„Eenzijdige struktuur Zeeuwse landbouw bemoeilijkt bedrijfsopvolging zeer" Vooruitzichten aardappeloogst Europa Voorzitter Doeleman onderstreept belang regionale kontakten ZLM-organisatie Meer cursussen en studiegroepen voor mannen en vrouwen waarnemend H.I.D. ir. E. Talstra: Test - Case Voorlichting Rekord uienoogst in de Verenigde Staten Mevrouw C.J. Donken: Italië wil koppeling EG-suikerquota aan consumptie per land. Voorstel verdeling 100.000 voor bestrijding bakterievuur "Door de eenzijdige keuze in de bedrijfsstruktuur zullen afgezien van de financiële aspekten de mogelijkheden voor bedrijfsopvolging relatief duidelijk minder zijn in Zeeland dan in de rest van Nederland". Deze harde stelling poneerde een openhartige waarnemend H.I.D Bedrijfs ontwikkeling voor Zeeland ir. E. Talstra vrijdagmiddag 29 oktober j.I. op de ledenraadsvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschap pij die werd gehouden in de Prins van Oranje te Goes. De heer Talstra doelde hierbij met name op het feit dat relatief veel Zeeuwse bedrijven betrekkelijk klein zijn terwijl er op een groot aantal alleen maar ak kerbouw plaats vindt. Door het "dunne" voorkomen van veehouderijbedrijven in het Zeeuwse wordt de marktstruktuur er voor deze sektor ook niet beter op. Daar komt nog bij dat volgens de waarnemend HID uit vergelijking van gegevens van meitellingen 1981 en 1982 blijkt dat Zeeland zich duidelijk op de ak kerbouw blijft richten. De veehoude rij blijft er nauwelijks op peil. In Bra bant neemt de veehouderij ondanks alles nog toe. De heer Talstra stipte ook de zoet- waterproblematiek aan. Hij noemde die zo ernstig dat de technische mo gelijkheden voor de Zeeuwse land en tuinbouw kleiner zijn dan in overeenkomstige gebieden. De kan sen die een verbetering van de vochtvoorziening door o.a. berege ning geven, kunnen er niet dan met extra kosten worden benut. Volgens de heer Talstra zal de op komst van de computer de vraag naar voorlichting bepaald niet af doen nemen. Op de mogelijk toene mende behoefte aan regelmatige en vaste begeleiding zal zijns inziens worden ingespeeld door particuliere adviesbureaus. Talstra vroeg zich af of dit wel de beste ontwikkeling is voor de agrarische ondernemer. Een zeer vervelende kwestie noemde hij het teruglopen van de sfeer in sommige agrarische gemeenschap pen in Noord-Brabant doordat men onderling bezwaren maakt bij hin- derwetaanvragen. Ook wees hij er op De waarnemend Hoofd Ingenieur Direkteur Bedrijfsontwikkeling voor de landbouw in Zeeland ir. E. Tolstra (r) wordt door ZLM-voorzitter Doeleman bedankt voor zijn bijdrage op de ledenraadsvergadering. dat voor sommige gebieden in Bra bant de mestoverschotten een steeds groter probleem gaan worden terwijl door de toenemende veedichtheid ook het ziekterisiko onder de dieren stijgt. Voor wat de belangenbehartiging van de leden en de voorlichting van uit de konsulentschappen, studie clubs e.d. betreft meende Talstra dat het goed zou zijn dat al die geledin gen nog eems na gaan in hoeverre hun funktioneren nog steeds gericht is op een optimale kennisoverdracht naar de boeren. De groepen van de 15 tot 30 ha bedrijven zouden vol gen nog eens na gaan in hoeverre kunnen zijn. Nader beraad zou vol gens hem ook nuttig zijn bij de Kringbesturen van de ZLM in Zee land en Noord-Brabant waar het wekken van interesse betreft voor het volgen van kursussen voor het kursusjaar 1983/84. Naar zijn me ning is de latent aanwezige interesse voor deelname tot nu toe nog niet voldoende georganiseerd. Gezinsleven Hij waarschuwde er tenslotte voor om het bedrijf van middel geen doel te laten worden. "De ontwikkeling naar vergroting van de gezinsbedrij ven vooral in de veehouderij geeft hier en daar onnodige risico's en verplicht de vrouw dan tot extra hulp in het bedrijf waardoor het gezins leven de dupe wordt. Wat overigens het meewerken van de boerin betreft pleitte de heer Talstra er ten slotte voor om de meewerkende echtgenote ook mee te laten gaan naar studieclubs wanneer het onder werpen betreft waar zij in eerste in stantie op het bedrijf mee te maken heeft. "Uitgangspunt moet zijn dat diegene gaat die het meest op de hoogte is van de betreffende mate- Zeer recent publiceerde het Franse blad "Marchés agricoles" de voor lopige cijfers voor de aardappeloogst in Europa. Er wordt wel duidelijk gezegd dat deze gegevens nog vrij onnauwkeurig zijn, maar menig aardappelteler kijkt uit naar enkele aanduidingen. Onvolledig is nog altijd meer dan niets. Zes Europese landen voorzien een daling van de aardappelproduktie. Deze landen zijn: Denemarken 850.000 ton tegenover 1.022.000 ton in 1981. Als verklaring wordt over dreven warmte van juli gegeven, die gevolgd door door regen in augustus. Noorwegen Hier werden geen juiste cijfers gege ven, maar een daling van de oogst is erg waarschijnlijk (530.000 ton in 1981). Tijdens het vorige seizoen had Noorwegen reeds moeilijkheden met zijn aardappelvoorziening. Zweden De produktie van consumptie-aard appelen zou 10% lager liggen dan in 1981 en wordt nu geraamd op 833.000 ton. West-Duitsland De uitgeplante oppervlakte was 3,3% minder dan in 1981. Er wordt een belangrijke invoerconcurrentie voorzien in 't voorjaar van 1983. Italië Ook dit land kende een daling van de uitgeplante oppervlakte met 10%. Spanje Volgens de gegevens bekend ge maakt door het Ministerie van Landbouw zou de produktie van halflate aardappelen ongeveer gelijk zijn aan 1981, maar de produktie van late. aardappelen zou beduidend minder zijn dan in 1981. De uitge plante oppervlakte late aardappelen is dalend sedert 1980. De produktievooruitzichten van vijf landen zouden hoger liggen dan in 1981. Deze landen zijn: Oostenrijk Er wordt een oogst verwacht van meer dan 1 miljoen ton, zodat er ze ker geen invoerbehoefte zal zijn. Zwitserland Dit land zal aardappelen uitvoeren o.a. naar Italië. Verenigd Koninkrijk De uitgeplante oppervlakte (191.000 ha) zou iets hoger zijn dan in 1981. België Het Franse blad vermeldt een uit breiding van de oppervlakte met 4,2% (35.700 ha). Nederland De uitgeplante oppervlakte met consumptie-aardappelen was 2% hoger dan in 1981. Verder wordt er gewag gemaakt van een zeer goede aardappeloogst in Polen. Aardappelen die geoogst werden tij dens de week van september met zeer hoge temperaturen zullen moeilijk te bewaren zijn. (De Boer, België). De ZLM voorzitter de heer A.J.G.Doeleman heeft op de Ledenraads vergadering die vrijdag 29 oktober j.I. in de Prins van Oranje is gehou den, het grote belang en de waarde onderstreept van de kontakten die het ZLM-bestuur met zijn leden heeft en die onder meer tot uitdrukking komen in de rondgang langs de kringen: "Als landbouworganisatie hebben wij te maken met een groot aantal leden met relatief kleine onderne mingen, verspreid over de verschil lende sectoren, die de land- en tuin bouw kent. Ondernemers die onder zeer verschillende omstandigheden leven en werken op de gezinsbedrij ven. Juist daarom is het goed en no dig dat de onderlinge contacten onze volle aandacht hebben". In de afge lopen zomer is nog eens duidelijk onderstreept dat meedenken, druk uitoefenen van onderaf, bijzonder belangrijk is als ondersteuning van het beleid dat wij als georganiseerde landbouw dienen te voeren. Doele man verwees daarbij o.m. naar re sultaten die zijn behaald bij de bac- terievuurbestrijding. Bijzonder moeilijk zei de heer Doe leman het te vinden om als bedrijfs leven een oplossing aan te dragen voor de als gevolg van bezuiniging en profijtbeginsel afnemend aanbod van de overheidsvoorlichting. "Gedeeltelijk wordt deze vraag beantwoord door het aanbod van de voorlichting van Handel, Coöperatie en Industrie. De praktijk is er zich daarbij wel van bewust dat deze voorlichtingsboodschap getoetst moet kunnen worden aan informatie A.J.G. Doeleman vanuit de overheidsvoorlichting. Hierbij hebben ook de verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting een be langrijke taak in samenwerking met de overheidsvoorlichting. Objectivi teit is ook belangrijk bij het onder zoek. Nederland neemt een belang rijke positie in bij het wetenschap pelijk landbouwkundig onderzoek. Het is de vraag of wij deze positie redelijkerwijs kunnen behouden. De land- en tuinbouw blijft in ieder geval doorwerken en dat moet dan voor het wetenschappelijk onder zoek een stimulans zijn nieuwe ont wikkelingen op gang te brengen"zo besloot de ZLM-voorzitter zijn be toog. Den Haag - Volgens gegevens van het Produktschap voor Groenten en Fruit is in de Verenigde Staten dit jaar een rekord-hoeveelheid uien ge oogst. In totaal 1,95 min ton tegen 1,59 min ton vorig jaar en 1,52 min ton in 1980. In Amerika kent men drie teeltwijzen, waarvan de "late-stora- ge-onions" de belangrijkste plaats inneemt. Als gevolg van de grote oogst was de voorraad op 1 oktober 22 pet groter dan vorig jaar en 32 pet groter dan in 1980. Na China is de Verenigde Staten de tweede uienproducent in de wereld. Op wereldranglijst van exporteurs komen de States na Nederland en Spanje op de derde plaats. De laatste jaren is dooreengenomen driekwart van de totale export van de Verenig de Staten gericht op Canada en Ja pan. Gewoonlijk leveren wij niet of nauwelijks aan die beide landen. Al leen vorig jaar kon er tengevolge van de kleine Japanse oogst ruim 17.000 ton naar dat land worden verscheept. De direkte handel tussen Nederland en de Ver. Staten is zeer gering. De kostprijs van uien op telersniveau in de Ver. Staten varieert van 12 dollarcent (omgerekend 30 cent) per kg verzendklaar produkt bij een grote oogst (42 ton/ha) tot 19 'dollar cent (47 cent) per kg bij een kleine oogst (28 ton/ha). In Nedeland ligt de kostprijs op ro.'d 15 cent per kg veldgewas (beursni-?au). Dit komt neer op ca. 30 cent per kg verzend klaar produkt (veilingniveau). (FEN) 99 Er wordt al lang gesproken over kwaliteitsverbetering van de pro- dukten maar is de kwaliteit van de landbouwer én van zijn meewer kende gezinsleden niet zeker zo belangrijk?" Deze vraag wierp mevr. C.J. Don ken op tijdens een korte toespraak die zij spontaan hield op de le denraadsvergadering van de ZLM vrijdag 29 oktober j.I. in de Prins van Oranje te Goes. Uit de praktijk is gebleken, zo stelde mevrouw Donken die sprak namens de agrarische com missies van Zeeland en Noord- Brabant van de Bond van Platte landsvrouwen, dat de meeste mannen positief staan tegenover de inbreng - van de agrarische vrouw in de land- en tuinbouw. Zou het daarom niet zinvol zijn zo vroeg ze zich af, om ons eens te bezinnen op de mogelijkheden om meer gezamenlijke cursussen en studiegroepen op te zetten? (zij merkte daarbij op dat de SEV al heel goed in die richting werkt). Mevrouw Donken zei van me ning te zijn dat het in de huidige samenleving steeds meer nodig zal zijn om alle krachten te bun delen en elkaar te stimuleren "en dat niet alleen vanuit de hoofd besturen en kringbesturen maar zeker ook vanuit de afdelingen". Italië heeft tijdens de EG-Land- bouwraad voorgesteld de A-Quota die iedere lidstaat voor de produktie van suiker krijgt toegewezen, in het vervolg te koppelen aan de eigen consumptie. Dit idee is bij minister De Koning van Landbouw totaal verkeerd gevallen. De nederlandse bewindsman had het over een "bloedgevaarlijk voorstel". Indien de EG met een dergelijke aanpak zou beginnen, is het eind volgens hem zoek. Nederland consumeert ongeveer 570.000 ton suiker en heeft een A- quotum van 690.000 ton. Voor een land als Frankrijk liggen deze cijfers op ongeveer 2 min, respectievelijk 3 min. Italië is een land dat een produktie- quotum heeft dat lager ligt dan de eigen consumptie. (Het Financieele 1982). Dagblad, 22-10- Er is een voorstel van het dage lijks bestuur van de provincie op tafel gekomen over hoe de pro vinciale bijdrage van 100.000,— het eerlijkst verdeeld zou kunnen worden onder de betrokkenen. De provinciale staten zullen zich hierover uit moeten spreken. In aanmerking voor subsidie ko men gemeenten, waterschappen, partikuliere natuurbescher mingsorganisaties en het weg schap Walcheren, Naarmate de betrokken organisaties de afgelo pen twee jaar meer kosten heb ben gemaakt in de strijd tegen het bakterievuur krijgen zij een gro ter bedrag. Daarnaast krijgen ze allemaal een ekstra uitkering van 10.000 gulden. Dit provinciaal gebaar moet volgens G.S. worden gezien "als een kleine bijdrage in de eksessief hoge kosten" en is bedoeld om de mogelijke drem pel te overbruggen die de bestrij ding in de weg zou staan. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6