Verslag vergadering ledenraad Buitenstaander Vergadering gewestelijke raad voor Zeeland Koppen Financiële jaarstukken van de Z.L.M. Op vrijdag 29 oktober j.l. werd een ledenraadsvergadering van de Z.L.M. gehouden in "de Prins van Oranje" te Goes. In het nummer van vorige week werd de openingsrede van voorzitter A. Doeleman weergegeven, alsmede de lezing die de. waarnemend H.I.D. voor Bedrijfsontwikkeling in Zeeland, ir. E. Talstra hield. Hieronder volgt thans een verslag van andere punten die aan de orde kwamen. De begroting 1983 is inmiddels door het Hoofdbestuur van de Z.L.M. goedgekeurd. Teneinde het begrote tekort te dekken is een kontributie- verhoging aanvaard. De vaste kon- tributie voor leden zonder en met grond zal resp. met 10,— en 5,— worden verhoogd en de oppervlak te-heffing zal met 1,— per ha wor den verhoogd. Naar de mening van de Ledenraad dient voor de begro ting in de volgende jaren te worden nagegaan of de oppervlakte-heffing in een goede verhouding staat tot de heffing bij de intensieve bedrijfstak ken tuinbouw en veehouderij. Bij een onjuiste verhouding dient de kontributieregeling dan te worden aangepast. De exploitatierekening 1981 en de balans per 31 december 1981 van de Z.L.M. worden, na en kele toelichtingen, voor kennisge ving aangenomen. grondgebruik De voorzitter van de Kommissie Grondgebruik van de Z.L.M. de heer J. Nieuwenhuijse heeft er op de Le denraadsvergadering vrijdag 29 ok tober j.l. in de Prins van Oranje te Goes, nog eens op gewezen dat de pacht van grote betekenis is voor de kontinuïteit van een groot aantal landbouwbedrijven. Om de pacht nog niet verder af te doen nemen zal er volgens Nieuwenhuijse o.m. een pachtverhoging moeten komen. Er zal over de reeds voorgestelde ver hoging en wijziging van het pacht- normenbesluit evenwel nog een ste vige diskussie gevoerd moeten wor den, zo meende hij. Van verstrek kende betekenis zal ook de op stapel staande wijziging van de Vogelwet zijn, zo hield de Kommissie voorzit ter zijn gehoor voor. De overlast die land- en tuinbouw ondervindt van ganzen en eenden is een reden om deze vogels te laten onder artikel 2 van de jachtwet en niet over te heve len naar de Vogelwet. De schade vergoedingsregeling noemde Nieu wenhuijse in het voorliggende wets ontwerp niet hoopgevend. De Ledenraad toonde zich bezorgd over de omvang van de pachtverho ging, die door het Ministerie van Landbouw en Visserij om advies is voorgelegd aan de betreffingkom- missie voor het Grond- en Pacht- prijspeil. Ook de toevoeging van een nieuwe (super)klasse werd veront rustend gevonden. De kommissie Grondgebruik van de Z.L.M. zal een advies uitbrengen aan het Hoofd bestuur. Het wordt daarbij wenselijk geoordeeld om na te gaan hoe de stijging van eigenaarslasten en pachtnormen, zich ten opzichte van elkaar verhouden. veehouderij De voorzitter van de Veehouderij kommissie de heer W. van Veldhui zen, noemde de situatie rond de grasgroei goed en dat geldt met uit zondering van enkele gebieden ook voor de opbrengsten aan ruwvoeder. Om te voorkomen dat de voorraden in de zuivelsektor te verlopen, is het volgens Van Veldhuizen nodig dat aandacht wordt besteed aan het tijdig bijstellen van het restitutiebe- leid voor zowel de export als afzet binnen de EG. In het landbouwbeleid anno 1982 worden we gekonfronteerd, zo merkte de voorzitter van de Vee houderijkommissie op, met het feit dat restitutie niet alleen te maken heeft met onze landbouw maar ook met die in Amerika, Australië en Nieuw-Zeeland. Het zal nodig zijn om hier gezamenlijk een uitweg te zoeken met begrip voor elkanders problemen. Van Veldhuizen deelde voorts mee dat de bundeling van alle aktiviteiten op het gebied van de rundveeverbe tering vaste vormen begint aan te nemen. De reorganisatie van de vleeskeuringsdienst is nog steeds on derwerp van diskussie. Van Veld huizen wees tenslotte nog op de slechte situatie in de pluimveesektor waar een sanering effekt zal hebben op het aanbod van pluimveepro- dukten, maar ook de vraag zal moe ten helpen de markt weer in even wicht te brengen. tuinbouw De voorzitter van de Kommissie Tuinbouw, de heer M.J. Goud, ver telde op de Ledenraad dat de situatie in deze sektor van dien aard is dat de inkomenspositie van de onderne mers in de meeste sektoren verder onder druk is komen te staan. Hij onderstreepte ook het gevaar dat veel ondernemers bedreigt van de zijde van de kostenontwikkeling. Nadrukkelijk wees de heer Goud op het managementsniveau dat door middel van het lezen van o.m. rap porten e.d. op peil moet worden ge houden (Uitgave Rabobank en zeker het Tweede Struktuurrapport "Zeeuwse Fruitteelt" van de Z.L.M.). "De tuinder moet telkens opnieuw de dynamiek en de flexibi liteit hebben die nodig is voor aan passing aan en bijhouden van ver- n ieuwingsprocessen" Vanuit de vergadering werd geat tendeerd op de lage prijs voor in- dustriefruit beneden de minimum prijs van 15 cent per kg. Industrie- fruit vanuit andere E.G.-landen wordt voor levering in Nederland aangeboden voor 12 ct per kg. Aan genomen moet worden, dat een der gelijke prijs mogelijk wordt via sub sidie. Daarmee is dan (wederom) een vorm van konkurrentievervalsing aange toond. De situatie in de glastuin bouw werd door de Ledenraad als zeer zorgelijk beoordeeld. akkerbouw De voorzitter van de Akkerbouw- kommissie, de heer H.C. van der Maas, gaf zijn overzicht vanuit een stemming waaruit "hier en nu en op korte termijn" boerentevredenheid klonk. Dit naar aanleiding van de kwantiteit en kwaliteit van de pro- dukten in het afgelopen jaar. Vervolgens wees hij op de onrustba rend toenemende kosten die volgens het LEI van 1973 ƒ3.200,— per ha zijn gestegen naar ca. 6.000,— (prognose) in 1982. (Dit betreft de totale kosten per ha) op een 50 ha pachtbedrijf in het Zuidwestelijk kleigebied. De heer Van der Maas zei van mening te zijn dat 1982 als een uitschieter moet worden be schouwd en mogelijkheden tot het realiseren van gemiddelde bruto-fi- nanciële opbrengsten per ha van 6.000,— (of meer) voor de eerstko mende jaren lijken hem zeer twijfel achtig, zo niet onmogelijk. Hij kon- kludeerde dan ook dat de akkerbou wers leven en zullen moeten blijven leven van hun verlies, met alle ge volgen van dien, zoals interen en doorbreking van de bedrijfskonti- nuïteit. Hij pleitte dan ook zeer voor een aanmerkelijke verlichting van de fiskale lasten. Wat de granen betreft merkte Van der Maas op, dat Landbouwschaps voorzitter Van der Veen, hard en snel teruggefloten zou moeten worden, indien hij met de onlangs afgelegde verklaring in principe akkoord te gaan met een produktieheffing op granen, bedoelde akkoord te gaan met het betreffende Brusselse prijs- besluit. Van der Maas: "De enig mogelijke aanvaardbare vorm van medefinanciering in het graan- marktbeleid door de producenten is een globaal EEG-kontingenterings- stelsel met een heffing op de afzet van granen alléén in relatie tot de benodigde netto export. Dit met be houd van het normale EEG-graan- beleid inklusief het eigen prijsniveau op een zodanig peil dat rendabele graan teelt mogelijk blijft". Suiker Op basis van bieten- en suikerop brengst berekeningen konkludeerde de heer Van der Maas vervolgens dat de herinvoering van het mengprijs- systeem voor een groot deel van de Zuidwestelijke bietentelers een rela tief zeer.nadelige zaak blijkt te zijn. Het hanteren van een 10-jaarlijks Nederlands opbrengstgemiddelde als uitgangspunt voor de areaalplan ning is een misvatting, want door teeltverbeteringen is de opbrengst de laatste tien jaar niet onbelangrijk omhoog gegaan. Volgens hem zal er daarom met ingang van het nieuwe teeltjaar 1983 met alle kracht ges treefd dienen te worden naar een areaal van maximaal slechts 110.000 ha, dit om strukturele C-produktie te voorkomen. Zou dit niet bespreek baar zijn dan dient zijns inziens deze herfst nog de diskussie over herin voering van het kontraktenstelsel geopend te worden. Kort verslag van de 137e vergadering van de Gewestelijke Raad voor Zee land van het Landbouwschap gehou den op maandag 8 november 1982 te Goes. Wildschade vanuit natuurgebieden De Gewestelijke Raad en de Ko ninklijke Nederlandse Jagersvereni ging afd. Zeeland hebben zich het afgelopen voorjaar tot de Minister van Landbouw gewend over de af wikkeling van wildschadeclaims. De raad besprak nu het antwoord van de Minister. Daarbij bleek dat inmiddels de hazenschade is afge wikkeld. De klachten over het uit blijven van vergoeding voor de op getreden wildschade vanuit natuur gebieden bestaan echter nog steeds. De reaktie van de Minister op dit punt was voor de raad niet bevredi gend. De Gewestelijke Raad is van oordeel dat de overheid, als eigenaar en beheerder van natuurterreinen, zich behoort te houden aan de uit spraken van de wildschadekommis- sie over de omvang van de aange richte schade en de aansprakelijk heid hiervoor. Besloten werd deze wens opnieuw onder de aandacht van de Minister te brengen. Voorbereidingsschema Landinrich- tingsprojekten 1983 De H.I.D.-Landinrichting heeft voorstellen gedaan voor het Voorbe reidingsschema Landinrichtingspro- jekten 1983. Deze voorstellen houden in dat voor 1983 geen nieuwe gebieden vanuit Zeeland zullen worden voorgedra gen voor plaatsing op het schema. Met deze voorstellen kan worden in gestemd. De raad is niettemin nog steeds van mening dat voor een be langrijk deel van West Zeeuws- Vlaanderen de uitvoering van een ruilverkaveling noodzakelijk is. De raad hoopt dat verder onderzoek zal leiden tot voorstellen voor plaatsing op het schema voor 1984. Evenzo zal in dit verband aandacht besteed moeten worden aan de positie van St. Philipsland mede in relatie tot ver betering van de zoetwatervoorzie ning aldaar. Landschapsverzorgingsdienst Inmiddels is de Stichting Land schapsverzorging Zeeland opgericht. Een rekordhoeveelheid konsump- tieaardappelen die van oogst 1982 over de grens moeten een intensieve en verdergaande kwaliteitsbewaking en een voldoende ondersteunde af zetbevordering van levensbelang is voor de Nederlandse konsump- tieaardappelteelt. Ten behoeve van de Nederlandse pootgoedafnemers achtte Van der Maas het van groot belang dat er een strengere kontrole komt op en aanzienlijke betere ga ranties voor vrijwaring van bakterie- ziekten als zwartbenigheid en sten- gelnatrot. NAK en/of pootaardap- pelaf?etorganisaties dienen zich hiervoor aanmerkelijk sterker te ma ken dan tot nu toe het geval is! Door de Ledenraad werd de situatie m.b.t. de suikerbietenprijs en het ge volgde mengprijssysteem zeer onbe vredigend genoemd. Ook is de Ledenraad aanhoudend verontrust over het ontbreken van een (bedrijfsekonomische) rentabili teit op de agrarische bedrijven. De weerstand op de bedrijven, wordt op duidelijke wijze ondermijnd, het geen mede blijkt uit een grote terug loop van het aantal bedrijven en het ontbreken van opvolgers. Het Ne derlandse belastingsysteem verzwakt in gevallen de draagkracht en overnamemogelijkheden van het be- d rij f Vanuit de ledenraad werd er dan ook op aangedrongen "van deze dwa ling", dus het mengprijssysteem te rug te komen. De raad besloot aan het bestuurlijke werk in deze stichting deel te nemen en sprak de hoop uit dat de nieuwe stichting een waardevolle bijdrage zal leveren aan het onderhoud van het Zeeuwse landschap. De zoetwatervoorziening van de landbouw in het zuid-westen De Gewestelijke Raad hamert steeds opnieuw op het grote belang van een goede zoetwatervoorziening van de landbouw in het zuid-westen. Niet alleen het zoet worden van het Gre- velingenmeer en het Zoommeer is in dit verband essentieel maar ook het aandeel van het zuid-westen in de landelijke waterverdeling moet wor den veiliggesteld om de kontinue aanvoer van voldoende zoet water Gropatax Mr. H. van Es heeft per 1 november 1982 afscheid genomen als direkteur van Gropatax. In de Ledenraadsver gadering werd hem een Z.L.M.- wandbord aangeboden voor de pret tige samenwerking. Door Govert van Dis werd een toe lichting P J.Z. gegeven op een aantal zaken van de P.J.Z. Teneinde van de diensten van een beroepskracht gebruik te kunnen blijven maken, is samen met Euro Delta de heer H. Tegels aangesteld. In het kader van overheidsbezuini gingen wordt de toekomst van de subsidieregelingen zorgelijk tege moet gezien. Funktie Ledenraad Op verzoek van de Ledenraad is een werkgroepje bezig geweest met het bezien van taak en funktioneren van de Ledenraad. Weliswaar wordt een vergroting van de invloed voorges teld, maar beslissende bevoegdhe den acht men ongewenst. Principiële wijzigingen worden niet voorgesteld. Een kritische beoordeling van de gang van zaken t.a.v. bijvoorbeeld plaats en tijdstip van vergaderen en omvang van het kollege zijn aan te bevelen. Het opgestelde rapportje wordt voor kennisgeving aangeno men. van goede kwaliteit te verzekeren. Besloten werd dit punt in overleg met de Gewestelijke Raad voor Noord-Brabant en de Provinciale Raden voor de Bedrijfsontwikkeling in Zeeland en Noord-Brabant onder de aandacht van het Dagelijks Bes tuur van het Landbouwschap in Den Haag te brengen om er voor te zor gen dat bij landelijke beslissingen over de waterverdeling het zuid westen niet tekort wordt gedaan. Benoemingen Als lid van de Controlekommissie vergelingsziekte bij bieten benoemde de Gewestelijke Raad de heer H.C. Poley te Kruiningen. De gewestelijk sekretaris werd aan gewezen als lid van de Geschillen- kommissie Beheersovereenkomsten. "Biref' stond er boven de vorige aflevering van deze rubriek. U had natuurlijk wel begrepen dat dat "brief" moest zijn. In hetzelfde nummer stond boven een ander artikeltje: "Jubileum afd. Goed e.o. Het zijn echter niet alleen druk fouten, die in het ZLM-blad voor merkwaardige koppen zorgen. Soms heb ik het gevoel dat boeren en tuinders een andere taal spre ken dan ik. In de afgelopen maan den verzamelde ik de volgende voorbeelden: Import maisgluten in de ge meenschap Differentiatie van de export restitutie naarsexe Gewijzigde mcb's na koersaan- passingen Boer, let op uw varkensmerk! Algemeen aanbod tot licentie verlenging voor zaailijnzaad oogst 1982 Minister de Koning wijst "doublet loden kraaien af Belgen krijgen dubbele van Nederland Grondprijzen in Zeeland lager dan in Nederland Klein zusje komkommer doet het goed Slachtvarkens "stempelen met bedrijfsnummer in zicht Waarnemen en noteren is beter de vruchtbaarheid beheren Erfdienstbaarheden Onderzoek transport sperma van paarden Het melkonderzoek na reorga nisatie C.O.M. Zelfvoeding van snijmaïs in opmars F.P.P. kind Kattendijke/Wil- helminadorp Pré-interventie Goudreinette en Golden Manco's in het pachtersvoor deel Nederlandse akkerbouwer heeft allergie voor vee. Ik zou niet weten wat dit allemaal te betekenen heeft. Blijkbaar ben ik toch te veel een Buitenstaander 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4