Het aanbod van de belangrijkste zwartbont fokstieren in Noord-Brabant Omdat Zweegers naar zijn klanten luistert: de nieuwe PZ Drainreiniger! VAN GEMEDEN B.V. Serie veeverbetering no. 1 Landelijk ingezette H.F.-stieren ■Sckcuel Fokstierenlijst Zuid-West Nederland Fokstierenlijst federatie West-Brabant ALLE SOORTEN HOOI EN STRO. dusi van landbouwmachines. Verkoop en Distributiecentrum BV I TE KOOP AANGEBODEN: 1 Renault 651-4, 1 Cormick 724, 1 Deutz 8006, 1 Deutz 6206, 1 Lien voorlader, 1 Steketee schoffelgarnituur, 1 M F Maaidorser type 51 OS. NUMANSDORP - AAGTEKERKE 01865-1000 01188 -1597 Fokstieren van elders Beëindiging rijksbijdrage keuringskosten desastreus voor pluimveesektor Nu we weer aan het begin van het nieuwe inseminatieseizoen staan, is het nog eens goed om de verervingsgegevens van de betere fokstieren van K.I.-vereniging Zuid-West Nederland en Federatie West-Brabant nader toe te lichten. Omdat de nieuwe stier-indexdraai pas eind no vember komt' is het aanbod van jonge stieren nog gering. Maar aan de hand van datgene wat in den lande van de toekomstige fokstieren is getoond, zal de oogst dit jaar uiterst sober zijn. We zijn nu op het tijdstip aangeko men dat bijna alle veehouders sterk letten op de produktievererving van de stieren. En terecht! Dit houdt bij na automatisch in dat men over schakelt naar stieren met H.F.-bloed. Vier jaar geleden kostte het echter iedere K.I.-vereniging betrekkelijk veel moeite om proefstieren met H.F.-bloed in te zetten. Dit niet massaal inzetten van proefstieren met hoge verwachtingswaarden zal ons komende jaren nog parten spe len. In onderstaande tabel zijn de verer vingsgegevens van de belangrijkste fokstieren weergegeven. Het zal dui delijk zijn dat de fokstierenkaart van de betreffende K.I.-verenigingen meer stieren bevatten dan die hier omschreven zijn. Verder dient ver meld te worden dat bij de ekste- rieurvererving het kenmerk uier diepte een gemiddelde is van uier- diepte en ophangband uit de onder- balk van het eksterieurrapport. Dit omdat zowel uierdiepte als ophang band iets zegt over de soliditeit van het uier. Het onderstreepte gedeelte van de volledige naam. is de roep naam van de stier. Sinds 1977 worden jaarlijks een aan tal in Amerika aangekochte proef stieren gezamenlijk door een groot aantal K.I.-verenigingen ingezet. Uit de eerste lichting aan zeven proef stieren blijven, nu alle verervingsge gevens bekend zijn, drie stieren over voor verder gebruik. Townson A. Linus (v. Paclamar As tronaut) geeft het hoogste netto melkgeld van alle in Nederland uit geteste stieren. Zijn dochters zijn goed ontwikkelde dieren met beste ribbenkasten. De uiers zijn soms iets ruim en diep. De te lage melkbaar heid (2,03 kg/min.) is zijn grootste handikap. Overlea E. Chief heeft een goede produktievererving. Zijn dochters B. Maple E: de meest gebruikte fokstier zowel bij KA. Zuid- West Nederland als bij federatie West-Brabant ACÜj&dX/iCM. i<o l&fbUA zijn goed ontwikkeld en krijgen op oudere leeftijd voldoende inhoud. De uiers zijn gemiddeld goed. Het beenwerk is sabelbenig en niet te krachtig. De produktie-vererving van Duncan Creek Rorae Maple is dan wel het laagst van deze 3 stieren, maar op eksterieur en gebruiksei genschappen laat hij de minste ste ken vallen. Het zijn mooi gerekte dieren met goede uiers en benen. Van de 2e lichting stieren zijn de stier-indexgegevens nog niet bekend. Om een definitief oordeel over deze stieren te hebben, zullen we tot eind A.B.C. Pilot: Stier met een hoog netto melkgeld, die ook geschikt is voor de pinken november moeten wachten. Maar op grond van 100 dagen lijsten, ekste rieurrapport en dochtergroepen op keuringen lijkt Tops Monitor Le gend een "grote" te worden. Zijn dochters zijn goed ontwikkeld en hebben een goede romp en een ge paste bespiering. De uiers zijn goed van vorm en de spenen zijn korrekt geplaatst. Beecher Maple E is zowel bij Z.W. Nederland als bij de federatie West- Brabant een van de meest gebruikte stieren van afgelopen K.I.-jaar. De produktievererving is ronduit aan trekkelijk, al moeten we natuurlijk nog wel het eiwitgehalte in Neder land afwachten. De eksterieur verer ving is voldoende zonder echter plus of min punten. Men moet het meest rekening houden met het achteruier en de speenplaatsing. Zowel het ka rakter van zijn dochters, als de be vruchting van de stier zelf, liggen beneden het gemiddelde. De andere drie stieren staan al enkele jaren op de fokstierenlijst. Hieronder valt dan ook weinig nieuws te vertellen. Hoe wel een aantal jonge stieren een goede honderd dagen lijst hebben, zijn ze nog niet aan deze lijst toege voegd. Het is toch verstandiger om nog even de stier-index af te wach ten. De stieren die de meeste kans hebben om fokstier te worden zijn Anne 7, String Arko 67, Joke's Ade- ma 1 en Ameron 54. Naast Maple E heeft federatie West- Brabant op dit moment geen eigen stier die zowel op produktie als ek- Doorlopend te koop gevraagd: Wij betalen de hoogste prijs. Kontante betaling. Fouragehandel J. v/d Wege Ruwvoeders F ouroges import - Exoort - groothandel Dhr. D. Nijssen, Yerseke, tel 01 1 31-3335 S4~sJmllog 'nkoper voor Zuid-Beveland ,e| 01155 - 2133-1835 Dat stilstand achteruitgang is, dat weet Zweegers maar al te goed. Niet voor niets hebben we zo'n faam verworven in eersteklas landbouw machines. We leggen ook regelmatig het oor te luisteren bij de gebruikers van ons materiaal: tenslotte weten zij beter dan wie ook hoe het eventueel nóg beter kan. Neem nu de nieuwe PZ Drainreiniger. De modernste machine van dit moment, helemaal ontworpen volgens üw wensen. De nieuwe machine staat helemaal in het teken van maxi maal bedieningsgemak. De twee standaard gemonteerde hydromoto- ren zorgen .ervoor dat u de drainageslang uiterst gemakkelijk kunt bedienen, eventueel vanuit uw traktorkabine. Neem voor méér infor matie over de nieuwe PZ Drainreiniger eens kontakt op met uw PZ-agent of met het PZ Verkoop en Distributiecentrum. Dan krijgt u meteen een voorproefje van onze service. En van onze 7u/PPPPHp VPfMiPiIWPIN eerlijke prijzen. Direkt doen fcWCegcib, CIC vernieuwer» NELMENDUK 25. 5664 HB GELDROP POSTBUS 316. 5660 AH GELDROP TEL 040-854155 TELEX 51098 tel. na 17.00 uur: 01100-18157. sterieurvererving uitblinkt. De stier Maurits 63 die als zuivere F.H.-stier toch een aantrekkelijke produktie vererving heeft, komt echter in het geweld van de H.F.-stieren toch iets tekort. Van de jonge stieren lijkt As- tor de beste kansen te hebben om fokstier te worden. Zijn best ontwikkelde dochters zijn ruim bespierd. Hoewel de uiers soms iets ruim zijn hebben ze wel een zeer goede ophangband. De voorspenen staan soms iets wijd. Vooral federatie West-Brabant heeft van enkele zeer goed verervende stieren sperma aangekocht. De leden van Zuid-West Nederland kunnen sperma van deze stieren bestellen bij het F.R.S. of bij de importeur van A.B.S. Naast deze stieren wordt door een zestal importeurs nog sperma van een groot aantal stieren inge voerd. Men moet bedenken dat deze stieren een omgerekende fokwaarde hebben. De eiwitvererving is een schatting. Het zijn bijna allemaal stieren met een goede tot zeer goede produktievererving en een redelijk tot goed eksterieurrapport. De stieren Jonicaan 187 (K.I. Har- denberg) en Kastanje Frans 101 (K.I. Ceres) zijn op dit moment de twee aantrekkelijkste zuivere F.H.-stie ren. De dochters van Kastantje Frans 101 hebben op het eksterieurgebied iets meer in hun mars. De stier Teil (K.I. Osnabrück) is op dit moment een van de hoogste pro- duktieverervers van West-Duitsland. De dochters van Teil zijn gewoon ontwikkelde, melktypische dieren, met vast aangehechte uiers. Het beenwerk is soms iets licht. Uit het voorgaande blijkt dat het aanbod van goed verervende stieren vrij groot is. Buiten Maple E zijn het vooral de landelijke ingezette H.F.- stieren en de stieren van buiten Ne derland, die voor intensief gebruik het meest in aanmerking komen. C.A.R. - Zevenbergen Specialist Rundveeverbetering, H. Wismans tel. 01606 - 2776 De voorzitter van het produktschap voor Pluimvee en Eieren de heer J.T. Mekema heeft 28 oktober een tele gram verzonden aan de informateur en aan de bij de kabinetsformatie betrokken fraktievoorzitters waarin hij zegt vernomen te hebben dat in het kader van het terugdringen van de overheidsuitgaven bij de forma tiebesprekingen het voornemen be staat de rijksbijdrage in de keurings kosten voor de pluimveesector bedraagt deze 50 procent te beëindigen. De huidige situatie in de pluimveehouderij is dermate slecht dat de eerste faillissementen voor een tweetal slachterijen reeds een feit zijn verzwaring van lasten kan voor deze bedrijfstak desastreuze gevol gen hebben. De heer Mellema doet dan ook een klemmend beroep om dit voornemen niet door te voeren. 14

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 14