Bedrijfsopvolging in de land- en tuinbouw -Buitenstaander- BIREF Handel in UIEN zeer levendig maar teler wordt er niet beter van Cursus "Bedrijfsoverdracht door boer en boerin". Prijzen lopen iets op Kaasexport derde landen omlaag Er is veel verstouwd Bond van Landpachters en Hypotheekboeren in Zuid Nederland groeit Opening "Infocentrum Barneveld" Devaluatie "Groene Koersen" van Frankrijk, België en Luxemburg Jaarlijks vinden er in de Nederlandse land- en tuinbouw tussen de 1.500 en 2.000 bedrijfsopvolgingen plaats. Bij zo'n bedrijfsopvolging zijn vaak grote bedragen in het geding. Het geïnvesteerde vermogen van een gemiddeld agrarisch bedrijf bedraagt al gauw circa 1 mil joen. Dat is een vervijfvoudiging vergeleken met 10 jaar geleden. Een jonge boer moet zich doorgaans diep in de schulden steken om de start te kunnen maken. Mede onder invloed hiervan en van de voort schrijdende schaalvergroting en de daarmee gepaard gaande daling van het aantal land- en tuinbouwbedrijven, neemt het aantal bedrijf sovernames de laatste jaren gestadig af. Desalniettemin gaat het nog steeds om een respectabel aantal. Bij de bedrijfsopvolging doen zich niet alleen financiële problemen voor, maar ook ingewikkelde vraag stukken op sociaal, economisch, ju ridisch en fiscaal gebied komen aan de orde. Om hierin op praktische en duidelijke wijze een inzicht te ver schaffen, heeft Rabobank Neder land een brochure uitgebracht onder de titel 'Bedrijfsopvolging in land- en tuinbouw'. Deze brochure kwam tot stand in nauwe samenwerking met de sociaal-economische voorlich tingsdiensten van de landbouworga nisaties. Het boekje gaat o.a. in op vragen als: - op welk moment vindt opvolging plaats? - welke overdrachtsvorm is de be ste? - hoe kan men nadelige fiscale ge volgen beperken? - wat gebeurt er met het vrijko mend vermogen? Bovendien wordt uitvoerig ingegaan op de financiering van de overname, zojuist verschenen waarbij een uitgewerkt voorbeeld van een investerings- en financie ringsplan in de tekst is opgenomen. De Rabobank benadrukt vooral de noodzaak van een goede voorberei ding indien een bedrijfsopvolging zich aandient. De Rabohypotheekbank heeft ter verlichting van de financiële lasten van de bedrijfsovername een aange paste regeling geïntroduceerd ten behoeve van leningen bij bedrijfso vername in familieverband. Indien een kind het bedrijf van zijn/haar ouder(s) overneemt, kan hij/zij de aan de ouder(s) verstrekte lening onder dezelfde condities overnemen. Dit betekent onder meer dat men tot aan de vervaldatum voor de vastge stelde rente in aanmerking komt. Vooral bij een stijgende rente, zoals vanaf begin 1979 het geval is, kan dit voor de jonge ondernemer een voor delige zaak zijn. Voor het te herfi nancieren bedrag zal bovendien geen afsluitprovisie in rekening wor den gebracht. Wel moet men 250,— administratiekosten beta len. Rabobank Nederland heeft de bij haar aangesloten zelfstandige Rabobanken geadviseerd bovenge noemde regeling te hanteren bij door deze banken zelf verstrekte financie ringen voor bedrijfsovername in fa milieverband. Het ruim 40 pagina's tellende boekje is zowel bestemd voor agrarische jongeren als voor hun ouders en overige gezinsleden. Bovendien wordt deze publicatie aan het onderwijs be schikbaar gesteld. Voor belangstel lenden is de brochure gratis verkrijg baar bij de plaatselijke Rabobanken. Bedrijfsopvolging en bedrijfsoverdracht zijn zaken waarover men zich niet goed genoeg kan laten informer. Daarvoor bestaan veel goede bronnen w.o. de So ciaal-economische Voorlichtingsdiensten. De Rijks Middelbare Agrarische School in Schoondijke geeft er een cursus over. De Rijks Middelbare Agrarische School te Schoondijke organiseert in sa menwerking met de sociaal economische voorlichting van de drie standsorga nisaties een cursus voor hen die hun bedrijf binnenkort of op wat langere termijn overdragen aan een opvolger. De cursus is zowel voor boeren als boerinnen bestemd. Gedacht wordt aan een leeftijd tussen 50 en 65 jaar. Vorig jaar is de cursus in Schoondijke geweest. Dit jaar zal ze in Axel worden gehouden. Voor degenen die het bedrijf overnemen wordt al jaren een cursus georgani seerd (E.V.T.O.) Echter ook zij die het bedrijf willen overdragen weten vaak niet hoe dat het beste kan en wat het meest reeël is, vooral ten opzichte van andere kinderen en welke problemen er daarna nog kunnen volgen. De cursus heeft dan ook als leerdoel: Het verkrijgen van inzicht in de so ciale en economische aspecten van het bedrijf bij en na overdracht aan de volgende generatie. Het programma bestaat uit 9 midda gen en ziet er globaal als volgt uit: 1. introductie; economische begrip pen; 2. beloningsvormen opvolger; 3. juridische aspecten van de samen werking; 4. pacht, erfpacht en ver koop; 5. erfrecht, testament enz.; 6. fiskale aspecten; 7. fiscale aspecten; 8. de financiële positie na over dracht; 9. de sociale aspecten van de overdracht. Aantal deelnemers(-neemsters) maximaal 26; minimaal 16. De kursus wordt gehouden in de L.H.N.O.-school te Axel van 13.30 - 16.15 uur op de volgende dinsdag middagen: 30 november, 7, 14 21 december, 4, 11, 18, 25 januari en 1 februari. De docenten zijn sociaal economische voorlichters van de or ganisaties en een accountant, de kursusleider is Ir. J.Salomons. Op gave: zo spoedig mogelijk bij de cursusleider: tel. school 01173-1313. Privé 01170-4173. De afgelopen maanden zijn er in ons land meer uien verhandeld dan ooit tevoren. Het areaal tweedejaarsplantuien was van recordomvang en het aanbod van zaai-uien is ook vrij groot geweest. De laatste weken blijft het aanbod echter achter bij vorig jaar. Op de uienbeurs in Goes zijn de prijzen iets opgelopen. De prijzen van het Nederlandse produkt bij onze belangrijkste afnemers, West-Duitsland en Engeland, zijn echter stabiel. Dit in tegenstelling tot de Spaanse uien. Die stijgen in prijs. Mogelijk een eerste voorbode voor de komende tijd want tenge volge van de droogte is de oogst van het Spaanse bewaaruienras Grano klein. Nadat de uienprijzen op de beurs in Goes tot begin oktober 11 12 ct per kg veldgewas hebben bedragen, zijn ze daarna met een paar cent geste gen. De oorzaak hiervan moeten we zoeken in het aanbod. Dat is vanwe ge het zeer grote areaal plantuien aanvankelijk erg groot geweest. De kaasexport uit de Gemeenschap naar derde landen zal dit jaar, aldus Prof. dr. Hülsemeyer van de Bunde- sanstalt für Milchforschung in Kiel, naar verwachting 30% kleiner uit vallen dan vorig jaar. Deze ontwik kling kan niet uitsluitend aan de economische recessie toegeschreven worden, aldus Prof. ülsemeyer. Bij memoreerde hoe in Saoedi-Arabië de melkproductie in dat- land thans ongeveer 90% van de eigen behoefte dekt. Deze koeien worden o.a. ge voerd met magere melkpoeder dat, met restiuties, uit de Gemeenschap aan Saoedi-Arabië geleverd wordt. vdw Vorig jaar om deze tijd schreven we dat de uienmarkt heel wat te ver stouwen had en zoals uit de cijfers blijkt is er heel wat verstouwd, met name naar het buitenland. Dat is, gezien de grote oogst, gebeurd tegen prijzen waarbij de telers gemiddeld ongeveer quitte gespeeld zullen heb ben. Gemiddeld over het hele sei zoen moeten we voor zaai-uien re kening houden met een kostprijs van ca. 14 ct voor een kg veldgewas. Dit varieert, i.v.m. de bewaarverliezen en de bewaarkosten, van 11 ct in september' tot 20 ct in april. Op de beurs in Goes brachten de uien vorig seizoen dooreengenomen 16 ct op. Alle kosten zijn dus goedgemaakt, maar winst gemaakt werd er niet of nauwelijks en dat is om als bedrijf mee te kunnen eigenlijk niet vol doende. Om bij te blijven moet er winst gemaakt worden. Die werd er wel gemaakt in de seinl. resp. 25 en 30 ct per kg, maar hierbij moet wel aangetekend worden dat de beide seizoenen die er aan vooraf gingen zeer slecht waren. Er werd toen op de uienbeurs nog minder dan een stui ver per kg betaald. In de onder leiding van dhr. M.D. Waverijn in de "Caisson" te Bieze- linge gehouden gewestelijke hoofd bestuursvergadering is door de secre taris meegedeeld, dat in 1981 weer een grote ledenwinst is gemaakt. To taal zijn in dit verslagjaar 49 bedrij ven met in totaal 1612 HA tot de Bond toegetreden. Gemiddelde op pervlakte van de nieuw toegetreden edrijven is 37.44 HA. Aan verscheidene tientallen bedrij ven werd de afgelopen periode een advies gegeven. Vanwege de in 1981 door de Bond behaalde grote successen in Liemp- de, werd door verschillende bestuur sleden aangedrongen om ook in 1983 weer op deze tentoonstelling aanwe zig te zijn. Na onderlinge besprekingen van de Zuid-Nederlandse BLHB besturen, is de splitsing van dit gewest in ener zijds de provinciale afdeling Zeeland en anderzijds de gewestelijke afde ling Noord-Brabant/Limburg vol tooid. Mede door een toenemend ledental in Noord-Brabant/Limburg is deze afsplitsing mogelijk geworden. Het landelijk kontakt met het d.b. van de Commissie Grondgebruik van het Landbouwschap werd wel op prijs gesteld. Nog belangrijker vond men echter het regelmatig kontakt mefde vaste Commissie voor Land bouw van de Tweede Kamer. 'Dr. ir. M.P.M.Vos, plv. directeur-ge neraal voor Landbouw en Voedsel voorziening van het ministerie van landbouw en visserij, heeft 20 okto ber j.l. het "Infocentrum Barneveld" geopend. In dit informatiecentrum, dat ge koppeld is aan de praktijkschool voor de dierveredeling, dierverzor ging en mengvoedertechnologie te Barneveld, staan diverse systemen van bouw en inrichting van varken- sen pluimveestallen tentoongesteld. Zowel onderwijs als voorlichting kunnen er gebruik van maken om hun boodschap te illustreren, terwijl bezoekers tevens de gelegenheid hebben met de apparatuur om te gaan. De EG-Raad van Ministers (Landbouw) heeft in de vergadering van 18 en 19 oktober j.l. te Luxemburg besloten tot devaluatie van de zgn. "groene Koers" (De monetair compenserende bedragen overbruggen het verschil tussen de zgn. groene koers en de EMS-middenkoers. De groene koers wordt gebruikt om de landbouwprijzen, die zijn uitgedrukt in ECU's om te rekenen in de nationale valuta.), van de Franse franc met ca. 2,8% en van die van de Belgische en Luxemburgse franc met ca. 4,4%. De koerswijzigingen zullen ingaan: - voor varkensvlees en olijfolie per 1 november 1982; - voor wijn per 16 december 1982; - voor visserijprodukten per 1 januari 1983. De koerswijziging voor alle overige produkten zal voor de Franse Franc ingaan bij het begin van het verkoopseizoen 1983/1984 van de betreffende produkten. Voor België en Luxemburg zal de aanpassing voor alle overige produkten plaatsvinden m.i.v. het nieuwe melkprijsjaar (in principe 1 april 1983). Bij het van kracht worden van de koerswijzigingen zullen de door Frankrijk, België en Luxemburg in het internationale agrarische handelsverkeer gehan teerde negatieve monetair compenserende bedragen (m.c.b.'s) als volgt wor den herzien: M.C.B. huidige situatie nieuwe situatie Frankrijk -5,3% -2,3% België/Luxemburg - -3,1% nihil Boter Europees commissaris Dalsager heeft in de Raad toegezegd, dat de Commissie dezer dagen met een programma komt voor boterafzet binnen en buiten de EG. Hij haakte daarmee in op een wens van minister de Koning, die brede steun kreeg in de Raadsvergadering voor zijn pleidooi voor een algemeen afzetpro- gramma. "Zo'n programma moet er snel komen om in 1983 met een schone markt te kunnen beginnen en om wille van een gezond el beheer", aldus de bewindsman. Beste boeren, Als plattelandsbewoner van stede lijke snit ben ik bereid veel van jullie te slikken, maar er zijn grenzen. Het hele jaar door heb ik geen enkele moeite met jullie, maar in het najaar ligt dat een paar weken wat anders. Natuurlijk, ik begrijp best dat de peeën van het land moeten en ik zie ook wel in, dat dit niet kan zonder het nodige slik op de weg. Maar het minste dat jullie in zo'n geval zouden kunnen doen, is het plaat sen van een waarschuwingsbord. Om zoals de burgemeester van Tholen te eisen, dat na elk ritje over de weg de kluiten opgeruimd worden, vind ik ook teveel ge vraagd, maar zou het niet fatsoen lijk zijn om dat êén keer per dag wèl te doen, bijvoorbeeld tegen het vallen van de avond? En nu kunnen jullie wel stellen, dat automobilisten in Zuid-West Nederland maar rekening moeten houden met dit jaarlijkse ongerief, maar dat gaat me toch net even te ver. Van een vreemde in onze kon- treien mag je veel verwachten, maar niet dat hij of zij voorbereid is op deze levensgevaarlijke slik- toestanden. Als volgend jaar de binnenwegen weer zo verraderlijk glad zijn als deze herfst, houd ik op met het schrijven van aardige stukjes over jullie. Met vriendelijke groeten, Buitenstaander. 4

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 4