VOOR ml VROUW Energie - de wereld en wij p.j. zuid geluid Een stage in het buitenland is zo gek nog niet Even voorstellen Kaderweekend uit de pj.z.-agenda redaktie Henk tegels I i onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond 4 I van Plattelandsvrouwen voor Zeeland en Bra- A bant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt-van Malde gen.. Anna Mariaweg 1. 4494 PB Ceersdijk. Provinciale Studiedag Ned. Bond van Plattelandsvrouwen afd. Zeeland Een programma samenstellen voor een studiedag voor de leden van de Bond van Plattelandsvrouwen is niet makkelijk. Het provinciaal bestuur gaat er vanuit dat het aktueel moet zijn, maar daarbij moet de inhoud de leden ook iets bieden. Met deze woorden begon mevr. J.C. Nijssen-Schrier, prov. presidente, haar openingstoespraak in de Concert- en gehoorzaal te Middelburg. Verder tipte zij in 't kort de punten aan, waar de heren A.F. Koopman, dr. L.P. Roegholt en mevr. E.S. v.d. Heuvel-de Bruyn hun inleidingen op gebaseerd hadden en dat als thema had: Zonnewoningen (foto: gemeente Zoetermeer). Energie - de wereld en wij De heer Koopman, public relation funktionaris bij de PZEM, bracht een dia serie over alle facetten van het energievraagstuk. Vrouwen heb ben een grote verbondenheid hier mee. De energievoorziening heeft raakvlakken met alles wat we doen en laten. De ekonomie is van grote invloed op energievoorziening. In een tijd van hoogkonjunktuur draait alles op volle toeren: machines, ver keer (wegen, parkeerplaatsen), aan voer, afvoer. Dit alles en daarbij nog de snelgroeiende wereldbevolking deed de vraag naar energie enorm stijgen. Maar de grondstoffen voor de energie raken uitgeput. De grondstoffen, waar we tot nu toe over beschikken zijn: olie, kolen, gas en kernenergie. Olie. Dit is een kwetsbare energie grondstof uit 't Midden-Oosten. Voorraad nog voor ongeveer 60 jaar en een reserve van 28 jaar op wereldschaal bekeken. Kolen. Enorme grote voorraden, voldoende voor eeuwen voor de hele wereld. Verbranding veroorzaakt een sterke vervuiling van de lucht door schadelijke rookgassen en geeft grote hoeveelheden afvalstoffen. Dit zou aanleiding kunnen geven tot kli matologische veranderingen. Aardgas. Voorraad voor 127 jaar met nog een reserve van 45 jaar. Dit ook op wereldverbruik gebaseerd. Naast het bovenstaande spelen veel meer dingen een rol. Het is heel goed voor jonge aankomende boeren te ondervinden dat de wijze waarop vader boert niet altijd de juiste is. Juist van vreemde mensen kan en wil je veef aannemen. Een vervolg op stages in Nederland zijn de stages in het buitenland. Opgenomen in een gezin en door volledig mee te draaien in de dagelijkse gang van zaken leer je een land pas goed kennen. Het is een wijze om inzicht te krijgen in de kuituur en de plattelandssituatie van dat land. Maar ook om je kennis te verbreden en om een andere taal te leren spreken. Stages hoeven niet beslist binnen schoolverband gedaan te worden. Vooral voor plattelands jongeren die pas van school zijn, zijn er enorme mogelijkheden om een tijdje elders ervaringen op te doen. Ervaringen die onvergetelijk zijn. Kernenergie. Verwacht wordt dat we met deze energie eeuwen vooruit kunnen, maar kernenergie wekt ech ter weerstanden op. Het is verbon den met de meest fundamentele angsten van de mens n.I. de totale vernietiging. Want beschikt een land over uranium en plutonium voor de produktie van kernenergie dan kan dit materiaal ook gebruikt worden voor de aanmaak van kernwapens. Dit zijn de energiemogelijkheden die wij nu tot onze beschikking hebben. Gas en olie raken uitgeput. Hoe- Eén van de stages die erg aanspreekt is een EEG-stage. Afhankelijk van de tijdsduur die je weg wilt is er een taalkursus aan verbonden. Na een taalkursus van ongeveer 6 weken vertrek je direkt naar het land van je keuze voor een verblijf van 4 maan den. Daarnaast zijn er de 3- maandsstages zonder taalkursussen. Een hele andere ervaring doe je na tuurlijk op als je meedoet aan het jonge boeren programma in Canada. Het programma omvat een verblijf van 9 tot 12 maanden bij Canadese boeren en tuinders. Dit zijn maar een paar mogelijkhe den van de vele die er zijn. Stichting Uitwisseling en studiereizen voor het Platteland te Bergen Noord Holland, tel. 02208-6144 heeft al die moge lijkheden kort samengevat in een boekje, dat op aanvraag toegestuurd wordt. De Stichting Uitwisseling is veelheden kolen en kernenergie zijn voor eeuwen gewaarborgd. Aan het gebruik van beide zijn risiko's ver bonden. Niemand kan deze risiko's precies beoordelen. Toch zal er een keuze gemaakt moeten worden. Bij het afwegen van deze risiko's spelen niet alleen technische- en ekonomi- sche-, maar ook politieke overwe gingen een rol. Andere energiebronnen De laatste jaren wordt geëxperimen- Vanaf vrijdagavond 19 november tot zondagmiddag 21 november is er in het Van Eeghenhuis te Aar denburg een kadervveekend. Dit weekend is bedoeld als afsluiting van de 3 C.J.O. kaderkursus. Er zijn nog enkele plaatsen vrij voor belangstellenden. Inlichtingen en opgave zo spoedig mogelijk bij: Ad. Phernambucq, tel. 01195-248. Ook dit jaar wordt door de PJZ-af- delingen 's Heer Abtskerke/Nisse, Goes en Noord-Beveland, in samen werking met de CPN en KPJ weer de jaarlijkse SLIKRIT georganiseerd. Deze wordt vandaag, 12 november, gehouden, inschrijving om 19.30 uur in de "Korenbeurs" te 's Heeren- hoek. Na deze rit is er een discobal in de "Korenbeurs". Inschrijfgeld: ƒ12,— per auto (2 personen). (Dit is inklusief de toegang tot de disco). Entree discobal: 4,- De PJZ afd. Tholen/St. Philipsland organiseert op 11 december a.s. een reünie voor oud bestuursleden van de afdeling PJZ Tholen/St. Philips land. De oud-bestuursleden die hieraan deel willen nemen, worden verzocht zich vóór 1 december op te geven bij: Mariet Hage, Duivekeetseweg 6, 4698 PK Oud-Vossemeer, tel. 01667-2373 (na 18.00 uur). Bij haar kunt U ook verdere informatie krij gen. ook de organisatie die er zorg voor draagt dat de deelnemers goed te recht komen. Eens verder kijken dan je land groot is, is op die manier niet zo'n grote stap meer. Terwijl er wel een enorm profijt uit te halen valt door overal het beste te onthouden. Hans Spieker teerd met andere energiebronnen. Gedacht wordt aan energie uit zon, wind, water en aardwarmte. We zien al huizen met zonnepanelen, wind molens staan al hier en daar, gewerkt wordt aan een windmolenpark in 't Sloe. Energie uit water vraagt een verschil van eb en vloed van 10 me ter. Aardwarmte is hier niet van toe passing. Uit alles blijkt dat alle mo gelijkheden onder de loupe genomen worden en dat er nog geen beslissin gen genomen zijn. Het is nog een zoeken en afwegen wat de beste energiebron voor de toekomst zal zijn voor onze energie intensieve maatschappij. Vernieuwbare energie Dr. L.P. Roegholt, bestuurslid Zeeuws Coördinatieorgaan voor na tuur-, landschaps- en milieubescher ming, hield hierna een inleiding. Dr. Roegholt pleitte voor alternatieve mogelijkheden om aan de toene mende vraag naar energie te vol doen. De bronnen olie en gas raken uitgeput. Kolen en kernenergie stui ten op weerstand wegens vervuiling van het milieu. Er sprak verontrus ting uit de woorden over ons welzijn. "We kunnen niet zonder idealisme". Dat idealisme zou moeten leiden tot minder grootschaligheid en afname van de konkurrentieslag. Het "steeds meer" is een heilloze ontwikkeling. De heer Roegholt had twijfels over de groei van de welvaart en energie gebruik in de toekomst. De regering werkt traag in voorzieningen voor bepaalde experimenten. Mogelijkheden voor rendabele vor men van düurzame energie: passieve gpnneënergie; zwembadenverwarming met zonnecollectoren; biogas voor grote veebedrijven; Als kersvers D.B.-lid van de Plat telands Jongeren Zuid wil ik van de gelegenheid gebruik maken me even voor te stellen. Mijn naam is Tonny Gubbens, en ik ben mo menteel naast mijn nieuwe funk- tie nog bestuurslid van de afdeling Tholen/St. Philipsland. Ruim zevenentwintig jaren gele den werd ik geboren in het Zuid- Limburgse Sittard, waar ik ook mijn jeugd doorbracht. Na lagere school, M.A.V.O. en H.A.V.O. doorlopen te hebben, vertrok ik naar Maastricht, om daar enige jaren later als gediplomeerd lera res kinderverzorging/opvoeding en handenarbeid weer te vertrek ken. Tholen was mijn nieuwe bestem ming, en in september 1978 begon ik bij de Federatie Maatschappe lijke Dienstverlening Noord Zee land aan mijn baan als leidster in de Gezinsverzorging. "Via-via" kwam ik enkele maan den later in kontakt met de plat telandsjongeren, en na daar drie- en-een-halfjaar een bestuurstaak vervuld te hebben, kwam ik via het hoofdbestuur in het dagelijks be stuur. Ik vindt het erg prettig om op deze wijze aktief een bijdrage aan de vereniging te kunnen leveren. hout en stro; windenergie, kontinu gebruik. De spreker ziet de oorzaak van de energiekrisis in het feit dat de eko nomie moet blijven groeien. De op lossing van het vraagstuk ligt nog in de toekomst. Kunnen wij er nu al iets aan doen, vroeg de heer Roegholt zich af. Wij kunnen door de diskussie op gang te brengen het probleem naar voren brengen, waardoor naar verschillende mogelijkheden gezocht kan worden. Werkgroep Energie Diskussie Mevr. E.S. v.d. Heuvel-de Bruyn is lid van deze werkgroep. Zij begon haar betoog met het noemen van het rapport van Rome en het schrikef- fekt van de oliekrisis. Dit gaf stof tot nadenken over het energiegebruik. Zij pleitte voor efficiënt gebruik en mens- en milieuvriendelijk energie beleid. Deze werkgroep wil maat schappelijke betrokkenheid bevor deren en heeft als doel informatie geven. Dit kan door praatgroepen enz. Op dit terrein worden ook ka- derkursussen gegeven voor diskus- sieleidsters. Na de lunch werden groepen ge vormd en werden bepaalde proble men besproken, die later behandeld werden door de heren Koopman en Roegholt. Enkele uitspraken: Wegwerpartikelen verminderen; Kleding aanpassen (vest of trui aan); Kritisch zijn met aankopen: Handwerk terug in de keuken; Voorlichting op scholen; Kernenergie beperkt houden, met goede kontrole en studie op het afvalprobleem; C.V. systemen in huizen verbete ren; Nieuwbouwhuizen bouwen met stookgelegenheid voor kachels. Tot slot dankwoorden van mevr. Nijssen voor de sprekers en een wel thuis voor de aanwezigen. Een dag met veel informatie, getal len, hoeveelheden en percentages. Niet alles nieuw wat we hoorden, maar het werd weer duidelijk ge maakt dal het een probleem is, waar we allen mee te maken hebben. R. Mouthaan-Mantel 12 nov. - provinciale bowling kompe titie. 3e avond te Sas van Gent. Deelnemers zijn: West Zeeuws- Vlaanderen - Oost Zeeuws-Vlaande- ren en het D.B. Aanvang: 20.00 uur. 18 nov. - vergadering toneelkommis sie. In Hotel de Draak te Bergen op Zoom. Aanvang 20.00 uur. 19 nov. - provinciale bowling kom petitie. 4e avond te Waalwijk. Deel nemers zijn: Zevenbergen - Bladel en Sprang Capelle. Aanvang: 20.00 uur. 21 nov. - afd. Schouwen-Duiveland organiseert op deze dag weer een volleybaltoernooi. Dit toernooi wordt gehouden in de sporthal "On derdak" te Zierikzee. Opgave vóór 13 november a.s. bij Peter Vijverberg (tel. 01114-1292). 23 nov. - hoofdbestuursvergadering PJZ in de Blauwe Hand te Bergen op Zoom. Aanvang 19.45 uur. 26 nov. - afdeling Fijnaart e.o. gaat naar een optreden van Robert Paul in het Zuidplein Theater te Rotter dam. 10 dec. - finale bowling kompetitie. Te Hoogerheide. Aanvang: 21.00 uur. 18 dec. - de afd. Sprang-Capelle or ganiseert op deze dag haar jaarlijkse zaalvoetbaltoernooi. Inschrijfkosten 35,— per team. Deze moet voor 27 november voldaan zijn en wel via rekening nr. 334223415 (Rabobank Sprang-Capelle, t.n.v. P. Davelaar, Bernsehoef IA te Kaatsheuvel, on der vermelding "zaalvoetbaltoer nooi"). Elk jaar maken duizenden scholieren van landbouwscholen kennis met de vakkennis die boeren via hun dagelijks werk hebben opgedaan. Het doel van deze bedrijfsstages, is de opgedane (theoretische) kennis te toetsen aan de praktische landbouw, om in de praktijk te leren waarom de geleerde kennis wel of niet opgaat en om in te zien waarom er op een bepaalde wijze geboerd wordt. 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 17