VOO If in: V If OIIW Als de decembermaand nadert, p.j. zuid geluid Derde Wereldcongres jonge agrariërs in Berlijn Geschenken voor kinderen en volwassenen. pj.z.-agenda ZAJK agenda redaktie henk tegels In één uurtje een ver land beter leren kennen? Niet alleen de kinderen, maar ook veel volwassenen zijn gewoon een verlanglijstje bij de goede sint in te leveren. Het kost wel eens wat denkwerk om dat samen te stellen. Ook de gever heeft wel eens moeite iets leuks te vinden. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- \A bant Redaktieadres: Mevr. LJ. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg I, 4494 PB Ceersdijk. Kinderen moeten spelen, maar waarmee? Kleine kinderen worden groot door meiregen, voldoende slaap en goed voedsel. Maar wil een kind kunnen opgroeien tot een evenwichtig en volwassen mens dan heeft het meer nodig dan slaap en voedsel alleen. Het kind zal moeten spelen. Spelen is oefenen, ontdekken, leren, ervaren. Ieder kind doet het. Maar waarmee speelt het kind? Met water en zand o.a. En met dingen in huis. Goed speelgoed kan het kind gericht helpen bij zijn ontdekkingstochten in de wereld. Goed speelgoed daagt uit; speelgoed moet een kind activeren tot spelen, dan alleen beantwoordt het aan zijn doel. Bovenstaand stukje is overgenomen uit de speelgoedwijzer van de stich ting "Goed speelgoed". In de weken voor Sinterklaas zien we veel aan biedingen van allerlei soorten speel goed. De keuze is er groot en voor een goed stuk speelgoed moet een fors bedrag betaald worden. Reden genoeg om voor de aankoop goed na te denken aan welke eisen het moet voldoen. Een lijst met 12 eisen, sa mengesteld door bovengenoemde stichting kan ouders en opvoeders houvast geven bij de aankoop. Deze zijn: 1. Speelgoed moet de fantasie van het kind niet alleen voldoende ruimte laten, maar ook prikkelen tot zelf-doen in de ruimste zin van het woord. 2. Hoe groter de speelmogelijkhe- den van een stuk speelgoed zijn, des te interessanter is het voor 't kind. 3. Speelgoed moet voor het kind begrijpelijk zijn. Het moet. in overeenstemming zijn met de omgeving, waarin het kind leeft en bevattelijk voor zijn intelli gentievermogen. Een kind dat Geen ontwikkelingshulp maar ont- wikkelingwsamenwerking Ontwikkelingslanden willen niet be voogd worden. Dat wil zeggen de ont wikkelde landen moeten geen hulp opdringen aan de ontwikkelingslan den. Hulp, dient gereserveerd te wor den voor noodsituaties, zoals in de SA HEL-landen. In andere situaties is het aan de ontwikkelingslanden zelf te onderzoeken en vast te stellen wat ze willen, hoe ze iets willen en welke "hulp" daarbij gebruikt kan worden. nooit per trein reist, heeft niets aan een conducteurs-uitrusting. 4. De grootte van het speelgoed moet in overeenstemming met de leeftijd van het kind zijn. Klei nere) kinderen hebben bijvoor beeld grotere blokken, bouwste nen en automodelletjes nodig dan de oudere. 5. De hoeveelheid en verscheiden heid is bepalend voor de speel- mogelijkheden. Voor het bouwen zijn veel onderdelen nodig, voor het "moeder-enkind-spel" alleen maar een pop, echter met zeer veel toebehoren. 6. Het materiaal waarvan het speel goed is vervaardigd, moet in overeenstemming zijn met de leeftijd van het kind en boven dien voor het speelgoed geëigend zijn. 7. De sterkte van het speelgoed moet zo groot zijn, dat het bes tand is tegen het "hardhandige" dagelijkse gebruik door kinderen. 8. De kleur verhoogt de prikkel, die van het speelgoed uitgaat, maar een al te bonte kleurschakering kan, bijvoorbeeld bij boetseren en bouwen, storend werken. De hulp mag niet sturend zijn zoals o.a. een jonge boer uit Senegal het uitdrukte. Het gaat om ontwikke lingssamenwerking. Op het congres is gepoogd deze sa menwerking gestalte te geven door na te gaan of uitwisselingen kunnen plaatsvinden en kleine projekten op gezet kunnen worden. Door de am bassadeur van Maurituis bij de EEG en een vertegenwoordiger van Benin werd overigens terecht gesteld dat het probleem niet door dit soort ak- 9. De vorm van het speelgoed moet eenvoudig zijn en vrij van node loze tierelantijnen. Grappige en groteske vormen wekken wel het enthousiasme van volwassenen op, maar het kind beleeft zijn omgeving ernstig en ziet haar niet als een karikatuur. 10. De constructie en mechanische uitvoering van het speelgoed die nen niet te ingewikkeld te zijn. In elk geval moeten zij aangepast zijn aan de leeftijd van het kind. 11De veiligheid van het speelgoed moet zijn aangepast, zowel aan de leeftijd van het kind, als aan het doel, waarvoor het is bestemd. Wanneer kinderen van verschil lende leeftijden in een ruimte sa men spelen, zijn dus wel bijzon dere maatregelen noodzakelijk. 12. Wat de prijs van het speelgoed betreft, speelt de leeftijd een be langrijke rol. Speelgoed dat vele jaren meegaat, mag gerust in aanschaf duurder zijn. Overigens geldt ook hier: een duurder stuk speelgoed is veelal "prijshouden der" dan een goedkoop stukje prullaria. tiviteiten opgelost kan worden. Daarvoor is veel meer nodig, zoals een oplossing voor het overbevol- kingsvraagstuk. Daarvoor zal bijv. veel meer aandacht gegeven dienen te worden aan het agrarische onder wijs in de ontwikkelingslanden. Wellicht nog belangrijker is de poli tieke bewustwording in zowel ont wikkelingslanden als ontwikkelde landen. Dit is de basis voor de soli dariteit die nodig is om vraagstukken als de slechte arbeidsverdeling in de wereld en de schommeling van de grondstofprijzen enz. op te lossen. Uitwisseling en kleine projekten Op het congres werd geconcltideerd, dat zowel uitwisselingen als het rea liseren van kleine projekten voor jonge agrariërs in de ontwikkelde landen mogelijkheden zijn om hun solidariteit tot uitdrukking te bren gen. Wat uitwisselingen betreft gaat het daarbij niet alleen om uitwisse lingen tussen noord en zuid, maar ook om uitwisselingen tussen ont wikkelingslanden onderling. Op het congres is een begin gemaakt met 't opzetten van een uitwisselingspro gramma. Door vertegenwoordigers van de Stichting Uitwisseling, die voor Nederland uitwisselingen ver zorgt zijn diverse kontakten gelegd met vertegenwoordigers van Afri kaanse-, Aziatische en Latijnsameri- kaanse landen. Een andere moge lijkheid om daadwerkelijk wat te doen aan de problemen in de derde wereld is het actief opzetten of on dersteunen van kleine projekten, bijv. de aanleg van waterputten. Via het NAJK zal geprobeerd worden, jonge agrariërs en andere platte landsjongeren extra aan te zetten zo'n soort projekt financieel te on dersteunen. Honger Uitwisselingen e.d. zijn betrekkelijk eenvoudig te realiseren. Om iets aan de honger te doen in de derde wereld is een stuk moeilijker. De werkgroep die zich met dit thema bezig hield, had er dan ook grote moeite mee om enige aanbevelingen te doen. Aller Wilt u dit jaar met een origineel ca deau aankomen, dan kan de Novib geschenkencatalogus U wel op weg Dat kan. Een landenmap van Novib is dé op lossing voor wie over een land snel, erg veel wil weten. Dat kan zijn omdat je van plan bent naar dat land op reis te gaan, binnenkort een skriptie moet maken, les geeft of uit louter belangstelling. De landenmappen bestaan voor de ene helft uit foto's en illustraties en voor de andere helft uit bondige, heldere tekst. De informatie is zo objectief èn aktueel mogelijk (elke landenmap wordt regelmatig bijge werkt naar de laatste ontwikkelingen In speelgoedzaken is meestal wel een folder voorradig waarop aangegeven is, welk speelgoed bij welke leeftijd past. Wilt u er meer over weten, dan eerst moet de agrarische voedsel- produktie in ontwikkelingslanden omhoog. De werkgroep was van me ning dat dat alleen kan als er ook een heleboel andere dingen gebeuren, zoals: lagere groei van de wereldbe volking, het verbeteren van de inter nationale spreiding van werkgele genheid, stabilisatie van de grond- stoffenprijzen, een herontdekking van de derde wereldcultuur, het ver beteren van het opleidingswezen in de derde wereld en het verbeteren van de positie van de vrouw. Maar dat zijn nou eenmaal geen zaken waar jonge agrariërs direct veel in vloed op kunnen uitoefenen. Alleen via een sterke (inter)nationale be wustwording kan een verbetering van de situatie verwacht worden. Hieraan kunnen ook agrarische jon geren in beperkte mate bijdragen. Verklaring van Berlijn Aan het slot van het congres hadden de derde wereldlanden nog een ver rassing in petto. In de wandelgangen besloten zij een organisatie van jonge agrariërs uit ontwikkelingslanden in het leven te roepen. Dit besluit werd vastgelegd in de zogenaamde Ver klaring van Berlijn. Het ontstaan van deze organisatie kan een belangrijke schakel gaan vormen bij het opgang komen van uitwisselingen en bij het realiseren van kleine projekten. De organisatie zal wellicht ook een be langrijke rol spelen bij het vierde wereldcongres dat over twee jaar in het Afrikaanse Opper Volta zal wor den gehouden. Algemeen werd het congres door de Nederlandse afvaardiging als ge slaagd aangemarkt. Hoewel het niet gemakkelijk was elkaar te verstaan; is het zeer verhelderend om uit de mond van een jonge boer uit Senegal te horen in welke omstandigheden hij leeft en wat zijn problemen zijn. De problemen zien en begrijpen is één, de problemen helpen oplossen is twee. Daaraan zullen we met zijn allen moeten werken. Een congresdeelnemer. helpen. U vindt daarin artikelen uit vele landen van de wereld, zoals b.v. warme kleding uit de Andes, batik doeken uit Sri Lanka, houten fluiten uit Bolivia. Verder keramiek, hout snijwerk, sieraden, wol, speelgoed enz. te veel om op te noemen. Al deze artikelen zijn met de hand gemaakt. Natuurlijk zijn er ook de bekende wenskaarten en de prachtige Novib kalender. Voor ouderen en jongeren zijn er boeken en platen. Ook is er het spel "Wereld - delen" met veel leerzame informatie over alle landen die je passeert. Het is een spel dat op drie niveau's gespeeld kan worden, dus voor jong en oud. Door deze artikelen te kopen, helpt u ook de mensen uit de ontwikkelings landen. U geeft dus dubbel. Inlich tingen: Novib, Amaliastraat 7, 2514 JC Den Haag, tel. 070 - 624081 in een land). Terwijl - erg praktisch - elke landenmap dezelfde indeling heeft. feiten en cijfers; geschiedenis; politiek; ekonomie; kuituur; hulpverlening; Nederland en het betreffende land; een specifiek onderwerp van het land; bronvermelding. zijn nuttige werkjes op dit gebied: "Speel Goed" Hildegard Hetzer; Speel goed met speelgoed Dr. W. Bladergroen. Op woensdag 24 november houden we onze eerste aktiviteit van het nieuwe seizoen. We organiseren dan een thema-avond over het GE ZINSBEDRIJF, naar aanleiding van het Rotonde boekje: "Gezinsbedrijf noodzaak of keuze?" Om de avond aantrekkelijker te ma ken, wordt er een dia-serie over het thema vertoond. Na de dia's is er een discussie. De heer J. van Wijck, SEV-er van de ZLM, zal aanwezig zijn om evt vragen te beantwoorden. We hopen vele leden te begroeten op 24 november om 8 uur bij Hotel van Leuven te Kloosterzande. Je echtge note of vriendin(nen) zijn ook van harte welkom. Opgave voor 21 no vember bij Karei Dekker tel. 01150-12262 of Frank Kuijpers tel. 01148-1727, Zodat we je het Rotonde boekje nog tijdig kunnen toesturen. 21 nov.: PJZ afdeling Schouwen- Duiveland organiseert een volley- baltournooi in sporthal "Onderdak" te Zierikzee. Aanvang plm. 9.30 uur. 23 nov.: Vergadering Hoofdbestuur P.J.Z. in de Blauwe Hand te Bergen op Zoom. Aanvang: 19.45 uur. 26 nov.: P.J.Z. afdeling Fijnaart gaat op deze avond in het Zuidplein theater in Rotterdam naar het optre den van Robert Paul. 27 nov.: De PJZ afdeling Bladel houdt op deze dag een reünie met een gezellige avond voor leden en oud-leden. Plaats: Vorselse Molen, Bredasebaan 28 te Bladel. Aanvang: 20.00 uur. 27 nov.: P.J.Z. afdeling Schouwen- Duiveland gaat kegelen. Plaats: "Kegelhuis Geluk" te Zierikzee. Aanvang: 20.00 uur. Kosten ƒ2,50 per pers. 18 dec.: De P.J.Z. afdeling Sprang Capelle organiseert weer haar jaar lijkse zaalvoetbaltournooi. Opgave vóór 27 november bij P. Davelaar, Bernsehoef IA, Kaatsheuvel. Kosten 35,— per team. Solidariteit; Dit woord stond centraal op het wereldcongres van jonge agrariërs, dat voor de derde keer van 25 tot 30 oktober in Berlijn werd gehouden. Aan het congres namen meer dan 350 personen uit 66 landen deel. Een groot deel van de deelnemers bestond uit jonge agrariërs of vertegenwoordigers daarvan uit ontwikkelingslanden. Vanuit Neder land had het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt een delegatie van acht personen afgevaardigd. Het congres werd georganiseerd door de organisatie van jonge Europese boeren (CEJA) in samenwerking met de Duitse organisatie. Het thema van het congres was: hoe kunnen jonge agrariërs een bijdrage leveren aan de wereldwijde solidariteit. Met dit thema als uitgangspunt is in een drietal werkgroepen nage dacht over drie sub. thema's te weten: 1strategieën voor het bestrijden van de honger in de wereld; 2. het bevorderen van de uitwisseling van informatie en jonge agra riërs tussen landen in de wereld; 3. de rol van kleine projekten in het ontwikkelingsproces van landen in de derde wereld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17