Ontsluiting van vlas met enzymen biedt goed perspektief voor vlasteelt De bewaring van zaaiuien vraagt nu extra aandacht Probleem dubbele steun voedererwten opgelost Uit onderzoek van Wageningse ingenieurs blijkt: Produktie gedaald Biotechnologisch Droog maken Niveau zaaizaadsteun op voedererwten en veldbonen niet reeël Om uit vlas linnen te maken moet de houtpij p van de stengel los -gemaakt worden van de vezel en de schors. Dat gebeurde tot nu toe door de vlasstengels na het oogsten op het veld te laten liggen ("dauwroten") of door ze in bak ken met warm water te laten broeien ("waterroten"). Ontslui ting van vlasvezels door middel van een mengsel van enzymen blijkt nu goede mogelijkheden te bieden. Enzymatische behande ling van vlas kan een flinke be sparing van arbeidstijd en/of energie opleveren. Deze konklusies trekken ir. D.M. van der Sar en ir. M. van Hoorn uit een voorstudie waarvoor zij tijdelijk gastvrijheid genoten bij de vakgroep levensmiddelen technologie van de Landbouw hogeschool. Daar heeft men reeds aanzienlijke ervaring met polysaccharidensplitsende enzy men. De Wageningse ingenieurs hebben hoge verwachtingen van hun enzymatisch procédé, dat volgens hen in geoptimaliseerde vorm een nieuwe impuls zou kunnen geven aan de in ons land vrijwel uitgestorven vlasverwer- kende industrie. Het enzymati sche proces kan in kontinu-vorm uitgevoerd worden en de beheer sing van de produkt-kwaliteit lijkt goed mogelijk. Het afvalwa ter dat overblijft stinkt niet en is door zijn hoog suikergehalte ge schikt voor vergisting tot biogas. In het licht van dit perspektief zou de verbouw van vlas voor de Nederlandse boer veel aantrek kelijker kunnen worden; vlas is zeer geschikt als "vierde" gewas in de reeks aardappelen, bieten, granen. Momenteel wordt de Nederlandse vlasteelt (o.a. in Zeeland en de IJsselmeerpolders) kunstmatig op de been gehouden met zware EEG-subsidies, al thans voorzover er in ons land nog van vlasteelt sprake is: is het to tale vlasareaal op de wereld sinds het begin van de jaren-70 onge veer gelijk gebleven (ca. 1,5 mil joen ha), in Nederland liep het oppervlak voor vlasbouw tussen 1963 en 1981 terug van 27 dui zend ha tot minder dan 3 duizend ha. Ook de verwerking tot linnen is praktisch uit ons land verdwe nen. Naast België en Frankrijk is vooral de Sovjet-Unie een be langrijke vlas- en linnenprodu cent. Van der Sar en Van Hoorn, die voor de uitwerking van hun bio- technologische methode subsidie bij de overheid hebben aange vraagd, onderstrepen het innova tieve karakter van hun plan en wijzen erop dat de belangstelling bij de konsument voor (modieu ze) linnen kleding en andere lin- nenprodukten (behang, vloerbe dekking, tassen) sterk aan het groeien is. Net als katoen lijkt vlas als natuurlijke grondstof een rol te kunnen spelen als alterna tief voor de kunstvezel uit de chemische industrie. Linnen neemt vocht op en is tegelijk luchtig: warm in de winter en koel in de zomer. Volgens Van der Sar en Van Hoorn hoeft de invoering van hun enzymatisch rootproces geen problemen op te leveren omdat het aansluit bij de bestaande struktuur van de vlas- verbouw en -verwerking en de daarbij gebruikte machines. Het benodigde mengsel van zo genaamde pectolytische enzymen wordt samengesteld uit bestaan de preparaten die door de indus trie uit bakteriën en schimmel- kultures gewonnen worden. Bij een optimale beheersing van de (condities van het ontsluitings proces blijven de enzymen over lange tijd werkzaam. In tegen stelling tot de konventionele rootmethodes is de enzymatische werkwijze veel gerichter: de en zymen werken alleen in op de "lijmstoffen" (pectines) zodat het houtgedeelte los komt van de linnengrondstof zonder verdere kwalitatieve of kwantitatieve verliezen. Bij de vlasbewerking worden tot nu toe 2 methoden toegepast nl. dauwroten algemeen toegepast in Frankrijk) en waterroten (wordt toegepast in Nederland en België). Naast dauwroten (onderste foto) en warmwaterroten (bovenste foto) is er nu dus een derde methode gevonden. De vlaswereld wacht gespannen af hoe deze nieuwe methode in de praktijk uit gaat pakken! De kwaliteit en de kleur van de zaai-uien is dit jaar zeer goed, hetgeen voor de afzet een gunstig perspektief biedt. Voorts de snelle en regel matige afrijping van het gewas en het goede weer in september hebben hiertoe in gunstige zin bijgedragen. Om die reden is dit jaar vrij alge meen een snelle oogstmethode toegepast. Een produkt echter wat on der dergelijke omstandigheden is geoogst vraagt desondanks veel zorg bij de bewaring. Vooral een snelle droging direkt na het inbrengen was noodzakelijk om bij verdere bewaring een goede kwaliteit te behouden. Niet alleen moet het produkt uitwendig droog aanvoelen maar vooral van belang is dat de hals inwendig ook droog is. Wanneer aan de droging te weinig aandacht is besteed zal tijdens de bewaring gemakkelijk broei optre den, hetgeen kwaliteits- en kleurver liezen tot gevolg heeft. Reeds nu blijkt dat in verschillende partijen de kwaliteit van de uien snel achteruitgaat. De oorzaak hiervan is meestal een gevolg van onvoldoende droging met opgewarmde lucht en te weinig ventileren tijdens het begin van de bewaring. Indien aan derge lijke partijen nu niet de nodige aan dacht wordt besteed zal de gunstige kwaliteit van het geoogste produkt tijdens de bewaring snel achteruit gaan. Partijen die niet voldoende droog zijn, zijn te herkennen aan: - het vochtig aanvoelen van de uien in de bovenlaag - het nog vochtig zijn van de hal zen, hetgeen te konstateren valt wanneer bij wrijving tussen duim en wijsvinger de hals nog rolt - de scherpe geur die waarneem baar is wanneer de ventilator aangezet wordt De vraag is nu wat er op dit moment met dergelijke partijen moet gebeu ren. Een eerste vereiste is dat de uien zo snel mogelijk droog worden ge maakt. Aangezien de meeste uien al langer dan een maand opgeslagen zijn is droging met opgewarmde lucht af te raden. De hierdoor ont stane hoge temperatuur in de partij kan een nadelige invloed hebben op de kwaliteit. Daarom is het drogen nu alleen mogelijk met buitenlucht. Hierbij dient zolang kontinu geven tileerd te worden tot de uien geheel droog zijn. Vooral de halzen moeten inwendig helemaal droog zijn zodat ze niet meer tussen duim en wijsvin ger rollen. Afhankelijk van de voch tigheid van het produkt en de weers omstandigheden zal 1 a 2 weken kontinu ventileren noodzakelijk zijn. Na de droogperiode moet de tempe ratuur geleidelijk naar beneden tot dat de gewenste bewaartemperatuur is bereikt. Daarom moet steeds ge ventileerd worden wanneer de bui tentemperatuur 2 graden C lager is dan de temperatuur in de partij. De beste resultaten worden bereikt wanneer zoveel mogelijk 's nachts of in de vroege morgenuren wordt ge ventileerd. Het aantal ventilatie-uren tijdens het koelen wordt o.a. bepaald door de hoedanigheid van het pro dukt, de kapaciteit van de ventilato ren en de weersomstandigheden. Als vuistregel wordt aangehouden dat per week gemiddeld 25 uur moet worden geventileerd. Dit betekent per week minstens drie nachten ventileren. SNUiF, Ing. D. Hooghiemstra Voor de uien de bewaarplaats in gaan, moeten ze goed droog zijn.. Aan het probleem van dubbele steun op voedererwten en veldbonen lijkt een eind gemaakt te zijn, door het opnemen van de bepaling in Veror dening (EEG) 2036/82, dat een partij niet in aanmerking mag worden gebracht voor de "eiwitsteun" op erwten, tuin- en veldbonen, indien deze in aanmerking is gebracht voor de zaaizaadsteun. Of deze steun het beoogde resultaat heeft, moet volgend jaar kunnen worden afgeleid uit de totale gecertificeerde en voor de zaaizaadsteun in aanmerking ge bracht hoeveelheden voedererwten en veldbonen in het Verenigd Ko ninkrijk. Een en ander blijkt uit mededelingen die aan de orde komen op de openbare bestuursvergadering van het produktschap voor landbouw- zaaizaden 1 november a.s. Aangenomen, dat dit probleem van dubbele steun nu is opgelost, is het thans opportuun, dat bekeken wordt, of het niveau van de zaaizaad steun reëel is. Berekening hiervan door de Nederlandse Kwekersbond heeft doen blijken, dat dit niet het geval is. De Commissie Marktordening meent, dat het onder de huidige om standigheden legitiem is deze constatering aan de orde te stellen. De overheid wordt verzocht dit standpunt te willen verdedigen in het raam van de prijzenronde 1983, waarbij de zaaizaadniveau's van 1984 en 1985 ter discussie staan. Zo mogelijk zou ook een tussentijdse aanpas sing van het steunniveau in 1983 moeten worden overwogen. 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 5