verlengen. Besluiten hierover worden pas in de volgende vergadering verwacht. De Jaarvergadering van de ZHI, gepland voor donderdag 25 november in het CONGRESGEBOUW in DEN HAAG, is helaas uitgesteld moeten worden omdat minister Braks verhinderd blijkt zijn toege zegde spreekbeurt te vervullen. Deze Jaarvergadering van de ZHI zal nu waarschijnlijk eind februari of begin maart 1983 worden gehouden. De nieuwe datum zal uiteraard tijdig bekend worden gemaakt. Op 25 november a.s. wordt de Algemene Vergadering van de NTS gehouden in de Groente- en Fruitveiling te Utrecht. Aanvang 19.00 uur. Na het huishoudelijk gedeelte met o.a. openingswoord voorzitter, begroting 1983 en reg lement gewassencommissies zal na de pauze dr. ir. M.P.M.Vos, plaatsvervangend direkteurgene- raal landbouwvoedselvoorzie- ning van het ministerie van land bouw en visserij een inleiding houden over het onderwerp: "Ook de overheid vindt de voor lichting een belangrijk instru: ment voor de tuinbouw". Geïn teresseerde leden van de NTS zijn van harte welkom! Nu door de goede weersomstandig heden de najaars' weken voor het grootste gedeelte achter de rug zijn, willen wij een begin maken met ons winterprogramma. De eerste avond is gepland op don derdag 18 november a.s. om 20.00 uur in het Cromwiel te Steenbergen. Op deze avond zal het thema "Ge zinsbedrijven, noodzaak of keuze" centraal staan. Hierbij zijn ook jullie echtgenotes of vriendinnen van harte welkom. De avond wordt ingeleid door Peter de Koeyer, voorzitter van het ZAJK en vice voorzitter van het NAJK. Hierna willen we in kleine groepjes over het thema praten aan de hand van discussievragen. De resultaten van deze discussie zullen worden sa mengevat en verstuurd naar ZAJK en AJW. We rekenen op een goede opkomst en een interessante discus sie. In de laatste jaren is de melkproduktie in de Verenigde Staten sterk gestegen. De produktie van melk die in 1979 55,9 min ton bedroeg, was in 1981 opgelopen tot 60,2 min ton. Verwacht wordt dat de produktie in 1982 ten opzichte van vorig jaar zal toenemen met twee procent. Aan gezien de vraag naar melk en zuivelprodukten geen gelijke tred heeft gehouden met de stijging van de produktie is een situatie van toene mende overschotten ontstaan. Dit staat in een notitie die besproken is op de bestuursvergadering van het Produktschap voor Zuivel, 17 no vember j.l. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5