Eerst stenen rooien.... dan pas aardappelen poten Uitgifte bedrijven Z. Flevoland 1982 Nieuwe techniek maakt volgen van verontreiniging onder vuilstortplaatsen mogelijk Eerst stenen rooien... dan aardappelen poten Aardolie en gas Heffing op "graanvervangers" ernstige bedreiging voor veredelingslandbouw Algemene handelsvoorwaarden vleeskalveren Wij mopperen wel eens op onze zee- en rivier klei omdat ze te zwaar zijn maar het hebben van lichte zandgronden is ook niet alles ten minste niet in een deel van het Gronings-Drentse veenkoloniale gebied. Daar zitten veel boeren in de maag met stenen die hier in de ijstijd met het ijs naar toe zijn gebracht, uit Skandinavische streken. Bij het rooien van bol- en knolgewassen komen deze stenen, die in grootte variëren van een knikker tot keien van meer dan een meter doorsnee, met de machine naar boven en be schadigen zo het gewas. Men heeft - in deze kontreien nu een machine ontwikkeld waarmee men de steen- overlast te lijf wil gaan. Bijgaand artikel gaat erover en is overgeno men uit "Informa", de bedrijfs- krant van de A VEBE in Veendam. (J.W.) "De oogst" van 1,2 ha: ca. 35 ton steen... Waarom nu deze extra bewerking? 1. Tijdens het aardappelrooien worden de aardappelen (of een ander gewas) vooral door stenen beschadigd. 2. Transport van stenen naar de fa briek kost veel geld. 3. Verwerking in de fabriek levert vaak schade op aan pompen e.d. en veroorzaakt soms stagnatie in de produktie, die moeilijk in geld is uit te drukken. Ook kan weige ring van een partij met te veel stenen of een korting het gevolg zijn. 4. De meeste landbouwers zorgen dan ook dat de aardappelen tij dens het rooien zoveel mogelijk worden ontdaan van grote ste nen. Er kan nu worden voorko men dat soms 4 extra mensen nodig zijn om stenen te "zoeken". 5. Bij de diverse bewerkingen, voor welk gewas dan ook, ontstaat veel schade aan grondbewerking en oogstmachines. Het is gebleken dat de landbouwer veel belangstelling heeft voor deze grondvoorbewerking. Bij de demon stratie zijn zeker 125 belangstellen den geweest en een aantal landbou wers heeft reeds opdracht gegeven om een aantal percelen te bewerken. Het is belangrijk om te weten bij wie hoeveel ha in de komende jaren te bewerken zullen zijn. Er kan dan worden vastgesteld, in sa menwerking met belangstellende loonwerkers, hoeveel de kosten per ha zullen bedragen. Bij voldoende belangstelling bestaat de mogelijkheid dat de machine tegen een bepaalde vergoeding ter beschik king wordt gesteld zoals dit ook het geval is bij inzet van extra scho- ningsapparatuur. In de herfst zal dan tot aktie kunnen worden overgegaan. die achterop de machine is gemon teerd. Voor deze bewerking is een trekker vereist van ruim 10 pk, de rijsnelheid is 2,5 km/uur. In ca. 4 uur kan een ha worden be werkt. Op het gerooide perceel was van 1,2 ha de "oogst" ca. 35 ton steen (zie foto). Vóór het poten van de aardappelen eerst even rooien. Dat was inderdaad het geval op 19 april jl. op diverse percelen in Weer- dinge en omgeving. In samenwerking met het Konsu- lentschap voor de Akkerbouw is ook dit jaar weer een oriënterend onder zoek gedaan met een stenenrooima- chine. Deze keer was een Grimme- stenenrooier tot onze beschikking. De machine neemt 25 k 30 cm grond op over een breedte van 1.60 meter. De stenen worden door middel van een zeefketting (met een doorlaat van 39 mm) uit de grond gezeefd en via een transportband in de meerij dende wagen gedeponeerd. De grote keien verdwijnen in een bak Machine voor het rooien van stenen De stichting voor Bodemkartering (Stiboka) en de Technisch-Fysische Dienst voor de Landbouw (TFDL) hebben een nieuwe methode ont wikkeld voor onderzoek van de grond, die tevens geschikt blijkt te zijn voor het metan van bodemverontreiniging en van poriën in olie- en gashoudende lagen. Het onderzoek vond plaats in samenwerking met het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening (RID) te Leidschen- dam en de Rijks Geologische Deinst Dienst (RGD) te Haarlem. Bij Stiboka werd een aantal jaren geleden een techniek ontwikkeld om uiterst dunne dwarsdoorsneden van grondmonsters (ongeveer 15 micron dik) te maken. Deze "slijpplaten" bleken bijzonder bruikbaar te zijn om verschillende eigenschappen van de grond te kunnen vaststellen. Het bijzondere ervan is vooral dat een ongestoord beeld van het "binnen ste" van de grond wordt verkegen. Met behulp van een lichtmicroscoop, een electronenmicroscoop en een zogenaamde quantimet (waarmee onder andere poriën in de grond ge meten kunnen worden) verkreeg men allerlei nieuwe gegevens over de grond. Momenteel onderzoekt Sti boka of deze combinatie van instru menten ook toegepast kan worden om bodemverontreinigingen op te sporen en te meten. Aanleiding daarvoor is een onderzoek dat bij het Rijksinstituut voor de Drinkwater voorziening wordt uitgevoerd naar het gedrag van verontreinigingen in de bodem onder vuilstortplaatsen. Het RID onderzoekt in hoeverre die verontreinigingen een bedreiging vormen voor het grondwater in wa terwingebieden. Daartoe zijn proe ven opgezet om deze verontreinigin gen te kunnen volgen in hun gedrag. Een probleem bleek echter te bepa len wat er precies met die vuildeeltjes gebeurde. De nieuwe methode van Stiboka en TFDL bleek hier uiterst geschikt voor. De slijpplaten van de proef monsters leverden een goed beeld op van de wijze waarop niet— vluchtige verontreinigingen in de grond wor den afgezet. Zo waren de zware me talen en ook andere verontreinigin Het prepareren van een bodemplakje van ca. 15 micron dikte voor observatie en meting van poriën, bodembestanddelen en verontreinigingen. gen weer terug te vinden in poriën, rond zandkorrels en tussen de klei en de kalk. In combinatie met andere technieken bleek het mogelijk om vast te stellen welke zware metalen gemakkelijk in het grondwater, resp. het drinkwater terecht kunnen ko- Ook bij het bestuderen van olie- en gasreservoirs blijkt de nieuwe tech niek geschikt te zijn om de poriën in gesteenten, waarin zich ólie of gas bevindt, zichtbaar te maken. In de vergrotingen kan van de poriën vorm, grootte, aantal en de mate van "verstopping" gemeten worden. In combinatie met fysische metingen kan de nieuwe techniek inzicht ver schaffen over de opbouw en de in vloed op de olie- en gasopbrengst. J.Nieboer De heffing op de z.g. graanvervan- gende produkten als soja en mais- gluten wordt door het Europese Par lement afgewezen. Het Parlement staat ook kritisch tegen de z.g. zelf beperkingsovereenkomsten zoals b.v. die met Thailand inzake de uit voer van tapioka. De commissie voor begrotingscon trole van het Parlement kwam tot de slotsom dat door het duurder worden van de z.g. graanvervangers de melkproductie maar weinig zal da len. Voor de verwerkende bedrijven in N.W.Duitsland en Nederland zouden een inkomensverlies van zelfs 40% lijden. Ook de consumen tenprijzen zullen sterk stijgen. Voorts zal een invoerbeperking storingen tot gevolg hebben in de buitenlandse handelsbetrekkingen van de Ge meenschap, aldus de opvatting van het Europese Parlement. Dat geldt niet alleen voor de betrekkingen met de Verenigde Staten maar met vele andere landen, waaronder vele ont wikkelingslanden. Onlangs werd door de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders bekend gemaakt aan wie in het kader van de uitgifte 1982 in Zuidelijk Flevo land een bedrijf is toegewezen. Van de in totaal 28 beschikbare bedrij ven zijn er 20 toegewezen. Daarenboven werden alsnog twee bedrijven van de vorige uitgifte aangeboden, te weten een weidebedrijf in pacht van 33 ha en een weidebedrijf in erfpacht van 34 ha. Bij de laatste uitgifte werden 2 akkerbouw/pacht-; 2 akkerbouw/erfpacht- en 4 wei- de/erfpachtbedrijven niet uitgegeven. Voor wat de onderverdeling van de 20 wel uitgegeven bedrijven betreft, raadplege men onderstaand overzicht. bedrijven worden door de Staat geen woningen gebouwd. Desgewenst kunnen de pachters dat zelf doen. In dat geval wordt de ondergrond voor veertig jaar in erfpacht gegeven. In feite betreft dit een vorm van recht van opstal. In de kontrakten zouden de organisaties graag deugdelijke bepalingen opgenomen zien ten aanzien van de woning in relatie tot de landerijen. Erfpacht De erfpachtbedrijven worden voor een termijn van 40 jaar uitgegeven met een vervreemdingsverbod van 15 jaar. Door de Staat worden op deze bedrijven geen bedrijfsgebou wen en woningen gesticht. Desge wenst zal de erfpachter dit zelf moe ten doen. Nieuwkomers Onderstaand de lijst van personen aan wie met ingang van 1 november 1982 een bedrijf werd aangeboden. Pacht akkerbouw: Kavel nr. Hz 19w, opp. in ha 55 - J.P. Geerse, Geerses- weg 9, 4332 RA Middelburg. Pacht weide: Kavel nr. Jz 43, opp. in ha 42 - P.J.L.M. van Beek, Rijsberg- seweg 55, 4873 LS Etten-Leur. van der Linde Artikel 6 lid 4 De te betalen pachtprijs c.q. erf pachtcanon, bedraagt ƒ715,— per hektare. Op de akker- bouw(pacht)bedrijven wordt een schuur gesticht, die is voorzien van een ruimte voor werktuigenberging, een werkplaats, een gifkast en een toilet. In feite dus een min of meer kaal rompgebouw, zonder isolatie en opslagmogelijkheden voor produk ten. Op de in pacht uitgegeven wei- debedrijven wordt een bedrijfsge bouw gesticht, waarin ruimte is voor het inrichten van een ligboxenstal. De inrichting van het gebouw komt dus voor rekening van de pachter. Ingevolge artikel 6 lid 4 van het Pachtnormenbesluit wordt voor de bedrijfsgebouwen, al naar gelang de grootte, een pachtprijs gevraagd van ƒ31.000,— tot 36.000,— per jaar. De Rijksdienst gaat er daarbij vanuit dat de plannen met betrekking tot de bouw van de bedrijfsgebouwen niet worden gewijzigd. En dat terwijl ar tikel 6 lid 4, waarop deze hoge pachtprijs is gebaseerd, er juist van uit gaat dat het te stichten gebouw volledig in overleg en naar de zin van de belanghebbende wordt uitge voerd. In de praktijk is daar tot nog toe zeer weinig van terecht gekomen. Dit is dan ook één van de hoofdmo tieven waarom de Landbouworgani saties zoveel moeite met de interpre tatie van dit wetsartikel hebben. Het is echter niet mogelijk gebleken om dit op een voor de belanghebbende bevredigende wijze op te lossen. De nieuwkomers doen er derhalve ver standig aan zich de konsekwenties van deze zaak goed te realiseren. De Landbouworganisaties beschikken niet over de middelen om dit nader hand terug te draaien. Op de pacht- Tien jaar discussie om tot een goede omschrijving van algemene handels- voorwaarden voor vleeskalveren te komen is dit najaar met succes afge sloten. Dit wordt gemeld aan het bestuur van het produktschap voor vee en vlees (pvv). Een uitvoerige voorlichtingscampagne zal nu vol gen. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8