Bedrijfshygiëne: basis voor goede gezondheid van onze dieren Vervolgonderwijs na de Middelbare Agrarische School. Scheren Wat kunnen de oorzaken zijn van vuile koeien? Welke maatregelen kunnen worden genomen? Verzorging van de boxen Wat doen we om de vruchtbaarheid en de tussenkalftijd binnen aanvaardbare grenzen te houden? Verzorging jongvee Algemene punten Teeltcursussen over aardappelen en bieten. Voor gezonde kalveren: een frisse, schone stal. goed administratiesysteem bij te houden. De vruchtbaarheid - ziektekaarten of koekalender voldoet uitstekend. Zeer zeker heeft begeleiding door uw dierenarts zin of anders gezegd: moet de dierenarts alleen maar op onze bedrijven komen, wanneer zich problemen voordoen? Op de Proefboerderij is de tussen- kalftijd en het percentage definitief Door de eeuwen heen heeft men, ook in de veehouderij, te kampen gehad met allerlei ziekten en plagen. Naarmate het aantal stuks vee op een bedrijf groter wordt, neemt het ziekterisiko toe en zullen extra maatregelen ter voorkoming van ziekten noodzakelijk zijn. Onder deze maatregelen neemt de bedrijfshygiëne een belangrijke plaats in, zowel in als buiten de stal. In het navolgende komt aan de orde wat er zoal op ROC-Cranendonck ten behoeve van een goede hygiëne gebeurt. Bij het opstallen worden de melk koeien geschoren. Per uur kan men 2 l/i k 3 koeien scheren. De tijd, die hiervoor nodig is, wordt tijdens de winterperiode ruimschoots vergoed. Hierdoor zullen de dieren minder last krijgen van huidziekten als schurft en schimmel en zal ook on gedierte als luizen e.d. minder kans krijgen. Daardoor krijgt men scho nere koeien, wordt voorkomen dat koeien nat staan ten gevolge van zweten en blijven uiers en spenen schoner. Het melken wordt veel aangenamer, hygiënischer en de voorbehandeling behoeft geen tijd rovende bezigheid te worden. Enkele dagen na scheren wordt een schurftbehandeling uitgevoerd. Denk er om, dat dit na een week herhaald wordt. Bij voorkeur wordt een hogedrukspuit gebruikt. T.g.v. het scheren zijn nog nooit negatieve effekten waargenomen. Deze maatregelen, gekombineerd 'met een goede ventilatie, waarbij steeds de ventilatiekleppen geopend zijn, ook bij vriezend weer, waarbor gen een gezonde en een goed uit ziende veestapel. a. Roosterslapers, overbezetting. b. Te weinig verzorging van de lig plaats. c. Onjuist uitgevoerde ligboxvloer. d. Foutieve afstelling van de box. e. Verkeerde ventilatie. f. Morsen van drinkwater. g. Klauwgebreken. Voorkome overbezetting: Op de Proefboerderij komen geen rooster slapers voor. Goede bereikbaarheid van de boxen middels ruime door gangen. Door een van de medewerkers wordt elke dag 2 maal de mest uit de ligbox en van de rand van de roosters achter de box verwijderd. Steeds moet zaagsel of strooisel voorradig zijn om de natte plekken bij te strooien. Minstens iedere 14 dagen moet zaagsel of strooisel aangevuld wor den. De achterrand van de box wordt maandelijks ontsmet met een 2% formalineoplossing. Eenmaal per jaar worden alle stallen gereinigd met behulp van een hoge drukspuit en daarna ontsmet met een 3% formaline-oplossing. Het totale gebeuren van alle losse delen ver wijderen, het reinigen en het weer in orde maken van de stal vraagt 50 minuten per box per jaar. Komende winter worden zaagsel en strooisel als boxvulling met elkaar vergeleken. Let u wel eens op de afstelling van de schoftboom, neusboom e.d.? Wordt steeds voldoende aandacht besteed aan de ventilatie? Wees niet bang om frisse lucht in de stallen te laten. Op de Proefboerderij zijn de ventilatiekleppen nooit gesloten. Laat de minimum-temperatuur maar beneden het vriespunt komen, maar zorg wel voor een droge stal. In vochtige, natte stallen treedt meer aanhechting van mest en vuil op. Ook neemt de kans op uierontste king en huidaandoening toe. Om klauwgebreken of afwijkingen zoveel mogelijk te voorkomen, wor den als routinemaatregelen de klau wen van de dieren 2 maal per jaar gekontroleerd en zonodig bekapt. Vóór het opstallen moet dit karwei geklaard zijn om de behandelde die ren in de weide (zachte bodem) nog Cranendonck te gewennen aan de veranderde stand. De stinkpootinfekties zijn in te dammen door de koeien door een voetbad te laten lopen. Op Cranen donck gebeurt dit per 14 dagen êp 3 achtereenvolgende dagen met 3% formaline-oplossing. De laatste jaren is de uitstoot ten gevolge van klauw- gebreken 1%. Al deze opgesomde maatregelen zorgen ervoor dat de koe met een schoon uier naar de melkstal komt. Een droge, krachtige voorbehande ling is dan voldoende. De melkstal moet geen wasserette worden. Op de Proefboerderij wordt in principe niet gedipt of gesprayed, omdat het te veel extra arbeid vraagt in een draaimelkstal. Wél worden bescha digde tepels gezalfd of gedipt. Na het melken van een koe met uierontste king wordt het melkstel direkt in een ontsmettingsemmer gedompeld. Bij het droogzetten worden alle koeien met langwerkende antibiotica behandeld om de uiers te bescher men tegen mastitis. Voor het afkalven wordt de koe, wel ke vooraf gereinigd en ontsmet is, uit de koppel gehaald en op een daarvoor geschikte plaats gezet, bijvoorbeeld afkalfstal of box. Het achterstel wordt tijdens het af kalven enkele malen ontsmet met Ci- topogeen. Ook worden bij hulp de handen en arm gewassen en ontsmet. Vergeet niet trektouwtjes, vee-appa raat en vervoermiddel vooraf goed te reinigen en te ontsmetten! Het afkalven moet zo hygiënisch mogelijk verlopen omdat nu reeds uw aandacht gericht moet zijn op de volgende tussenkalftijd. Een gezond dier kan 24 uur na de geboorte terug in de koppel. Nooit zou er een ge boorte binnen de koppel plaats mo gen vinden. In de natuur zondert het dier zich ook enigszins af om de ge boorte rustig te kunnen laten verlo pen. Door één van de medewerkers wor den tussen de melktijden in, de die ren 3 x gekontroleerd op tochtigheid, witvuilen enz. Er is veel voor te zeg gen omdat op vastgestelde tijdstip pen te doen, bijvoorbeeld om 9.00 uur 's morgens wanneer de koeien aan het voerhek staan, om 12.00 uur en 's avonds na 20.00 uur. Het lijkt veel en moeilijk uitvoerbaar, maar zeer zeker de moeite waard. Ook hier geldt: Het vele is niet goed, maar het goede is veel. Op dit ge beuren kunt u een zeer grote invloed uitoefenen, maar nooit zonder een drachtig voor de laatste 3 jaar 365, 368, 375 dagen respektievelijk 94, 92, 92%. Bij het opstellen wordt het jongvee geschoren en enkele dagen nadien behandeld tegen schurft en luis. De ze behandeling wordt met een week herhaald. Deze werkwijze, samen met een goede ventilatie, geeft een goed verzorgde jongveestapel te zien. Bij uitzondering moet in de loop van de winter nog ingegrepen worden om schurft e.d. te bestrijden. Bij het op stallen wordt mest onderzocht op het vóórkomen van eieren van maag darmwormen. Te dikwijls blijkt een ontwormingskuur noodzakelijk te zijn. Zeer zeker is het raadzaam om tijdens de weideperiode aan meston- derzoek te doen. Alle dieren, die voor de eerste maal naar buiten gaan, worden tegen longworm geënt. Bij de eisen die aan onze dieren gesteld worden, mag geen dag groeivertra ging optreden. Onze MRIJ-vaarzen kunnen en moeten na afkalven op 2.0 jaar leeftijd, meer dan 500 kg wegen om niet teleur te stellen in de melkproduktie. Om pinkengriep te voorkomen wor den alle jonge dieren geënt. Doordat er meer dieren op onze bedrijven zijn gekomen, zal er in de toekomst meer aandacht besteed moeten worden aan preventie (voorkómen). Er is maar één opfoksysteem en dat is te zorgen dat het dier gezond blijft. Tochtigheidscontrole: 3x per dag loont de moeite! Door de heer A. Romme, bedrijfsleider op ROC-Cranendonck. Voor de kalverenopfok wordt de speenmethode toegepast. Direkt na de geboorte krijgt het kalf tot 1 liter biest en wordt de navel ontsmet met een jodiumoplossing. De eerste biestmelk heeft een hoger gehalte aan anti-afweerstoffen. De eerste 2 weken wordt het kalf individueel en vervolgens tot het einde van de melkperiode in een ingestrooide groepshok gehuisvest. Afgelopen winter is er onderzoek gedaan met een Russisch vaccin ter bestrijding van ringworm (schurft), naar alle waarschijnlijkheid biedt dat goede mogelijkheid. Tijdens de laatste winterperiode hebben zich te veel problemen voor gedaan. Op een leeftijd van 3 weken komen long- en luchtwegenafwij kingen voor en daardoor versnelde ademhaling. Voor deze kalveren is de groei beduidend beneden de norm van 650 gr/dag geweest. Voor de komende winterperiode zal een onderzoek ingesteld worden door het CDI te Lelystad. Door de hoge vee bezetting binnen onze bedrijven neemt de kans op infektie/koppel- ziekte toe. Opgeruimd is netjes Op Cranendonck heeft iedere af deling afvalemmers voor plastic, handschoen van dierenarts en in- seminator, touw e.d. in te depone ren. Eenmaal per week worden deze emmers geledigd in een ver rijdbare bedrijfskontainer, welke door de gemeente-reinigings dienst geledigd wordt. Op iedere stal zijn rekjes om ge reedschap op te hangen. Minstens eenmaal per week wor den voerresten verwijderd. Bij slechte kwaliteit voer moet dat meerdere malen gebeuren. Regelmatig worden vliegen in de stallen bestreden. Voor de bestrijding van muizen en ratten wordt, indien nodig, op di verse plaatsen graan met een che misch middel gemengd. Zorg dat er steeds voorraad aanwezig is. Sinds 1980 worden teeltcursussen georganiseerd op het niveau van vervolgonderwijs na de Middelbare Agrarische School. Voor dit jaar staan cursussen over aardappelen en bieten op het programma. Deze cursussen zijn als volgt geprojecteerd: 1. Bietenteelt te Goes in de R.M.A.S. De lessen worden ge houden op maandagmiddag. De aanvang is in het begin van de cember. Maximaal kunnen 25 belangstellenden worden toege laten. 2. Aardappelteelt te Goes in het Landbouwcentrum. Deze cursus wordt gehouden op de donder dagmiddag. De aanvang is in het begin van december. Het maxi maal aantal deelnemers is 30. 3. Aardappelteelt te Schoondijke in de R.M.A.S. De lesdag wordt nader vastgesteld. De aanvangs tijd is in het begin van december. Maximaal kunnen 24 cursisten worden toegelaten. Het lesgeld voor deze cursussen be draagt 60,— dat op de eerste lesdag dient te worden verrekend. Voor elke cursus geldt een aantal lesuren van 36 waarvan 6 uren praktijk. De lesu ren zijn verdeeld over 12 lessen k 3 uur. Omreden er niet meer leer krachten voor het geven van dit on derwijs beschikbaar zijn en ook de lokaalruimte beperkt is maakt dit het stellen van een maximum aantal toe te laten kursisten noodzakelijk. In schrijven gebeurt in volgorde van aanmelding. Dit spoedig te doen is gewenst. Het cursusprogramma wordt voor de aanvang van de lessen toegezonden. Aanmelden, alleen schriftelijk, voor het volgen van een der bovenstaande cursussen kan plaatsvinden bij - Ir. W.M. Markusse, directeur der R.M.A.S., Rav. de Groene Jager 8, 44 61 DJ Goes. Tel. 01100- 27203 - Ir. J.Salomons, directeur der R.M.A.S., Dr. Huizingastraat 28, 4507 AB Schoondijke. Tel. 01173 - 1313 - Ir. L.Th.J.M. de Wit, Consulent voor de Akkerbouw en de Rund veehouderij, Landbouwcentrum, Westsingel 58, 4461 DM Goes. Tel. 01100- 16440. "De ondervinding is een leerschool, waarin de lessen duur zijn". Ing. J.H. Lantinga, cursus coördinator. 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 9