«t» KIMLC kommentaar Verkeerd bezuinigen over geld en goed V erliescompensatie Gropatax in landbouw onmisbaar. Z.L.M.-excursie 1983 Hoe gaan we de zaken regelen met de bedrijfsopvolger? (IV) Unieke mogelijkheid tot zelfontplooiing en kadervorming. De maatschap Weer top-kadercursus: Scheidende directeur van Es: Zeeuwse spuitdag 1983 Regeling gedeeltelijke glasafbraak 1 november van start De voortzetting van de maatschap Indien men de voortgang van de maatschap vooropstelt, dan dient men een en ander goed te regelen. Immers een maatschap eindigt: - bij opzegging door één der maten. - door faillissement, onder curatelestelling of bij aanviuag van surséance van betaling door een vennoot. - door overlijden. Maten kunnen bij de oprichting van een maatschap het voortbestaan van de maatschap na het overlijden of uittreden van één van hen veilig stellen via één of meerdere bedingen. Deze bedingen kunnen erg belangrijk zijn Wanneer geen regeling is getroffen met betrekking tot uittreden of over lijden van een maat, dan geldt de wettelijke regeling, dus de maat schap eindigt. Bij overlijden van een maat kunnen de erfgenamen rechten doen gelden op het bedrijf of de be drijfsmiddelen. Het toetredingsbeding Stel een vader en een zoon hebben een maatschap. De vader overlijdt. We weten; door overlijden eindigt de maatschap. Dit kan men voorkomen door een toetredingsbeding voor moeder in het contract op te nemen. Zij kan, indien zij dit wenst, afhan kelijk van omstandigheden en leef tijd, toetreden tot de maatschap om samen met de overblijvende zoon het bedrijf voort te zetten. Het is bijna altijd van belang dat er een toetredingsbeding is voor moe der. Of dit ook daadwerkelijk uitge voerd moet worden, kan bijv. 3 maanden na het overlijden van vader worden beslist. Een toetredingsbeding voor de schoondochter kan eveneens worden gemaakt. Wanneer de zoon nog on gehuwd is, indien hij maat wordt in de maatschap, kan, nadat hij ge trouwd is, altijd door wijziging van het maatschapscontract een toetre dingsbeding gemaakt worden voor zijn vrouw. Soms zijn er bezwaren tegen eèn toetredingsbeding voor de schoondochter. Het kan voorkomen dat de zoon eerst overlijdt en daarna de vader, de boerderij kan dan in z'n geheel in handen van de schoon dochter terecht komen of via een tweede huwelijk bij een niet-fami- lielid. Een ieder zal in zijn eigen ge zinssituatie moeten bekijken hoe men dat wil regelen. Eerlijk en openhartig er over praten en alle consequenties proberen te doorzien is belangrijk!! Commanditair vennoot Wanneer een vrouw geen recht tot toetreden heeft dient men te bekij ken in welke financiële omstandig heden zij terecht kan komen. Soms wordt bedongen dat het maatschaps aandeel van de vader bij zijn over lijden wordt omgezet in een com manditair aandeel van zijn weduwe en/of zijn kinderen. Een commandi taire vennoot is een vennoot die wel geld in het bedrijf heeft zitten, maar geen zeggenschap heeft. Hij of zij draagt risico voor bedrijfsverliezen omdat hij/zij meestal geen rente maar een winstaandeel krijgt. Bij de omzetting tot een commanditaire vennootschap is een goedé belasting adviseur onontbeerlijk. J. Markusse. In grote lijn lijkt de sociaal-economi sche paragraaf van het ontwerp-re- geeraccoord redelijk aan te sluiten bij de gedachten die binnen onze organi satie leven. Met name het prioriteit geven aan het terugdringen van de overheidsuitga ven om zo het financieringstekort te kunnen verkleinen en de collectieve lastendruk niet nog verder opge schroefd hoeft te worden, spreekt ons aan. Het starten met een adempauze door bevriezing van lonen en prijzen lijkt daarbij een verstandig besluit. Tevens is het voor boer en tuinder van groot belang dat er een einde komt aan een verdere nivellering van inkomens, die vooral de middengroepen bena deelt. Ook de gedachte om wat te gaan doen aan de steeds in omvang en aantal toenemende regels en voorschriften waarmee het bedrijfsleven te maken heeft, spreekt aan. Niet alleen omdat dit tot bezuinigingen kan leiden, maar ook omdat dergelijke regels een rem zijn voor het bedrijfsleven en zeker voor de agrarische sector. Hopelijk betekent dit ook dat zaken als de Wet Agrarisch Grondverkeer en de ont- werp-vestigingswetgeving voorlopig in de ijskast worden gezet. Jonge boeren en boerinnen in het zuidwesten, die minimaal MAS of een opleiding op vergelijkbaar niveau genoten hebben, die enige jaren praktisch op een bedrijf werkzaam geweest zijn en van mening zijn dat zij nu of in de toekomst mede een taak kunnen en willen vervullen in het vormgeven of mede leiding geven aan "onze" landbouworganisaties, coöperaties of voor agrarische belangen in andere organen op willen komen, ontkomen niet aan de noodzaak zich daarin te bekwamen. De reeds sinds 1963 werkzame commissie Top-kadervorming zuid westen organiseert deze winter de 12e Top-kadercursus en geeft de daarvoor in aanmerking komende jonge mensen uitdrukkelijk in overweging van deze voor het zuidwesten unieke mogelijkheid tot kadervorming gebruik te maken. De cursus wordt gehouden in het oecumenisch Vormingscentrum "Hedenesse" te Cadzand, gedurende 3 weken. 3-7 januari 1983; 17-21 januari 1983; 31 januari-4 februari 1983. Geïnteresseerden worden verzocht deze data te reserveren. Zij kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot het secretariaat van de cur sus: Landbouwhuis, Grote Markt 28,4461 AJ GOES, tel. 01100 - 21010. Indien in enig jaar een verlies wordt geleden, dan bestaat een moge lijkheid dit verlies te verrekenen met het positieve inkomen van de twee voorafgaande jaren of de acht volgende jaren. Terugwenteling van het verlies naar de voorafgaande twee jaren wordt ook wel "carry-back" genoemd. Daartoe krijgt men van de Inspecteur een bericht een z.g. carry-back beschikking. Tegen een dergelijke beschikking staan de normale wegen van bezwaar en beroep open, indien de Inspecteur het verlies lager vaststelt dan het aangegeven verlies. In het geval dat de inspekteur van mening is dat er helemaal geen sprake is van een te verrekenen verlies in een bepaald jaar en de aanslag over dat jaar vast stelt op nihil ontstaat een onbevredi gende situatie Er kan dan nl. tegen de aanslag geen bezwaar worden aangetekend omdat deze nihil be draagt en er dus geen belang is om te gaan procederen. Daar ook de In specteur geen carry-back beschik king afgeeft omdat hij van mening is dat er geen sprake is van een te ver rekenen verlies, kan ook langs deze weg niet worden geprocedeerd. Aan deze onbevredigende situatie heeft de Hoge Raad een einde gemaakt. Volgens het oordeel van de Hoge Raad moet in dergelijke gevallen cje Inspecteur een afwijzende carry back beschikking afgeven. Zodoende krijgt men dan toch gelegenheid zijn bezwaren aan de rechter voor te leg gen. Het is een goede zaak dat men ook over de hoogte van verliezen, verhaal kan halen. M.J. Robijn Per 1 november a.s. zal ik Gropatax verlaten in verband met mijn vesti ging als advocaat en procureur te Goes. Daarmee komt dan een einde aan een periode van bijna 4,5 jaar, waaraan ik met bijzonder veel ple zier terug zal denken. In een betrekkelijk korte periode kan nog al wat gebeuren. In 1978 en 1979 waren de taxaties voor de dijkver zwaring in volle gang. Hansweert- Oost moest verdwijnen, terwijl ook veel agrarische grond voor de ver breding van het kanaal door Zuid- Beveland werd aangekocht op ontei- genings-basis. De aankopen voor de kanaalverbreding staat thans overi gens stil. Onzekerheid bij belang hebbenden is het gevolg. Op wetge vend gebied kon het allemaal niet snel genoeg. Te vermelden valt de wijziging van de Onteigeningswet, de Wet Voorkeursrecht Gemeenten, de Wet Agrarisch Grondverkeer en de (nog steeds niet afgeronde) wijziging van de Pachtwet. Het gevolg is een steeds ingewikkel der worden van alles wat met grond en grondgebruik te maken heeft. Ik wil graag een woord van dank uitspreken aan allen met wie ik heb samengewerkt. Dit geldt in de eerste plaats de medewerkers en het be stuur van Gropatax. Ik heb deze sa menwerking als bijzonder prettig er varen. Daarnaast mag de wijze van samenwerking met de organisaties - Z.L.M. en C.B.T.B. West-Nederland zeker niet onvermeld blijven. Kennis en ervaring op specifieke terreinen zijn bij Gropatax in ruime mate aanwezig. Vanaf zijn oprichting heeft het bureau zijn bestaansrecht bewezen. Gropatax heeft zich dan ook in de loop der jaren in de landbouw een geheel eigen - onmisbare - plaats verworven. Ik twijfel er niet aan, dat dit zo zal blijven. H.van Es Bij voldoende belangstelling zal de Z.L.M. in 1983 en wel van Maan dag 6 tot en met dinsdag 14 juni een excursie (per bus) organiseren naar de stad Salzburg (Oostenrijk). Op het programma staat een bezoek aan de zoutmijnen te Hallein, bezoeken aan agrarische bedrijven, een tocht naar de Groszglockner, een tocht naar de Sankt Wolfgangsee en na tuurlijk ook een uitgebreid bezoek aan de stad zelf. De reissom kan op dit moment nog niet nauwkeurig worden vastgesteld, doch die zal tussen de 1.125,— en 1.190,— (toeslag 1-persoonskamer 65,— liggen. Degenen, die belangstelling voor deze reis hebben kunnen zich (liefst per briefkaart) aanmelden bij het Secretariaat van de Z.L.M. (t.a.v. dhr. W. Sinke), Landbouwhuis te Goes (tel. 01100-21010). Ver wacht mag worden, dat de reis spoedig zal zijn volgeboekt. Zoals te doen gebruikelijk wordt de ze dag georganiseerd in het begin van het nieuwe jaar en wel op vrijdag 7 januari 1983 in De Prins van Oranje te Goes. Op het programma staat: 's morgens: Aktualiteiten 's middags: Aaltjes grondontsmetting. en De Konsulent: ir. L.Th.J.M. de Wit Zeer grote problemen krijgen we eerst met het ontwerp-regeeraccoord waar het gaat om de concrete invulling van de voorgestelde bezuinigingen. We kunnen ons voorstellen dat ook het ministerie van Landbouw een ze kere bijdrage aan de noodzakelijke bezuinigingen gedurende de komende kabinetsperiode moet leveren. Wat nu evenwel ten tafel is gebracht, betekent een bezuiniging die meer dan het dubbele bedraagt dan elders in het overheidsbudget, met name gericht op zeer wezenlijke zaken als ruilverka veling, keuringskosten, O&S-fonds en bestrijding dier- en plantenziekten. Daarmee wordt in feite een gedurende een lange reeks van jaren, zorgvuldig opgebouwd beleid wat z'n vruchten terdege afwerpt, op de tocht gezet. Het zal duidelijk zijn dat vanuit de georganiseerde Landbouw op alle mogelijke manieren tegen deze on doordachte uiterst frus te rende bezui nigingsvoorstellen ernstig protest is aangetekend. Zo zijn ook voorlopig de besprekingen in de Landelijke Raad Bedrijfsontwikkeling opgeschort, tot dat het gezien de financiële ruimte weer zinvol is om over bedrijfsontwik- kelingsbeleid met de overheid te pra ten. Op een of andere manier zal een terugdraaien van deze bezuiniging tot een meer aanvaardbaar niveau gerea liseerd moeten worden, voordat er van een voldoende vertrouwensbasis spra ke kan zijn om tot een redelijke sa menwerking met een nieuw kabinet en de daarbinnen optredende minister van Landbouw te komen. Daarbij komt zeker ook dat er voldoende ruimte moet zijn om binnen het over leg tussen het ministerie van landbouw en het bedrijfsleven uit te maken waar accenten van onontkoombare bezui nigen gelegd moeten worden. Toch zal er van deze informatie en met name van de uiterst onzorgvuldige wijze waarop de leden van de betrokken werkgroep hebben gehandeld door het belang van land- en tuinbouw geheel te negeren, binnen onze geledingen toch wel een nare smaak achterblij ven. Ik hoop dat een nieuw kabinet daarom alle kansen zal benutten om via een positief gericht beleid voor land- en tuinbouw deze nare smaak zo snel mogelijk naar de achtergrond te doen verdwijnen. Luteijn Energiebesparende Maatregelen Glastuinbouw Minister drs. J. de Koning (landbouw en visserij) heeft per 1 november a.s. de mogelijkheid geopend aanvragen in te dienen voor gedeeltelijke glas afbraak in het kader van het sector- beleid voor de glastuinbouw. Aanvragen voor een bijdrage voor de regeling waarvan het effect wordt meegeteld voor de vaststelling van de genormeerde besparing in de rege ling Energiebesparende Maatregelen Glastuinbouw - kunnen vanaf die datum worden ingediend bij de dis trictsbureauhouders van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaat- regelen in wiens werkgebied dit be- drijl is gelegen. Zoals bekend kunnen glastuinders, die een aanvrage hebben ingediend voor de regeling Energiebesparende Maatregelen Glastuinbouw, bij af braak tot 15% van hun glasareaal (maximaal 1.500 m2) een vergoeding hiervoor krijgen van 12,— per m2 (zijnde de gemiddelde werkelijke kosten van de afbraak). Voorwaarde hierbij is dat een bedrijf overblijft dat voldoende perspectief biedt. Van deze regeling kan slechts eenmaal gebruik worden gemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 3