En maar kauwen Wat is redelijk en verantwoord? Landbouwschap heeft bezwaar tegen ombuigingen landbouwbegroting vanuit de Z.L.M. gezien zuidelijke landbouw maatschappij Achterstand NB m m VRIJDAG 29 OKTOBER 1982 land-en tuinbouwblad Het ministerie van Landbouw en Visserij moet de ko mende kabinetsperiode een aandeel aan de bezuinigingen leveren, dat in verhouding bijna twee keer zo groot is als dat van de andere ministeries. Tegen deze ingrijpende ombuigingen in het koncept-regeringsprogramma is be zwaar gemaakt door het Landbouwschap. In een brief aan de Tweede Kamerfrakties van CDA, VVD en D'66 bepleit het schap handhaving van de 40.000 ha landinrichtings- werken. Volgens het koncept-akkoord zal de uitvoerings duur met vijf jaar worden verlengd tot 18 jaar en wordt het uitvoeringsprogramma teruggeschroefd naar 32.000 ha. De meeste koeien staan weer op stal. Als straks de nachtvorsten beginnen is het daar veel beter toeven ook' Van 't voorjaar ziet u ons wel weer..... ledereen is er vandaag de dag wel van overtuigd dat er in ons land bezuinigd moet worden. Dat is nodig wanneer van elke verdiende gulden meer dan 60 cent in de kol- lektieve uitgaven verdwijnt. Bezuinigingen nodig om de financieel sociaal ekonomische problemen waarmee ons land te kampen heeft op te lossen. Althans op een aan vaardbaar nivo te brengen. De overheid zelf dient hierin zeker het voorbeeld te geven. In het konsept-regeerak- koord wordt hieraan duidelijk gewerkt wat wij zeker po sitief mogen beoordelen. Wanneer wij deze regels neerschrijven is het nog niet duidelijk hoe het regeer-akkoord tussen het C.D.A. en de V.V.D. er definitief uit gaat zien. Vorige week was wel bekend wat de plannen zijn tot bezuinigipg op de begrotingen van de verschillende mi nisteries. Onze belangstelling gaat daarbij vooral uit naar het ministerie van Landbouw. En daarover kunnen wij jammer genoeg niet positief zijn. Het konsept-regeerak- koord treft het ministerie van Landbouw onredelijk, onverantwoord en onevenredig zwaar. Onevenredig wanneer van de bezuiniging op de totale rijksbegroting - in 1 983 11 20 min tot 6070 min in 1 986 - de land bouw in 1983 60 min moet bezuinigen, oplopend tot 240 min in 1 986. Duidelijker nog spreken de cijfers in aanmerking nemende dat de bezuinigingen voor het mi nisterie van Landbouw 4% betekent. Dit is dan het dub bele van de bezuiniging die de andere ministeries wordt opgelegd nl. tot ±2%. Is de werkgroep uit het C.D.A. en de V.V.D. die werkt aan het regeerakkoord er gemakshalve vanuit gegaan dat er bij de landbouw wel wat akstra's te halen is, gezien de gunstige resultaten die de land- en tuinbouw levert als bijdrage aan de nationale ekonomie? Dat is dan wel bui tengewoon onredelijk en onverantwoord. Onredelijk om dat niet de individuele bedrijven in een gunstiger positie verkeren dan het overige bedrijfsleven in Nederland. De gunstige resultaten die de land- en tuinbouw als sektor behaalt komt doordat op de gezinsbedrijven langer ge werkt wordt en men bereid is zuiniger te leven. De L.E.I.-berekeningen over de afgelopen jaren wijzen duidelijk aan dat het in verschillende sektoren en op in dividuele bedrijven in de land- en tuinbouw niet goed gaat. Overantwoord zijn de bezuinigingen van 20 min in 1 983 tot 1 20 min in 1 986 op de keuringskosten en het O.- en S. fonds. Deze bezuinigingen betekenen een rechtstreekse aanslag op de inkomens van de bedrijven en een verslechtering van de konkurrentiepositie ten op zichte van het buitenland. De positie van het O.- en S. fonds wordt bij deze voorstellen volledig uitgehold zodat er van enig beleid (rente-subsidie, mestbanken enz.) nauwelijks meer sprake kan zijn. De bezuinigingen bij Landinrichting betekenen dat slechts 1 2.000 ha per jaar in uitvoering kan komen tegenover de huidige 40.000 ha. Veel erger is het dat men de uitvoering wil verlengen van 14 jaar tot 18 jaar. Je zult als jonge boer je toekomst maar gebaseerd hebben op de verwachting van een ruil verkaveling! Je bent dan niet meer voor je eigen toekomst bezig maar voor een "ander" (Je durft in zo'n situatie haast niet meer te spreken over een opvolger). Maar ook onderzoek en onderwijs ontkomen niet aan de bezuini gingsplannen van de coalitie C.D.A. en V.V.D. Onderwijs moet jn '86 20 min opleveren en onderzoek 21 min, wat mede betekent: 300 mensen minder beschikbaar voor onderzoek. Onderwijs en onderzoek zijn juist de belang rijkste peilers, met de voorlichting, waar wij als land- en tuinbouw op bouwen. Beleidsinstrumenten waarvan on ze konkurrentiepositie sterk afhankelijk is, niet alleen in het belang van de individuele ondernemer maar vooral ook in het belang van de Nederlandse ekonomie. Voorlichting is buiten de bezuinigingen gehouden maar deze is al zover uitgehold dat verdere inkrimping het reeds nu al minimale funktioneren volledig in gevaar zou brengen. Helemaal bont wordt het gemaakt in het konsept-regeer- akkoord wanneer wordt voorgesteld de W.I.R. voor de landbouw te wijzigen. Hieruit blijkt overduidelijk het grote gevaar dat mensen oordelen over de land- en tuin bouw die absoluut niet ter zake kundig zijn. Men is er blijkbaar vanuit gegaan dat de ondernemers in de land- Wat betreft de landinrichting is aangekondigd, dat alleen de meest rendabele projekten voor uitvoering in aan merking komen, waardoor bezuinigingen mogelijk zijn van 10 miljoen (1983), 20 miljoen 1984), 40 miljoen (1985) en 50 miljoen in 1986. Het Landbouwschap heeft de Kamerfrakties er nadrukkelijk op gewezen dat in een fors deel van het landelijk gebied de kultuurtechnische omstandigheden veel te wensen over laten. Een doelma tige bedrijfsvoering wordt hierdoor belemmerd. Dat blijkt ook uit het door de regering opgestelde struktuur- schema Landinrichting. Een inkrimping van het landin- richtingswerk en vooral de verlenging van de uitvoe ringsperiode zullen tot gevolg hebben, dat in de betrok ken gebieden een achterstand in inkomen en ongunstige werkomstandigheden voortduren. Het Landbouwschap wenst tevens meer duidelijkheid over de pogingen om de financieringsproblematiek van de glastuinbouw te verlichten. Het Landbouwschap is het er tenslotte mee eens dat de bestaande begrenzing van de eigen middelen van de Euro pese Gemeenschap een verdere ontplooiing van de EG niet in de weg mag staan. Een verdere taakuitbreiding (sociaal en regionaal beleid) is wenselijk om de druk op het EG-landbouwbeleid te kunnen verminderen. Uitbrei ding van de eigen middelen der Gemeenschap is volgens het Landbouwschap derhalve noodzakelijk. en tuinbouw het te goed doen en dat moet dan maar afgestraft worden. Het is triest dat wij de konklusie moe ten trekken dat bij het overleg tussen C.D.A. en V.V.D. de politieke invloed vanuit de landbouw veel te gering is. Bij de ambtenaren op het ministerie van Landbouw was de verbijstering ook bijzonder groot dat juist uit de drie va rianten van de heroverweging overheidsuitgaven de 20% variant is gekozen. Deze 20% variant is onder zware druk van het ministerie van financiën door een werkgroep vanuit het ministerie van Landbouw opgesteld. Hierbij zijn ook duidelijk als waarschuwing de nadelen van deze bezuiniging aangegeven. Aan deze waarschuwing is blijkbaar volledig voorbij gegaan. Toen wij als leden van de Landelijke Raad voor de Be drijfsontwikkeling kennis namen van de in het regeerak koord vermelde bezuinigingsplannen hebben wij als ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven besloten om het overleg met de vertegenwoordigers van het ministerie van Landbouw voorlopig af te brekenEr mag vooral geen misverstand over bestaan dat dit besluit niet is genomen tegen het ministerie van Landbouw. Nee, veeleer uit be grip voor de onverantwoorde positie waarin het ministe rie van Landbouw terecht dreigt te komen. Als bedrijfs leven willen wij in deze fase geen verantwoordelijkheid dragen over wat over ons dreigt te komen. Wij hopen dat alsnog de redelijkheid, binnen de kring van het C.D.A. en de V.V.D. de overhand zal krijgen bij de vaststelling van het definitieve regeerakkoord op het onderdeel bezuini ging van de landbouwbegroting. Uit de nieuwste gegevens in het definitieve regeerac- coord is gebleken dat het alarm uit de agrarische sektor tot de politici is doorgedrongen: op verschillende onder delen is nu minder drastisch bezuinigd dan aanvankelijk was voorgesteld. Doeleman

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 1