De compressor als snoeihulp voor de fruitteler it Vanaf een kleine compressor kan middels een leiding de perslucht hon derden meters van de boomgaard worden ingebracht. Pneumatische beitel voor het afsnij den van de eigen wortel bij peren. Boomtoppen en zware takken worden in een mum van tijd met behulp van de pneumatische stokschaar doorgeknipt. Een compressor is een luchtpomp die de buitenlucht samenperst. In de fruitteelt worden hoofdzakelijk zuigercompressoren gebruikt aangedreven door de aftakas van de trekker, een electromotor of een benzi nemotor. Het gebruik van pneumatische hand- en stokscharen draagt in belangrijke mate bij tot werkver- lichting en arbeidsbesparing voor de fruitteler. De pneumatische apparatuur kan derhalve gezien worden als een onmisbare snoeihulp voor de fruittelers. Eén- en tweetrapscompressor Bij de ééntrapscompressor wordt de gewenste einddruk verkregen in één cylinder; "trap" genaamd. In één trapslag kan de lucht van 1 tot 10 bar worden samengeperst. Bij hogere drukken ontstaat oververhitting en neemt de levering van perslucht sterk af. Om deze reden zijn vele zoge naamde "garage compressoren" voor gebruik in de fruitteelt onge schikt. De benodigde druk voor moersleutels e.d. bedraagt slechts ca. 6 bar en voor snoeischaren daaren tegen ca. 9 bar. Hierbij komt nog de noodzakelijke overkapaciteit voor de aan- en afslagregeling. Een com pressor voor fruitteeltgebruik dient daarom minimaal een druk van 12 13 bar te leveren. Voor levering van een druk van 10 tot 16 bar is een tweetrapscompres sor nodig. De eerste trap brengt de druk bijv. naar 4 bar, de tweede trap verhoogt de druk tot 16 bar (4^). Het rendement van de compressor wordt verhoogd door de lucht te koelen op weg van de eerste naar de tweede trap. De schuurcompressor Bij de aanschaf van een schuurcom pressor kiest men automatisch voor een beperkte compressorkapaciteit. Het is immers niet aantrekkelijk om veel lucht, voor boren, zagen e.d. middels dikke luchtleidingen over grote afstanden naar het werktuig te voeren. Bovendien levert een zware elektromotor veelal bezwaren op voor het elektrische net. Een compressorkapaciteit waarbij een hoeveelheid lucht van 3001/min. wordt aangezogen zal veelal vol doende zijn. Men kan dan werken met ca. 8 kleine scharen, ca. 3 stok scharen of één kankerfrees. Een compressor met een kapaciteit van 150-300 1/min. kan worden aange dreven met een elektromotor van respektievelijk 1,5 en 3 pk. Derge lijke motoren kunnen zonder extra voorzieningen worden aangesloten op elk krachtstroom-net. Omdat voor de snoei een werkdruk van ca. 9 bar nodig is zal vanwege kleine drukverliezen. alsmede de verschildruk die nodig is voor de aan- en afslagregeling en een over druk van 2 a 3 bar om de lucht te "drogen" (zie artikel Perslucht) een compressiedruk van 13 a 15 bar(ato) nodig zijn. De ketelinhoud dient groter te zijn naarmate dé compressorkapaciteit kleiner en de onregelmatigheid in de afname groter is. Dit betekent dat voor fruitteeltgebruik een tank grootte van ca. 200 a 3001 voldoende zal zijn. Om het dagelijkse aftappen van kondenswater te voorkomen kan de compressor worden voorzien van een automatische condensaftap. De compressor wordt bij voorkeur opgesteld op een koele plaats op enige afstand van de woning. Aan de beveiliging van draaiende delen zal de grootste zorg moeten worden be steed. Het is immers duidelijk dat de regelmatig aan- en afslaande com pressor de nieuwsgierigheid van kin deren kan oproepen. Koppel verder draaiende gereedschappen en scha ren af zodra deze niet meer worden gebruikt. Door middel van bovengrondse dunne luchtleidingen (diam. 10 a 12 mm) kan de perslucht wel tot 500 1000 m in de boomgaard worden gebracht. Daar wordt de lucht ver zameld in een klein mobiel drukvat (tussenstation). Vanaf dat punt kan met één of meer leidinghaspels tus sen de boomrijen worden gesnoeid (diam. 6 8 mm). Luchtleidingen dienen zodanig ruim te worden ge kozen zodat er geen verliezen optre den groter dan 16 bar (tabel 1). Waterpistool geschikt voor aansluiting op perslucht geeft het effekt van de hogedrukreiniger. Drukleidingen van grotere diameter kunnen beter ondergronds worden aangelegd voorzien van diverse af- tappunten (bijv. diam. 25 x 21 mm) of polyetheenbuis (diam. 25 x 20,4 mm). Ter verwijdering van vocht uit de leiding zullen er diverse konden- saftappunten moeten worden aan gebracht. De mobile compressor Op bedrijven met een verspreide perceelsligging, of waar met grote luchtverbruikende gereedschappen moet worden gewerkt, is een mobile compressor-installatie gewenst. Soms wordt de compressor als. aan bouw geleverd voor de twee-wielige trekker, of voorzien van een ver brandingsmotor geplaatst op een tweewielig wagentje achter de auto. Veelal zal de compressor met de af takas van de trekker worden aange dreven. In plaats van de trekker continu te laten draaien - voor een gering luchtverbruik tijdens het snoeien - geven we de voorkeur aan een druk vat. Door het toepassen van een drukvat kan op brandstof worden bespaard, vervuilt de trekker minder en wordt lawaai voorkomen. Afhan kelijk van het luchtverbruik van de schaar, de overdruk en grootte van het vat kan er enige tijd achtereen worden gesnoeid (tabel 2). Voor hel oppompen van drukvaten zal de compressor een persdruk moeten le- aangezogen lucht per minuut. Met een dergelijke kapaciteit kunnen grote luchtverbruikers zoals frezen, kettingzaag, heggeschaar of paalga- tenboor worden aangedreven. Van wege het grote drukverlies zullen dan de luchtslangen van de compressor naar het werktuig ruim moeten zijn. (ca. 12 mm) en zo kort mogelijk (maximaal 20 m). Gezien het grote gewicht van de compressor en luchttank verdient het aanbeveling om het geheel samen te bouwen op een onderstel voorzien van wielen. Evenals bij de schuur compressor beschreven dient het on derhoud goed te worden uitgevoerd. Dagelijks zal het condenswater uit het kleine en grote drukvat moeten worden afgetapt. Scharen Kleine scharen knippen takken tot ca. 2,5 cm diam. en hebben een luchtverbruik van 15 a 25 1/min. bij 6-10 bar. Hoe lager de nodige werk druk, des te langer er met een luch- voorraad kan worden gewerkt (tabel 1). Dunne scharen liggen soms beter in de hand. Een dunne soepele nylon verbindingsslang van diam. geeft een maximaal beweginscomfort. Vaak worden er met kleine scharen (te) weinig takken in de boom vervan gen. Stokscharen knippen takken tot ongeveer 4 cm. diam. en hebben een luchtverbruik van ca. 40 k 50 1/min. bij 10 bar. Korte stok scharen (ca. 90 cm) werken gemak kelijk. Door de 'stok' op te sluiten in een pvc-buis wordt een goede iso latie verkregen. Met stokscharen knipt men sneller "kapstokken" (te) weinig dunne takken en soms (te) veel dikke takken. Werkverlichting en arbeidsbesparing Bij de snoei worden er ca. 1000 knippen per uur gegeven. Het is duidelijk dat door de mechanische knipbeweging er op spierkracht kan worden bespaard. Het gewicht van de schaar moet evenwel worden gedragen - gedu rende maanden aaneen - met ge strekte of gebogen arm waardoor er toch overbelasting van spieren kan optreden. Hierdoor kunnen er spier- klachten in de arm of de schouder optreden. Ontlasting, werkafwisse- ling en armoefeningen kunnen over belasting van spieren tegen gaan. Vergeleken met handscharen blijkt dat er door het gebruik van pneu matische scharen 10-30% vlugger kan worden gewerkt. Dit komt om dat er sneller kan worden geknipt en het tempo beter is vol te houden. Het uitfrezen van aantastingen door vruchtboomkanker gaat snel en goed met behulp van perslucht. Door: C. van de Vrie, Konsulent- schap voor de Tuinbouw "Zuid-West Nederland" te Goes Voor één bedrijf van ca. 8 ha ligt de verwachte besparing tussen de 50 en 150 uur. Werkmethode Het beste snoeit men vanaf de com pressor met drukvat, of tussenstation de boomrij in. Rechtshandige perso nen staan rechts van de rij "op de hand". Grotere slanglengtes dan 150 meter zijn de oorzaak van drukver liezen en werken moeilijk. Grotere boomtoppen en zware takken worden soms beter vooraf met de kettingzaag, de takke- schaar of de pneumatische stok schaar behandeld. Daarna wordt de onderhouds en vruchthoutsnoei met de kleine pneumatische handschaar uitge voerd. Lichte boomtoppen kunnen veelal in eenzelfde werkgang met de kleine schaar worden gesnoeid. Op een plukslede met plateau, opstap of kleine aluminium trap zijn re latief hoge toppen goed bereik baar. Sterk groeiende rassen, rassen zoals Boskoop, Winston e.d. kun nen beter met korte stokscharen worden gesnoeid. Hiermee kunnen dikke takken worden gesnoeid en is het zicht op het werk beter. Al De kleine scharen werken gemakke lijk bij het snoeien van kleine bomen en zijn onmisbaar voor de vrucht houtsnoei. Scharen Kleine scharen wegen 0,5-0,8 kg, knippen takken tot ca. 2,5 cm dm., en hebben een luchtverbruik van 15 a 25 1/min. bij 5-9 bar (ato) met geïso leerd handvat. Hoe lager de nodige werkdruk hoe langer met een lucht- voorraad kan worden gewerkt. Dun ne scharen liggen soms beter in de hand. Een dunne soepele nylon ver bindingsslang van 4 mm. dm. geeft een maximaal bewegingskomfort. Vaak worden er met kleine scharen te weinig dikke takken in de boom ver vangen. Stokscharen wegen 3,2 kg, knip pen takken tot ca. 4 cm f en hebben een luchtverbruik van ca. 40 50 1/min. bij 9 bar (ato). Korte stok scharen (ca. 90 cm) werken gemak kelijk. Door de "stok" op te sluiten in een pvc-buis wordt een goede isolatie verkregen. Met stokscharen knipt men sneller "kapstokken"; (te) wei nig dunne takken en soms (te) veel dikke takken. Tabel I Drukverlies per 100 m slaglengte, exklusief koppelingen, waterafscheiders e.d. bij aanvangsdruk van 10 bar. Tabel 2 Snoeiduur bij diverse drukvatgroottes, als dat drukvat tot 16 bar wordt opgepompt en de werkdruk 9 bar bedraagt. 1) vrije lucht in inwendige leidingdiameter in mm liters/min. 8 10 12 14 30 - kleine schaar 0,04 0,02 50 0,10 0,04 - - 100 - grote schaar 0,35 0,16 0,05 - 300 - frees 2,68 0,88 0,35 0,16 500 - frees - 2,27 0,91 0,42 700 - zaag - - 1,70 0,79 1000 - 1,53 inhoud drukvat in 1 kleine schaar 20 1/min. stokschaar 100 1/min. frees 60% van 300 1/min. 400 2 uur 30 min. 15 min. 600 3 45 20 800 4,5 60 30 1000 6 80 40 2000 12 150 75 1) 1 bar ca. 1 ato (atm.) veren van ca. 16 bar. Hiervoor is een tweetrapscompressor nodig. De ge wenste kapaciteit bedraagt voor ge bruik in de fruitteelt 600 tot 1000 1 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 13