"Kwantitatieve Informatie voor de Akkerbouw en de Groenteteelt 1982-1983" Teelthandleiding voor prei de nar\^/kas\ weekstaat energieverbruik Groei uit gewas Hogere eisen aan trekkers in fruitteelt Resultaat champignonteelt in 1980 opnieuw ongunstig. zojuist verschenen Verlies fruitteelt oogst 1980/81 minder groot dan voorgaande jaren. Veilingdagen gewijzigd Bloemkoolcommissie N.T.S. wil herhaling speedling opkweek Speedling opkweek Minimummaat appelen grootvruchtige rassen Kolenstook in Belgische glastuinbouw Zojuist ontvingen wij van het PAGV in Lelystad de nieuwste editie van "Kwantitatieve Informatie". Dat dit bedrijfsekonomische naslagwerk zijn weg naar de praktijk, onderzoek, voorlichting en onderwijs heeft weten te vinden, blijkt wel uit het feit dat dit nu al weer het tiende jaar is dat het PAGV dit boek uitgeeft, met een nog steeds stijgende oplaag. Voor degenen die deze uitgave nog niet kennen een kort overzicht van de inhoud: kg-opbrengst- en -prijsontwikke ling; ontwikkeling per gewas, per gebied, per jaar: variabele kosten: prijzen van zaaizaad, pootgoed, kunstmest en bestrijdingsmiddelen; keurings- en opslagtarieven; rentenormen; - loonwerk: ontwikkeling van de kosten, tarieven en verrekenprij- zen bij onderling gebruik van landbouwwerktuigen; - taaktijden: voor zowel algemene werkzaamheden als voor gewas- gerichte aktiviteiten is aangege ven hoeveel tijd een bepaalde De fruitteler anno 1982 brengt vele uren op de trekker door. Een toene mend aantal uren wordt hiervan besteed aan de gewasbescherming. Tijdens het spuiten komt de fruitteler uitgebreid in contact met de terug- waaiende hooggeconcentreerde spuitnevel. Menige fruitteler wordt zich ervan bewust dat - door de loop der jaren - zijn gezondheid op het spel staat. Terecht bestaat er derhal ve een grote belangstelling voor trekkercabines. Sinds kort zijn er goede - voor de fruitteelt - aangepast cabines op de markt. Voor 17 juli 1983 dienen alle trekkers - volgens het Landbouwveiligheids- besluit - te zijn voorzien van een vei ligheidscabine. -frame of -beugel. Dat betekent, dat ook de bestaande oude trekkers onder deze regeling vallen. De bedrijven met champignonteelt hadden gemiddeld een verlies van 56.000,— dat is 17% van de kosten. De rentabiliteit ligt op een vrijwel gelijk niveau als het voorgaande jaar; dit in tegenstelling met het gunstige jaar 1978. De arbeidsopbrengst van de onderne mer - d.w.z. het (negatieve) onderne mersoverschot vermeerderd met de berekende vergoeding voor de handen arbeid van de ondernemer - bedroeg gemiddeld 210,— per ondernemer. Deze arbeidsopbrengst vermeerderd met het saldo van berekende en be taalde rente en de rentesubsidie vormt het ondernemersinkomen dat 4.430,— per ondernemer bedroeg. Het totaalinkomen - nl. onderne mersinkomen vermeerderd met de berekende vergoeding voor de han denarbeid van de gezinsleden als mede het inkomen dat buiten het bedrijf werd verkregen - bedroeg ge middeld 39.220,- De totale bezittingen van de onder nemers van de champignonbedrij- ven bedroegen 657.150,— per be drijf. Deze bezittingen werden per 31 december 1980 met ƒ359.600,— ei gen vermogen gefinancieerd ofwel 55%. Deze publikatie kan uitsluitend worden besteld door overschrijving van/ 11,— op giro no. 41.22.35 t.n.v. Landbouw-Economisch Instituut, Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend mededeling no. 269". L.E.I. bewerkingvergt. Ditis vooruiteen- lopende situaties opgenomen, zoals verschillende werkbreedten van werktuigen, diverse werk- snelheden, variërende afstanden van het erf tot het perceel en bovendien voor perceelsgrootten van (in de regel) 2, 6 en 12 ha. In dit hoofdstuk is veel meer dan in voorgaande edities aandacht geschonken aan de intensieve groenteteeltbedrijven, waarbij de gegevens beter afgestemd zijn op kleinere percelen zoals die voor- De bedrijven met pit- en steenvruch ten hadden gemiddeld een verlies van 36.640,— dat is 15% van de kosten. Dit verlies is minder groot dan in de 2 voorafgaande jaren: 1978 ondernemersoverschot -ƒ 50.520,— ofwel 25% van de kosten. 1979 ondernemersoverschot -ƒ 60.620,— ofwel 29% van de kosten. 1980 ondernemersoverschot -ƒ 36.640,— ofwel 15% van de kosten. De bedrijven in West-Nederland hadden gemiddeld een verlies van 28380,— die in Midden-Nederland een verlies van 38.950,— dat is respectievelijk 12% en 18% van de kosten. De arbeidsopbrengst van^de onder nemer - d.w.z. het (negatieve) on dernemersoverschot vermeerderd met de berekende vergoeding voor de handenarbeid van de ondernemer - bedroeg gemiddeld 14.850,— per ondernemer. Deze arbeidsopbrengst vermeerderd met het saldo van be rekende en betaalde rente en de ren tesubsidie vormt het ondernemer sinkomen dat 32.030,— per onder nemer bedroeg. Het totaalinkomen - nl. het ondernemersinkomen ver meerderd met de berekende vergoe ding voor de handenarbeid van de gezinsleden alsmede het inkomen dat buiten het bedrijf werd verkre gen - bedroeg gemiddeld 60.450,— De totale bezittingen van de onder nemers van de fruitteeltbedrijven bedroegen 865.500,— per bedrijf. Deze bezittingen werden per 31 de cember 1980 met 669.700,— eigen vermogen gefinancierd ofwel 77%. Deze publicatie kan uitsluitend wor den besteld door overschrijving van 13,50 op giro no. 41.22.35 t.n.v. Landbouw-Economisch Instituut, Den Haag. Vermeld dient te worden: "Zend mededeling no. 270". L.E.I. In verband met het minder worden van de aanvoer zal er voortaan maar één keer per week fruitveiling ge houden worden in Krabbendijke en Kapelle. In Krabbendijke is dat op dinsdag morgen om 10 uur en in Kapelle op donderdagmorgen om half elf. In Goes wordt deze week nog doorge gaan met twee veilingen per week; daar vervalt de donderdagveiling waarschijnlijk in de laatste week van oktober. Hoe het definitief zal wor den kunt u lezen onder de marktbe richten in de krant. komen bij de kleinere onderne mingen. vaste kosten, zoals koop- en pachtprijzen, vervangingswaarde en jaarlijkse kosten van de werk tuigen, arbeidskosten en CAO- lonen. financiering: kosten en mogelijk heden onder uiteenlopende om standigheden worden hier be licht. saldoberekeningen: van ruim vijftig gewassen (akkerbouw en groenteteelt) zijn saldobereke ningen opgenomen, waarbij in één oogopslag te zien is welke kosten alle onderdelen van een teelt met zich meebrengen en tot welke saldi dit leidt. Alhoewel elk bedrijf anders is, leert de ervaring dat deze saldoberekeningen een goed houvast bieden bij het uit zetten van de koers voor de ko mendejaren. Dit 170 bladzijden dikke boek krijgt u toegezonden indien u 17,50 over maakt op giro 2249700, t.n.v. het PAGV in Lelystad, en daarbij ver meldt: "Publikatie 20". Indien u in het buitenland woont en PER BANK betaalt, dient u 22,- te betalen; bij betaling per giro blijft het 17,50. De PAG V-donateurs hebben deze nieuwe publikatie al ontvangen. Als eerste vollegrond gewascommis sie heeft de Bloemkoolcommissie N.T.S. onlangs een bezoek gebracht aan het P.A.G.V. te Lelystad. P.G.A.V.-onderzoeker en commis sie-adviseur, de heer ir. R.Booy, heeft tijdens dit bezoek uiteen gezet, welk onderzoek er zoal plaatsvindt op het P.A.G.V. aan bloemkool. Veel aandacht wordt er besteed aan het onderzoek op het gebied van oogst- planning. In voorgaande jaren is het effect van een "koude behandeling" van het plantmateriaal getoetst, men had het idee dat dit kon zorgen voor een ge lijkmatige oogst. Uit dit onderzoek is gebleken dat de behandeling op oogstspreiding niet tot het gewenste resultaat leidde. Naast het onderzoek van oogstplan- ning doet het P.A.G.V. ook onder zoek op het gebied van gewasbe scherming bij bloemkool. Aandacht besteedt men aan de bestrijding van onder andere knolvoet, valse meel dauw en koolgalmug. De commissie is erg geïnteresseerd in de ontwikkelingen van de speedling opkweek. Dit jaar zijn er in Noord- Holland bij een aantal tuinders proeven genomen. Uit deze praktijk ervaringen is als conclusie te trek ken dat er mogelijkheden zijn op planten volgens het speedling sy steem op te kweken. De voordelen, een betere hergroei na planten en een gelijkmatiger oogst, zijn in de praktijk niet zo heel duide lijk naar voren gekomen. Dit zou echter kunnen komen doordat de planten uit Engeland kwamen en de reis onder slechte omstandigheden 4-6 dagen heeft geduurd. De com missie is er voorstander van dat deze proef herhaald wordt met goede planten en goede vergelijkingen. De aanvoer voor de dinsdag- en donderdagveiling in Krabbendijke en Kapelle kan plaats vinden t/m de middag van de dag daarvoor. Alleen in bijzondere gevallen en na overleg mét de halchef mag er op de veiling dag zelf nog worden aangevoerd. Dat moet echter een uitzondering blijven, want de handel moet tijdig weten wat er te koop is. We wijzen nog eens op de mogelijkheid als C.V.Z. lid om aan te voeren op elke C.V.Z. veiling. Door de spreiding van veildagen over de dinsdag en de donderdag in het verdere van dit seizoen is er dus voldoende moge lijkheid om uw produkt aan te bie den. Onlangs ontvingen wij van het PAGV in Lelystad de nieuwste teelthandlei ding: prei. Zoals gebruikelijk in deze serie wordt in zo'n 70 bladzijden een compleet beeld gegeven van het ge was prei. Bij prei zijn naar de oogstperiode drie teeltwijzen te onderscheiden, namelijk zomer-, herfst- en winter- prei. Vervolgens kan nog een onder verdeling worden gemaakt in vroege en normale zomerteelt, vroege en la te herfstteelt en de teelt tijdens en na de winter. Voor de zomerteelt kweekt men de planten op onder verwarmd glas. De planten voor de herfstteelt worden onder koud glas of onder plastic tunnels opgekweekt, Van het Produktschap voor Groen ten en Fruin ontvingen wij bericht dat er, bij E.E.G. verordening een wijziging is gebracht in de mini mummaat appelen van de groot vruchtige rassen. Deze verordening treedt in werking op 1 januari 1983 en houdt in dat de doorsnee van de bedoelde appelen tenminste 60 mm dient te zijn om nog een bestemming voor de verse consumptie te mogen hebben. Tot nu toe was dit voor klasse II 55 mm. De maatregel zal niet alleen worden toegepast voor appelen die binnen de E.E.G. in de handel worden ge bracht, doch geldt ook voor appelen die naar derde landen worden geëx porteerd. terwijl voor winterteelt de planten in de vollegrond kunnen worden op gekweekt. Met deze verschillende teeltwijzen, die alle uitvoerig in deze teelthandleiding aan de orde komen, is het mogelijk het jaar rond verse prei van de vollegrond aan te voeren. Achtereenvolgens worden behan deld: algemene gegevens, grond, be mesting, rassen, zaaien en planten, onkruidbestrijding, ziekten en pla gen, oogst, bewaren, afleveren, or ganisatie en economie. U kunt dit boekje bestellen door 10,— over te maken op giroreke ning 2249700 t.n.v. PAGV Lelystad, met vermelding van "prei". In België heeft men vergelijkend on derzoek gedaan naar de kosten van energie in de glastuinbouw. In een artikel daarover in het Belgische tijdschrift "De Boer" van 2%/82 komt de auteur de heer N.Labeeuw tot de volgende conclusie: "Bij de huidige prijzenverhoudingen is de "terugverdientijd" van een ko- lenstookinstallatie vrij kort Dit is een belangrijk positief gegeven. Geheel of gedeeltelijk overschakelen naar kolenstook is in de huidige situatie en met de mogelijkheid van termijn contracten voor steenkool in de glas tuinbouw, zeker het ernstig overwe gen waard". Nadat het donkere weer in begin oktober ervoor zorgde, dat de groei uit het gewas raakte, is het weer de afgelopen week daarentegen wat zonniger ge weest en ook dat laat bij een snel reagerend gewas als dat van komkommers meteen een reactie zien. Overal is nu weer groei (volop baarden) te zien, alsook bloei met soms weer grote bloemen, zodat we rond de 10e november nog een klein sneetje komkommers kunnen begroeten. Zo op het gezicht heeft het steenwolgewas daarbij iets meer toekomst dan het gewas van de grond- teelt. De aangepaste C02 regeling is sinds een dag of tien operationeel. Tot nu toe hebben we daarmee met name op de zonnige dagen kunnen zien, dat de ketel tot 3 4 uur in de middag bleef branden, dat het C02 gehalte niet meer onder de buitenwaarde komt en dat het 24-uurs gemiddelde over 10 dagen ongeveer 650 ppm C02 is. Exacte resultaten met deze aangepaste C02 regeling mogen zeker in dit laatste gedeelte van de herfstkomkommerteelf niet verwacht worden; het nu gemeten effect beantwoordt overigens wel aan de verwach ting. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet gewijzigd. Het energieverbruik bedroeg deze week 7449 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: SDP-acrylplaten futurist, kas kontröle-objekt Week no 4|, 8/10-15/10 grond steenwol grond steenwol grond steenwol verbruik in m3/100 m2 deze week 66 65 78 72 87 64 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 11-8-1982 486 435 513 496 570 529 energiebesparing tov. kontróle (grond) m2 15$ 24$ 10$ 13$ 7$ oogst in st./100 m2 1617 1695 1629 1665 1821 1761 gemiddeld vruchtgewicht in gram 430 415 429 426 414 427 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur: gemiddelde windsnelheid: Inkorten van wortels en bladeren heeft invloed op aanslag en ontwikkeling van de planten. 16

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1982 | | pagina 16