Jullie solidariteit is voor ons belangrijk Jubileum afdeling Goed e.o. Ifli IIII 11T Red«ktieadr- WONEN IN EEN ZONNEWONING Opbrengstverschillen Stille keuken Dia-serie Terugverdientijd Konklusie Saul: kleine boeren moeten zich organiseren Soja Braziliaanse boer Saul Barbosa: p.j. zuid geluid ■VJÊAA II ■^■1 onder redaklie van de Redaktiekommissie Bond Plattelandsvrouwen voor Zeeland Bra- m" ■■■I IV Mevr. LJ. de Regt-van Maldegen.. Anna Mariaweg 1,4494 PB Geersdijk. Energie besparen door middel van isolatie, dat is niemand meer vreemd. Energie besparen met ventileren, dat is minder bekend, maar besparing door zonne-energie is zeker nog geen algemeen goed. Aan de rand van een klein dorp op Schouwen-Duiveland ging ik een kijkje nemen bij een opti maal energie besparende woning. Als je aan komt rijden, zie je meteen om welk huis het gaat. Het dak ver schilt duidelijk met wat we gewoon zijn. A an de zuidzijde heeft een groot deel van de dakpannen plaats moeten maken voor zogenaamde koliektoren, die iedere zonnestraal op moeten van gen. Binnen krijgen we gastvrij ont haal en nadere uitleg. "De gekozen plaats is niet toevallig", zegt mijn gastvrouw. "Het gemid delde aantal zonne-uren ligt hier ho ger dan in de rest van Nederland". Drie jaar geleden werd het huis er neergezet en in maart 1980 officieel geopend door de toenmalige minis ter van Volkshuisvesting. Het werd Tijdens het bezoek aan het akker bouwbedrijf van Jos de Regt in de Willem-Annapolder stond vooral de wijze van produceren centraal. Saul toonde grote belangstelling voor de verschillende machines, de hoeveel heid zaaizaad die per hectare werd gebruikt en het kunstmest gebruik. De Zeeuwse graanopbrengsten leken hem onwaarschijnlijk hoog. De 7 8 ton per hectare die hier de laatste jaren gewoon zijn steken inderdaad nogal sterk af tegen Saul's opbreng sten van rond de 1500 kg per hectare. Het verschil in opbrengst liet zich ook wel verklaren. Veel meer dan in Brazilië wordt hier intensief gebruik gemaakt van kunstmeststoffen, ma chines en andere middelen in kom- binatie met uitgekiende teelttechnie ken. Wie deze opbrengstverschillen in het licht van de wereldvoedseldag ziet zal snel tot de konklusie komen dat ook in Brazilië en andere ontwikke lingslanden de opbrengsten van de landbouwgewassen snel verhoogd kunnen worden door b.v. meer kunstmest en meer biociden te ge bruiken. Het is ook precies de ge dachte van de Braziliaanse regering die sedert een tiental jaren de land bouw in Brazilië tot ontwikkeling wil brengen met moderne "westerse" middelen en methoden. Hoe de uit werking van dit beleid is geweest op de boerenbevolking in Brazilië stond dinsdag 19 oktober in het avondpro gramma centraal. 's Avonds was de grote zaal van 'de Caisson' aardig gevuld (42 perso nen). Peter de Koeyer, voorzitter van het Z.A.J.K. opende de bijeenkomst en verwelkomde het toch wel aardig gemengde gezelschap. Plattelands jongeren, leden en bestuursleden van standorganisaties, leden van kerke lijke organisaties en mensen die zelf er neergezet, inderdaad, want het stond in een week! Dit type huis, wat een houtskelet heeft, vond zijn oorsprong in Dene marken, maar terwille van het Hol landse gezicht, kwamen er ook ste nen aan te pas. Het dubbelwandige houten skelet is, uiteraard, geïsoleerd met glaswol en de ramen zijn van driedubbel thermo glas voorzien. Heel vernuftig is het luchtverver singssysteem; geen tocht of koude nek, maar opgewarmde frisse lucht. Die warmte wordt verkregen door dat de afgezogen - doorgaans warme - lucht uit bijvoorbeeld keuken en badkamer, wordt opgevangen en via een zogenaamde warmte-wisselaar overgebracht op verse aangezogen lucht. Deze installatie levert circa 30% van de totale energiebesparing. Misschien vergaat het u ook zo: als ik onder mijn volop werkende afzuig kap in m'n potje sta te roeren, zijn mijn oren voor iedereen onbereik baar. De afzuigkap in deze keuken, voor korte of langere tijd in Brazilië waren geweest hadden de weg naar de Caisson weten te vinden. Ook Jan Ham, die een korte uiteenzetting gaf over het werk van Solidaridad en de jaaraktie "Vechten om voedsel" heette de aanwezigen welkom Om nader aan te geven hoe zich in Brazilië de ontwikkelingen op het platteland hadden voltrokken in de afgelopen jaren werd de dia-geluids- serie "En de boer, hij ploegde voort...." getoond. In deze dia-serie vertelt een kleine boer uit het Zuiden van Brazilië, Dinisio, hoe de moder nisering van de landbouw stapje voor stapje zijn bedrijf is binnenge drongen: In de jaren 50 en 60 had elke kleine boer nog een grote groentetuin, een varken en een stel kippen. De vrouwen bakten zelf het brood van het graan dat de boeren produceerden. De organisatie van de bedrijfjes was zo ingericht dat elk boerengezin in ieder geval altijd vol doende eten voor zichzelf produ ceerde. Verder werden er natuurlijk ook mais en bruine bonen verkocht. In 1965 begon eigenlijk de moderni sering. Alle boeren werd aangeraden om nieuw 'geselekteerd wonderzaad' te kopen voor mais én later ook voor andere gewassen. Nadat de boeren zagen welke opbrengsten de nieuwe mais gaf kocht iedereen het nieuwe, maar dure zaaizaad. Langzaam maar zeker moest iedereen meer geld uit gaan geven: voor het zaad, voor nieuwe groeimiddelen (kunstmest), voor spuitmiddelen en ook voor traktoren en werktuigen. Om het zaad te kunnen kopen verkochten de boeren eerst hun varken. Daarna ging bijna iedereen er toe over in plaats van voedselgewassen als mais en bruine bonen ook sojabonen te verbouwen omdat dat meer geld op leverde. Binnen enkele jaren vero aangesloten op dit ventilatiesysteem, werkt geluidloos. Mijn gastvrouw trekt nu een deur open en ik zie een manshoog, dik ingepakt ding. Het blijkt de warmte opslagtank te zijn en hier spelen de eerder genoemde koliektoren een rol. Zodra de zon schijnt, wordt het water verwarmd en via de opslagtank, oftewel boiler, gebracht naar waar men het nodig heeft. In de eerste plaats is dat bad en tapwater, in de tweede plaats voor ruimteverwarming. Zo'n zonrijke zomer die net achter ons ligt, was ruim voldoende om AL HET NO DIGE water te verwarmen. Maar ook in de winter kan, als de zon schijnt, warmteoverdracht plaatsvin den. Het water is dan ongeveer 30 graden, zodat geringe bijverwarming aangenaam badwater maakt. Op het eerste gezicht ziet het er allemaal heel aantrekkelijk uit. Het IS energie besparend bouwen, alleen wat zijn bijvoorbeeld de kosten? Het Ministerie van Economische verde de soja-teelt een belangrijk deel van het beschikbare areaal aan bouwland. Het varken leverde natuurlijk niet genoeg geld op om ook nog kunst mest of zelfs een traktor te kopen. Groepjes van kleine boeren staken de koppen bij elkaar en stapten daarna naar de bank om een traktor te kunnen aanschaffen. Zolang de prijs van soja goed was leek alles goed te gaan. De groentetuin lag er weliswaar verwaarloosd bij en ook bakte moeder de vrouw zelf geen brood meer - daar was geen tijd meer voor -, maar alles was in de super markt te koop. In 1974 kelderde de prijs van soja, de teelt waarom alles nu draaide. Pas toen bleek hoe iedereen met handen en voeten gebonden was aan alle dingen van de moderne tijd. Ver plichtingen aan de banken konden niet meer worden nagekomen en het nieuwe zaaizaad en de kunstmest kon niet meer worden gekocht. Veel, heel veel kleine boeren werden ge dwongen te stoppen, ook nu nog. Ze hebben hun land verlaten en zijn weggetrokken naar de steden, waar nu ook geen werk meer is. De grond die ze hebben achtergelaten is nu in handen van grote ondernemingen of grootgrondbezitters. Wat deze dia-serie aan de dag legde was dat de modernisering van de landbouw enerzijds kan leiden tot een aanzienlijke produktiestijging, maar dat anderzijds de verschillen tussen grote en kleine boeren erdoor aan zienlijk zijn verscherpt. Een massa van kleine boeren is in de loop van de tijd gedwongen te stoppen terwijl de concentratie van het grondbezit in de richting van de grootgrondbezitters is toegekomen. Deze laatste produce ren op grote schaal soja omdat dit Als eerste na het 50 jarig bestaan van de provinciale afdeling Zeeland vierde op 12 oktober de afdeling Goes e.o. van de bond van platte landsvrouwen haar 50 jarig jubi leum. Voor de leden was er een fees telijke koffiemaaltijd in het "Slot Ostende". Deze werd opgeluisterd met zang van Zeeuwse liedjes door Engel Reinhoudt. Ook de dames Luteyn en Mol brachten gezelligheid met een gedicht over gebeurtenissen uit het verleden en een Zeeuwse voordracht. Het feest werd voortgezet in de"Prins van Oranje". Voor leden en een Zaken laat het Bureau Energie-On derzoek Projekten (BEOP)van alles op dit gebied onderzoeken. Zojuist is men met de uitvoering van de tweede fase van het Nationaal Onderzoek programma Zonne-energie (NOZ II) begonnen. Uit het eerste Onder zoekprogramma kunnen de volgen de konklusies worden getrokken: De bijdrage die thermische zonne-ener gie aan de Nederlandse energie voorziening omstreeks het jaar 2000 zal kunnen leveren, is geringer dan men aanvankelijk (1978) dacht. De afzet van zonne-installaties is - niet alleen in Nederland - in de loop van 1981 drastisch gedaald, enerzijds ten gevolge van publikaties omtrent te leurstellende resultaten van zonne- projekten, anderszijds t.g.v. de zich exportprodukt de Braziliaanse over heid schaarse deviezen oplevert. Hoeveel er ook nog wel voldoende voedsel geproduceerd wordt is de si tuatie van velen in Brazilië erg moei lijk omdat ze geen geld hebben om dit voedsel te kopen. De kleine boer die vroeger zijn eigen voedsel verbouwde is van het land verdreven en woont nu in de sloppenwijken van de steden, zonder werk, zonder geld. Het is ook dit verhaal waar Saul Barbosa nader op inging. In de zaal ontstond een diskussie in hoeverre de modernisering van de landbouw nu wel of geen goede zaak is voor de ontwikkeling van een land. Belang rijk is daarbij de manier waarop dit gebeurt. Wanneer een belangrijk deel van de bevolking langzaam maar zeker afstand moet doen van zijn bestaanszekerheden is dat zeker geen goede zaak. Volgens Saul moe ten de kleine boeren zich organiseren om een eind te maken aan de nade lige effecten van de modernisering van de landbouw. Het probleem is echter dat zodra er b.v. een coöpera tie wordt opgericht deze vaak al snel bestuurd wordt door grote boeren die andere belangen hebben dan de kleine. Opkomen voor de kleine boeren betekent dan ook vaak stel ling nemen tegen het gevestigde ge zag van grootgrondbezitters en over heid. Daarbij komt dat veel kleine boeren niet of nauwelijks bewust zijn van wat er allemaal gaande is. En wanneer ze dit wel zijn dan ontbreekt vaak de moed om er tegen in te gaan. Velen hebben de moed al opgege ven. Daarom ontbreekt het vaak aan onderlinge solidariteit om een krachtige organisatie van kleine boeren op te zetten. Met betrekking tot de vraag in hoe verre wij in Nederland en in de EG een bijdrage kunnen leveren aan de strijd om het bestaan van de kleine boeren in brazilië werden twee pun ten aan de orde gesteld. Op de eerste plaats bestaat er tussen Brazilië en Nederland een relatie omdat Brazilië sojaproducten naar ons land expor teert. Hier wordt soja(-schroot) met andere voedingsstoffen (zoals tapio ca uit Thailand) verwerkt tot vee voer. Saul meende dat juist doordat wij zoveel soja importeren daarmee de Braziliaanse regering stimuleert om een landbouwbeleid te voeren waarin de grootschalige soja-pro- ductie een centrale plaats inneemt. Door hier soja te verwerken in vee voer levert de Nederlandse land bouw een bijdrage aan het proces waarbij kleine boeren in Brazilië uiteindelijk gedwongen worden hun land te verlaten. groot aantal genodigden trad daar Dorien Mijksenaar op met haar pro gramma "Veertig en vrouw". Aan de piano begeleid door Jo Spier. In haar liedjes "verhaalde" zij over vele si tuaties in een vrouwenleven. Door haar goed gekozen teksten waren deze gebeurtenissen erg herkenbaar voor de aanwezige dames. Het was een bijzonder geslaagde feestavond. Omdat d'e afdeling Goes en omstre ken de oudste afdeling van Zeeland is willen wij in het eerst volgende nummer van "Bondig Zeeuws" wat extra aandacht aan deze afdeling ge ven. verslechterende economische situa tie. De nu beschikbare installatiës van zonnesystemen zijn naar verhouding duur. Een zonne-boiler bijvoorbeeld verdient men op dit moment terug in circa 15 jaar en een ruimteverwar ming in ca. 25 jaar. Het onderzoek zal zich daarom mede richten op een kortere terugverdientijd: circa 10 jaar voor de zonne-boiler, 15 jaar voor ruimteverwarming. Duidelijk is, dat we nog maar aan het begin staan van het zonne-energie tijdperk. Er zijn verschillende systemen en de tijd zal leren welk systeem het best voldoet. Zou het ooit zo worden: voor iedereen goedkope warmte, het beste onder de zon? R.Harmsen De vraag is dan natuurlijk - en die werd ook gesteld, wat het gevolg zou zijn van een beslissing hier in het westen om geen soja meer te impor teren. Is de kans dan groot dat de problemen in Brazilië dan nog groter worden? Saul erkende dat dit een moeilijk punt is. Als de EG b.v. met de soja import zou stoppen en er ge beurde verder niets, dan is de uit komst niet te voorspellen. Belangrijk is dan wat de Braziliaanse regering doet. Het is daarom ook van groot belang dat de stem van de kleine boer in Brazilië ook gehoor krijgt bij de Bra ziliaanse regering, aldus Saul. Daar om ook, zo ging hij verder, moeten wij ons als kleine boeren organiseren. Niet alleen financieel, maar ook is het van belang dat Nederlandse boe ren de boeren in Brazilië aanmoedi gen zich te organiseren. Veel kleine boeren hebben de moed al verloren. Wanneer zij overtuigd kunnen wor den van hét belang van een hechte organisatie zijn we al een heel eind op weg. Juist ontmoetingen als deze zijn voor ons erg belangrijk. Saul Barbosa besloot zijn bezoek aan Zeeland met tot uitdrukking te bren gen dat de belangstelling die hij hier ontmoet had voor de positie van de kleine boeren in zijn land hem per soonlijk emotioneel zeer had aange sproken. Hij hoopte hiervan iets over te brengen in Brazilië. Peter de Koeyer bedankte Saul en Jan Ham en knoopte Saul de inmid dels bekende rode boerenzakdoek om. Als teken van de solidariteit tus sen de boeren "hier" en de boeren "daar". P.J.Z. - Agenda 29 okt. Op deze dag gaat de P.J.Z.- bowling kompetitie van start in Big- gekerke. Deelnemers de afdelingen: Noord Beveland, Goes en Walche ren. Afdeling Walcheren organiseert een discoavond in Hotel "Walcheren" te Koudekerke. Afdeling Fijnaart houdt een bingo avond in "Het Wapen van Fijnaart". Aanvang 20.00 uur. 31 okt. maakt de afd. 's-Heer Abts- kerke/Nisse een uitstapje naar het sportcentrum Leysdream te Roosen daal. Er kan o.a. geschaatst, gebow- led en gefondued worden. Vertrek 12.45 uur bij Irene. 5 nov. Tweede avond P.J.Z.-bowling kompetitie in Hoogerheide, deelne mers Fijnaart, Goes en Tholen. 5-6-7 nov. Afd. Tholen/St.Philips- land houdt een ledenweekend op het van Eegdenhuis in Aardenburg. 26 nov. De afd. Fijnaart gaat naar een optreden van Robert Paul in het Zuidplein theater in Rotterdam. Opgave: tot 8 november bij Hetty Bom-Viergever tel. 01686-4478. redaktie henk tegels Dinsdag 19 oktober bezocht de Braziliaanse boer Saul Barbosa in gezelschap van Jan Ham van Solidaridad de provincie Zeeland. Saul was hier op uitnodiging van het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt, dat de organisatie van de aktiviteiten in kader van de wereldvoedseldag in Zeeland op zich heeft genomen. Hoewel het avondprogramma voor het publiek het belangrijkste was zijn Saul en zijn tolk Jan Ham al in de loop van de middag aangekomen. Nadat enkele mensen van de pers te woord werden gestaan stond een bedrijfsbezoek op het programma. Staande op de Westerscheldedijk bij de Willem-Annapolder op Zuid-Be veland vertelden enkele leden van het Z.A«J.K. hoe er hier honderden jaren 'strijd om het land' is geleverd. Het trof juist goed, want het was hoog water. Duidelijk was te zien dat het water van de Westerschelde aanzienlijk hoger kwam dan het land aan de andere kant van de dijk. Dat moest natuurlijk vastgelegd worden op een foto. Saul ging hiervoor lachend op het hoogste punt van de dijk staan en spreidde beide handen breed uit; één hoog, naar de kant van het water, en één laag naar de kant van het land.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 21