0 KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Veel wintertarwe uitgezaaid? Vroeg klaar - een lange winter voor de boeg Van een leien dakje 1/ Een periode met prachtig weer gehad. Op ZUID-BEVELAND zijn intussen veel veldwerkzaamheden uitgevoerd en eigenlijk steeds onder goede kon- dities. Het ploegen voor tarwe gaat bijzon der goed, de grond valt op vele plaat sen fijn genoeg. Het zaaien vordert eveneens zeer goed. Onder deze om standigheden lijkt het wel of ze door blijven gaan met het zaaien. We krij gen duidelijk een grotere oppervlakte als vorig jaar. Hoeveel méér, zullen we pas later kunnen vernemen. Enkele percelen lichtere gronden, die al voor de vele regen geploegd lagen, gaven na de regen wat problemen. Deze bleven onderin zo lang het re genwater vasthouden, dat ze soms moeilijk te zaaien waren, enkele per celen (gedeelten) zijn zelfs in 't ge heel niet meer gezaaid. De opkomst en de stand van de eerst gezaaide wintertarwe is goed. Er is al een behoorlijke ontwikkeling. Zo nu en dan verneemt men dat de belangstelling om na het zaaien een bodemherbicide te gebruiken wat minder zou worden. Toch, zo men nu vrijwel overal de sproeisporen ziet, durven velen het toch niet aan, om in het voorjaar risiko's te lopen dat men te laat kan spuiten. Het rooien van de suikerbieten blijkt intussen al een heel eind gevorderd te zijn. Andere jaren werd geadvi seerd en geschreven om per 1 no vember ongeveer klaar met het rooi en te zijn. Bij dit gunstige droge weer is het minder bezwaarlijk geweest dat er per 1 november toch nog wel zo'n 10 15% in de grond zat. Nu ziet er toch wel naar uit dat rond 15 no vember alles wel gerooid zal zijn. De opbrengst gaat dit jaar toch wel naar een rekordhoogte. Voor de streek lijkt een gemiddelde van 60 ton per ha wel bereikbaar. Het suikergehalte is vanaf 10 oktober wat afgenomen. Ondanks dat de afvoer gewoon goed em vlot blijft doorgaan zien we nu sinds een dag of 10 dat er toch wat grotere voorraden komen. We zullen er toch niet aan ontkomen dat we bij mogelijk vorstrisiko ze in voldoende mate zullen moeten afdekken. De daarvoor te maken kosten voor ma teriaal en arbeid zullen toch altijd lager uitvallen dan het riskeren van problemen met de afvoer en de daarop volgende prijskortingen, want die tikken er toch nog al aardig in. Het op wintervoor ploegen vordert zeer snel. Vrijwel steeds merkt men op dat het niet veel trekkracht vraagt, waardoor men toch een flinke dag- kapaciteit heeft. Wel komt ook vrij wel steeds naar voren, dat de grond gemakkelijk te fijn valt. Door wat langzamer te rijden tracht men dat te voorkomen. Hoewel er toch nogal wat groenbemesters liggen, ziet het er naar uit dat alle veldwerkzaam heden met enkele weken wel aan de kant zullen komen. Aan de andere kant is het ook weer zo dat men op een aantal bedrijven steeds meer in overweging neemt om de allerlicht ste gronden pas na de winter te ploegen; en dan direkt in te zaaien. Het kan dan vroeger geschieden en meestal met minder risiko. Het kan op deze wijze een lange win ter worden. De mogelijkheden om via vergaderingen en kursussen meerdere informatie en kennis op te doen moeten dan ook benut worden. Be stuurders en andere organisatoren zijn dan ook al enige tijd doende in het één zowel als het andere te organise ren. Door het gunstige weer van de laatste twee weken kon op WALCHEREN zeer veel werk worden verzet. Hierbij gaat het vooral om de werkzaamhe den bieten rooien, wintertarwe zaaien en wintervoorploegen. Een groot ge deelte van de suikerbieten is nu uit de grond. Volgens nadere informatie moest op 8 november j.l. nog 7-10% worden gerooid. Bij goed weer komt men deze week klaar. Op sommige bedrijven moet nog een flinke oppervlakte worden gerooid omdat met het rooien wat laat is be gonnen. Vele bedrijven daarentegen zijn met het rooien klaargekomen, getuige de grote voorraden die hier en daar zijn opgeslagen. Wel zijn er echter bedrijven die te kampen heb ben met onvoldoende verharde op slagruimte. Dit is dan vaak te wijten aan een minder juiste spreiding van rooien tijdens de rooiperiode en de zeer hoge kg-opbrengsten. Dezer dagen spraken we een wat oudere bietenteler. Hij had bieten geleverd tegen een opbrengst van 72.500 kg/ha. Op mijn vraag, of hij Na de natte eerste helft van oktober zijn ook in HET LAND VAN AXEL de werkzaamheden, begunstigd door het voor de tijd van het jaar goede weer, weer vlot verder gegaan. De eerste percelen tarwe die na de natte periode gezaaid zijn komen al weer boven. De grote bietenrooiers kunnen elke dag draaien, waardoor reeds veel bie tenpercelen geruimd zijn en de bie ten, wachtend op afvoer naar de fa briek, aan de hoop liggen. De meeste bieten zullen dus vroeg van het land zijn. Trouwens vanaf begin november is uitstel van rooien bij werkzaam weer, vragen om extra kosten en struktuurbederf van de grond. De ou deren onder ons kunnen zich nog wel herinneren dat tot aan begin van de jaren '50 toen de bieten in onze streek nog voor een groot deel met de z.g.n. bietenlijnen naar de fabriek afge voerd werden, de laadplaatsen reeds 10-15 november gesloten werden. Ik meen dat deze datum nog steeds de beste tijd is om de bieten op het erf te hebben. De opbrengst van de bieten is, zoals overal in het land, hoog. Ver boven het gemiddelde van de laatste jaren. Financieel resultaat? Afwachten maar. Jammer dat het kontrakten- stelsel afgeschaft is! Het zaaien van de wintertarwe gaat nog steeds onverdroten voort, daar bij begunstigd door het mooie weer. Gezien de moeilijkheden bij koöpe- ratie en handel om de grote oogst' '-V w y/'/ V "v Aanloop voor de winterrust. 1982 afgezet te krijgen, lijkt enige zelfbeheersing in dezen wel op zijn plaats. Evenwel, de tijd zal het leren en mocht het fout uitpakken dan zullen we zelf de rekening gepresen teerd krijgen. Ook het wintervoor ploegen vordert goed; eer we 14 dagen verder zijn zullen de meeste voren wel geploegd zijn. De grond valt prima, dank zij de droge zomer hetgeen weer een goede basis voor het komende oogstjaar is. Zelden, dacht ik, hebben we tot nu toe zo vlot kunnen werken. Een zaak die ook in onze kring de laatste tijd in de belangstelling heeft gestaan is het z.g.n. doorspoelen van sproeimachi- nes nabij oppervlakte water waar door enkele dode plekken in de ber men zijn ontstaan. Van buiten de landbouw wordt hierover veel ophef gemaakt, waarbij dan direkt gedacht wordt aan Lekkerkerk of Gouderak. Men gaat dan voorbij aan het feit dat praktisch alle gewasbeschermings middelen na een bepaalde tijd in de grond afgebroken worden. Zouden deze hoge opbrengst ooit gehaald had in zijn lange tijd van bieten te len, vertelde hij dat in de oorlogsja ren '42-'43 een kg-opbrengst haalde van 75.000 kg/ha. De telers kregen toen suikerbonnen uitgereikt naar mate men bieten leverde. Dat was dus mooi meegenomen. De overtol lige suikerbonnen waren ook weer een mooi ruilmiddel in die tijd. Hoge kg-opbrengsten met de dan gangbare rassen waren dus toen ook al moge lijk. Vermoedelijk waren het meer uitschieters en zal het landelijk ge middelde wel aanmerkelijk lager zijn geweest. Wat het wintertarwe zaaien betreft, is er vooral de laatst voor gaande week nog zeer veel gezaaid o.a. op bietenland. We hebben de indruk dat de meeste zaaiplannen, wat wintertarwe betreft, wel gereali seerd zijn. Het zou wel eens kunnen zijn dat er een rekord-oppervlakte wintertarwe is uitgezaaid. Van de rassen is er veel Arminda uitgezaaid, daarna volgen Okapi, Saiga en Cita del, terwijl verschillende telers toch ook weer een perceel Marksman hebben gezaaid. Het rassensortiment heeft nu toch weer een heel wat bre dere basis dan voorgaande jaren. De begin oktober gezaaide tarwe laat een zeer gulle ontwikkeling en goede stand zien. Het ploegen op wintervoor is op veel bedrijven vrijwel, of geheel klaarge komen. Over het algemeen is men zeer tevreden over het ploegwerk. De grond ploegde "lekker" dit najaar. De voorafgaande droge periode heeft hierop zeker een gunstige in vloed gehad. Het betrekkelijk mooi zachte weer van de laatste weken heeft een gun- stige~ihvloed gehad op de grasgroei. De weilanden hebben nog een mooie groene kleur en er is nog wat gras voorradig. De weideperiode ver lengt zodoende nog wat en daarmee wordt de stalperiode verkort. Alles wat nog in de wei loopt vraagt ook minder werk. De groenbemes- tingsgewassen hebben ook nog een zeer goede ontwikkeling te zien ge geven. Op veel bedrijven loopt het veldwerk teneinde. Het meeste werk is mooi op tijd en onder vrij gunstige omstandigheden klaargekomen. We zijn nog niet helemaal aan het eind van de rit maar ik denk dat veel kol lega's nu al de konklusie hebben ge trokken dat 1982 uit een oogpunt van weer- en werkomstandigheden, groeiomstandigheden en kg-op brengsten een "pracht boerenjaar" is, dat men niet gauw zal vergeten. Op langere termijn zullen we nog moeten afwachten wat de toekomst biedt zoals de prijsontwikkeling van sommige produkten. Het weer kan ook nog voor verrassingen zorgen, bijv. wat betreft het vorstvrij houden van de suikerbietenhopen. Dat houdt in ieder geval de spanning er nog wat in. Bietenkop getekend door een leering vijfde klas die meedoet aan het scho- lenprojekt ze dit laatste niet doen dan kregen ze immers geen toelatingsnummer. Evenwel is het zaak in dezen de hand in eigen boezem te steken en de no dige zorgvuldigheid bij het vullen en reinigen van onze sproeimachines in acht te nemen. Het aloude spreekwoord van de "ene rotte appel in de mand" geldt ook hier. Tot slot nog dit. Hopelijk is de brief betreffende bestrijding bakterievuur welke begin september door ons Kringbestuur aan alle leden van dé kring verstuurd is, nog niet in de prullemand verdwenen. Daar het voor een akkerbouwer vaak be zwaarlijk is om in de drukste tijd van het jaar hiervoor de nodige tijd vrij te maken, wordt het nu tijd hieraan de nodige aandacht te besteden. Laten we in dezen de nodige solidari teit met onze kollega's fruittelers to nen en zorgen'dat komend voorjaar alle aangetaste, voornamelijk mei doornstruiken, verdwenen zijn. AKKERBOUW SOMMIGE PERCELEN WIN TERT AR WE staan er al erg goed op. Waar geen herfstbespuiting is uitgevoerd, soms ook het onkruid. Hebt U bewust niet gespoten of geen gelegenheid gehad, dan is het met enkele middelen alsnog mo gelijk een herfstbestrijding uit te voeren. Met name flink ontwik kelde kamille is in het voorjaar moeilijk te bestrijden. WANNEER HET WIN TER- TA R WEGE WA S 3 blaadjes heeft, kan wanneer vooral grasachtigen bestreden moeten worden, gespoten worden met middelen op basis van methabenzthiazuron (o.a. Tribu- nil) en met middelen op basis van isoproturon (zoals bijvoorbeeld Arelon). Zijn duist of andere grasachtigen niet in het geding, dan kan ook van de zogenaamde kleurstoffen (o.a. DNOC) gebruik gemaakt worden. ALS GEVOLG VAN DE WAR ME zomer is het poot goed, evenals de konsumptie-aardappelen, kiemlustiger dan andere jaren. De meest ideale bewaartemperatuur voor pootgoed bedraagt 4 gra den Celcius, maar wat zeker zo belangrijk is, is dat de temperatuur ook konstant blijft. Wisselende temperaturen leiden tot kiemrust- verbreking. DE OPTIMALE BEWAAR TEMPERA TUUR voor knolsel derij bedraagt 0 -1 graad Celcius. In luchtgekoelde bewaarplaatsen is dit behoudens bij vorst, moeilijk te realiseren en zal men genoeg moeite hebben met een tempera tuur van circa 4 graden Celcius. Juist hierbij is het belangrijk zo veel mogelijk van de koude nach ten te profiteren. Draai indien mogelijk met koude, vochtige lucht, want de knollen kunnen veel vocht verliezen. BIJ KNOLSELDERIJ IS DE luchtverdeling, maar ook de ven- tilatiekapaciteit belangrijk. Deze moet 75 m3 lucht per m3 produkt per uur bedragen bij een tegendruk van 150 - 200 Pa (15 - 20 mm. w.k.). Een m3 knollen weegt 450 a 500 kg. Gemiddeld moet U in januari rekening houden met 5 a 10% be - waarverliezen door indroging en rot. In februari/maart met 15 a 25%. VEEHOUDERIJ DE ONKRUIDBEZETTING in grasland is de laatste jaren eerder toe- dan afgenomen. Omstandig heden, zoals gebruik van drijfmest, veelvuldig berijden met steeds grotere werktuigen tijdens de voe derwinning en een zware veebe zetting per ha, hebben dit sterk in de hand gewerkt. Een langere le vensduur van de graszode eist dan ook de nodige aandacht en ver zorging. Ga het grasland eens kri tisch na en dan zal blijken dat ook bij U minstens 50% van het aantal percelen tegen onkruid bespoten moet worden. DE STAND VAN DE OP tijd ingezaaide graslandpercelen is zeer bevredigend en beloven voor 1983, bij normale weersomstan digheden, een optimale opbrengst. Pas echter op, want vijanden sla pen weinig. Denk maar eens aan de vernieling die mollen kunnen aanrichten. Een dergelijke schade moet U niet tolereren en trachten te voorkomen. Met goede klem men en de schop is hier veel aan te doen. Het is alleen een kwestie om aan te beginnen en niet vroegtijdig te stoppen. Bedenk wel dat naast onkruid de mollenbestrijding ook een van de voorwaarden is om goed grasland te handhaven. DAMSLAPERSZIJN VOOR U vervelende dieren, die extra werk vragen, vooral bij het melken. Ook voor het dier zelf kan het vanwege de tocht niet goed zijn om op de roosterbalken te liggen. Door te zorgen voor droge en schone lig- boxen, liefst met strooisel erin, kunt U het zo aantrekkelijk ma ken dat de koeien de ligbox ook als ligplaats verkiezen boven de roosters. Enkele hardleerse dieren moeten soms diverse keren in de box worden vastgebonden. 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7