PZEM brengt aardgas (met subsidie) naar klanten in "Witte Gebieden" Agrarische studiereizen 1983 naar Kenya!!! Welk belang hechten gemeente en provincie aan onderhoud sloten? Subsidieregeling praktijk Onderhoud sloten Nadere informatie Aardappelen in de Gemeenschap Wonen in een buitengebied biedt enkele grote voordelen. Men leeft dichter bij de natuur dan bijvoor beeld de stadsmens doet. Men heeft een soms onbeperkte vrije leefruimte om zijn woning en wie zelf zijn groente wil verbouwen heeft daar geen problemen mee. Maar er zijn ook nadelen verbonden aan het wonen buiten de bebouwde kom. Het voornaamste nadeel is, dat men er niet zo gemakkelijk kan worden aangesloten op wat genoemd wordt: de nutsvoorzienin gen, zoals waterleiding, gas, elektra en telefoon. Wat gemeengoed is in de steden en dorpen, is een privilege voor de bewoner van een (ver) afgelegen perceel. Het dunbevolkte buitengebied van een gemeente heeft bij de nutsbedrijven de naam "wit gebied". Deze witte gebieden worden gewoonlijk het laatst op de nutsvoorzieningen aangesloten. De kosten van aansluiting, per perceel bekeken, liggen dan ook beduidend hoger dan in de bebouwde kommen van dorpen en steden. Als de PZEM, de PTT en de WMZ de totale kosten van een aansluiting in een wit gebied aan de betrokken klanten zouden doorberekenen, zou het een vrijwel onbetaalbare affaire gaan worden. Dat geldt in het bijzonder voor aansluitingen op het aardgasnet. Het transport- en distributie systeem voor aardgas is nu eenmaal buitengewoon duur. KAPELLE *2' T Buiten de bebouwde kommen van steden en dorpen in Zeeland zal het gasnet enige honderden meters worden verlengd zodat meer verspreide bebouwing (zie bijv. Kapelle de clusters bij 05, 03 en 10) over aardgas zal kunnen beschikken. Het is daarom gelukkig, dat de PZEM een deel van de winst die het nutsbedrijf op de aardgasver koop maakt, wil besteden om de aansluiting van percelen in de witte gebieden te bevorderen. Er is een subsidieregeling ontwor pen, die erop neer komt, dat de kandidaat-verbruikers van aard gas in een wit gebied, de ge meente in kwestie en de PZEM de handen ineen slaan om het aardgas ook bij de mensen in de buitengebieden te brengen. De subsidieregeling, die in sa menwerking met de Zeeuwse ge meentebesturen is opgesteld, be helst het volgende: - Het rendabele deel van de in vestering komt voor rekening van het nutsbedrijf. - Het onrendabele deel van de investering wordt verdeeld over de voor een aansluiting in aanmerking komende wo ningen, waarbij er van wordt uitgegaan, dat op den duur alle permanent bewoonde woningen een aansluiting zul len verlangen. - De PZEM geeft een maximale subsidie van 2000,— per aansluiting in de kosten van het onrendabele deel van de hoofdleiding. De overige on rendabele kosten komen ten laste van de verbruiker, be halve als de gemeente een subsidie verleent. Deze on rendabele kosten worden door de verbruiker - of de ge meente - aan de PZEM be taald waarbij - wanneer het de betaling is van de verbruiker - een betalingsregeling moge lijk is. - Vele gemeenten hebben ook een subsidieregeling op deze zgn. onrendabele aansluiting en, welke van gemeente tot gemeente kan afwijken. - Een projekt kan gerealiseerd worden indien meer dan 50% van betrokkenen een aanslui ting verlangen. Van dinsdag 18 januari t.m. donderdag 3 februari 1983 wordt de AGRARISCHE STUDIEREIS naar Kenya gehouden. Voor deze, wat langere, reis is het voor de deelnemers van belang een voorbespreking van het programma van de reis en van al hetgeen met een tocht door Kenya samenhangt. DEELNEMERS EN BELANGSTELLENDEN worden uitgenodigd de kennismakings- en voorlichtingsmiddag op vrijdag 19 november 1982 bij te wonen. De bijeenkomst zal plaats hebben in Zwolle, in het Landbouwhuis van de O.L.M., Groot Wezenland 29,1330 uur. Op NOORD-BEVELAND zijn deze week de laatste aardappelen gerooid, wel wat laat maar toch onder rede lijke omstandigheden. Voorts is men volop bezig met bie- tenrooien, ploegen en wintertarwe zaaien. Elke keer sta je er weer versteld van' hoeveel werk er in een week met droog weer kan gebeuren. Als alles meezit nog 3 k 4 weken en het landwerk is grotendeels gebeurd. De besturen van de diverse organi saties zijn dan ook al volop bezig met het plannen en organiseren van ver gaderingen en kursussen. Ook dit seizoen worden er weer enkele akti- viteiten georganiseerd door de Z.L.M., Plattelandsvrouwen en P.J.Z. op Noord-Beveland, zo hou den we 16 november een gezamen lijke avond, waarbij het boerento- neel uit Wageningen is uitgenodigd en in januari is er een kursus finan ciering gepland. De sloten en watergangen liggen er weer netjes bij, gelukkig wordt er de laatste jaren veel gedaan aan de riet- bestrijding en met sukses. De chemi sche bestrijding is hierbij erg be langrijk. Het zou dan ook een goede zaak zijn dat ook de sloten in beheer bij de provincie op dergelijke wijze onder houden zouden worden, wellicht fi nancieel voordeliger dan momenteel wanneer grote hoeveelheden riet ge maaid en opgeruimd dienen te wor den. Daarom is men op Noord-Beveland, en wellicht hier niet alleen, bezorgd over het feit dat er plannen bestaan bij de minister van verkeer en wa terstaat om de wegen, nu nog in be- eer bij de waterschappen, over te houden naar de provincies en ge meenten. Immers wie wordt er dan verant woordelijk voor het onderhoud van wegen en sloten, wie gaat dit uitvoe ren en op welke wijze? Binnen de waterschappen speelt het boerenbe- lang gelukkig nog steeds een belang rijke rol, maar hoe zal dit worden bij gemeente en provincie? Wat voor belang hechten deze bestuurkolle- ge's aan het voor de grondgebruiker noodzakelijke onderhoud? Tot slot, het jachtseizoen is weer opengesteld en evenals de boeren hebben ook de konijnen, hazen en fa zanten een goede "oogst" gehad. Laten we hopen dat de heren jagers de wildpopulatie op voor de grondge bruikers aanvaardbare hoeveelheden weten te handhaven. Geen Argentijns graan naar Sovjet-Unie Uit Britse en Amerikaanse bron is vernomen dat de Sovjet-Unie haar graaninkopen uit Argentinië heeft gestaakt. Het is niet duidelijk of het hier om een tijdelijk opschorten gaat of een definitieve koerswijziging. Zeker is dat de Falkland-crisis tot dit besluit van de Sovjet-Unie heeft bijgedra gen, als het vooralsnog niet de enige reden is. Kenya behoort tot equatoriaal Oost- Afriica en vertoont in landschappe lijk, etnisch en economisch opzicht een grote verscheidenheid. In Kenya woont een groot aantal verschillende stammen en zijn akkerbouw en vee teelt de bestaansbronnen van de overgrote meerderheid van de be volking. De hoofdstad Nairobi is een grote, internationaal georiënteerde stad, waarmee de verspreid liggende dorpen van de vele stammen die tot de oorspronkelijke bevolking beho ren, een tegenstelling zijn. Het bin nenland van Kenya bestaat uit hoogvlakten, glooiend heuvelland, enkele meren en de 5199 m hoge Mount Kenya, bedekt met eeuwig sneeuw. Kenya heeft zeer droge woestijn- en steppegebieden, weel derige tropische vegetatie met prachtige palmen, overdadig bloei ende bomen en struiken, zeldzame orchideeën en vruchtbare land bouwgronden. En dan de beroemde wildparken, waar het grote wild: oli fanten, giraffen, luipaarden, leeu wen, hyena's, apen, zebra's en schit terende vogelsoorten ongestoord en in hun natuurlijke omgeving leven. Het programma van de 17-daagse Agrarische Studiereis naar Kenya omvat o.m. de heen- en terugreis per vliegtuig Amsterdam-Nairobi-Am sterdam; de rondreis door Kenya in mini-busjes (5 deelnemers per busje zodat een goed uitzicht verzekerd is), overnachtingen in eerste klasse ho tels in Nairobi, Mount Kenya, Meru National Park, Samburu National Reserve, Lake Baringo, Kitale, Ke- richo, Maasai Mara Game Reserve en Nairobi. Naast de tochten door en het verblijf in de wildparken worden bezoeken gebracht aan agrarische bedrijven en projecten; zijn er ontvangsten door vertegenwoordiger van het Ke- nyaanse ministerie van landbouw alsmede ontmoetingen met Neder landse ontwikkelingswerkers. De agrarische studiereis naar Kenya is voor Nederlandse boeren en tui- ners een leerzame excursie, terwijl u in de wildparken adembenemende ervaringen zult opdoen. Dit kan de reis van uw leven zijn! Vrijdag 19 november 1982 wordt ge legenheid geboden vooraf kennis te nemen van het programma van de rondreis door Kenya. Door middel van film en dia's van deelnemers aan de vorige agrarische studiereis naar Kenya, krijgt u een goede indruk van - de kosten voor ombouw fles sen, gastoestellen, alsmede gasleidingen na de gasmeter, komen voor rekening van de verbruiker. - De PZEM hoopt het gehele plan te kunnen realiseren in 4 5 jaar. Daar waar de PZEM voorbereidingen treft om een projekt aan te sluiten, worden alle bewoners schriftelijk of persoonlijk benaderd. De PZEM licht dan de bewoners in over: - de aansluitkosten - de betalingsregeling - het mogelijke tijdstip van aansluiting. De hele aardgasaansluiting be rust op economische principes. Er kan nu eenmaal niet gewerkt worden met verlies. Doch zowel de PZEM als de gemeente zijn er beide van overtuigd, dat het voor de meeste bewoners, die nu noodgedwongen olie stoken een aanzienlijke jaarlijkse verlichting van de woonlasten betekent, wanneer gas gestookt zou kunnen worden. Zelfs wanneer men een eenmalig bedrag voor aansluit kosten moet betalen, dan nog kan dit beschouwd worden als een goede investering! Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de PZEM. Adressen: - voor Zeeuwsch-Vlaanderen: Axel 01155-3030 - voor Noord- en Zuid-Beve land: Goes 01100- 21055 - voor Schouwen-Duiveland/ Tholen/St.Philipsland:Zierik- zee 01110-4451 - voor Walcheren: Vlissingen 01184-65000. Vragen naar de afdeling Gas. Voor informatie over de eventuele gemeenteregeling dient men con tact op te nemen met de gemeente van inwoning. wat u in januari 1983 kunt verwach ten. Als het in Nederland guur en koud is, geniet u in Kenya van een stralende zon in een fascinerend land! Voor aanmelding voor de bijeen komst op 19 november 1982 in Zwolle en voor nadere informatie, kunt u bellen naar het Secretariaat van Agrarische Studiereizen, mevrouw L. Deumer. 085-512087 (eventueel: 085-427784). In de week van 11 tot 16 oktober werden uit Nederland 37.000 ton consumptie- en industrieaardappe len uitgevoerd. De prijzen blijven laag, al is sinds begin oktober een licht oplopen van de prijzen op te merken. De termijnmarkt is niet zonder vertrouwen in de prijsont wikkeling, gezien het prijsverloop op die markt. De export uit Nederland is, hoewel laag, niet onbevredigend. De Franse prijzen blijven betrekke lijk laag. De export is niet onbevre digend, met Italië als grootste afne mer. Daarnaast zijn Duitsland en Algerije afnemers van betekenis. De Britse situatie is wat onduidelijk, ondanks de aardappelbalans die de aardappelpaus van de Board opge steld heeft. Aan de juistheid van deze balans wordt in Engeland en elders getwijfeld. Overigens is de import in Engeland groter dan eerder werd aangenomen. De Belgische markt ondervindt een goede steun van een export naar Noord Afrika. 8

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 8