Vraagtekens bij huidige koppeling prijs zware stookolie aan gasprijs kas\ In de olie (III) A. weekstaat energieverbruik Noodvoorraden Lagere prijs Vraagtekens Dollarkoers ««PS De verbruikersprijs van de zware stookolie is opgebouwd uit verschil lende onderdelen. Het grootste deel wordt gevormd door de inkoopprijs van de olie, die zoals eerder in deze rubriek is uiteengezet, een nauwe relatie heeft met het prijsverloop op de wereldmarkt. In Nederland is men niet vrij in de keuze van de zware stookolie omdat het zwavelper- centage hierbij een rol speelt. Uit milieu-overwegingen is vanaf no vember 1974 het toegestane zwavelpercentage voortdurend omlaag gebracht van 3,5% toen naar 2% nu. Enkele elektriciteitscentrales en gro te industriën in het westen van het land hebben zelfs met een norm van 1% te maken. Het gemiddelde zwa velpercentage van de zware stookolie waaraan de grootverbruikersgasprijs .is gekoppeld, ligt daardoor op onge veer 1,5%. Laagzwavelige olie is duurder dan hoogzwavelige en ge middeld "kost" een procent zwavel zo'n 20,— a 25,— per ton stook olie. Het in Nederland gevoerde zwavelbeleid heeft de zware stook olie/45,— a 50,— per ton duurder gemaakt (verschil tussen 3,5% en 1,5% S) en daarmee vanzelfsprekend ook het gas. De luchtverontreinigingsheffing en de accijns zorgen tezamen voor nog eens een belasting van ƒ11,11 per ton. Een merkwaardige eend in de bijt is de zogenaamde ICOVA-heffing. De Stichting Interim Centraal Orgaan Voorraadvorming heeft tot doel noodvoorraden aardolieprodukten aan te houden en staat onder recht streeks toezicht van de minister van Ekonomische Zaken (EZ). De kosten van deze voorraadvorming worden op de verbruikers van de oliepro- dukten afgewenteld. Bedroeg de af dracht voor deze voorraadvorming aanvankelijk 0,20 per ton zware stookolie, later liep deze zeer snel op: juli 1980/ 1,80; oktober 1980/6,- april 1981 ƒ5,— en februari 1982 10,- Als reden voor de recente verdubbe ling van de afdracht werd door EZ onder meer aangevoerd, dat er een afname was in het verbruik van de produkten waarop de afdrachten rusten! De door de overheid zo ge stimuleerde energiebesparing wordt eigenlijk "afgestraft" door de ver hoogde afdracht voor voorraadvor ming. Een schaduwkant dus van de energiebesparing (de afdracht van 10,— per ton zware stookolie komt ongeveer overeen met 0,8 ct per m3 gas). Accijns, kosten van het milieu beleid en andere heffingen werken geheel door in de prijs van het scho ne gas. Een energiedrager waarvoor uiteraard geen noodvoorraden be hoeven te worden aangelegd, omdat er in Slochteren zeker voor 20 jaar en mogelijk zelfs voor 30 jaar gas in de aardbodem zit. Op het terrein van het milieu is in de EG nauwelijks iets gemeenschappe lijk geregeld. Nederland loopt met de milieu-eisen voorop. De kostenver hogende werking op de zware stook olie daarvan werkt geheel door in het gas. Aardig voor de schatkist, slecht voor de energie-intensieve sektoren die met hun produkten in het buiten land moeten konkurreren. Zo is het bijvoorbeeld in ons buurland België mogelijk accijnsloze zware stookolie van 3,5% S te verstoken. De overheid krijgt te maken met sterk teruglopende aardgasverkopen. Vooral de verkopen aan het buiten land nemen sterk af. De slechtere konkurrentiepositie van ons gas ten opzichte van energiedragers in het buitenland (zwavelrijke zware stook olie, steenkool, bruinkool, kernener gie) zou daar niet vreemd aan zijn. Geschrokken door de sterk teruglo pende aardgasinkomsten gaat de overheid eerder gekozen beleidsuit gangspunten doorbreken. Het gas dat wordt verbruikt om stroom op te wekken voor de zeer grote elektrici teitsafnemers, kan nu plotseling tegen een aanmerkelijk lagere prijs worden geleverd. Een beleid dat na tionaal en in EG-verband uiterst merkwaardig aandoet, vergeleken met wat de glastuinbouw te slikken heeft gekregen. Beleidsmatig even verwonderlijk is de verplichting voor de elektriciteitscentrales die nu zwa re stookolie verbruiken, om in de komende jaren zoveel mogelijk gas af te nemen. Van de ene op de an dere dag blijken de reserves aan zienlijk toe te kunnen nemen. Onlangs gaf een topambtenaar van EZ te kennen dat op korte termijn ook de gasexport extra zal worden "gestimuleerd". Welke manier hij daarbij voor ogen had, laat zich ra den. Niet lang daarna werd dit weer tegengesproken door zijn baas, mi nister Terlouw van EZ. Duidelijk te kenen van verwarring bij de over heid over het te voeren gasbeleid. Een verwarring die wordt veroor zaakt door pijn in de knip van de overheid. Voor veel energie-inten sieve bedrijfstakken komt "de zorg" van de overheid echter te laat. In haar ijver om zoveel mogelijk geld uit het gas te halen, is de overheid te ver doorgeschoten met alle gevolgen voor de ekonomische basis van Ne derland. Er zit een niet onbelangrijk aspekt aan de extra gasinzet voor de elek triciteitscentrales. De "P" wordt voor zo'n 90% bepaald door de zware stookolie prijzen die door de elektri citeitscentrales zijn betaald. Enkele grote industriën (zoals Hoogovens en AKZO) spelen daarbij slechts een geringe rol. Het aanzienlijk terug dringen van het gebruik van zware stookolie door de elektriciteitscen trales heeft tot gevolg dat de prijs van Onlangs heeft ex-minister van Ekonomische Zaken, dr. J. Terlouw, aan Melk unie Holland b. v. te Woerden een energiebesparingstrofee uitgereikt. De heer B. Konijnenberg van de Melkunie neemt de trofee in ontvangst. Toch roept het overheidsbeleid inzake de energie op z'n zachtst gezegd vragen op.... Gewasbeschermingscommissie N.Ï.S. De Gewasbeschermingscommissie NTS wil zich het eerst jaar wat oriënteren bij onderzoek instanties welke zich onder meer bezighouden met gewasbescherming. Zo is in mei een bezoek gebracht aan het Proef station voor de Bloemisterij en on langs aan het Proefstation voor de Akkerbouw en de Groenteteelt in de Vollegrond (PAGV). Op het programma staat nog een bezoek aan het Proefstation Voor de Tuinbouw onder Glas. Tijdens de gehouden bezoeken aan beide proefstations viel het de commissie op dat de gewasbescherming veel aandacht krijgt. Een geheel nieuw project op gewas- beschermingsgebied bij het PAGV is het zgn. Epipré. De bedoeling van dit project is dat de teler in zijn gewas een aantal waarnemingen verricht over o.a. de stand, welke ziekte en/of plagen komen voor, de verwachte oogstdatum, enz. Dit doet hij iedere twee weken. De verkregen gegevens stuurt de teler zo snel mogelijk naar het PAGV. Met behulp van een computer wordt bepaald of een bes trijding financieel verantwoord is en zo ja, met welk middel dit het best kan gebeuren. Zonodig nog dezelfde dag weet de teler dit. Dit Epipré-project is nog in een proef— fase. De eerste ervaringen bij tarwe zijn goed. Bekeken gaat wor den of groentegewassen zich ook voor deze aanpak lenen. een zeer geringe hoeveelheid zware stookolie bepalend wordt door de grootverbruikersgasprijs. De in- kooppolitiek van een enkele elektri citeitscentrale en een grote industrie gaat dan doorwerken in de grootver bruikersgasprijs. Ook de vraagtekens die kunnen worden gezet bij de doorwerking van de last van het mi- lieu-beleid in de gasprijs, worden daarmee steeds groter. Een voordelig aspekt kan zijn dat het gewicht van de industrie in de "P" groter gaat worden. De afgelopen periode is namelijk gebleken dat de grote industriën goedkoper hebben kunnen inkopen dan de centrales. De door Piatt's Oilgram genoteerde prijzen voor de zware stookolie op de Rotterdamse vrije markt (2% S) zijn (omgerekend in guldens) aanvanke lijk in augustus nog verder gedaald. In september en oktober zijn de prijzen weer flink gestegen. Dit is zowel een gevolg van de noteringen op de Rotterdamse markt in dollars als van de, tegen de verwachting in, verder aangetrokken dollarkoers. De laatste kolom geeft aan op welk niveau de prijzen van de zware stookolie (zwavelgehalte 2% en leve ring per tanklichter van 300 ton of meer, in het westen van het land) zich de afgelopen maanden hebben kunnen bewegen. Zoals bekend is het maximumprijzensysteem per 1 augustus j.l. afgeschaft. Helaas zijn we nog niet in staat de daadwerkelijk betaalde zware stookolieprijzen in Nederland te vergelijken met de ontwikkelingen op de vrije markt. Hopelijk kan dat een volgende keer wel het geval zijn. Prijsverloop zware stookolie Rotterdamse vrije markt drs. P. van der Struijs (Jit welke elementen is de zware stookolieprijs (de zg. "P") sa mengesteld, die bepalend is voor de grootverbruikersgasprijs? De ze vraag staat centraal in de derde aflevering van "In de olie", een tweemaandelijkse rubriek, die wordt samengesteld door de heer drs. P. van der Struijs. Hij werkt op het sekretariaat van de hoofd afdeling Tuinbouw van het Land bouwschap. In de eerste aflevering ging hij wat dieper in op de maximumprijzen van zware stookolie en de vorige keer heeft hij uitgelegd, hoe het zit met de berekening van de tuinbouwgasprijs per 1 april a.s, Ook in dit artikel gebruikt hij en kele termen en begrippen, waar van de inhoud in eerdere afleve ringen uit de doeken is gedaan Belangstellenden kunnen deze opvragen bij het Landbouwschap, Prinsevinkenpark 19, 2585 HK Den Haag (tel. 070 - 656920 toe stel 12). U krijgt de artikelen dan gratis toegestuurd. accijns, heffingen en handelsmarge 1982 in koers in in totaal in gld/ton le helft aug. 165,5 2,75 455 35 490 2e helft aug. 165,8 2,70 448 35 483 le helft sept 169,6 2 r73 463 35 498 2e helft sept 174,0 2,75 479 35 514 le helft okt 180,0 2,77 499 35 534 Dit is alweer de laatste weekstaat van de herfstkomkommers bij Denarkas. Ofschoon het prijsnivo van de komkommers vooral in de beginperiode matig was, is de teelt op zich goed verlopen. Door het ontbreken van storende invloeden en het feit dat dit alweer de derde teelt herfstkomkommers was, zijn de gegevens behoorlijk betrouwbaar. Bij het zien van de produktiecijfers moet men wel bedenken, dat de steen- wolplanten twee dagen later gezaaid en geplant zijn dan de grondplanten, maar ondanks dit feit ligt de produktie in kg, en stuks vóór op die van de grondteelt. De produktie in de standaardkas (zowel in de grond als op de steenwol) lag in kilo's zo'n 7% hoger dan in de geïsoleerde kassen, terwijl de kwaliteit - die overigens in zijn geheel goed was - in de standaardkas een fraktie beter was. Het energieverbruik was laag voor een teelt met een gemiddelde kaslucht- temp. van 20 gr.C. De energieverbruikverschillen zijn bij het gebruik van het energiescherm in de standaardkas klein geworden. Omgerekend bespaarde het energiescherm 25% aan energie t.o.v. de ongeschermde situatie en be spaarde de substraatteelt gemiddeld 5% energie extra. Meer gegevens in het eindrapport. Het energieverbruik bedroeg deze week 5446 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: Week no.: 44. 29/10-5/11 verbruik in m3/l00 m2 deze week energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 11-8-1982 energiebesparing t.o.v. kontróle (grond) oogst in st./100 m2 gemiddeld vruchtgewicht in gram De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur 11.9 gr. C. gemiddelde windsnelheid 2.1 m/sek. SDP-acrylplaten futurist, kas kontróle-objekl grond steenwol grond steenwol grond steenwol 51 50 56 58 50 57 619 565 666 648 710 647 13$ 20% 6% 9% 5% 1816 2032 1826 191?, 2031 2086 433 422 430 434 415 432 DENAR-KAS L. Koop 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 15