2 O- 3 Omdat Zweegers naar zijn klanten luistert: de nieuwe PZ Drainreiniger! r o 13 1 /a: ar veil _^7\ ig °1 3 1 sompas vy cd cd o cd cd Op 't dak van Afrika P recies om twaalf uur werden we gewekt. Er stond dampende thee en koekjes. Meer kregen we niet, want met een volle maag de berg op was niet goed. Iedereen wurmde zich in het half duister in de echte klimkleren. Nu zou waterschap hulster ambacht bekendmaking I n het Kibo hotel volgde daarna de officiële ontvangst. Een aardige cere monie waarbij de certificaten werden uitgereikt. De gidsen kregen bier en fooien. Iedereen kocht T-shirtjes met de tekst "I climbed the Kilimanjaro in Tanzania". Vooraf waren we in een warm badgedoken. Het vuil van ons af laten weken, een baard van vijf dagen geschoren en daarna voor het eerst na ook vijf dagen andere kleren aange trokken. We zijn trots op ons certifi caat en niet zo blij met onze nagels van de grote tenen die paars en blauw, plaats zullen moeten maken vooi nieuwe. CEBECO-HANDELSRAAD dus; van landbouwmachines. Verkoop en Distributiecentrum B. V Voor elk bedrijf de juiste sorteermachine. Keuze uit: - diverse capaciteiten (3 tot 20 ton) - "zittend lezen" of standaarduitvoering - verschillende toebehoren, zoals dubbele voorsortering, afvoerbanden enz. - met of zonder voorraadbunker NIEUW: Compas 3-plaatsmachine bij uitstek geschikt voor spruiten Compas maakt tevens rollenleesbanden, borstelmachines, hydraulische kantelaars enz. Compas... gewild om de geruisarme werking Cebeco-Handelsraad kompleteert de Compas sorteerlijn met: - CEBECO opschepmachine - CEBECO vulautomaat - CEBECO opzakmachine - CEBECO kistenvulelevator - CEBECO zakkenheffer Daarnaast kan Cebeco-Handelsraad nog een aantal Langco sorteermachines| en bunkerinstallaties leveren Vraag om onze documentatie bij uw dealer 4462 EW GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Tal. 0110O-21200 Uw betrouwbare partner in landbouwmechanisatie Q- cd r-t- cd Het toerisme in Tanzania speelt zich voornamelijk af in het noorden van het land. Daar heb je de grote bekende wildparken en reservaten. Daar heb je ook de wereldbekende berg Kilimanjaro. De hoogste berg van het Afrikaanse kontinent en te vens de hoogste alleenstaande berg ter wereld. Er is een drukke toeriste nindustrie aan het ontstaan die zich bezig houdt met het begeleiden van klimmers die de top van deze berg willen bereiken. We hebben er zelf nu ook aan meegedaan en we móeten uw mededelen dat we de top hebben ge haald. Toch niet zo gek, wanneer we even bedenken dat slechts vijftig pro cent van de klimmers de top bereikt. We vertrokken vanuit het Kibo hotel. Een goede vriend van ons is ei genaar van dit oude maar uitstekend onderhouden hotel. Destijds werd het gebouwd door Duitsers die de grond hdden gekocht van onze vriend zijn grootvader. Chief Mareale kon goed met hen opschieten en hij was het ook die samen met een Duitse expeditie voor het eerst de top van de berg be reikte. Nu na zoveel jaar heeft zijn kleinzoon Frank Mareale, een ge slaagde Tanzaniaanse zakenman, de voorvaderlijke grond met daarop het hotel in bezit gekregen. Hij slaagt e;r wonderwel in om het Kibo hotel te doen uitblinken in service, klasse en sfeer, zoals er in heel Tanzania geen gelijke is! aar nu de tocht. Kibo hotel ver zorgt alles, kleding, voorbereiding en gidsen. Al met al neemt de beklim ming een dag of vijf in beslag. Om de top van de Kilimanjaro te bereiken behoeft men geen ervaren bergbek limmer te zijn. Uithoudingsvermogen en de wil om er te komen zijn vol doende. We waren met een groepje van vijftien personen. Internationaal ge zelschap. De eerste dag verlieten we het hotel en passeerden de poort van het nationale park Kilimanjaro, van waar de echte tocht begon. Een wan deling van een dikke drie uur naar de Mandara hut. Het paadje voerde door een dicht regenwoud. Apen slingerden zich van boom tot boom. Het regende een beetje, maar net niet zoveel dat we er nat van werden. Lekker loopweer. Geen steile toestanden, maar wel een geleidelijke klim. De Mandara hut is een verzameling van houten hutten, ooit eens door de Noren geschonken. De gidsen waren reeds vooruit gegaan en wachtten ons op met een goede maaltijd. De volgende dag zou de tocht naar de Horombo hut voeren. Eerst nog door regenwoud, nu erg steil. Daarna in- bitter koud in de Kibo hut. We zouden kunnen slapen tot twaalf uur 's nachts. Maar zelfs in die dikke slaapzakken liepen ons soms de rillingen over de rug. In alle glorie, Kilimanjaro. eens in de open ruimte. Voor ons nog helemaal vrij van wolken de top van de Kilimanjaro. Met sneeuw bedekt en nu van hier leek het niet eens zo ver meer. Daarnaast ongenaakbaar en grillig het zusje van de Kilmanjaro, de Mawenzi piek. We wandelden traag, want dat is het geheim om het te halen. Vooral niet overhaasten want door de ijle lucht is men veel sneller uitgeput dan anders. Het was toch een vrij zware tocht die door eindeloze heide velden voerde, opgefleurd door dui zenden witte strobloemen. Dan weer laag struikgewas en voortdurend klimmen. Er leek geen eind aan te komen. Uitgeput bereikten we de Ho rombo hutten. 4000 meter boven de zeespiegel. Wanneer de zon werd weggeveegd door langsdrijvende vochtige wolkenslierten dan was het koud. Dikke truien werden tevoor schijn gehaald. De gidsen hadden weer een voortreffelijk maar eenvoudig maal bereid. Om zeven uur lagen we al in de slaapzak. Samen met nog vele anderen, ieder in zijn eigen krib. Ge lukkig dat het volle maan werd, zodat 's nachts in ieder geval meer dan een hand voor de ogen te zien was. D, e derde dag voerde de tocht naar de laatste hut, vlak aan de voet van de eigenlijke Kilimanjaro top. Kibo hut ligt op een hoogte van 4700 meter. Hier werd de vermoeidheid duidelijk voelbaar. Nadat we door de laatste hei develden waren gegaan, kwamen we uiteindelijk in een uitgestrekte krater. Een dode lava en sintel massa die ge makkelijk deed denken aan een maanlandschap. Voor ons, nu bijna grijpbaar, zoals het bedrieglijk leek, de toppen van de Kilimanjaro. Gil- manspunt en de Uhurupiek. De voeten wilden nog nauwelijks. Rusten, drin ken, zuchten, blazen en denken waar zijn we eigenlijk mee bezig. Het was Dat stilstand achteruitgang is, dat weet Zweegers maar al te goed. Niet voor niets hebben we zo'n faam verworven in eersteklas landbouw machines. We leggen ook regelmatig het oor te luisteren bij de gebruikers van ons materiaal: tenslotte weten zij beter dan wie ook hoe het eventueel nóg beter kan. Neem nu de nieuwe PZ Drainreiniger. De modernste machine van dit moment, helemaal ontworpen volgens üw wensen. De nieuwe machine staat helemaal in het teken van maxi maal bedieningsgemak. De twee standaard gemonteerde hydromoto- ren zorgen ervoor dat u de drainageslang uiterst gemakkelijk kunt bedienen, eventueel vanuit uw traktorkabine. Neem voor méér infor matie over de nieuwe PZ Drainreiniger eens kontakt op met uw PZ-agent of met het PZ Verkoop en Distributiecentrum. Dan krijgt u meteen een voorproefje van onze service. En van onze 7u/ppppf^ Hp vpfnipi IWPK eerlijke prijzen. Direkt doen zweegers, UC vernieuwer* NEUWENDUK 25.5664 HB GELDROP POSTBUS 316.5660 AH GELDROP TEL 040-854155 TELEX 51098 Het dagelijks bestuur van het waterschap Hulster Am bacht maakt bekend dat vanaf 15 december 1982 een schouwing zal worden gehouden op het onderhoud van afwateringsmiddelen (kavel-, weg- en dijksloten met in begrip van de zich daarin bevindende buisleidingen), ge legen in het waterschap Hulster Ambacht. Ingevolge het Reglement van Politie op de Waterkering en de Waterbeheersing in Zeeland, dienen vóór ge noemde datum de gebruikers of eigenaren van aan ka- vel-, weg- en dijksloten grenzende percelen zorg te dra gen voor: a. het opschonen en op de juiste breedte en diepte bren gen van betreffende sloten (onder opschonen van slo ten wordt verstaan: het maaien van de belopen, het verwijderen van modder, afval, plantengroei, on kruid, schoonmaken*duikers e.d.), b. het plaatsen, zo nodig verplaatsen van afscheidingen op weilanden gelegen langs bij het waterschap in on derhoud zijnde waterlopen en wel op een afstand van minimaal 0.50 m uit de insteek van het talud, c. eveneens zal gelet worden op eventuele overtredingen van de vebodsbepaling t.a.v. het graven, ploegen of met alles dodende middelen spuiten binnen een af stand van 0.30 m uit de insteek van waterlopen. Op het waterschapshuis ligt een kaart ter inzage waarop de waterlopen zijn aangegeven die door het waterschap worden onderhouden. Tegen degenen die bij de schouwing nalatig worden be vonden kan proces-verbaal worden opgemaakt. Hulst, 29 oktober 1982. HET DAGELIJKS BESTUUR VAN HET WATER SCHAP HULSTER AMBACHT, K.J.A. Baron Collot d'Escury, dijkgraaf. C.B.Ysebaert, griffier. de ware klim beginnen. Ongeveer 980 meter nogal vrij steil naar boven. Om één uur verlieten we de hut. Buiten was het bijzonder helder. Volle maan, op de kop af. De sneeuw op de top schitterde in het zachte licht. Ideaal om te klimmen, goed zicht, weinig wind. We stelden ons zwijgzaam op. In ganzenformatie naar boven. Stap voor stap. Ongelooflijk zwaar op deze hoogte. Sommigen van de groep vielen af. Ze konden het ene been niet voor het andere krijgen. De gidsen poogden hen nog op te porren. Wanüeer het echt niet meer kon werden ze terug gebracht naar de hut. Intussen sleep ten we met de rest van de groep ons stap voor stap naar boven. Soms hiel den we even halt. Het was koud, het vroor veertien graden. Onze schoenen waren iets te nauw en dat begon zich te wreken. We voelden geen tenen meer. Ongerust vroegen we aan de hoofdgids wat we er mee aan moesten. Doorlo pen, zei hij, laconiek. De laatste hon derd meter leken eindeloos. Iedere keer was het alsof we zo de sneeuw konden grijpen. Een misselijk gevoel maakte zich van ons meester. Diep ademhalen was het advies, 't Was waar, men moest degelijk de echte wil hebben om dit te doen anders was het onhaalbaar. Na één stap moesten we soms vijf keer adem happen. De ge voelloosheid begon zich vanaf de tenen verder uit te breiden. Omkijken ver oorzaakte duizeligheid. Er werd geen woord meer gesproken. Een spook achtige vertoning. Bijna op het dak van Afrika. Mensen, allen gekleed alsof ze naar een poolexpeditie gingen. Tegen half zes waren we eindelijk bij de eerste top, Gilmanspunt 5685 meter boven de zeespeiegel. 't Was er snij dend koud min 18 graden Celsius. Een gevoel van voldoening maakte zich toch van ons meester. Met zijn allen zochten we beschutting achter een rots. Het interessante zou nu zijn om van hier de zonsopgang gade te slaan. Met bijna bevroren tenen ging er overigens veel af van die glans die de glorie moest brengen. Sommigen van de groep besloten nog verder te gaan en naar Uhurupiek te klimmen nog 280 meter hoger. Toen de zon op kwam, en het Afrikaanse landschap begon te verlichten, waanden we ons in een vliegtuig boven de wolken. Door de gaten in dat wolkendek zagen we stukjes aarde. Er viel weinig te onder scheiden. Met een volkomen uitgeput Italiaans echtpaar, nog enkelen, en de hoofdgids besloten we om er nu maar een punt achter te zetten. We daalden af. Zeer snel, min of meer glijdend door het droge lav ast of. Terwijl we klommen waren we zig zag gegaan, nu gingen we lijnrecht naar beneden. Binnen ander-half uur waren we terug in de Kibo hut. Twee ijskoude voeten, die tot op heden nog zo nu en dan tintelen. De afdaling terug naar het Kibo hotel deden we in twee dagen. Wat een ervaring zo gemakkelijk het nu ging. SCHRIJFKOUTER 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 19