Het einde van de weideperiode nadert! Er is in de Westhoek veel tarwe gezaaid! Komt er een knolselderijstudieklub? Areaal voederbietenteelt niet groter Er zitten goede nieuwe wintertarwerassen aan te komen! Knolselderij Veehouder De Rooy uit Elsendorp uit kring MIDDEN- EN OOST-BRA BANT heeft het afgelopen jaar met zijn melkveestapel een unieke pres tatie geleverd. Hij is nl. als hoogste van Nederland uit de bus gekomen met de vet- en eiwitgrammen per koe per dag over alle melklijsten afgeslo ten over dat betreffende boekjaar 1981-1982 van de M.P.C. (Melk-Pro- duktie-Controle). Hiermede is hij tevens het hoogste van de M.P.C.-vereniging De Rips, de Fokcentrale, het "Land van Cuyck"en van geheel Brabant Om tot deze prestatie te /2042 gf vet en eiwit) gemiddeld te komen, moet je toch bijzondere ondernemerskapaci- teiten bezitten. Enkele zaken, die bijgedragen hebben tot het sukses zijn een goed fokbeleid (goede stie ren en een strenge selektie binnen de eigen veestapel) en de mogelijkheid van 3x daags melken. In het laatste gaan veel dure, buiten tijdse uren zitten. Bij voldoende ar beidsaanbod (gezinsbedrijf) kan dit goed overbrugd worden. In Brabant kan met recht gezegd worden: "We hebben een kampioen in ons mid den". Begin oktober heeft Nederland no gal wat neerslag (regen) gekregen. Ook in Midden- en Oost-Brabant heeft men de nadelen van dit over tollige vocht ondervonden. Veel neerslag in oktober geeft voor de boer in het algemeen gezien alleen maar nadeel, zowel in akkerbouw (oogst) als weidebouw. De snijmais- oogst was toen zo goed als voorbij, op een enkele uitzondering na. De oogst is voorspoedig verlopen. De loon werkers hebben weinig oponthoud gehad. De percelen waren goed te berijden. Indien de snijmais in de zelfde periode als vorig jaar (2 a 3 weken later) geoogst moest worden, zouden diverse percelen op stam zijn blijven staan. (Vooral lage, vochtge- voelige percelen). Tijdens de regenperiode zijn toch een aantal veebedrijven noodge dwongen op het winterrantsoen moeten overgaan. Dit heeft wel kon sequenties voor de voorraad snijmais en voordroog. Deze zijn over het al gemeen voldoende groot en naar het zich laat aanzien van redelijk goede kwaliteit. Deze boeren moesten hun vee dag en nacht binnenhouden. Op andere bedrijven deden zich als gevolg van het slechte weer fikse produktiedalingen voor (onvoldoen de grasopname in de weide). Bovendien waren de vertrappingsver- liezen aanzienlijk. Het vee graast met 5 bekken tegelijk (1 bek en 4 poten). De bereikbaarheid van de weideper- celen laat in dergelijke omstandighe den vaak te wensen over. Vooral op onverharde koepaden geeft dit voor het vee en trekker de nodige onge makken. Het jongvee is momenteel nog buiten, maar het einde van de weideperiode begint te naderen. De laatste week is het voor het vee aan zienlijk beter geweest om buiten te vertoeven. Vanaf half september zijn diverse percelen opnieuw ingezaaid met graszaad. Enerzijds was dit mogelijk op voormalige maispercelen, ander zijds zijn er diverse versleten gras landen. Vooral als de kweek de overhand krijgt, moetje niet wachten met opnieuw inzaaien. Het is nodig distels, ridderzuring en andere zaad onkruiden van te voren chemisch te bestrijden. De kweek kan aangepakt worden met dalapon of round-up (eventueel met T.C.A.). Na het frezen en ploegen bestaat de mogelijkheid, indien dit noodzakelijk is, het land te bekalken. Deze kan goed ingewerkt en verdeeld worden. Bij een tijdige inzaai en juiste be strijding van onkruiden heb je de meeste kans op een goede en dichte zode. Dit geeft voor het volgende jaar een goede aanzet voor de grasland opbrengsten. Blanke ijzers trekken lange rechte voren in de WESTHOEK. Gevolgd door een krooi meeuwen. Uit de juist bovengeploegde aarde halen zij hun dagelijks voedsel. Ze volgen de ploeger tot zij voldoende hebben en bepalen zo het beeld van de polder. De man die reep na reep om legt tot een grote zwartbruine lap is omgeven door de zilverkleurige vo gels, die voor of achter de traktor met ploeg dwarrelen. Het werk wil goed vlotten de laatste weken. Ondanks het feit dat er flink wat regen is gevallen is er weinig stagnatie. De grond heeft door de vele droge dagen van de afgelopen zomer en herfst een hele goede struktuur en laat zich dan ook goed bewerken. Er wordt net ploegwerk afgeleverd. In de bietenaflevering is weinig stagnatie. Hoewel er niets in voor raad was gerooid in ons gewest en er toch veel regen viel, was er geen centje pijn aan de fabriek. De rooi- kapaciteiten van de machines zijn tegenwoordig wel optimaal. Wel verschijnen hier en daar de laatste dagen op erf of verharde grond de bietenhopen. En terecht dacht ik, want als u dit leest zijn we alweer bij november aangekomen. We weten dat we in november niet te veel van het weer meer te verwachten hebben. Er is afgelopen week veel tarwe ge zaaid. Als we nu eens rondkijken hoeveel er al boven staat, dan moe ten we wel vaststellen dat er een groot kwantum van dit produkt zal komen. De verwachting van het geld dat we voor de bieten zullen krijgen is niet groot. Dit zal wel het grote areaal tarwe in de hand werken. De schuren in ons gewest puilen uit van de aardappelen. De afgelopen week klaarde de lucht een beetje op. Wat betreft de prijs voor dit produkt. Ik dacht dat het niet gek zou zijn om regelmatig te ruimen, zodra het wat met de prijs uitkomt. We hebben een goede kwaliteit en dat is nog al wat waard. Dit verhaal geld ook voor de uien. Al met al kunnen we zeggen dat we goed opschieten met het werk. De polders beginnen al meer en meer een winters gezegd te krijgen. Een rustig gezicht vind ik. Rust betekent niet van nu doen we niets meer. Er is op allerlei gebied nog werk genoeg. De konvokaties rollen in de bus. Het vergaderseizoen is weer helemaal in. Ook hier kunnen we kennis en ideeën opdoen om in de praktijk te gebruiken. "Herfst, herfst, wat heb je te koop, duizend kilo bladeren op een hoop". Een prachtige zinsnede uit een oud versje behorende bij een geweldig mooie jaargetijde. Een jaargetijde vol kleur, onstuimigheid envol vocht. Het is vooral dit laatste wat de boe ren op SCHOUWEN-DUIVELAND parten heeft gespeeld bij het laatste gedeelte van de oogst. Aan het begin van deze week waren nog steeds niet alle aardappelen gerooid. Niemand had dit aan het begin van de oogst verwacht; alles verliep immers zo goed en er zat niets tegen (noch het weer noch de opbrengsten). De hevige regenval heeft niet alleen de aardappel- en bietenoogst belem merd, maar ook de grondontsmet- ting en het zaaien van de wintertar we. Toch zijn er altijd boeren baas boven baas. De eerste wintertarwe staat er al weer enige tijd boven. De opkomst was goed en de stand over het algemeen vrij regelmatig. Hoe wel er weer hoofdzakelijk Arminda en Okapi is gezaaid, is er ook veel belangstelling getoond voor het nieuwe ras Citadel. Wat zegt u? U wist niet precies hoeveel zaaizaad u moest gebruiken? Merkwaardig, tegenwoordig staat het duizendkor- relgewicht toch vermeld op het certi- fikaat en aan de hand daarvan kunt u de hoeveelheid zaaizaad per ha be palen. Wat de grondontsmetting betreft dienen we ons te realiseren dat de maand november al weer voor de deur staat. De omstandigheden om te ontsmetten worden steeds slechter (te nat en te lage bodemtempera- tuur). Als u nog moet ontsmetten zult u hier wel rekening mee moeten houden. Beter is het om uit te zien naar een ander perceel voor de bie ten (indien mogelijk natuurlijk) of in uiterste nood in het voorjaar te ont smetten met granulaten (Temik). Na iets te hebben gezegd over de oogst van de aardappelen en de bie ten rest mij nog het gewas knolsel derij. Het is verstandig er naar te streven dat dit gewas toch voor half november van het veld is. Later rooien geeft grote risiko's, daar knolselderij maar enkele graden vorst kan verdragen. Bij het rooien van de knolselderij dient u de machine en vooral de ontbladeraar en bladpoetser goed af te stellen, om verliezen en beschadi gingen zoveel mogelijk te voorko men. In vergelijking met andere ge wassen is de oppervlakte van knol selderij vrij gering. Het is een gewas met vrij veel risiko's; bovendien is het onderzoek naar verschillende teeltaspekten nog in volle gang. Derhalve verdient het gewas onze volle aandacht. In de praktijk gaan er hier en daar dan ook stemmen op om een knolselderijstudiegroep te vor men. Mocht u hiervoor belangstelling hebben, neemt u dan eens kontakt op met uw bedrijfsvoorlichter. Er liggen verspreid in het land momenteel nogal wat bietenhopen. Na een periode van overvloedige re gen in de eerste helft van oktober volgde er een week met slechts enkele buitjes. De veldwerkzaamheden kon den dan ook op WALCHEREN weer worden hervat. Van het restant nog te rooien aardappelen is weer een ge deelte geborgen en van de bruine bo nen gedorsen. Helaas viel er op 23 oktober weer veel regen. Onze regenmeter gaf 23 mm aan. Enkele dagen voorafgaand aan deze regendag is er veel winter tarwe gezaaid. Vooral op de versge ploegde grond was er een goed zaai- bed. Ook diegenen die vóór de regen op zaaivoor hadden geploegd zijn er voor het merendeel in geslaagd de tarwe in te zaaien. Zaaibed en kwa liteit van het werk waren dikwijls duidelijk minder. De vroegst gezaai de tarwe geeft een goede opkomst te zien en staat al mooi boven. Voor het zaaien wordt nogal veel gebruik ge maakt van de kunstmeststrooier. Het werkt wat vlugger en geeft minder sporen. Bij de suikerbieten lag het rooien ook enkele dagen stil. De ou de voorraden konden zodoende worden geruimd. Daarna kwam het rooien weer geleidelijk op gang. Van bedrijf tot bedrijf zijn er grote ver schillen. Er zijn er die bijna afgele verd zijn, terwijl anderen pas begon nen zijn met de bietenoogst. Evenals bij de suikerbieten is ook bij de voe derbieten de oogst overvloedig. Er worden zeer hoge kg-opbrengsten per ha verkregen. Ondanks lande- lijke berichten van uitbreiding van de voederbietenteelt blijkt hiervan in ons gebied toch nog het tegengestel de. Volgens de meiinventarisatie van het C.B.S. zijn er in 1982 71 ha voe derbieten gegroeid. Dit is weer een kleine daling t.o.v. vorig jaar. Het vele handwerk dat dit produkt vraagt vanaf het rooien totdat het in de voerbak voor het vee ligt is een zwaarwegend argument t.o.v. snij mais. Het laatste vraagt echter meer financiële offers. Bij het rooien van de suikerbieten zagen we wel eens gevallen waarbij je je afvroeg "moet dat nu zo". De grond was dan nog zodanig nat, dat de struktuur van de grond toch wel erg heeft geleden. Mogeiijk wordt dan volgend jaar de rekening gepresenteerd. Er blijken zes-rijige rooiers te zijn die bijna on der alle omstandigheden kunnen rooien. Dat is een geruststellende wetenschap, maar persoonlijk zou den we toch ook nog rekening willen houden de mogelijkheden voor een volgend gewas. Ondanks alle beslommeringen op het veld dient onze aandacht voor de op geslagen produkten ook niet te ver slappen. De kiemleest van de aardap pelen blijkt erg groot te zijn. Tijdig gassen is daarom noodzakelijk. Kon- troleer niet alleen de temperatuur maar ook de toestand waarin het produkt zich bevindt. Dit komt de kwaliteit tengoede. Ook van een dóódsimpele Walcherse aerepel en juun. De selektief werkende bodemherbici den hebben een zeer geringe oplos baarheid, waardoor ze in de bovenste grondlaag blijven. Om langzaam ter beschikking te komen is vocht nodig. De beste werking van deze middelen ervaren we als geregeld vocht ter be schikking komt. Regen kan dit doen, maar te veel regen kan wel eens schade veroorzaken. Deze herfst is in een paar weken tijds zeer veel regen gevallen, reden waarom er iets met de bodem herbiciden gebeurd kan zijn, wat niet in onze bedoeling heeft gelegen. Be kend is, dat de opname van de bodem- herbiciden via de plantenwortels gaat en dat de selektieve werking veroor zaakt wordt door het verschil in be- w or telingsdiepte. De vele regen kan de bodemherbiciden dus vanuit de fijne toplaag naar de diepere grondlagen getransporteerd hebben. Het gevolg kan dan zijn schade via de tarwewor- tels en een geringere onkruiddoding in de toplaag. Ieder jaar is anders, maar toch verwachten we nu een betere bo demherbicide werking in de laat ge zaaide wintertarwe dan in de vroeg voor de vele regen gezaaide tarwe. Dit jaar heeft de ingezaaide groenbe- mesting het veel te droog gehad. Vooral de rode klaver en de lucerne klaver hebben geen massa kunnen maken. De grasgroenbemesters, ge steund door een flinke stikstofgift, hebben nog heel wat in hun ontwik keling ingehaald. Niet alleen de droogte was debet aan de slechte groei, doch ook de zware dekvrucht. Onge looflijk, dat er in zo'n jaar nog zo'n zware graanoogst kan groeien. Ook met de hakvruchten was het evenzo. Nog nimmer hebben we zulke grote voederbieten geoogst als thans. Er zijn exemplaren bij waar je met twee man de vracht aan hebt. Alles bij elkaar genomen zal het aantal transporturen zeker met 25% gestegen zijn dit jaar. We willen een zware oogst en dus zul len we veel transport moeten verrich ten. Onbegrijpelijk is het eigenlijk hoe we aan zo'n goede graanoogst zijn ge komen. Vorige herfst is er veelal onder ongunstige omstandigheden en vooral laat ingezaaid. Na de winter bleek uit tellingen, dat de tarwe een dunne stand had. Wonder boven wonder volgde daarop een goede uitstoeling en verder weinig bladziekten en veel zon. Een en ander had een goede kor re l- vulling en een hoge opbrengst tot ge volg. Verder is nog uit proeven geble ken, dat zomertarwe meer op kan brenge dan wintertarwe. Het is dus geen noodzaak om in de herfst kost wat kost toch de wintertarwe er in te knoeien. Een andere prettige mededeling is, dat er goede nieuwe wintertarwe rassen aan de markt komen. De nederlandse kwekers hebben bepaald niet stil ge zeten. Zelf stellen zij gelukkig zeer hoge eisen aan de eigenschappen wel ke passen bij een modern tarweras. A Is telers moeten we dat waarderen en "den volcke"bekendmaken, want wat hebben we aan rassen waarin we vele malen ekstra dure gewasbeschermin gen moeten toepassen. Wanneer straks het vergaderseizoen weer op volle toeren draait, dan is het van be lang, dat we de saldo's eens nader on der de loupe nemen. Een wat hogere tarweopbrengst, verkregen door mid del van een zeer intensief spuitpro- gramma, betekent zeer zeker niet het hoogste rendement. Voor de boer is en blijft het onderste regeltje altijd nog zeer interessant. Zo is het, zo was het en zo zal het altijd wel blijven ook. 6

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 6