uit de praktijk rondde s&s- sch eldes De laatste loodjes wegen dit jaar niet zwaar Hoe krijgen we een gelijkmatig aanbod van uien? Rentevoet en inflatie nagenoeg gelijk Ook in de kop van de biet zit suiker A Terugblikkend kunnen we in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN stellen dat ook tijdens herfst en na jaar de oogstomstandigheden gunstig zijn verlopen. Dit werkt naar vele kanten in het voordeel en is tevens een goede start voor het volgende jaar. Zo is over het algemeen de grond onder goede omstandigheden geploegd kunnen worden. De winter tarwe is tijdig gezaaid en staat vrijwel overal boven. Gezien het aantal planten is de veldopkomst goed ge weest. Er is minder breedwerpig gezaaid. Steeds meer tarwetelers, halveren verder de voorheen veel gebruikte rijafstand van 22 of 25 cm. Op een De laatste 2 weken zijn ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND de werkzaamheden vlot verlopen. De maand oktober was erg nat en het leek er toen op dat het werk op het land weer laat geklaard zou zijn. Ploegen en zaaien was praktisch on mogelijk en slechts met veel moeite konden de rooikombinaties voldoen de bieten boven de grond krijgen. Nu, na enkele weken goed weer, is het rooien op enkele dagen na gebeurd. Hopelijk gaat de weersomslag van dit weekend niet al te veel regen brengen, zodat het oogsten half november ge daan is. Dan is het uiteraard ook weer wel tijd. Het prille groen van de tarwe gaat de polders weer wat meer kleur geven. In onze streek was relatief weinig tarwe gezaaid eind sept. begin okt. Wel lag al heel wat geploegd. En juist deze vroeg geploegde percelen op de wat lichtere gronden bleven heel lang nat en onberijdbaar en zijn veelal het laatst ingezaaid. Dit najaar heeft ons weer duidelijk geleerd, dat je zwaardere grond wel kunt laten verweren alvorens ze te bewerken en in te zaaien, maar dat je lichtere grond die z.g. "kort valt" direkt na het ploegen moet zaaien. Omdat an ders het risiko van niet meer kunnen zaaien wel erg groot wordt. Het ploegwerk is uiteraard ook vlot verlopen en wat nu nog geploegd moet worden zijn veelal groenbe- mesters. Waarmee we niet willen zeggen dat daar ingeknoeid mag worden. Maar wel, dat je in een groenbemester veel langer goed werk kunt verrichten dan in bewerkte grond. Waren de kg-opbrengsten van oogst '82 gemiddeld goed te noemen, heel anders is het helaas met de prijsvor ming. Deze laat op alle fronten te wensen over. De tarwe afzet verloopt moeizaam om van de suiker maar niet te spreken. Terwijl de garantie prijzen voor deze produkten aan vankelijk in E.G.-verband bedoeld was om de agrarische ondernemer een basis inkomen te garanderen, is en wordt het risiko steeds meer op de boer afgewenteld. We moeten helaas konstateren dat alle inzet en inspan ning van de teler om tot hogere kg- opbrengsten te komen financieel niet gehonoreerd wordt. In het Landbouwblad lazen we een ingezonden artikel waarin geklaagd werd dat de telers niet bereid zijn voldoende uien te verkopen tegen de huidige prijs van 13 k 14 cent. Begrijpelijk dat de individuele teler er weinig voor voelt om nu al met verlies te verkopen. Wel zijn we het met de strekking van het artikel eens dat de totale oogst over het gehele seizoen gelijkmatig verdeeld afgezet dient te worden. Zou meer paalvorming door groepen telers daar geen verbetering in kunnen brengen? Me dunkt een onderwerp om deze winter eens over na te denken. Nog even en de rust op de akkers van HET LAND VAN HULST is weer gekeerd. De droogte maakte van iedere dag weer een nuttige werkdag, en dat is met de kapaciteit van de huidige machines goed te merken. Tarwe is er de afgelopen tijd meer dan genoeg gezaaid. Het lijkt wel dat iedereen er nog vlug een stukje bijzaait. De bieten zijn. bijna allemaal gerooid. Dit is onder goede omstandigheden gebeurd. Niettemin is de tarra hoog. Dit zal wel v.n.l. kop tarra zijn. Er zal toch iets beters moeten komen voor die energie verslindende hakselaar, die bijna alles op dezelfde hoogte ver nietigt De opbrengsten zijn gemid deld aan de zeer hoge kant, echter het zal toch wel onder de 65 ton blij ven. Ook het suikergehalte blijft maar rond de 15% hangen. De bieten zijn wel goed, maar niet zo goed als overal verteld wordt. De bieten kun nen er dan wel ver uit zijn, wanneer ze op de fabriek zijn zal toch nog wel even duren, met alle verliezen van dien. Het is nog maar de vraag of ze tot lang in december bewaard moe ten worden. De knolselderij is ook nog niet alle maal gerooid. Hierbij kan men geen vorst gebruiken. De aardappel- en uienbewaarders kunnen nu best een paar koude nachtjes gebruiken, om dat het produkt toch wel warm zit. De prijzen zijn niet slecht voor de aardappelen en de uien, hoewel de meesten op hogere prijzen zitten te wachten. We hebben een paar grote export orders nodig om hierin wat leven te krijgen. Afgelopen weken zijn we opgeschrikt door het openbaar verkopen van ver pachte grond. Als pachter kom je dan wel in de problemen. Diegenen, die dit ook zou kunnen overkomen, en dat zijn er vast vele, hebben dan ook zeer meegeleefd. Toch is en blijft de pacht onmisbaar voor de landbouw. Interessant is, dat de rente van een hoog percentage naar 7% gezakt is, voor hen die geld nodig hebben en voor de zakenmensen. Het beste lijkt investeren, nu de rente en de inflatie nagenoeg hetzelfde percentage be reikt hebben. Voor hen die geld teveel hebben is het met recht klagen. Ik steek het maar in een wijntje, dan heb ik tenslotte zeker 12%. flink aantal percelen kon niet tijdig een bespuiting met een duistmiddel worden uitgevoerd. Hier zal gewacht moeten worden tot zo'n 4 5 weken na opkomst, als de tarwe 3 blaadjes heeft, om dan te spuiten met isopro- turon. Dit bleek vorig jaar goed te werken. Als er gewacht wordt tot in het voorjaar is inzaaien van groen- bemesters niet meer mogelijk. De bieten zijn nu een heel eind ge rooid. De tarra-cijfers liggen de laat ste tijd rond de 18%. Omdat na de regen van oktober geen hergroei op trad, mogen we aannemen dat de stikstof ver was opgebruikt. Dit wordt ook bevestigd door het gehal te. Half november zullen de meeste kollega's de veldwerkzaamheden hebben afgerond. Dit is vroeg. De laatste loodjes hebben nu eens een keer niet al te zwaar gewogen. Het afspuiten en nazien van machi nes kan nu, of is al begonnen. Het gebeurt niet vaak dat er zo weinig grond en slik aanzit. We zagen ook de drainreinigers al weer druk doen de. Een goede zaak, maar ze hebben nog te weinig werk. Met de prijzen van aardappelen en uien wil het nog niet vlotten. Gevreesd moet worden voor prijzen beneden de kostprijs. Ook de tarweprijs is niet goed. De zelfbewarende boeren kost dit veel geld. Bewaarkosten en renteverlie zen zijn niet gering. Het door de boeren zelf meebetalen aan EEG-overschotten van suiker, tarwe en melk zal op de komende vergaderingen van de standsorgani saties als de Z.L.M., vaak aan de or de komen. Voor de akkerbouwers dreigen twee belangrijke inkomens bronnen aangetast te worden t.w. de tarwe en suiker. Een verontrustende ontwikkeling, die boven ons hoofd hangt. Echter, binnen een paar jaar kan dit er best weer heel anders uit zien. De wereldmarkt heeft op wat langere termijn gezien nogal een grillig verloop. Daarom dienen we als individuele boer, gewoon door te gaan en te streven naar zo hoog mogelijke op brengsten. Daarbij de kosten, overal waar mogelijk is te drukken. Zolang die opbrengst dan ook nog van goede kwaliteit is, hebben we altijd weer iets voor op het buitenland. Laten we echter goed in de gaten houden dat men, zoals we deze zomer zelf konden ervaren, in o.a. Engeland en Frankrijk ook niet stil zit. Daar hebben ze bovendien een belangrijke faktor voor op ons; grote bedrijven!! De polders in onze WESTHOEK be ginnen op een dambord te lijken. Bruin geblokt met groen. Het bruin van de vers geploegde grond die nu rust krijgt. Rust tot het voorjaar. Ook dan zal aan deze bruine vlakken zaad toevertrouwd worden en tot leven komen. Het vele groen is voor het grootste gedeelte te danken aan de vele wintertarwe. Er staan al veel blokken te pronken met weelderig groen. De vroeggezaaide wintertarwe staat er voor 100% zoals het zich laat aanzien. En nog steeds wordt er ge zaaid. Bieten uit, omploegen, zaaien. Vooruit. Het werk vordert goed. De suikerfa brieken kunnen de boeren niet bij houden, dus zal er gewacht moeten worden. Wachten tot het je beurt is. Dit is niets nieuws onder de zon. Het is ieder jaar zo. In ons gewest werken we met een gezamenlijke aflevering Je bent dan ook wel eens bij de allerlaatste. Toch kijkje dan wel eens bedenkelijk maar die velden bieten die nu nog prima in de grond staan. Een klein nachtvorstje is geen pro bleem, wel een paar dagen flinke vorst. Ook dit is mogelijk, we weten het. Het risiko is tenvolle voor de boer. We schreven in 1981 dat we die tien procent tarra alleen door de boer te dragen niet eerlijk vonden. Ik hoorde deze week een jonge boer zuchten dat bieten dit jaar gewoon, "werken voor noppes" was. Dat de 10 procent tarra die de fabriek extra erbij neemt verkeerd is, omdat zowel grond- als koptarra daar onder val len. Grond is grond, dat is duidelijk. Maar de kop van de biet die ook on der de tarra valt, levert wel degelijk suiker en veevoer op. Waar blijven deze? Dit is een vraag uit de praktijk. Niet van één boer, maar van velen. Die hoe meer ze gaan rekenen, hoe meer ze tot de konklusie komen dat de geweldige bietenoogst van het jaar 1982 weinig geld in het laatje zal brengen. Ik dacht dat het een goede zaak zal zijn om te proberen het mengprijssysteem weg te krijgen. In onze polders zijn ze aan de laatste oogst begonnen, namelijk de knol selderij. Niet dat daar nu zoveel hektare mee beteeld zijn, maar toch wel de moeite om er wat regels aan te wijden. Heel de zomer heeft vanwe ge de droogte dit gewas hol gestaan. Als je er langs fietste zag je steeds de grond. Dat deugt niet. De knollen hebben het weer wel mee gehad en zijn nog geweldig gegroeid. Alleen de prijs, die is niet best. Wat dat be treft vallen ze niet op. Zo gaan we naar St. Maarten. De kinderen komen weer zingen aan de deur. We hopen dat ze blij zullen zijn met de appel of peer die ze krijgen. Een bekend beeld: de gerooide suikerbieten moeten wachten tot ze door de fabriek afgenomen kunnen worden. l meerdere jaren zaten we te zoe ken naar een oplossing van het tarra- probleem bij de oogst van suikerbieten en van het aardappelopslagprobleem in diverse volggewassen. Uit het ver leden is ons bekend het "ei van Co lumbus", wat in wezen een oplossing is van een moeilijkheid welke zeer een voudig is als men er maar eenmaal op is gekomen. Wie echter zijn ogen goed dé kost heeft gegeven tijdens het rooi en van zijn aardappelen, heeft kunnen ontdekken, dat er weinig "kriel" zat in het te oogsten produkt en daardoor ook weinig doorval te velde. Nu we de aardappelen uit de cel afleveren zien we hetzelfde en nog wat anders is, dat beneden de 40 mm door de handel niet wordt betaald. Door die rommel lopen we de kans kontinu aardappelen te te len met op den duur alle nare gevolgen van dien. Mechanisch en chemisch zijn er al heel wat proeven genomen om dat euvel te lijf te gaan, maar het sukses blijft erg wisselend. Eigenlijk zitten we ons zelf voor de gek te houden door traditioneel aard appelen te blijven telen. Een toene mende schaalvergroting bespeuren we door de gehele landbouw op het gebied van trekkers, machines, wagens en vooral van banden waarmee deze zijn uitgerust. De oplossing van de kluit- loze aardappelruggen is in Zeeland gevonden en ook die van het voorko men van aardappelopslag is al heel dicht bij. Doodeenvoudig dienen we er voor te zorgen, dat we grove aardap pels oogsten en dat kan. Deze winter komen er aardappel-studiedagen en daar moet dit punt voorrang krijgen. Wanneer we van twee aardappelrug gen één rug maken van in totaal 1 V2 meter breed, dan raken we een plek waar we immer veel knollen verliezen kwijt. Tevens krijgen we minder groe ne knollen en de kwaliteit van het loofklappen zal er geweldig door ver beteren. Gelukkig, dat het C.A.R. en de verenigingen voor bedrijfsvoorlich ting het gewas aardappelen, wat in wezen een duur gewas is, in alle facet ten eens nader gaat bekijken en be praten. Jammer, dat 40% van de boe ren nog geen lid zijn van genoemde verenigingen en die boeren moeten we jammer genoeg missen op zulke stu diedagen. "Hoe krijg je ze er bij?", is een klemmende vraag in Zeeland. Dat kleine groene stipje op de wereldkaart mag niet achter blijven. Dat tarraprobleem bij de oogst van suikerbieten schijnt akuut opgelost te zijn. A ndere jaren hoorden van alles over kwaliteit, over borstelmachines, over bietereinigers en nu is het stil. Buurman vermoedt, dat die tarrades- kundige bij de fabriek met pensioen is. Z) eze herfst heeft het toch genoeg geregend, dus schijnen we het als te lers nog aardig goed te doen. Daarbij hebben we echter wel de steun gehad van "MOEDER NATUUR", want zij heeft mede gezorgd voor een geweldige groei der bieten. Aan grote bieten zit procentueel minder grondtarra dan aan kleine bieten. Het koptarraper- centage en het kopverlies zijn daaren tegen in een grof gewas erg wisselend. Toch hebben we deze bamis weer on bewust wat geleerd. De huidige rooi- machines zijn op dergelijke grote bie ten niet meer berekend, want deze bieten passen niet meer tussen de rooischaren. Door echter van alle rooielementen om beurten het linker of rechter gedeelte te verwijderen, ontstaat er een ruimte waarin verstop pingen niet meer voorkomen. Bekend is, dat we in andere jaren ook wel eens een rooischaar verliezen en dat mer ken we eigenlijk niet direkt,want de betreffende rij bieten wordt dan toch door de overgebleven helft van het rooielement nog goed gerooid. Inder tijd had de Zeeland bietenlichter per rij bieten ook maar één poot en daar mee leverde ze prima werk met weinig grondtarra. Van uitzonderingen op de regel valt dikwijls veel te leren, want die komen er in de landbouw nogal eens voor. Naar 120.000 planten per ha moeten we maar nooit meer stre ven, want het gaat in de kampagne niet alleen om de oogst te velde, maar tevens om de verwerking op de fabriek. Het dwingt werkelijk respekt af hoe ze daar van ons slikkerig produkt nog witte suiker weten te maken. Of Gij het land bebouwt, of handelt in produkten, hoe wijs ook uw beleid, toch hoor je een boer nog weieens zuchten. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6