KORTE WENKEN C.A.R. Zevenbergen Gaan de laatste loodjes weer zwaar wegen? Opkomst eerstgezaaide wintertarwe zeer goed Opbrengstbieten tarwe - en bietenproduktie al over de schreef? van 62 ton De Koning Na de vele regen die in de eerste helft van oktober ook op THOLEN EN ST. PHILIPSLAND het tarwe zaai en onmogelijk gemaakt heeft, is er vorige week toch op ruime schaal tarwe gezaaid. Meestal nog niet on der de meest gunstigste omstandig heden, maar wanneer een wat vaste grond geploegd kon worden en direkt gezaaid, viel het nog welmee. Op de wat lossere gronden met wat water zakken was het wel wat ploeteren. Hier en daar werd ook geprobeerd om die percelen te zaaien, die voor de regen geploegd waren, maar daar was het toch veelal nog te nat voor. Op de wat lagere plaatsen in het perceel zakte men er kompleet door heen en dat is geen goede basis voor een hoge kilogram opbrengst. Af wachten is nu zeker de leus, na de regen die zaterdag en ook maandag weer is gevallen. Een stevige nacht vorst lijkt de beste oplossing voor die vroeg geploegde percelen. Maar voor anderen moet die nacht vorst zeker nog wat weg blijven, want er moeten toch nog al wat nacht- vorstgevoelige produkten worden gerooid. Nu de grond door de lang durige droogte, gevolgd door de vele regen zo "moerig" is, valt dat toch veelal niet mee. Voor het koelen van de uien en aardappelen is een lagere nachttem- peratuur zeker gewenst. Vooral de aardappelen die wat provisorisch waren opgeslagen en niet met een kiemremmer zijn behandeld, verto nen al een flinke neiging tot schot. De laatste weken is er ook een groot aantal percelen nog ontsmet. Veelal eerst graszaadpercelen of percelen met een flinke groenbemester en eind vorige week ook nog wat be werkte percelen. Om een goede af sluiting te krijgen, moest er veelal toch met een trekker dichtgereden worden. Het is te hopen dat er nu niet al te veel regen meer zal vallen, want dan wordt het ploegen van die ontsmette percelen een lastige zaak. Ook kan men zich afvragen of het wel een zinnige zaak is om met me- tam-natrium te ontsmetten nu er niet genoeg dichloorpropeen meer ver krijgbaar is. In ons gebied wordt toch veelal voor suikerbieten ontsmet en de positieve werking daarvan blijft wel wat ver achter bij het gebruik van metam-natrium onder natte omstan digheden t.o.v. dichloorpropeen. Het rooien van de suikerbieten heeft tot nu toe weinig problemen gege ven, de tarra's vallen, ook door de grootte van de bieten, nu nog mee. Het afvoeren geeft hier en daar wat problemen op die gronden die een wat slappe ondergrond hebben. een vrij behoorlijke oppervlakte aan graszaad uitgezaaid. De na de regen nog te oogsten aard appelen zijn nu toch wel gerooid, kunnen worden. Het is gelukkig nog mee gevallen. We kunnen gerust zeggen dat deze aardappeltelers toch wel met de schrik zijn vrijgekomen. Het rooiwerk was nog goed, de aardappelen waren nu wat meer met grond bekleed, wat wellicht in ver band met rooibeschadigingen niet als ongunst beschouwd behoeft te worden. Wat er aan voorraden aan suiker bieten was bij het begin van de re genperiode is toen vrij vlot afge voerd. Problemen van een tekort aan bieten zijn er eigenlijk niet geweest. Nu beginnen hier en daar toch gro tere voorraden te komen. De op brengst is op vele percelen zo goed dat voorraad vorming erg gemakke lijk gaat. Opbrengsten van 70 ton per ha zullen ook hier wel bereikt wor den. Het suikergehalte blijft goed. De hergroei van de suikerbieten met daardoor dan verlies aan suiker is na de vele regen eigenlijk vrijwel geheel uitgebleven, toch wel een bewijs dat de bieten ver afgerijpt waren en ze de vele gegeven N toch al eerder in de droge zomerperiode hadden ver bruikt. Het tarrapercentage blijft nog steeds aan de gunstige lage kant. De hoeveelheid bietenkop en -blad die nog verzameld wordt als veevoer is dit najaar weer geringer geworden. Het kost te dikwijls veel te veel ar beid. Door de vele neerslag zijn de gras- groenbemesters nog flink gegroeid. De meeste percelen kunnen dan ook nu als goed geslaagd beschouwd wor den. Hoewel de maand oktober - nu we dit schrijven - nog niet ten einde is, is de maand oktober toch nu al de nat ste maand van dit jaar. De hoeveel heid ligt bovendien al duidelijk boven de hoeveelheid van oktober 1974. Toch zijn nu na deze vele neerslag de werkzaamheden op het veld in ZUID-BEVELAND weer goed op gang gekomen en goed gevorderd. Er is deze week zeer veel wintertarwe gezaaid. In een zeer vlot tempo. De grond lag er vrijwel steeds gunstig bij. Deze bleek na de droge zomer wel zeer goed van struktuur te zijn. Na het op zaai voorploegen gevolgd door een eenmalige bewerking met schudeg of kultivator werd vrijwel steeds direkt gezaaid waarbij ook nu het zaaibed er prima bij lag. Dit was ook gunstig voor het gelijktijdig of wat later zaaien van roodzwenk- of veldbeemdgras. De opkomst van de eerst gezaaide percelen wintertarwe is zeer goed. Het blijkt dat er op meerdere perce len met rijenafstanden van 11 - 15 cm wordt gezaaid. Als de tarwe dienst moet doen als dekvrucht voor gras zaad zou volgens de proefvelden ruimer zaaien dus op 22 - 25 cm, van de wintertarwe te prefereren zijn. Intussen is al op meerdere bedrijven De knolselderijoogst is nog niet binnen. Tot nu toe zijn er geen problemen geweest met nachtvorst' maar we moeten er toch op rekenen dat temperaturen onder nul 's nachts niet lang meer op zich zullen laten wachten. Er is bijna nog niet op wintervoor ge ploegd, en het is niet te hopen dat de laatste loodjes weer zo zwaar gaan wegen als in 1981, want brandstof en mankracht zijn onder normale om standigheden al duur genoeg en een natte eindperiode kost dan immers te veel energie. Ook in 't LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA EN DE BIESBOSCH geldt het oude gezegde van "na regen komt zonneschijn". Deze dag is er een die met de zon is overgoten. Wel een aangenaam verschil na drie we ken somber weer met veel heel veel regen; meer dan 120 mm. Driemaal zoveel als in de daaraan voorafgaande periode van vijf maanden met 40 bruikbare mm's. Erg weinig vooral voor de Biesbosch waar de circulatie van buien zeer grillig is. Opkomende buien uit het zuiden en westen splitsen zich meestal af op de rivieren. De voorbije week was vrij somber maar er is toch veel werk verricht op de akkers zoals aardap pelen en bieten rooien tot en met het zaaien van wintertarwe/ploegen enz. De polders zijn kaal aan het worden met donkere recht geploegde perce len afgewisseld door groen gekleurde percelen zoals van prachtig boven komende wintertarwe en graszaad met nog wat percelen bieten. Maar aanstaande week zullen toch veel van deze percelen gerooid worden, want heel veel kollega's proberen voor november de bieten aan de hoop te hebben. In ons werkgebied is de opbrengst van de bieten zeer goed met een voorlopig geschatte op brengst van 62 ton netto. De eerste indruk is dat er veel win tertarwe wordt uitgezaaid met een lichte verschuiving naar wat meer rassen per bedrijf. Een goede zaak want een te grote oppervlakte van een bepaald ras geeft meer kans dat zo'n ras sneller in de problemen komt, het verleden heeft dit al vaak geleerd. De groenbemesters hebben goed ge profiteerd van de natte periode. De meeste percelen zijn nu van matig tot goed ontwikkeld. Het wegploegen zal nu op grotere schaal beginnen, Ondanks allerlei pessimistische be richten over meebetalen aan zgn. overprodukties van o.a. tarwe en sui ker, houden de tarwetelers daar in WEST ZEEUWS-VLAANDEREN zo te merken nog geen rekening mee. Er is onder gunstige bodem - en weersomstandigheden in de derde oktoberweek veel tarwe gezaaid. Niet zelden worden twee of meer rassen geteeld per bedrijf. De hoeveelheid zaaizaad bedraagt weer, net zoals enige jaren geleden, zo'n 160 kg per ha. Tarwe levert de laatste jaren een goed saldo op, maar de prijs moet dan wel aantrekkelijk blijven!! Ook het inkomen van de bietenteelt kunnen, we niet missen. Is van dit gewas de opbrengst goed, dan mer ken we dit zeer goed in de prijs. De verwachtingen dienaangaande zijn niet hoog, zodat volgend jaar de op pervlakte beslist wat zal afnemen. Jammer dat de verkoop voor veevoer want nog langer wachten maakt de kans op struktuurbederf groter. Met de nodige spanning volgen wij het verloop van de kabinetsformatie; vooral het invullen van de namen op de verschillende departementen, moet ons veelal de indruk geven dat wij in Nederland toch wel over erg veel all round politici "beschikken", en wat te vaak over weinig specialis ten Vooral op het ministerie van Landbouw is de laatste jaren wat te vaak een nieuwe man gekomen. Heel veel kollega's geven de huidige inte rim minister de Koning een duidelijke plus maar volgens de laatste berich ten gaat Dhr. de Koning weer naar een ander ministerie; "helaas als het zo zal zijn"!!!! niet eerder is gestart en de prijs er voor wat lager was gehouden. Min der C-suiker had een wat hogere mengprijs tot gevolg kunnen hebben. Inkrimpen van de teelt van genoem de twee gewassen leidt tot de vraag: welke gewassen kunnen dan wel ge teeld worden? Voor een peulvruch- tenteeltgebied als het onze eigenlijk niet zo moeilijk te beantwoorden. Aan groene erwten en stambonen, kunnen wellicht toegevoegd worden de teelt van veldbonen (dorsen van stam reeds mogelijk) en mogelijk over enkele jaren een gewas als lupi nen. Allemaal eiwitrijke produkten dus, waar het EEG-beleid steeds meer achter staat. Eigenlijk allemaal triest dat de zaken op deze wereld niet beter geregeld kunnen worden. De ene dag lees je over grote wereldoverschotten; de andere dag dat de komende 20 jaar de wereldbevolking dusdanig toe neemt dat van het huidige wereld- produktieareaal de kg-opbrengsten met 40% moeten stijgen. De oogst van bieten vordert gestaag. Naar schatting staan er nog een vierde van de bieten in de grond. Grote hopen liggen te wachten op vervoer naar de fabriek. Van som mige percelen worden haast onge looflijk hoge opbrengsten gehaald. Als gevolg van de regen van de laat ste tijd staan gewassen als koolzaad, wintergerst, graszaad en karwij er goed voor. Er zijn hier weinig of geen problemen mee. Het jaar loopt weer naar het einde toe. Wanneer het restant van de bie ten gerooid is en op wintervoor ge ploegd, nog wat wintertarwe gezaaid kan de winter beginnen. Een periode die we zoveel mogelijk gebruiken om hier en daar orde op zaken te stellen en onze kennis bij te schaven. Ook de winter is altijd weer vlugger voorbij dan men denkt. AKKERBOUW BERIJDEN VAN DE GROND in het voorjaar verslechtert de bo demomstandigheden en dit is na delig voor de kg-opbrengst van het te telen gewas. Met goede banden en een juiste bandenspanning is veel struktuurschade te voorko men. Zo min mogelijk bewerkin gen in het voorjaar is nog altijd het beste. Het is aan U om daar nu tijdens het ploegen al zo veel mo gelijk rekening mee te houden. ER ZULLEN AANSTAANDE winterperiode vast en zeker dis- kussies komen over de grondbe werking voor aardappelen. Er zijn wisselende ervaringen met poot- klaarmaken en poten in één werkgang. Er wordt gesproken over aanaarders achter de rotor- egge. Allemaal systemen om het aantal bewerkingen en sporen te beperken. Denk er tijdens het ploegen ook eens over na. Mis schien hebt Uzelf nog een beter idee. WEET U WATONDERGREEP betekent bij een ploeg? Welnu, dit wil zeggen, dat de scherpe ploeg schaar iets dieper snijdt dan het zooiijzer door de grond loopt. Zijn de ploegscharen stomp en te ver afgesleten, dan smeert U de ploegvoor dicht, de ploeg gaat zwaarder trekken en er ontstaat a.h.w. een "kolk" in uw diesel tank. KNOLSELDERIJ KAN LANG bewaard worden, wanneer een ge zond en onbeschadigd produkt de cel ingaat. Zorg dat bij het rooien de ruimte tussen de lichters aan de knoldiameter is aangepast. Let erop dat de wortels niet te kort af breken. Laat het werprad zo lang zaam mogelijk draaien. Beperk de valhoogte en pas op voor kopbe- schadiging tijdens het ontblade ren. K WEEK RUKT ME EST A L vanuit de slootkanten verder het perceel in. Probeer een uitbreiding in de kiem te smoren. Ploeg een aantal meters vanuit de sloot, haal de landbouwspuit en U kunt, ter wijl U op vlak land rijdt, de ge ploegde sneden met TCA behan delen. Nu kan het nog! VEEHOUDERIJ VOORKOMEN IS BETER DAN..., juist. Dit spreekwoord geldt ook voor de stierkeuze bij uw pinken. Door uw jongvee te laten insemineren door K. I. -stieren, waarvan bekend is dat ze geschikt zijn voor pinken, is er het minst risiko voor geboorteproblemen. Kies zeker geen stier die vrij zwaar of zware kalveren geeft, hoe aan trekkelijk zijn andere foktechni- sche gegevens ook zijn. GEM A KSHA L VE WORDEN er nog veel pinken met een eigen stier gedekt. Het is dan maar afwachten of de stier zware kalveren vererft en er geboortemoeilijkheden voor doen. Om dit zoveel mogelijk te voorkomen, moet men een stier kiezen die zelf niet langer dan 280 dagen gedragen is. De kans is dan groot dat de nakomelingen ook minder lang worden gedragen en een licht geboortegewicht hebben. EEN KNOOP IN DE ZAK DOEK of het geheugen pijnigen. Om iets niet te vergeten, is het echter beter om het direkt op te schrijven. Daarom hoort elke boer tegenwoordig een zakboekje met pen of potlood bij zich te hebben. Wanneer U aan het werk bent in de stal of op het land en U denkt, dat moet ik nog meebrengen of die moet ik nog bellen, dan kunt U dat direkt noteren. Op deze manier wordt het niet vergeten en bespaart het dus tijd en geld. Want ook hier geldt: "Wie schrijft, die blijft". 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 7